Průměry (je lepší malej nebo velkej?)

Trochu zasvěcenýho pokecu o složení škopků

Alena
Pokročilý
Příspěvky: 82
Registrován: 04 led 2006 14:38
Bydliště: Hradiště, okr. Teplice
Kontaktovat uživatele:

Průměry (je lepší malej nebo velkej?)

Příspěvek od Alena »

Chystám se přesedlat z velkých průměrů na malé. Mají podle mně lepší zvuk. Řeším jen jestli 14" buben pořídit jako floor tom nebo jako tom tom, tj. zavěšený. U zavěšených mám zkušenost se špatnou manipulací, protože je většinou na stojanu od ride. Když posunu buben, posune se i činel atd. Poraďte. Díky.

Benbuben
R. I. P.
Příspěvky: 4193
Registrován: 29 srp 2004 16:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Benbuben »

Jestli se Ti se zavěšenym špatně manipuluje, tak si pořiď s nožičkama, na zvuku to podle mě nijak zvlášť nepoznáš. Další možnost je samostatný stojan pro visící floor tom (případně i pro dva, když chce mít člověk ride místo 12" kotle).

Alena
Pokročilý
Příspěvky: 82
Registrován: 04 led 2006 14:38
Bydliště: Hradiště, okr. Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alena »

A myslíš, že jsou opravdu lepší ty malý průměry? Teď mám 12", 13" a 16" a mezi prvním a druhým mi přijde malý rozdíl a pak zase až šestnáctka. Ty kotle jsou vůbec málo výrazný se mi zdá. A špatně se laděj a tak vůbec. Takže asi opravdu vezmu ty menší. Když budou všechny jako tom tomy, tak je zase výhoda, že si celou sestavu můžeš posunout doleva, přidat kotel a tak. Tak nevim. A mít hromadu nějakých stojanů tam taky nechci. Asi to budu muset vyřešit nějakýma značkama, abych to pokaždý nastavila stejně.

Sam Jr.
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2301
Registrován: 22 srp 2003 13:46
Bydliště: Brno, Moravská Třebová

Příspěvek od Sam Jr. »

mě by v nářezu teda 16" chyběla, a o 20" kopáku se ani nebavím.

stejně nechápu proč když kytaristi a basáci v nářezovejch kapelách podlaďujou a hutní sound kapely na maximum, proč jdou teď bubeníci obrácenou cestou a kupujou si málé soupravy?!?

Uživatelský avatar
Rift
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1648
Registrován: 10 dub 2004 13:40
Bydliště: Praha

Příspěvek od Rift »

Já mám taky rád velký průmery. Jde z nich vykřesat hutnější zvuk ...

Alena: záleží jakej zvuk se ti líbí - pokud 16" a 18" nemusíš, tak si klidně kup malý rozměry. Připadně se nechaj pořídit s 22 kopákem.

Alena
Pokročilý
Příspěvky: 82
Registrován: 04 led 2006 14:38
Bydliště: Hradiště, okr. Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alena »

Jednak nehraju jenom v metalový kapele, takže to je jeden důvod. Druhnak se dá i na těch malých průměrech udělat dobrý zvuk do metalu. Skoro bych řekla, že i lepší. Jsou výraznější. Ono s tou hloubkou to nezáleží jen na průměrech, ale i na dřevu a blánách. Já jsem na těch mých tamách měla jako první blány pískový ambassador a vůbec to nemělo hloubky. I když jsem to podladila. A taky je dobrý, pokud je podladěný kytarista a basák, aby byly vylišený bicí. Jinak to splívá a ze škopků stejně není slyšet nic. Já zjišťuju, že ta šestnáctka - pokud se nezvučí - tak hrozně zaniká. Takže se asi bez ní obejdu.

