Vyhrané bicí, vyhraný činel

Trochu zasvěcenýho pokecu o složení škopků

Vojta Horák
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2254
Registrován: 09 kvě 2007 17:37
Bydliště: Rock, Blues
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Vojta Horák »

Slowmeda píše:Co jsem slyšel tak zkvalitnění zvuku u dřeva u všech nástrojů prý nefunguje. U houslí je to známé, ale u ukastický kytary je to prý obráceně, ty na kvalitě s věkem ztrácí. Možná je to blud, sám bych to chtěl rozluštit, ale z příspěvků tady zatím žádný fakt nevypadl, vše jsou to trochu takový spekulace :) Snad R-stick by mohl mít nějaký odbornější názor.
No s tou kytarou je to jako s houslema... Teda pokud to není Fokus nebo podobná pavěc

Uživatelský avatar
R - stick
Správce
Příspěvky: 994
Registrován: 10 črc 2003 21:01
Bydliště: Vysoké Studnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od R - stick »

Slowmeda píše:Co jsem slyšel tak zkvalitnění zvuku u dřeva u všech nástrojů prý nefunguje. U houslí je to známé, ale u ukastický kytary je to prý obráceně, ty na kvalitě s věkem ztrácí. Možná je to blud, sám bych to chtěl rozluštit, ale z příspěvků tady zatím žádný fakt nevypadl, vše jsou to trochu takový spekulace :) Snad R-stick by mohl mít nějaký odbornější názor.
Tak to se ptáš bohužel nepravého - já o těchto věcí týkajících se vyzrálostí dřeva a vlivu na konečný zvuk vím velmi málo (dokonce by se dalo říci téměř ****CENSORED*****). A z toho mála vím, že třeba u rezonančního smrku se v průběhu let mění zvuková charakteristika dřeva. Toto je ovlivněno celou řadou faktorů - vlhkostí, lakem, prostředím, celkovým ošetřením dřeva ...... a taky samozřejmě stavbou dřeva - v případě smrku např hustotou letokruhů, stanovištěm, kde rostl, povětrnostními podmínkami, úživností půdy, a spoustou dalších faktorů. Takže ve výsledku máš nástroj, jehož zvuková charakteristika se během jeho stáří mění - ovšem jak k lepšímu, tak k horšímu - to je totiž docela loterie přímo závislá na výšeuvedených faktorech.

No a u ostatních dřevin je to o to horší, protože ty většinou mají jen trochu rezonančních vlastností smrku - nebo je prostě nemají téměř vůbec. Takže v konečném výsledku máš bubny, které hrají s ohledem na použitý materiál špičkově, a bubny, které jsou udělané z kdejakého šrotu a prostě nehrají. U těch špičkových bych věřil tomu, že časem se jejich zvuková charakteristika v důsledku vyzrávání materiálu může změnit - no a těm levnějším nepomůže nic. Osobně si myslím, že tvrdit o zušlechtění zvuku u bubnů pod 20000 je nesmysl a pouhopouhá reklama, která je nicméně velmi účinná.

No a podle mého názoru mluvit o zušlechtěném zvuku u činelů je už naprostá píč****CENSORED****. - Ale jak říkám, je to můj názor - a třeba nemusí být správný.

Gilnar
Diskutér Sféry
Příspěvky: 121
Registrován: 25 bře 2009 17:30
Bydliště: Praha

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Gilnar »

Trade píše:Gilnar: Marketingovej trik asi sotva, firmy nemají zájem na tom, aby se po trhu točily starý činely, ale aby nový, právě vyklepaný, šly na odbyt.
Jo, ale když vydají novou drahou řadu a řeknou, že se časem vyhraje, taky půjde na odbyt TEĎ. Později přijdou noví zákazníci, mezi nimi i ti, co si koupili tamtu řadu a třeba jí roztřískali... Já se v tom se svými činely z doby krále klacka moc nevyznám, ale většinou když si někdo kupuje třeba Zildjiany Káčka, nebo něco podobného, tak mu to asi pár let vydrží, nebude brzo kupovat zase něco jiného, ne? A tím líp se to prodá, když řeknou, že se to vyhraje.

Trade
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2128
Registrován: 29 srp 2005 14:44
Bydliště: Plzeň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Trade »

Gilnar: Hmm, pár let. Ale změna zvuku se neprojeví za 5 let...spíš tak za 20...a to je většina činelů už pod drnem...je známá věc, že činely časem ztrácejí vejšky, což ale nemusí pro někoho bejt výhra. Krom toho, nikdo si nekoupí činely, aby čekal 10 let, než se mu "vyhrajou". Pokud by to tak skutečně fungovalo, tak si pořídí prostě starý (a levnější) a bude je mít vyhraný rovnou.

