Lité ráfky

Odpovědět
zamek
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: 20 dub 2007 16:34

Lité ráfky

Příspěvek od zamek »

cau, slysel sem ze lity rafky se min rozlazujou, tak sem si rikal ze bych si je poridil. u nas na netu sem ale nasel jen na virbl. nemate nekdo zkusenosti? vyplati se i na tomy? dik

Uživatelský avatar
Rockchild
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 342
Registrován: 01 říj 2007 17:59
Bydliště: Tursko

Re: ráfky

Příspěvek od Rockchild »

zamek píše:cau, slysel sem ze lity rafky se min rozlazujou
Ty lazíš?

Vojta Horák
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2254
Registrován: 09 kvě 2007 17:37
Bydliště: Rock, Blues
Kontaktovat uživatele:

Re: ráfky

Příspěvek od Vojta Horák »

Má to správně, míň se rozlazujou. "Rozlaďujou" zní blbě.

Jinak mám to na virblu a nemusim na nej moc sahat, ale na tomy teda musim sahat furt, tot zkusenost.

Benbuben
R. I. P.
Příspěvky: 4193
Registrován: 29 srp 2004 16:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ráfky

Příspěvek od Benbuben »

Češtinské okénko: Říct se dá oboje, ladění, lazení, sedění, sezení. A taky to neznamená, že sezíš. :roll:

Slowmeda
Správce
Příspěvky: 1579
Registrován: 11 říj 2006 16:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ráfky

Příspěvek od Slowmeda »

rozhodně se to nevyplatí, je to poměrně drahá investice, jeden je tak za 1500 Kč (buben okolo 3 tisíc) a navíc ti to sprzní zvuk, je lepší před každym koncertem doladit ohýbané ajeto :D Na bubínek si je koupit můžeš, ale podle mě se vyplatí ještě trojku přidat a máš celej profi bubének s litejma, záleží taky jestli zvuk preferuješ, bude trochu jiný. Já třeba na bubínku tak i onak, ale na tomech rozhodně ohýbaný, podívej se jak to dělá Mapex, DW, Sonor, taky je tam nemá a ví proč :wink: Tama, Pearl, Gretsch je tam zas má, pěkně si pacholci rozdělili trh. Nejlíp to asi vyřešila Yamaha, která je dává hliníkový, takže buben netíží a ladění drží perfektně.

Uživatelský avatar
mates
Správce
Příspěvky: 2379
Registrován: 27 kvě 2005 22:54
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: ráfky

Příspěvek od mates »

Ja si nemyslim ze rozlodovani je jen veci rafku, ale taky sroubu samotneho v zavitu.
Ja mam na snare litej rafek a rozladuje se v miste rim shotu jako svine.
Proste pokud sroub nema v systemu nejakou fixaci muze k jeho povolovani dochazet i liteho rafku.

Co se tyce lazeni si myslim ze ohybany rafek pro svoji vetsi houzevnatost umoznuje citlivejsi ladeni u kazdeho sroubu. Kdezto kdyz vemu u liteho treba jen 3 srouby a napnu jen ty krajni a prostredni ne, litej rafek to podrzi ze v podstate ten prostredni je jakoby k nicemu :) Pak kdyz je trochu blba blana a neni vsude stejne zatavena v obruci si myslim ze to pak muze delat malou neplechu.
Ale je to jen takova moje teorie. Rekl bych ze lite rafky na kotlech jsou spise marketingovy tahy k upoutani zakaznika na neco noveho nez aby to vyrazne plnilo svoji funkci. U snare to pro mne pni funkci hlavne zvukovou jelikoz tam hraje clovek rimshot a rafek v podstate vyuziva k dobarveni zvuku, coz u kotliku tolik neplati.
Treba Sonor je nedala na kotle proto, ze naklady na jejich vyrobu jsou enormni nez aby to plnilo funkci v pomeru investice do vyroby, ale do budoucna se nezrika toho ze je mozna do sortimentu zaradi, ale spise aby vyhovel tem co si to proste preji mit na bubnech a ne proto ze by to byla revoluce v systemu bicich.

