jazzové činely

simbier
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 29 srp 2008 17:10
Bydliště: Praha

jazzové činely

Příspěvek od simbier »

Ahoj,
potřeboval bych poradit s výběrem činelů - chystám se postupně obměnit všechny činely,

zatím jde o RIDE a HIHAT.

Kvalitu zvuku jsem začal řešit až nedávno, takže s tím nemám skoro žádný zkušenosti.

Primárně na ně chci hrát JAZZ a příbuzný styly..

Na profi činely nemám, takže by to měla být nějaká STŘEDNÍ TŘÍDA. Případně se chci zeptat, jestli má cenu prohlížet bazary.

Díky za rady..

SKAlička
Diskutér Sféry
Příspěvky: 160
Registrován: 11 srp 2010 22:20

Re: jazzové činely

Příspěvek od SKAlička »

Istanbul Ttraditional

Uživatelský avatar
Žilkoslav
Řečník Sféry
Příspěvky: 753
Registrován: 11 lis 2007 14:01
Bydliště: Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: jazzové činely

Příspěvek od Žilkoslav »

Istanbul Mehmet Traditional 14" Hi-hat a Nostalgia 70's Ride http://www.youtube.com/watch?v=2uLZE4UKDrY
Vejdeš se tak do těch deseti tisíc a jsou to dobrý činely. :wink:

A bazaru se neboj.

Kryštof
Diskutér Sféry
Příspěvky: 198
Registrován: 24 bře 2008 12:43
Kontaktovat uživatele:

Re: jazzové činely

Příspěvek od Kryštof »

V bigbandu hraju na Istanbul Alchemy Professional Sweet Ride 20" zdá se mi jako skvělej činel.

maelt
Diskutér Sféry
Příspěvky: 104
Registrován: 25 črc 2011 17:20

Re: jazzové činely

Příspěvek od maelt »

Jsem vlastnikem 21 istanbul mehmet original ridu a 13 traditional hh, muzu jenom doporucit :)

Uživatelský avatar
Wind
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 436
Registrován: 20 črc 2010 13:10
Kontaktovat uživatele:

Re: jazzové činely

Příspěvek od Wind »

Mám Turkish Classic 20" jazz ride, sice na něj jazz prakticky nehraju (hraju na něj všechno), ale zvukově se na něj podle mě hodí dost, má takové zajímavé roztříštěné kouřové textury ve zvuku

5RZ-12
Nováček
Příspěvky: 46
Registrován: 11 čer 2009 00:13
Bydliště: Pr

Re: jazzové činely

Příspěvek od 5RZ-12 »

já používal na jazz Istanbul agop ride turk 21", crashe Istanbul agop sultan 18" a istanbul agop tradicional 15". HH jsem měl jak jinak istanbul sultan. crashe stále mám a jsou na prodej.

simbier
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 29 srp 2008 17:10
Bydliště: Praha

Re: jazzové činely

Příspěvek od simbier »

Díky za všechny tipy.. A ještě bych se zeptal k těm bazarům: Ztrácí činely s časem na kvalitě? Například jestli má cenu třeba koupit od někoho tři roky hranej ride, když je za výhodnou cenu..

Uživatelský avatar
dadoch
Řečník Sféry
Příspěvky: 532
Registrován: 02 zář 2007 17:41
Bydliště: Jičín, Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: jazzové činely

Příspěvek od dadoch »

simbier píše:Ztrácí činely s časem na kvalitě?
Ne!