Vojta Horák
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2254
Registrován: 09 kvě 2007 17:37
Bydliště: Rock, Blues
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Vojta Horák »

Vejšky jdou do háje z rzí a špínou, když na činel 20 let kašleš a pak vyleštíš, ten rozdíl poznáš. Akorát se u čištění roztrháš.

Gilnar
Diskutér Sféry
Příspěvky: 121
Registrován: 25 bře 2009 17:30
Bydliště: Praha

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Gilnar »

Noiselord píše:Akorát se u čištění roztrháš.
Není to tak hrozný... http://gilnar.bloguje.cz/726313-recentni-veci.php jsou tam nějaký jiný bláboly a fotky, ale taky pár fotek z renovace děsně zanešenýho a i reznoucího ridu Amati... stačilo lehounce obrousit a vypadá krásně.

Hans-Drums
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1006
Registrován: 01 čer 2008 12:23
Bydliště: Toužim (Karlovarsko)
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Hans-Drums »

Bicí se vyhrajou každopádně,protože to dřevo pořád pracuje,stejně jako kytara po čase ,,dozraje" a má lepší zvuk.Činely se částečně vyhrajou taky,ale pokud už jsou voflákaný až moc,tak se ten zvuk naopak vymlátí a vytrácí se

sasa
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3061
Registrován: 05 srp 2003 09:40
Bydliště: praha

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od sasa »

hanzi ty kluku ušatej, přečti si tenhle thread ještě jednou :mrgreen:

makhak
Pokročilý
Příspěvky: 70
Registrován: 03 zář 2007 21:00
Bydliště: Valašská Bystřice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od makhak »

Trade píše:makhak: Sorry, ale představa, že se molekuly "rozlezou", když se na činel hraje a když se delší dobu nehraje, tak se zase slezou je nesmyslná. Ve chvíli, kdy činel vibruje, tak samozřejmě dochází k roztáhnutí toho materiálu, ale hned, jak se ustálí, tak se vše zase vrátí do normálu. Stáří činelu se zvukově (vlastně i opticky) projeví spíš postupnou korozí a sedimentací. Proto starý činely nehrajou tak ostře, ty nejvyšší frekvence jsou ořezaný (a podobně to je i s raw finishem, neni to tak rovný, zvuk se víc rozbíjí, ty vysoký frekvence to trochu ořeže oproti lesklýmu vyleštěnýmu činelu). U dřevěnejch nástrojů netušim, proč se lepší zvuk s věkem. Fakt je, že tohle se týká jen těch top class věcí...20 let stará stagg kytara nebude hrát o nic líp než ta nová. Tipoval bych, že to bude nějak souviset s rozmístěním vlhkosti v tom materiálu.

jk potom chceš vysvětlit, že když si vyhraješ hajtku a pak na ni třeba tyden nehraješ, tk zni uplně jinak ( huř ) něž když vyhrana byla

Vojta Horák
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2254
Registrován: 09 kvě 2007 17:37
Bydliště: Rock, Blues
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Vojta Horák »

I malá vrstvička koroze ti změní zvuk...

Koubas
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3217
Registrován: 25 dub 2004 21:47
Bydliště: Praha

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Koubas »

nerad bych se pletl, z chemie jsem měl na gymplu čtyřky, ale činely jsou snad většinou ze slitin, který nekorodujou. zatim mi žádnej činel nezreznul. na jednom činelu mám měděnku, což ovšem rozhodně neni to samý, co rez.

Vojta Horák
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2254
Registrován: 09 kvě 2007 17:37
Bydliště: Rock, Blues
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Vojta Horák »

Koubas píše:nerad bych se pletl, z chemie jsem měl na gymplu čtyřky, ale činely jsou snad většinou ze slitin, který nekorodujou. zatim mi žádnej činel nezreznul. na jednom činelu mám měděnku, což ovšem rozhodně neni to samý, co rez.
V pohodě, já mám dvojky, ale stejně máš recht, ale prostě cokoliv co vypadá jinak než původní činel (mastnej otisk prstu atd) to změní. Pokud mi nevěříš, nech jeden činel hnít, pořádně ho ohraj, šahej na něj, nech ho i ve vlhku a pak vylešti... Pak získá víc vejšek než "hniloba". Jinak nevim jak to nazvat, rez bylo jednoduchý a každej si to dovede představit, akorát že na činelech je to jiný, ale pořád to vychází z oxidace toho matroše.