Sam Jr.
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2301
Registrován: 22 srp 2003 13:46
Bydliště: Brno, Moravská Třebová

Příspěvek od Sam Jr. »

proto mám 10,12,13,16 - pokryju všechny potřebný barvy

Radim
Správce
Příspěvky: 3306
Registrován: 07 srp 2003 12:48
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radim »

Menší bubny jsou pronikavější. Tom 8" jsem při nahrávání ani nemusel zvučit a stejně prolezl. Kotel bez nazvučení neuslyšíš. Také si myslím, že větší průměry se hůře ladí a zvučí. Pořídil bych si 10, 12, 14 a jako alternativu možná ještě ten 16, pro případ potřeby. To jsou nejuniverzálnější rozměry. Hrají na ně všichni a asi vědí proč. Vůbec nechápu kde se vzaly ty rozměry 12, 13, 16, proč to tak všichni dělají, když trend zmenšování průměrů trvá již několik let.
Jinak šlapák 22 je ok, ale i do metalu stačí 20, když se dobře nazvučí. Bude možná ostřejší, koncentrovanější a čitelnější. Příliš basů na šlapáku je v metalu zbytečnost, zanikne to a udělá větší zvukovou kouli, na druhou stranu v nemetalové kapele se z toho dá dostat basů dostatek.

Benbuben
R. I. P.
Příspěvky: 4193
Registrován: 29 srp 2004 16:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Benbuben »

Určitě můžu doporučit menší průměry, jak říkáš, skok mezi 12 13 je malý a u ne úplně nejlepších bicích to prostě nejde naladit tak, aby to hrálo a zároveň aby tam byl větší skok... A nebo bych klidně zkusil třeba 12 14 16 nebo 10 13 16, to jak je libo... Ale sám za sebe bych soupravu 12 13 16 určitě nechtěl.

fankju
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1792
Registrován: 21 dub 2005 20:19

Příspěvek od fankju »

Větší průměr se tíž rozezní a hůř stěhuje.

Morbo
Řečník Sféry
Příspěvky: 571
Registrován: 27 bře 2006 11:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Morbo »

Radim píše:Menší bubny jsou pronikavější. Tom 8" jsem při nahrávání ani nemusel zvučit a stejně prolezl. Kotel bez nazvučení neuslyšíš. Také si myslím, že větší průměry se hůře ladí a zvučí. Pořídil bych si 10, 12, 14 a jako alternativu možná ještě ten 16, pro případ potřeby. To jsou nejuniverzálnější rozměry. Hrají na ně všichni a asi vědí proč. Vůbec nechápu kde se vzaly ty rozměry 12, 13, 16, proč to tak všichni dělají, když trend zmenšování průměrů trvá již několik let.
Jinak šlapák 22 je ok, ale i do metalu stačí 20, když se dobře nazvučí. Bude možná ostřejší, koncentrovanější a čitelnější. Příliš basů na šlapáku je v metalu zbytečnost, zanikne to a udělá větší zvukovou kouli, na druhou stranu v nemetalové kapele se z toho dá dostat basů dostatek.
Přesně tohle jsem chtěl napsat - do posledního puntíku nemůžu víc souhlasit.
Taky absolutně nechápu, proč se všichni bojej malejch kopáků. Zahrál jsem si i na 18ku a byl to výborný. Pokud s basama vypomůže basák, tak je naopak malej kopák výhoda, protože prolítne hudbou jak střela z pistole.
Eště bych dodal, že je to všechno věc vkusu. Nejde říct, co je "lepší"...

DUMP
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2123
Registrován: 14 led 2006 20:22
Bydliště: česká lípa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DUMP »

20 ma treba Igor Cavalera, nebo Abe Cunningham z Deftones..... Ale ja bych se dvacitky asi bal...

Bobroněnko
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1882
Registrován: 17 kvě 2005 12:57
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bobroněnko »

já teda nevím, jsem v tomhle trošku skeptik, mám vlastní 24" a mám možnost v jedné zkušebně hrát i na 20", mno já bych do toho nešel. ne teda, že by ten 20" byl tak hrozný, ale s tou čtyřiadvacítkou to prostě srovnání nesnese. a ty tomy...já jsem teď udělal poněkud změny ve svém postavení, hodil jsem 8" a 10" do hajzlu, nechal jsem si jen vprostřed 12" + 13" a 16" kotel, a nepřipadá mi, že by to neprolézalo. Naopak, třeba na nejnovější desce Rage (Terrana) mi ty malé průměry přijdou až moc vlezlé a otravují to. A když hraju ve zkušebně na 20", 10", 12", 14", tak 10 ani nehraju...ale to je jen můj názor. :?

