Vyhrané bicí, vyhraný činel

Trochu zasvěcenýho pokecu o složení škopků

xdust
Diskutér Sféry
Příspěvky: 156
Registrován: 11 dub 2007 01:40
Bydliště: Valašsko

Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od xdust »

Zdarec kolegové, kolegyně,
dnes jsem narazil na inzerát, kde někdo nabízel bicí a v popisu uváděl, že jsou "vyhrané". Začalo mi to vrtat hlavou. V inzerátech se člověk dočte ledajaké kraviny, ale vzpomínám si, že spojení "vyhrané bicí" použil i můj kámoš, který je vynikající bubeník, který ví, o čem mluví. Už jsem to zaslechl i u činelů.
Tak jak to je? Mohou bicí s časem vyzrávat? Může dlouhodobé mechanické napětí (tah atd.) blan blahodárně působit na zvukovou stabilizaci korpusů?
Zlepšuje se zvuk (některých) činelů?
Díky za zkušenost :D

MotorovaPila
Diskutér Sféry
Příspěvky: 149
Registrován: 20 zář 2006 15:41
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od MotorovaPila »

Jsou dvě možnosti.
Buďto dotyčný ten činel nebo buben vyhrál v tombole apod. nebo tím chce říct, že dlouhým a dlouholetým hraním se zvuk nástroje ušlechtil a vytříbil.

xdust
Diskutér Sféry
Příspěvky: 156
Registrován: 11 dub 2007 01:40
Bydliště: Valašsko

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od xdust »

MotorovaPila píše:Jsou dvě možnosti.
Buďto dotyčný ten činel nebo buben vyhrál v tombole apod. nebo tím chce říct, že dlouhým a dlouholetým hraním se zvuk nástroje ušlechtil a vytříbil.
... nj čeština.
Samozřejmě nepište o bicích, které jste vyhráli v tombole :oops:
Může se dlouhým a dlouholetým hraním zvuk nástroje zušlechtil a vytříbit? Otázka směřovala samozřejmě zde.

Koubas
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3217
Registrován: 25 dub 2004 21:47
Bydliště: Praha

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Koubas »

jestli seženeš novou 15" sound edge hajtku 2002, přijď si to porovnat s mojí 30 let starou... hraje jinak, je vyhraná. nejsem fyzik ani profík, nevim, co to přesně je, ale v materiálu dochází za tu dlouhou dobu ke změnám. samozřejmě i dřevo se ti ustálí, proto bejvaj vyhledávaný třeba starý housle. nevim, k čemu tam přesně dochází, každopádně vyhraný nástroje existujou.

MACEK
Řečník Sféry
Příspěvky: 690
Registrován: 25 led 2008 00:20
Bydliště: NAŠIMĚŘICE
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od MACEK »

Hele, ale muj kámoš (bubeník) byl v soutěži mezi 10finalisty o bicí. Prej byla v nějakych novinách nebo časopise soutěž a on tam poslal sms ,ale nakonec je nevyhrál.Tak třeba je ten štastlivec prodává. :wink:

kancicek
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 02 dub 2009 14:51

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od kancicek »

"Vyhraným" bicím bych po vyzkoušení a poslechu věřil, činelům absolutně ne. Kdysi se např. u blan (kůží) doporučovalo, aby zůstávaly na bubnu tzv. usazené. To sice dnes u umělohmotných blan neplatí, ale dřevo, zvlášť pokud je kvalitní, "zraje". Proto lze starým nástrojům věřit.
U kovového činelu bych si nebyl jistý.

xdust
Diskutér Sféry
Příspěvky: 156
Registrován: 11 dub 2007 01:40
Bydliště: Valašsko

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od xdust »

No kámoš mluvil o svých bývalých Yamaha Stage Custom jako o vyhraných a ten zvuk (hlavně tomů), byl skutečně nevídaný - alespoň na jejich hodnotu moc hezký.
Těžko posuzovat, jestli stará hajtka hraje líp proto, že prostě vyzrála nebo dnes díky snaze snížit cenu klesá i kvalita nových činelů. Každopádně i můj 15" AAX Studio Crash (starší generace Sabianu s malými nápisy AAX, který má už něco odehráno) zdá se vyzrál jako víno - nebo se dřív více snažili.

