Ideální počet činelů

Tak pište s čím kdo hraje, co je dobré a co nedoporučuje a co má jakej zvuk....
Sůša
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: 04 srp 2011 14:02

Ideální počet činelů

Příspěvek od Sůša »

Zajímá mě, s jakými činely hrajete. Jestli dva ride a jeden crash....Rád se poučim z nějakýho názoru.

Koubas
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3217
Registrován: 25 dub 2004 21:47
Bydliště: Praha

Re: Ideální počet činelů

Příspěvek od Koubas »

hi hat, crash, ride, čína (takhle zleva doprava), stačí mi to, i set má spíš menší. na nějaký jednodušší hraní to stačí, dá se to oživit dalším crashem a splashem. pokud si mám vybrat mezi druhým crashem a čínou, je čína jasná volba.

Uživatelský avatar
Šupi
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 377
Registrován: 28 úno 2009 15:25
Bydliště: Benešov u Prahy

Re: Ideální počet činelů

Příspěvek od Šupi »

Dva ride, jeden crash? Hooodně neobvyklý..

Já hraju hi-hat, 2x crash, 2x splash, ride, china, jeste se chystám na nějakou 12"chinu :). Ale každej bubeník zastává uplně jinej set-up...každýmu sedne něco uplně jinýho, každej má uplně jinej styl hry, atd...i ty se musíš najít ;). Zkoušej...na tohle je těžké radit..

tomcorn
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2899
Registrován: 15 úno 2007 20:35
Bydliště: Praha 1 - Malá Strana
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální počet činelů

Příspěvek od tomcorn »

1x hh, 2x china, 4x crash, 1x ride..... největší.

Sheafraidh
Řečník Sféry
Příspěvky: 789
Registrován: 17 bře 2005 18:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální počet činelů

Příspěvek od Sheafraidh »

2x hh, 2x china, 3x crash, 1x ride, 1x bell.....
mam z toho zatim:
2x hh, 1x china, 3x crash, 1x ride.....
:)

Uživatelský avatar
Kajda
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1224
Registrován: 22 črc 2007 11:15
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální počet činelů

Příspěvek od Kajda »

Šupi píše:Dva ride, jeden crash? Hooodně neobvyklý..
Já to mám přesně takhle teď postavený na cvičení, protože se učím swingovat i levou rukou, tak abych nemusela ten jeden ride pořád přendávat :D

Uživatelský avatar
Žilkoslav
Řečník Sféry
Příspěvky: 753
Registrován: 11 lis 2007 14:01
Bydliště: Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální počet činelů

Příspěvek od Žilkoslav »

Zvuková rozmanitost činelů je nepřeberná. A taky je to o žánru muziky, v country nebudeš mastit chinu jako o život, že jo.
Já osobně používám 1x hihat, 1x ride, 3x crash, 3x splash, 1x china. A rád bych to osvěžil ještě nějakejma bellama a malejma chinama, další crash by taky nebyl na škodu. Ale je to hlavně otázka vkusu... :D

Bobroněnko
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1882
Registrován: 17 kvě 2005 12:57
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální počet činelů

Příspěvek od Bobroněnko »

já hraju (dle označení činelů) 1xHH (14"), 2x ride (20", 20"), 2x crash (17", 20"). přičemž 1 ride používám i jako crash a jeden z crashů (20") používám i jako jemnější ride. Každopádně nic jako ideální počet činelů či jejich kombinace neexistuje :)

Medák
Řečník Sféry
Příspěvky: 646
Registrován: 24 říj 2005 14:50
Bydliště: Praha, Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální počet činelů

Příspěvek od Medák »

1 ride + 2x crash. Používal jsem toho i víc, ale trochu jsem to zredukoval a už několik let to mám takto. Je to i praktičtější na koncertech.

Sůša
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: 04 srp 2011 14:02

Re: Ideální počet činelů

Příspěvek od Sůša »

Jasný je to podle stylu. Já teď zkoušim 2x ride a 1x crash a hit-hat. Ale časem zkusim jeden splash. Jenom jsem chtěl vědět kombinace a zkušenosti, který jsou vyhovující.