Hugo Bos
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1289
Registrován: 14 kvě 2004 19:06
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hugo Bos »

Ja zase moc nepouživam ty hlubši(které vlastně skoro ani nemám) .Nejvíc hraju 8,10,14.
Ale dle mýho 16ka by nebyla vůbec od vĚci.
Co se zavěšení týká-měl jsem kotel na nožičkách a zavěŠenej mi přijde mnohem lepší,protože nasadíš na trn a je to.A to že je na stojanu na ride- to se dá dle mýho dycky poštelovat..moŽná to neni vyhovujici hned,ale pokud používáš standartní polohy,tak no problem.
U těch nožiček mě to fakt sralo,když jedeš na kŠeft...starat se o ně..tahat je...a pak než na kšeftě najdeš tu správnou polohu,bo na nožkách vétšinou nejsou paměti...atd.

Adrub
Správce
Příspěvky: 1265
Registrován: 03 srp 2005 15:18
Bydliště: Lhenice

Příspěvek od Adrub »

Ta vzdálenost ridu při zavěšení přechodu ( 14" ) na stejném stojanu ( rovném ) se dá vyřešit taky tak, že místo rovného stojanu použiješ šibenici a tu chybějící vzdálenost si nastavíš ramenem stojanu. Měl jsem taky stejnej problém a timhle jsem to vyřešil.

Gagarin
Řečník Sféry
Příspěvky: 670
Registrován: 16 zář 2005 17:05
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gagarin »

Já mám 10 12 16 22bd a nemůžu si stěžovat, podle mě je to ok. Žádné velké či malé skoky, je to prostě ok. Malé průměry co sem tak slyšel jsou opravdu energičtější, průraznější, mají svoje kouzlo. To ovšem mají velké průměry taky... Podle mě nestojí za to dělat nějaké extrémy, gor když člověk potřebuje univerzálnější soupravu. Hodně se dá dořešit blánama a zvučením. Na bubnech mám furt převozky (zřejmě něco podobného Ambassador), pohrál sem si s laděním, jemně zatlumil vatou u kraje a hraje to pompézně. Když se vzalo mikrofonem, tak to bylo maso... Až budu mít Emperor, tak to bude úplná kanonáda. Prostě tím chci říct, že z desítky tomu se dá dostat jak tlustej, tak tenkej zvuk...
Jinak ještě uvažuju o dokoupení 14 kotle. Víc se mi zamlouvá na nožkách, ale na stojanu to bude mít taky svoje výhody.

Uživatelský avatar
mates
Správce
Příspěvky: 2379
Registrován: 27 kvě 2005 22:54
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mates »

Ja mam 20" 10,12, 14 zavesenej.

20 kopak je tedy zvukove asi mrdka, utahnout s tim velky band nebo hlasitou kapelou ny zkousce jde ponekud bidne, ale zalezi hlavne na mistnosti, a na konciku je to jedno tam tu praci udela zvukar.
20 kopak ma vyhody ze si muzes dat prechody nizko (ja to tak mam rad, kdyz my snare plynule nevazuje na 10")

10" tomy jsou podle zvukove naprosto vymazleny.
14" tom zavesovat jen na sibenici, aby se tim dala vracet vzdalenost cinelu, pokud zmenis vzdalenost kotliku.

Mam radeji vyssi tony nez hutnost velkych prumeru, mensi jsou i ted v mode - no co dodat, zalezi kdo co chce,ale vim o hodne lidech ktery chteli mermomoci velke prumery a pak presly do malych, nechyla maly ale jeste pro jistotu doplnily soupravu o 16 floor tom.