ZRNO
Řečník Sféry
Příspěvky: 809
Registrován: 26 čer 2007 14:20
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od ZRNO »

xdust píše:No kámoš mluvil o svých bývalých Yamaha Stage Custom jako o vyhraných a ten zvuk (hlavně tomů), byl skutečně nevídaný - alespoň na jejich hodnotu moc hezký.
Těžko posuzovat, jestli stará hajtka hraje líp proto, že prostě vyzrála nebo dnes díky snaze snížit cenu klesá i kvalita nových činelů. Každopádně i můj 15" AAX Studio Crash (starší generace Sabianu s malými nápisy AAX, který má už něco odehráno) zdá se vyzrál jako víno - nebo se dřív více snažili.
no ja bych řek že to víc ojebávaj.....

Vojta Horák
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2254
Registrován: 09 kvě 2007 17:37
Bydliště: Rock, Blues
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Vojta Horák »

Tak treba hihat činel přichází o material, protoze 2 o sebe trou.

makhak
Pokročilý
Příspěvky: 70
Registrován: 03 zář 2007 21:00
Bydliště: Valašská Bystřice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od makhak »

když se na činely každodenně hraje aspoň chvilku, rozkmitaji se v nich molekuly a maji takový lepší zvuk,(nedokažu vysvětlit proč :D ) o ten však přichazi jak se na činel nehraje (protože se molekuly opět přitisknou k sobě). U bubnu by to mělo byt podobne

jiricc
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 217
Registrován: 28 srp 2008 12:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od jiricc »

Bicí opravdu zrajou.Mám to i od víc lidí,pozoroval jsem to i na svých Saturnech.Tak zhruba po necelým půl roce si sednou a maj víc basů.U činelů nevím,protože ten než uzraje tak už ho mám napadrť.

Benbuben
R. I. P.
Příspěvky: 4193
Registrován: 29 srp 2004 16:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Benbuben »

To zrání je u dřeva všeobecně známý fakt, platí to třeba i u smrkové rezonanční desky cimbálu, jak je to ovšem u cymbálů - činelů - nevím. Pochybuju, že by zrály buněčnýma změnama, spíš jak se zasí...jak se špiněj, tak tolik necinkoalikvótujou.

Trade
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2128
Registrován: 29 srp 2005 14:44
Bydliště: Plzeň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Trade »

makhak: Sorry, ale představa, že se molekuly "rozlezou", když se na činel hraje a když se delší dobu nehraje, tak se zase slezou je nesmyslná. Ve chvíli, kdy činel vibruje, tak samozřejmě dochází k roztáhnutí toho materiálu, ale hned, jak se ustálí, tak se vše zase vrátí do normálu. Stáří činelu se zvukově (vlastně i opticky) projeví spíš postupnou korozí a sedimentací. Proto starý činely nehrajou tak ostře, ty nejvyšší frekvence jsou ořezaný (a podobně to je i s raw finishem, neni to tak rovný, zvuk se víc rozbíjí, ty vysoký frekvence to trochu ořeže oproti lesklýmu vyleštěnýmu činelu). U dřevěnejch nástrojů netušim, proč se lepší zvuk s věkem. Fakt je, že tohle se týká jen těch top class věcí...20 let stará stagg kytara nebude hrát o nic líp než ta nová. Tipoval bych, že to bude nějak souviset s rozmístěním vlhkosti v tom materiálu.