Uživatelský avatar
Bezmozek
Nováček
Příspěvky: 39
Registrován: 20 pro 2011 00:01
Bydliště: Praha

Re: jazzové činely

Příspěvek od Bezmozek »

Někdo si naopak cení toho že činel je vyhranej. Počti si:
http://www.drumcenter.cz/eshop/novinka-175.html

5RZ-12
Nováček
Příspěvky: 46
Registrován: 11 čer 2009 00:13
Bydliště: Pr

Re: jazzové činely

Příspěvek od 5RZ-12 »

Přesně jak jednoslovně odpověděl dadoch, činel časem dle mého na kvalitě neztratí. Neni okurka aby se zkazil. Ovšem je logické že po X letech hraní nese jisté známky opotřebení jako je například keyhole, praskliny, obouchaná hrana, oxidace, oleštěné logo, zkřivení atd. Jak již bylo zmíněno někteří bubeníci preferují činely starší a já mohu z vlastní zkušenosti říct že činel 35 let starý, zoxidovaný a upatlaný zněl docela jinak před leštěním a po leštění. Prostě jakákoliv deformace, oxidace a jiné "poškození" má vliv na zvuk činelu, stejně jako například změna výrobního procesu. Jediné na čem ten činel bude ztrácet je hodnota (nejedná-li se o nějakou vintage legendu). Na kvalitě by ztratil leda by se předchozímu majteli podařilo nějak změnit krystalickou mřížku činelu, ale to už je otázka metalografie kdy se mění krystalická mřížka slitin mědi.

Koubas
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3217
Registrován: 25 dub 2004 21:47
Bydliště: Praha

Re: jazzové činely

Příspěvek od Koubas »

5RZ-12 píše:Přesně jak jednoslovně odpověděl dadoch, činel časem dle mého na kvalitě neztratí. Neni okurka aby se zkazil. Ovšem je logické že po X letech hraní nese jisté známky opotřebení jako je například keyhole, praskliny, obouchaná hrana, oxidace, oleštěné logo, zkřivení atd. Jak již bylo zmíněno někteří bubeníci preferují činely starší a já mohu z vlastní zkušenosti říct že činel 35 let starý, zoxidovaný a upatlaný zněl docela jinak před leštěním a po leštění. Prostě jakákoliv deformace, oxidace a jiné "poškození" má vliv na zvuk činelu, stejně jako například změna výrobního procesu. Jediné na čem ten činel bude ztrácet je hodnota (nejedná-li se o nějakou vintage legendu). Na kvalitě by ztratil leda by se předchozímu majteli podařilo nějak změnit krystalickou mřížku činelu, ale to už je otázka metalografie kdy se mění krystalická mřížka slitin mědi.
keyhole a obouchaná hrana není logická známka opotřebení, ale prasárna majitele. pokud se nejedná o výrobní vadu, která se většinou projeví během záruky, tak i praskliny jsou zaviněný majitelem. činel s keyhole bych si nikdy nekoupil, obzvlášť crash.

v zahraničí se většinou starý činely prodávaji dráž než nový (pokud se bavíme o činelech třeba ze 60.-70. let), neni jich tam ani málo, nějaký sleštěný loga samozřejmě nikdo moc neřeší. v čechách to tak neni, je potřeba si uvědomit, že ten trh tady za komunistů neexistoval.

Bobroněnko
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1882
Registrován: 17 kvě 2005 12:57
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: jazzové činely

Příspěvek od Bobroněnko »

když už jsme u keyhole, jaká je prevence, krom toho otáčet činel na stojanu?

Uživatelský avatar
Moleek
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 247
Registrován: 10 led 2010 12:44

Re: jazzové činely

Příspěvek od Moleek »

Bobroněnko píše:když už jsme u keyhole, jaká je prevence, krom toho otáčet činel na stojanu?
No řekl bych, že o plastovou trubičku na stojanu se činel obrousí značně pomaleji než kdyby tam byl přímo kontakt kov na kov. A to by mělo stačit jako dostatečná prevence

5RZ-12
Nováček
Příspěvky: 46
Registrován: 11 čer 2009 00:13
Bydliště: Pr

Re: jazzové činely

Příspěvek od 5RZ-12 »