Mahoni
Pokročilý
Příspěvky: 59
Registrován: 21 zář 2008 22:14
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální počet činelů

Příspěvek od Mahoni »

Zleva do prava : 14 HH, 16 crash, 8 splash, 10 splash, 20 ride, 18 crash, 16 stagg DH crash ( zní jak čína )...

tomcorn
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2899
Registrován: 15 úno 2007 20:35
Bydliště: Praha 1 - Malá Strana
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální počet činelů

Příspěvek od tomcorn »

Ideální počet činelů je 42. A ručník k tomu :wink:

Koubas
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3217
Registrován: 25 dub 2004 21:47
Bydliště: Praha

Re: Ideální počet činelů

Příspěvek od Koubas »

tak jsem si řikal Tome, jestli třeba si neřešil k soupravě i nějakej ten gong?

tomcorn
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2899
Registrován: 15 úno 2007 20:35
Bydliště: Praha 1 - Malá Strana
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální počet činelů

Příspěvek od tomcorn »

ne, já bych ho v novým koncertním kostýmu za sebou nenašel, skoro z toho nevidím do stran :-))))

Vladimír Motouz
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: 06 čer 2012 22:03

Re: Ideální počet činelů

Příspěvek od Vladimír Motouz »

Chlapi už tady všechno napsali, takže jen přidám svoji trošku do mlýna. :-) Když jsem začínal, bohatě mi stačila ta nejzákladnější kombinace 14" HH + 16" Crash + 20" Ride. Jenže jak se člověk posouvá dopředu, rostou i nároky a chuť. Postupně jsem si svoji plechárnu rozšiřoval, až jsem se momentálně ocitnul ve stavu (zleva doprava): 14" HH + 10" Splash + 17" Crash (nejčastěji v kombinaci s údery na virbl. pro mě ideální výška tónu) + 10" Splash + 16" Crash + 17" Crash + 6,5" Cowbell + 20" Ride + 16" China. Musím uznat, že ride se mi už nadmíru oposlouchal a tak uvažuju nad jeho prodejem a koupí nějakého jiného, výrazněji cinkavějšího. U bicích se člověk neustále hledá a to je jedna z mnoha věcí, co mě na tom všem stále baví. :-)

Uživatelský avatar
Wind
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 436
Registrován: 20 črc 2010 13:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální počet činelů

Příspěvek od Wind »

Čím víc se posouvám, tím míň toho naopak potřebuju. V plné soupravě mám dva crashe, ride, hajtku a chinu, ale dokázal bych bez problémů odehrát koncert s hajtkou a ridem (jde crashovat)....

Vladimír Motouz
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: 06 čer 2012 22:03

Re: Ideální počet činelů

Příspěvek od Vladimír Motouz »

Samozřejmě, čím víc se hráč posouvá, tím méně mu stačí k tomu, aby zahrál stejně dobře, ne-li lépe. Pořekadlo "méně je někdy více" tady taky platí. Přesvědčuju se o tom, když zkouším s jednou kapelou na jejich "erární" bicí, které jsou v tom nejzákladnějším provedení (HH, Crash, Ride) a taky to v pohodě dávám. Jenže mě baví si při hře taky pohrávat s tou pestřejší variantou, kterou mi skýtá můj set, ale tu mám jen ve "své" zkušebně a beru si ji na veřejná hraní... :-)

Uživatelský avatar
Šupi
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 377
Registrován: 28 úno 2009 15:25
Bydliště: Benešov u Prahy

Re: Ideální počet činelů

Příspěvek od Šupi »

Vladimír Motouz píše:Samozřejmě, čím víc se hráč posouvá, tím méně mu stačí k tomu, aby zahrál stejně dobře, ne-li lépe.
S tímhle názorem nesouhlasím, sorry, ale když to přeženu tak z ridu prostě nevyloudíš zvuk splashe :D. Myslím si že to záleží hodně na stylu, ale především na samotné individualitě člověka... Ta rozmanitost u činelů je u něčeho a u někoho velmi důležitá..samozřejmě pozor na to - v rukou lempla to může škodit :).