Vojta Horák
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2254
Registrován: 09 kvě 2007 17:37
Bydliště: Rock, Blues
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Vojta Horák »

prostě dřevo zraje. Vysychá a tím se tvaruje, pak zase někde třeba trochu vlhkosti nabere a až se vyrovná veškerý vnitřní pnutí tak pracovat přestane

Trade
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2128
Registrován: 29 srp 2005 14:44
Bydliště: Plzeň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Trade »

Noiselord: jenže vysychání samo o sobě neznamená automaticky zvětšení kvality. Například v ČRo v Plzni mají starý cemballo (jestli se správně pamatuju) a maj pod nim lavor s vodou. To aby se tam udržovala nějaká konkrétní vlhkost. Řekl bych, že časem se voda postupně bude vázat na to dřevo nějak jinak, někde vysychat a tak se zlepší rezonance...ale nejsem chemik, tak možná melu blbosti.

DUMP
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2123
Registrován: 14 led 2006 20:22
Bydliště: česká lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od DUMP »

Činely logicky zvukově měknou zanášením a chemickýma reakcema na povrchu, jak už se tu psalo. Ještě si ale myslim, že se v nich nějak zmenšuje vnitřní pnutí. U těch bubnů si nejsem moc jistej většim podílem zralosti dřeva na zvuku. Výraznější podíl na tom má to, že majitel se časem naučí pracovat s lazením, zvykne si na zvuk, blány si sednou...

Trade
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2128
Registrován: 29 srp 2005 14:44
Bydliště: Plzeň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Trade »

DUMP: a co by podle tebe mělo způsobovat změnu toho pnutí? Jedině mi napadá to, že při každý větší ráně se činel bude asi maličko deformovat (ale nevim, to by chtělo nějakýho materiálovýho fyzika, aby řekl jak je to s bronzem a jestli je možný normální hrou vytvářet, byť minimální, nevratný deformace) a dlouhodobě se teda tím pádem "vyklepe"...pak by ale měl ten činel měřitelně jiný rozměry než uplně novej (nebo nikdy nehranej) stejný řady...takže to nevim, moc se mi to ani nezdá.

DUMP
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2123
Registrován: 14 led 2006 20:22
Bydliště: česká lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od DUMP »

Já spíš hádám, protože mi nepříde, že by na změnu zvuku mělo vliv jenom zanášení povrchu. Starej činel nebude hrát nikdy jako novej po vyleštění. Možná v tom hrajou menší roli nevratný reakce na povrchu, ale nevěřím, že by šlo o něco zásadního, protože ty probíhaj v opravdu malý míře. Já myslim, že na to nemaj vliv ani nějak zvášť silný údery, ale spíš celkově vibrace, který bejvaj opravdu silný i při menšim úderu. To zmíněný vyklepávání se mi zase moc nezdá, protože činel by se mohl teoreticky spíš jenom křivit, než vyklepávat do hlubšího tvaru.

Trade
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2128
Registrován: 29 srp 2005 14:44
Bydliště: Plzeň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Trade »

DUMP: mno, proto jsem vyklepávání psal v uvozovkách. myslel jsem, že se činel nepatrně ohne nebo tak... Jinak je možný, že se dlouhodobým působením vibrací činel jakoby natáhne nebo tak něco..ale do toho já nevidim.

sasa
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3061
Registrován: 05 srp 2003 09:40
Bydliště: praha

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od sasa »