Koubas píše:
keyhole a obouchaná hrana není logická známka opotřebení, ale prasárna majitele. pokud se nejedná o výrobní vadu, která se většinou projeví během záruky, tak i praskliny jsou zaviněný majitelem. činel s keyhole bych si nikdy nekoupil, obzvlášť crash.
Jistě že se jedná o poškození zaviněné majitelem činelu, ale dovolím si tvrdit že se jedná o opotřebení "poškození" v důsledku běžného užívání činelu majitelem určitým způsobem. Jistě pokud si místo stojanu položí ten činel na stůl a bude do něj ťukat tak se asi keyhole neudělá, ale je-li činel zavěšen na stojanu i s plastovou trubičkou při každém uderu se činel na stojanu zhoupne což vytvoří tření mezi činelem a trubičkou tím se vytváří keyhole protože během toho tření dochází jak ke změně teploty(opravdu nepatrné) tak i k opotřebení materiálu a to nemluvě o tom co dokáže udělat taková rezonance při styku dvou materiálů. Ovšem je to opotřebení více poznat na té trubičce kterou bys během 30 let x krát musel měnit, ale nemysli si že s tím činelem to nic nedělá. Stejně tak když hraješ na crash o hranu. Ať chceš nebo ne po X letech hraní ta hrana nebude stejná jako když byl činel nový a dost možná ti činel praskne protože dochází k unavě materiálu, v dusledku prudkého, silného uderu a následné rezonance, tomu se nevyhneš. Stále se jedná o běžné užívání činelu čili hraní na něj. Dále jsou tu faktory jako způsob přepravy, skladování, údržba činelu... v čemž bych hledal ty prasárny. Toto všechno má vliv na stav (opotřebení, poškození) činelu. Činel svým způsobem poškozuješ i samotnou udržbou, leštěním. Nejenom že nejprve chytí měděnku která teda moc nevadí protože je pouze povrchová a dokonce pak činel chrání proti další korozi, jenže ty ten činel vyleštíš, leštění je považováno za jemné broušení čili odstraníš i nepatrnou část materiálu z povrchu činelu a činel po chvíli opět chytí měděnku a ty leštíš znova. pokud budeš 30 let leštit jednou týdně určitě se neproleštíš skrz činel ale dost možná nepatrně snížíš váhu činelu v důsledku systematického odstraňování materiálu z povrchu činelu. A tím ten činel opotřebíš. Kdyby jsi chtěl aby byl činel i po 30ti letech stále ve stejném stavu jako když byl nový musel bys jej udržovat v prostředí kde by se nevyskytovaly žádné elementy reagující (poškozující) s materiálem. tj nejspíš ve vakuu bez přitomnosti kyslíku a v nulové vlhkosti.

Uživatelský avatar
Bezmozek
Nováček
Příspěvky: 39
Registrován: 20 pro 2011 00:01
Bydliště: Praha

Re: jazzové činely

Příspěvek od Bezmozek »

Nic ve zlym, ale asi moc koukáš na star trek, Koubas myslim chtěl jen říct, že keyhole a okousaný hrany nejsou "provozní opotřebení" ale to tím jak se k činelu majitel chová. Pokud nemáš na stojanech plast. trubičky, stavíš je hranou na beton, tak to je fakt prasárna. Provozní opotřebení jsou tak oleštěný nebo obouchaný loga, nebo to že činel zmatní.
Ale když činel necháš zalejt do skla, sice vydrží, ale moc si na něj nezahraješ.
A nebo to vytepat z holanitu? :twisted: :lol:

5RZ-12
Nováček
Příspěvky: 46
Registrován: 11 čer 2009 00:13
Bydliště: Pr

Re: jazzové činely

Příspěvek od 5RZ-12 »

U mě je třeba keyhole na topu hajtky úplne běžná věc a to už třeba po půl roce. Mám top povolený tak aby se mohl lehce houpat. Chcete mi někdo tvrdit že je to ode me prasárna? Stojím si za názorem že se jedna o opotřebení činelu. Na hajtky se bežně plastová trubička nedává. To jsem viděl snad jen u clutch Od zildjianu. I kdyz musím ričt že po dvou hajtkach s keyhole jsem tam zacal dávat kus tvrdší gumové hadičky.