BTW: Kamarád fyzik mi vyprávěl o různejch šílenostech co se resonance týče a docela jsem čuměl, že to co považujeme na hezký, jsou vlastně jenom nechtěný přeznění, u bubnů i činelů.
Prostě nám se líbí když to "žije", jemu a jeho vykonstruovaný domněnce na kterou částečně píše diplomku se líbí když to žije jen tim co chci, hele to je složitý, já to nedovedu zobecnit a už vůbec vysvětlit.. To je moc pak.

Trade
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2128
Registrován: 29 srp 2005 14:44
Bydliště: Plzeň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Trade »

Noiselord: Asi máš na mysli to, že prostě "čistá" sinusoida zní člověku ošklivě, protože je to nepřirozený, zkrátka v přírodě se takovej perfektní zvuk nenachází a lze to dostat jen z kompu. A pak je to tak, že do jistý míry jsou ty ruchy zajímavý a jak to přesáhne určitou mez, tak už to je prostě bordel a už to neni hezký.
Mahkak: Mno...to nechci vysvětlit nijak, protože jsem si tohohle nikdy nevšimnul. Spíš to bude psychologická záležitost, řekl bych.
Koubas: Ono to sice nekoroduje, jak se vytvoří měděnka, ale než se vytvoří, tak to vesele koroduje (resp. měděnka je forma koroze). A ta určitě změní povrch činelu, takže to bude mít vliv na zvuk.

Vojta Horák
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2254
Registrován: 09 kvě 2007 17:37
Bydliště: Rock, Blues
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Vojta Horák »

Trade píše:Noiselord: Asi máš na mysli to, že prostě "čistá" sinusoida zní člověku ošklivě, protože je to nepřirozený, zkrátka v přírodě se takovej perfektní zvuk nenachází a lze to dostat jen z kompu. A pak je to tak, že do jistý míry jsou ty ruchy zajímavý a jak to přesáhne určitou mez, tak už to je prostě bordel a už to neni hezký.
Mahkak: Mno...to nechci vysvětlit nijak, protože jsem si tohohle nikdy nevšimnul. Spíš to bude psychologická záležitost, řekl bych.
Koubas: Ono to sice nekoroduje, jak se vytvoří měděnka, ale než se vytvoří, tak to vesele koroduje (resp. měděnka je forma koroze). A ta určitě změní povrch činelu, takže to bude mít vliv na zvuk.
Tak zjednodušeně ano, Trade, taky jsem si řikal, že místo 3 hodinový přednášky to stačilo takhle shrnout...

Koubas
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3217
Registrován: 25 dub 2004 21:47
Bydliště: Praha

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Koubas »

jde ale o to, že ti činel neprorezne skrz naskrz jako favorit.

DUMP
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2123
Registrován: 14 led 2006 20:22
Bydliště: česká lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od DUMP »

makhak píše:

jk potom chceš vysvětlit, že když si vyhraješ hajtku a pak na ni třeba tyden nehraješ, tk zni uplně jinak ( huř ) něž když vyhrana byla
To je normální, rozdíl poznáš i po dvou dnech, protože se ti vrací rozsah sluchu. Po nějaký pauze prostě ty vyšší frekvence vnímáš víc a sou ti nepříjemný.


Já jenom pořád moc nechápu tu změnu zvuku činelu, já jí zas tolik moc nepřisuzuju těm chemickejm změnám, který sou opravdu v malý míře oproti celkovýmu materiálu. Když se upatlá třeba rukama, tak taky nic nejde poznat. Neni fakt možný, že se časem a hraním mění to vnitřní pnutí?

