Polyrytmus

O tom, kdo, co a jak cvičí a kolik času ze života tomu dává... zkrátka vše kolem.
Odpovědět
Mirakas
Nováček
Příspěvky: 31
Registrován: 03 říj 2009 20:04
Bydliště: Praha okolí

Polyrytmus

Příspěvek od Mirakas »

Zajimalo by mě jestli se někdo z vás učil naposlouchávat a následně učit určité polyrytmy. 3 ku 4, 5 ku 8, 7 ku 8 atd a jestli existuje nějaké cvičení na jejich zvládnutí. Popř jak a na jaky takty si nastavit metronom...

raduz
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 444
Registrován: 31 kvě 2006 23:41
Bydliště: západní čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: Polyrytmus

Příspěvek od raduz »

no jasně..všechno je to vpodstatě matematicky spočítatelný..např. 3 ku 4 je tak že každou s těch 3 si rozdělíš na 4(jakoby 3 čtvrŤový na 4šestnáctiny třeba) a těch výslednejch 12 rozdělíš na 4 díly(tedy po 3) a vyjdou ti 4..a takhle jednoduchý je to s čimkoliv..pochopitelně rozdělit si dobu na 7dílků a z nich pak hrát třeba každej 5 pak dělá větší problém ale je to otázka zvyku
3:4 graficky, horní řádek 3, spodní 4..metronom bych v tomhle případě doporučil na tučný 3, nebo všechny o
OoooOoooOooo
OooOooOooOoo

raduz
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 444
Registrován: 31 kvě 2006 23:41
Bydliště: západní čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: Polyrytmus

Příspěvek od raduz »

cvičení na jejich zvládnutí je prostě je cvičit..rozepiš si je a začni 2:3 3:2 4:3 3:4 2:5 5:2
docela dobrý je pak hrát to na střídačku, jako že hraješ 3:4 a to co bylo 3 se stane 4 a bude to ku 3 (nemyslim tim že budeš hrát to samý jenom vyměníš levou za pravou, změní se ten poměr, ten rytmus, (prostě ta ruka která hrála 3 a přejde na 4 nezmění tempo..))

Mirakas
Nováček
Příspěvky: 31
Registrován: 03 říj 2009 20:04
Bydliště: Praha okolí

Re: Polyrytmus

Příspěvek od Mirakas »

3:2a 4:3 mam už nějak naučený. Stačilo si poslechnout jak to zní. Ale ty složitější asi budu muset začít psát do not pohrát si s tim. zkusim různý nastavení metronomu uvidim jak mi to bude sedět. Ale myslim že se většina dá zapsat do 4/4 taktu

Mirakas
Nováček
Příspěvky: 31
Registrován: 03 říj 2009 20:04
Bydliště: Praha okolí

Re: Polyrytmus

Příspěvek od Mirakas »

raduz píše:cvičení na jejich zvládnutí je prostě je cvičit..rozepiš si je a začni 2:3 3:2 4:3 3:4 2:5 5:2
docela dobrý je pak hrát to na střídačku, jako že hraješ 3:4 a to co bylo 3 se stane 4 a bude to ku 3 (nemyslim tim že budeš hrát to samý jenom vyměníš levou za pravou, změní se ten poměr, ten rytmus, (prostě ta ruka která hrála 3 a přejde na 4 nezmění tempo..))
to už je větší sranda na 3:4 mi nedělá problém ale 4:3 to už je jiný kafe :)

raduz
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 444
Registrován: 31 kvě 2006 23:41
Bydliště: západní čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: Polyrytmus

Příspěvek od raduz »

Mirakas píše:3:2a 4:3 mam už nějak naučený. Stačilo si poslechnout jak to zní. Ale ty složitější asi budu muset začít psát do not pohrát si s tim. zkusim různý nastavení metronomu uvidim jak mi to bude sedět. Ale myslim že se většina dá zapsat do 4/4 taktu
nedá;)

raduz
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 444
Registrován: 31 kvě 2006 23:41
Bydliště: západní čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: Polyrytmus

Příspěvek od raduz »

a na metronomu(jestli na něm trváš) si prostě nastav ťukání...(a každej ťuk nechť je každým "o" v příkladu viz výše)

Mirakas
Nováček
Příspěvky: 31
Registrován: 03 říj 2009 20:04
Bydliště: Praha okolí

Re: Polyrytmus

Příspěvek od Mirakas »