Uživatelský avatar
Wind
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 436
Registrován: 20 črc 2010 13:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální počet činelů

Příspěvek od Wind »

Šupi píše:z ridu prostě nevyloudíš zvuk splashe
V jaké hudbě se beze zvuku splashe neobejdeš tak, aby to ztratilo hudební hodnotu když tam prostě nebude (případně to zahraješ jinak, piano na crash/crashovatelný ride ap.)?

edit: Vidím že to přeháníš schválně ale najdi mi nepřehnanej příklad :D

Uživatelský avatar
Moleek
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 247
Registrován: 10 led 2010 12:44

Re: Ideální počet činelů

Příspěvek od Moleek »

Když jsme u toho, tak bicmen The Subways naživo měl toto:
Kopák, rytmičák, kotel,
ride, tamburínu a cowbell
Žádný přechody, žádná hajtka, nic.

Wind: Pokud přes splashe hraješ nějaký rychlý přechody, tak ty prostě na crashi budou znít jinak. Ano. Možná použitelně ale jinak.
Ale teda souhlasím s tím, že menší výbava podněcuje kreativní myšlení a tvoření

Uživatelský avatar
Šupi
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 377
Registrován: 28 úno 2009 15:25
Bydliště: Benešov u Prahy

Re: Ideální počet činelů

Příspěvek od Šupi »

to Wind:

já nemluvím o konkrétním příkladu, ale pro příklad - Gavin Harrison by jen těžko nahrazoval tu svojí "mini-splash rampičku" cinkáním na ride :D...v tom případě bych to považoval za tu zmíněnou "ztrátu hudební hodnoty" - samozřejmě pro posluchače co danej song už někdy slyšeli. Pokud hraješ neznámej vlastní song - ok...klidně si tam ťukej do hardwaru, ale když posluchač písničku zná a místo pasáže se čtyřma crashema to tam odboucháš na jeden....no, nic moc....uznej sám...;)

Bobroněnko
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1882
Registrován: 17 kvě 2005 12:57
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální počet činelů

Příspěvek od Bobroněnko »

Dle mejch zkušeností je lidem (= nebubeníkům) ale úplně šumák, jestli hraješ přechod přes splash nebo crash. Stejně tak je jim úplně jedno, jestli je na nahrávce jeden crash, nebo pět různejch. Zažil jsem, že mi známí po akustickém koncertě, na který jsem si splash vzal (normálně jej nehraju) sdělili, že "ten malej je strašně roztomilej, proč na něj nehraješ?" a na moji námitku, že hraju a že maj poslouchat, po druhé půlce setu řekli "dyť zní úplně stejně jak ostatní..." - tolik asi k hudební hodnotě :) pořád je třeba mít na paměti, že bubeník není v tomhle směru objektivní, asi tak, jako mně je ale úplně jedno, jestli má kytarista Les Paul nebo Stratocaster.

Koubas
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3217
Registrován: 25 dub 2004 21:47
Bydliště: Praha

Re: Ideální počet činelů

Příspěvek od Koubas »

podívej se, kolik toho má Bozzio a někdy na mě působí jako uspávač hadů a že to všechno zní stejně.

tomcorn
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2899
Registrován: 15 úno 2007 20:35
Bydliště: Praha 1 - Malá Strana
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální počet činelů

Příspěvek od tomcorn »

slovo dovozce: činelů co nejvíc :wink:

Uživatelský avatar
Žilkoslav
Řečník Sféry
Příspěvky: 753
Registrován: 11 lis 2007 14:01
Bydliště: Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideální počet činelů

Příspěvek od Žilkoslav »

Poslední dobou Terryho Bozzia začínám chápat, protože čim dál tim víc mlátim do chiny jak do crashů, což mi navozuje myšlenku, že jedna china je opravdu málo. :D

Odpovědět

Zpět na „Plechy, činýlky, činely a cowbely“