Uživatelský avatar
Wind
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 436
Registrován: 20 črc 2010 13:10
Kontaktovat uživatele:

Re: jazzové činely

Příspěvek od Wind »

U vršku hajtky to mám taky kov na kov (Tama Roadpro) a rozhodně to nadoraz nemám, a viděl jsem spoustu stjných scénářů, a nikdy jsem snad vrchní díl s keyhole neviděl.... Asi se špatně koukám, nebo to špatně upevňuju. U hajtky vidím takový ten "pruh styku" na krajích, kde se třou vrchní a spodní díl hajtky...

Uživatelský avatar
Žilkoslav
Řečník Sféry
Příspěvky: 753
Registrován: 11 lis 2007 14:01
Bydliště: Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: jazzové činely

Příspěvek od Žilkoslav »

Na Tama Roadpro mi přijde, že je ohlodáván spíše závit držáku než horní činel hi-hat, takže strach, že se mi vytvoří nějaká 'kejhoul' nemám. :)

Uživatelský avatar
Wind
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 436
Registrován: 20 črc 2010 13:10
Kontaktovat uživatele:

Re: jazzové činely

Příspěvek od Wind »

:lol:
Možná má stojan z poctivé oceli...

Kryštof
Diskutér Sféry
Příspěvky: 198
Registrován: 24 bře 2008 12:43
Kontaktovat uživatele:

Re: jazzové činely

Příspěvek od Kryštof »

U hodně stojanů máš v místě kontaktu s činelem závit, což se mi zdá dost nebezpečný, Vyšší řady mají právě v místě kontaktu normálně hladkou ocelovou trubičku, která je navíc širší než závity na stojany na činelech, takže podle mě se tam žádná keyhole neudělá, navíc na roadpro dávaš činel na takovej plast, kterej vydrží násobně víc než třeba nějaká bužírka a myslim ze to ten cinel dobre ochrani :)

Bobroněnko
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1882
Registrován: 17 kvě 2005 12:57
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: jazzové činely

Příspěvek od Bobroněnko »

já právě plastový trubičky vedu a u rok starýho crashe se mi právě key dělat začala, takže mě zajímá, co dělat jinak. činely hranou na beton nestavím, podotýkám ;)

Uživatelský avatar
Bezmozek
Nováček
Příspěvky: 39
Registrován: 20 pro 2011 00:01
Bydliště: Praha

Re: jazzové činely

Příspěvek od Bezmozek »

Nemáš ho podlepenej? Pak je dolů dycky podlepenou stranou a neošůchá se rovnoměrně.
Jinak i kamenný schody na Karlově mostě jsou ošoupaný od koženech podrážek, ale asi to trvalo dýl jak rok.
Co zkusit nějaký měkčí/jinčí trubičky nebo dát činel na průchodky? :roll:
http://www.webareal.cz/obchudekmb/eshop ... -6-4-10-mm

Uživatelský avatar
BóĎA
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1621
Registrován: 26 dub 2005 22:20
Bydliště: Praha/Česká Kamenice (Děčín)
Kontaktovat uživatele:

Re: jazzové činely

Příspěvek od BóĎA »

nebo je dát víc do roviny a níž, abys je nehrál přes hranu :wink: každopádně keyhole na hajtce za půl roku je fakt prasárna :D

Bobroněnko
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1882
Registrován: 17 kvě 2005 12:57
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: jazzové činely

Příspěvek od Bobroněnko »

no jo, změna polohy je to jediné, co mě ještě napadlo - je fakt, že jsem se poslední dobou začal trochu vyžívat v činelech ala Billy Ward :) ale pak je docela průser, že člověku něco vyhovuje, ale dopadne to takle...no nic...cvičit a cvičit. :D

Odpovědět

Zpět na „Prosím o radu, jaký činel koupit“