Bobroněnko
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1882
Registrován: 17 kvě 2005 12:57
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bobroněnko »

OT: matesi, ten tvůj příspěvek nevypadá hak na 8 ráno, ale tak na půlnoc, po noční? :D únava zjevná :wink: ale jinak naprosto souhlasím.

drBambus
Řečník Sféry
Příspěvky: 672
Registrován: 09 úno 2006 19:14
Bydliště: u piva...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od drBambus »

...no 20 kopak by som nebral a to aj za tu cenu, ze by som mal prechody jako volant na scanii:-)

Morbo
Řečník Sféry
Příspěvky: 571
Registrován: 27 bře 2006 11:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Morbo »

Řekl jsi právě o svym Sonor Delite kopáku, že je to mrdka??? :shock:

Radim
Správce
Příspěvky: 3306
Registrován: 07 srp 2003 12:48
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radim »

drBambus píše:...no 20 kopak by som nebral a to aj za tu cenu, ze by som mal prechody jako volant na scanii:-)
A jsme zase u toho: jeden ma rad holky, druhy zase vdolky. Univerzalni pravidlo neexistuje a mohli bychom se akorat hadat kdo co povazuje za lepsi.
Alena ma ted alespon dostatek nahledu na problematiku malych vs. velkych prumeru. Stejne se ale bude muset rozhodnout jen podle toho co se libi vice ji a za cim se lip citi.

Uživatelský avatar
mates
Správce
Příspěvky: 2379
Registrován: 27 kvě 2005 22:54
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mates »

Morbo píše:Řekl jsi právě o svym Sonor Delite 20" kopáku, že je to mrdka??? :shock:
Ano spravne ! je to mala mrdka, proste hraje dobre, ale o 2" mene, zvuk ma samozrejme peknej, mekkej mlask, ale samozrejme je slabej a utahnout bez nazvuceni 20-ti clenej big band je potiz, ne nadarmo v minulem stoleti pouzivaly big bandy bez nazvuceni kopaky 24" - 26" palcu. Nebo jeste pouzit tvrdsi a tezsi beater. Ale jak rikam staci mikrofon, zvukar a zvuk jak vino, s krasnou mekkce mlaskovou prdou s kulatymi basy - co vic si prat :) kde nestaci kopacek dozene to technika a bez nazvucenyho kopaku by jste stejne nechteli hrat.

Morbo
Řečník Sféry
Příspěvky: 571
Registrován: 27 bře 2006 11:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Morbo »

mates píše: Ano spravne ! je to mala mrdka, proste hraje dobre, ale o 2" mene, zvuk ma samozrejme peknej, mekkej mlask, ale samozrejme je slabej a utahnout bez nazvuceni 20-ti clenej big band je potiz, ne nadarmo v minulem stoleti pouzivaly big bandy bez nazvuceni kopaky 24" - 26" palcu. Nebo jeste pouzit tvrdsi a tezsi beater. Ale jak rikam staci mikrofon, zvukar a zvuk jak vino, s krasnou mekkce mlaskovou prdou s kulatymi basy - co vic si prat :) kde nestaci kopacek dozene to technika a bez nazvucenyho kopaku by jste stejne nechteli hrat.
No já vod jistý doby, když vidim, že nebudu mít mikrák u kopáku, nasazuju plastový beatery. To kopák zvýrazní...

bubnos
Řečník Sféry
Příspěvky: 595
Registrován: 27 zář 2005 20:19
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bubnos »

Ja mám 10 13 16, a je to velmi dobrá. používam skoro len 10 a 13, a 16, len ked potrebujem fakt riadny bass drumm tom....

raduz
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 444
Registrován: 31 kvě 2006 23:41
Bydliště: západní čechy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od raduz »

myslim ze jedinej neoddiskutovatelnej argument je, ze mensi prumery se lip vozi, nosi a stavi, zvuk je pak otazkou vkusu kazdeho..
ja mam jeden set 20 10 12 14(myslim ze briza, nebo z cehoze se to delali beachcustomy, kdyz jeste nebyli birch?)
a druhej 22 10 12 15(javor) a je to voboji bozi(teda podle me) a ty prvni se vozi lip..

Odpovědět

Zpět na „Dřevo“