Vojta Horák
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2254
Registrován: 09 kvě 2007 17:37
Bydliště: Rock, Blues
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Vojta Horák »

Možná taky změny prostředí...
Vem si třeba 2 ridy, jeden hraj 10 let a druhej dej do prostoru se stálou vlhkostí, teplotou, světlem a kdovíčim ještě a srovnej to po 10 ti letech :)

Hans-Drums
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1006
Registrován: 01 čer 2008 12:23
Bydliště: Toužim (Karlovarsko)
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Hans-Drums »

sasa píše:hanzi ty kluku ušatej, přečti si tenhle thread ještě jednou :mrgreen:
O ,,ještě jednou" nemůže být řeč :lol: .......předtím než jsem psal ten příspěvek jsem si přečetl asi poslední čtyři příspěvky......Každopádně už vím,že jsem threadu nepřinesl nic novýho :mrgreen:

Vojta Horák
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2254
Registrován: 09 kvě 2007 17:37
Bydliště: Rock, Blues
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Vojta Horák »

Tak v tomhle threadu jsou to kydy a zkušenosti, myslím, že i prostým krafáním o zkušenostech tomu něco dáš/dáme/dají

3nec Steel
Diskutér Sféry
Příspěvky: 139
Registrován: 20 črc 2008 18:49
Bydliště: Třinec
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od 3nec Steel »

makhak píše:když se na činely každodenně hraje aspoň chvilku, rozkmitaji se v nich molekuly a maji takový lepší zvuk,(nedokažu vysvětlit proč :D ) o ten však přichazi jak se na činel nehraje (protože se molekuly opět přitisknou k sobě). U bubnu by to mělo byt podobne
Kmitání molekul :D no pěkný blud ... při mechanickém namáhání kovu dochází k tzv. elastické deformaci (po uvolnění sil kov nabývá z5 původní tvar),při překročení tzv. meze pružnosti vzníká deformace plastická,která jde "ruku v ruce" s def. elastickou a tvorbou dislokací kryst. stavby kovu,ale to je,při normálni hře (i typu Lars Ulrich) normální paličkou,asi utopie ... proboha jen žádné rozkmitávání molekul :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ... polopatičtěji už to asi nesvedu :neutral:

palka.vasek
Nováček
Příspěvky: 37
Registrován: 28 čer 2009 14:42
Bydliště: Ostrava, Czech Republic

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od palka.vasek »

Já hraju v jedné kapele na asi deset let staré meinly a postupem častu mají lepší a lepší zvuk .... u činelů je to bezespotu, že se zvuk postupem času mění k lepšímu !!

Slowmeda
Správce
Příspěvky: 1579
Registrován: 11 říj 2006 16:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Slowmeda »

Koubas píše:nerad bych se pletl, z chemie jsem měl na gymplu čtyřky, ale činely jsou snad většinou ze slitin, který nekorodujou. zatim mi žádnej činel nezreznul. na jednom činelu mám měděnku, což ovšem rozhodně neni to samý, co rez.
Tu čtyřku si dostal rozhodně oprávněně, protože měděnka je normální oxidace - tudíž rez. Jedinej běžně dostupnej kov kterej neoxiduje je zlato, proto se z něj taky dělaj hodně šperky, nešpiní totiž. :) Já pořídil v potřebách pro restaurátory oxidant kterej udělá na činelech měděnku za pár sekund, když dám velkej koncentrát, tak plech normálně úplně zčerná že bys ho nepoznal a když to do něj naložím tak úplně zmizí, takže prožrání skrz při správném působení možné asi je, i když za normálních podmínek je to asi nemožný. Měď je vlastně na povtrnostních podmínkách věčná, dělají se z ní střechy kostelů a potom co vytvoří tu měděnku už dál neoxiduje a tento povrch je vlastně přirozená ochranná vrstva tý střechy.

Koubas
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3217
Registrován: 25 dub 2004 21:47
Bydliště: Praha

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Koubas »

hele, asi jsem jí měl oprávněně, ale rez určitě neni měděnka. kdyby ti činel zreznul, nic ti z něj nezbyde. pokud ti něco sežere bronzovej činel, tak bych řek proto, že narušíš tu vrstvu tý měděnky.

marty.ctm
Nováček
Příspěvky: 15
Registrován: 10 srp 2009 16:03
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od marty.ctm »

Asi to tu už někdo řikal, já si myslim že korpusy určitě nějakej (a ne malej) čas pracujou, takže se určitě dají "vyhrát", ale činel se dá podle mýho jedině křupnout:) Ale nevim, třeba až je budu mít 20 let, změnim názor:) Čau:)

Roger Taylor
Diskutér Sféry
Příspěvky: 113
Registrován: 15 črc 2009 20:38
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Vyhrané bicí, vyhraný činel

Příspěvek od Roger Taylor »

Za 16 let mi žádný činel neprasknul. A když je vyčistím, pak se pěkně jejich zvuk pěkně rozvístí.
Už by konečně mohl nějaký činel prasknout, ať můžu obnovit cinkátka. :mrgreen:

Odpovědět

Zpět na „Dřevo“