u činelů bych to viděl následovně, vzhledem k tomu, že činel je tepanej tepelně upravenej a slitina je taková jaká je, nemůže v činelu docházet k jakýkoliv deformaci při běžným hraní - tzn nepřetepeš ho paličkou- prostě činel je pružnej a tvrdej, nevím přesně kolik rockwellů, ale rozhodně je tak tvrdej, že mu palička neublíží (resp. neměla by ublížit), pokud mu ublíží, není to činel ale je to sračka, nebo sračkovej hráč (teď nemluvím o těch, co hrají telegrafníma sloupama typu Big Boss nebo nařezanejma verzatilkama tipu Ahead) je tvrdej tak akorát, ne jako moje japonský pilky na dřevo značky Ryoba, který maj tvrdost nad 70 RC (je tak ostrá že ti uřizne ruku během pikosekundy:D)) mimochodem maj taky krásnej zvuk...
a u dřeva je to tak, že i kytara, která je přeschlá - nehraje, i housle který jsou přeschlý tak nehrajou, takže to není o tom jak moc je dřevo suchý, naopak dřevo musí bejt standardně vlhký aby si udrželo pružnost a tím i pnutí, to je to co způsobuje hraní. to ale neznamená že hned vezmete škopky ssebou do sprchy nebo do vířivky ať si holky drobet zablbnou, to znamená jen to, že by u škopků neměla bejt vlhkost vysoká a naopak uplný sucho taky škodí, takže jestli máš hned u bubnů trvale položenej odvlhčovač vzduchu, ihned ho dej dopryč.
takže existuje vyhranej činel??? asi jo ale hlavně to budou hajtky, ty se zkrátka vyhrávaj do lepších zvuků, ale například muj ride Alchemy, nevim jestli se vyhrál, ale každopádně se mi ten jeho zvuk přestal líbit.
a existujou vyhraný bubny, určitě jo, ale není vyhraný jako vyhraný (teď nemyslím, v loterii, myslím, však víš....)
jo a to neni z mojí hlavy, řešil jsem problém zdechlýho kopáku na mejch pívejích a řešil jsem to s expertem přes škopky a dřevo vůbec, člověkem kterej jejich výrobu měl na starosti... někde bych možná vyštrachal i ten email, ale páč sem línej, takže kašpárek a banánová baterka leda....

Slowmeda
Správce
Příspěvky: 1579
Registrován: 11 říj 2006 16:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Slowmeda »

Co jsem slyšel tak zkvalitnění zvuku u dřeva u všech nástrojů prý nefunguje. U houslí je to známé, ale u ukastický kytary je to prý obráceně, ty na kvalitě s věkem ztrácí. Možná je to blud, sám bych to chtěl rozluštit, ale z příspěvků tady zatím žádný fakt nevypadl, vše jsou to trochu takový spekulace :) Snad R-stick by mohl mít nějaký odbornější názor.

PhilipP
Diskutér Sféry
Příspěvky: 186
Registrován: 13 říj 2007 18:23
Bydliště: Český Dub
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od PhilipP »

Kdyz jsem si kupoval u HUMLa svoje Anatoliany, bylo mi receno, ze jsou to rucne tepany cinely, takze se po case trochu "vyhrajou". Pozorovat to budu hlavne na ridu. Prej by se takovy ty nejostrejsi frekvence, ktery se mi zpocatkku treba tolik nelibily, meli trochu zjemnit a celkove zvuk tak jako vyzrat...Docela si to i dokazu predstavit

Uživatelský avatar
mates
Správce
Příspěvky: 2379
Registrován: 27 kvě 2005 22:54
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od mates »

Slowmeda píše:Co jsem slyšel tak zkvalitnění zvuku u dřeva u všech nástrojů prý nefunguje. U houslí je to známé, ale u ukastický kytary je to prý obráceně, ty na kvalitě s věkem ztrácí. Možná je to blud, sám bych to chtěl rozluštit, ale z příspěvků tady zatím žádný fakt nevypadl, vše jsou to trochu takový spekulace :) Snad R-stick by mohl mít nějaký odbornější názor.
Spis bych rekl ze zvuk si casem sedne, nez to nazyvat vyhraností nástroje.

Ale jednou sem na Huvelu vyhral blany, tak nevim no :D a pak sem je prodal, a zakaznik byl spokojeny :mrgreen: holt vyhrany blany ...

Gilnar
Diskutér Sféry
Příspěvky: 121
Registrován: 25 bře 2009 17:30
Bydliště: Praha

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Gilnar »

Četl jsem v popisu vyšších řad činelů, že s přibývajícím věkem se jim rozšíří spektrum tónů. Jak je to u bubnů se neodvažuju spekulovat (ono i u těch činelů to může bejt jenom marketingovej trik).

Trade
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2128
Registrován: 29 srp 2005 14:44
Bydliště: Plzeň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Trade »

Gilnar: Marketingovej trik asi sotva, firmy nemají zájem na tom, aby se po trhu točily starý činely, ale aby nový, právě vyklepaný, šly na odbyt.

Odpovědět

Zpět na „Dřevo“