Jasný supr, strávil sem pár minut zapisovánim a fakt mi to pomohlo, už se to najednou nezdá tak chaotický, bez metronomu mi přijde že lehce ujiždim při 4:3 v pořadí L:P ale myslim že to metronom a drill dorovná :)

TrAx
Nováček
Příspěvky: 31
Registrován: 27 čer 2008 17:26

Re: Polyrytmus

Příspěvek od TrAx »

Já ty polyrytmy nějak nepochopil. Mohl by mi to ještě jednou někdo objasnit o co vlastně jde stylem "pro blbce"? :D

Vojta Horák
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2254
Registrován: 09 kvě 2007 17:37
Bydliště: Rock, Blues
Kontaktovat uživatele:

Re: Polyrytmus

Příspěvek od Vojta Horák »

TrAx píše:Já ty polyrytmy nějak nepochopil. Mohl by mi to ještě jednou někdo objasnit o co vlastně jde stylem "pro blbce"? :D
Že se nohy opakují třeba po 8mi a ruce po 6ti, což ti dohromady vytvoří soubor, kterej se opakuje až po 24ech, kde se tyto potkají.

TrAx
Nováček
Příspěvky: 31
Registrován: 27 čer 2008 17:26

Re: Polyrytmus

Příspěvek od TrAx »

Asi bude rozumný si to pěkně napsat. :)

Vojta Horák
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2254
Registrován: 09 kvě 2007 17:37
Bydliště: Rock, Blues
Kontaktovat uživatele:

Re: Polyrytmus

Příspěvek od Vojta Horák »

TrAx píše:Asi bude rozumný si to pěkně napsat. :)
jo :)

Martin Vajgl
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 414
Registrován: 24 srp 2006 18:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Polyrytmus

Příspěvek od Martin Vajgl »

Na některé polyrytmy existují rytmické vzory, které dělení ulehčí. Nebo další cesta - hledání společných vyšších notových hodnot, ve kterých se pásma potkávají. Kdyby někoho problematika polyrytmie a polymetrie zajímala, rád mu na dobírku pošlu DVD č. 3., ve kterém jsem se to podstatné pokusil sdělit :D .
Konec reklamy :mrgreen:

Vozka
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 288
Registrován: 06 dub 2009 12:38
Bydliště: Dobříš/Brno

Re: Polyrytmus

Příspěvek od Vozka »

A na 4:3 je tu kromě toho ještě má oblíbená mnemotechnická pomůcka "máma ráda kaká" :D

Plesnivec
Diskutér Sféry
Příspěvky: 110
Registrován: 13 lis 2012 16:44

Re: Polyrytmus

Příspěvek od Plesnivec »

Netuší někdo z vážených kolegů, existuje-li nějaký metronom, na který by bylo lze nastavit ťukání dvou vzorců do sebe (např. 7 : 5), odlišené barvou zvuku, nebo třeba to umí nějaký soft do PC? Myslím výhradně polyrytmy.

Napadá mě, že by to možná šlo v nějakém notačním software, kdyby se jeden řádek psal jako septola, pod ním řádek jako kvintola, oba na celý takt, rozdílné tóny a spustit to současně ...jen jestli ty notační programy umí septoly a kvintoly...což nevím...Mates by to asi věděl...počkám, až nakoukne, díky..

PF 2015!

Sheafraidh
Řečník Sféry
Příspěvky: 789
Registrován: 17 bře 2005 18:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Polyrytmus

Příspěvek od Sheafraidh »

Podle me jakykoliv hudebni software, ktery zvlada MIDI (Reaper, Cubase/Nuendo, Sonar, ...) - pak si na nejakem virtualnim instrumentu muzes navolit jakykoliv zvuk (nebo pres nejaky MIDI sampler i externi zvuk) a dat do jedne stopy ty kvintoly a do druhe stopy ty septoly...

Plesnivec
Diskutér Sféry
Příspěvky: 110
Registrován: 13 lis 2012 16:44

Re: Polyrytmus

Příspěvek od Plesnivec »

Díky, chlapci, opět mám nějakou náplň pro čas jinak zbůhdarma utracený nekonečným opakováním již dávno provařených cvičení...čímž nechci říci, ani omylem, že bych jinak neměl co cvičit.. :D

...spíš cítím potřebu změny stereotypůch..

Odpovědět

Zpět na „Cvičení“