ZRNO
Řečník Sféry
Příspěvky: 809
Registrován: 26 čer 2007 14:20
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lité ráfky

Příspěvek od ZRNO »

Ja to říkal dávno, že litý ráfky a dvojitej řetěz na šlapce je jen obchodní tah (třeba u tamy na "balzový" bubny je dat musej aby drželi tvar bubny do kruhu :-D). Litej ráfek na hrací bláně u snare pochopím ale třeba na tomech mi to příjde zbytečný. 2,3mm silnej ohýbanej ráfek poslouží stejně dobře jako litej. Třeba u DW, Mapexu a Sonoru taky litý ráfky nejsou a ničemu to nevadí a hrají dobře....

Uživatelský avatar
jakas
Diskutér Sféry
Příspěvky: 192
Registrován: 21 lis 2010 16:11
Bydliště: Kolín

Re: Lité ráfky

Příspěvek od jakas »

Vím, že tohle topic je už starý, tak to tu trochu oživíme. Litý ráfky se dávaj jenom na hrací nebo i rezonanční stranu bubnu ? Zlepší zvuk blbého virblu :?:

Uživatelský avatar
Šupi
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 377
Registrován: 28 úno 2009 15:25
Bydliště: Benešov u Prahy

Re: Lité ráfky

Příspěvek od Šupi »

to jakas: Jak je řečeno výše a i dle mého názoru litý ráfky akorát zvuk sprzněj. Nejvíc mi asi vadí nevýraznost rimshotů. Co se týče tvého virblu Ashton - tak je pravda že pokud mu koupíš lepší ráfky tak jeho cenu tak ztrojnásobíš, ale to je asi tak všechno. Špatnej zvuk bych v téhle cenové kategorii ráfkama určitě neřešil, radši si pošetři na něco co hraje a nebo zkus strávit pár hodin laděním :). Otázkou je kolik tam máš šroubů - zda má ladění cenu... Já bych to řešil jiným virblem.

Uživatelský avatar
jakas
Diskutér Sféry
Příspěvky: 192
Registrován: 21 lis 2010 16:11
Bydliště: Kolín

Re: Lité ráfky

Příspěvek od jakas »

Já jsem to psal tak orientačně, nejsem blázen dávat litý na pos*anej Ashton :mrgreen: ani nemám v plánu si do budoucna něco podobnýho kupovat, to si rovnou koupím něco profi :) myslel sem to spíš tak, že když si někdo koupí mapex MPX jestli se zvuk rapidně zlepší nebo ne a naopak, jak to vypadá když na oriona dám litej ? protože kdyby to bylo lepší, tak už ho tam hoši z mapexu dávaj ne ? :twisted:

edit: nad laděním mého virblu Ashton sem strávil už pár hodin, ale samozřejmě to nemá vysledek, tak sem aspoň vyměnil blány a trošku utlumil, aby se to dalo aspoň polouchat :D

Adrub
Správce
Příspěvky: 1265
Registrován: 03 srp 2005 15:18
Bydliště: Lhenice

Re: Lité ráfky

Příspěvek od Adrub »

Šupi píše:to jakas: Jak je řečeno výše a i dle mého názoru litý ráfky akorát zvuk sprzněj. Nejvíc mi asi vadí nevýraznost rimshotů.
No, co člověk to názor a každému podle jeho gusta. Já mám lité ráfky na Cadesonu roal custom 14x4 a věř, že že po rimshotu by ti ještě dlouho pískalo v uších. Měl jsem na něm i klasické ohýbané ráfky a ten zvuk byl někde jinde - pro mně horší. Je jasné, že na lecjakém bubínku se po použití litých ráfků zvukově lecos změní, ale nelze říct, že se zvuk sprzní :wink:

Slowmeda
Správce
Příspěvky: 1579
Registrován: 11 říj 2006 16:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lité ráfky

Příspěvek od Slowmeda »

Já sem též odpůrce litých ráfků, vždy mě zvlášť pro svou senzitivitu a teplejší barvu lahodili více ohýbané ráfky. Na orionu jsme si je tak vyměnil a zvuk se z mého pohledu povýšil.

Uživatelský avatar
jakas
Diskutér Sféry
Příspěvky: 192
Registrován: 21 lis 2010 16:11
Bydliště: Kolín

Re: Lité ráfky

Příspěvek od jakas »

dadoch píše:Předmět: Lité ráfky
S těma litejma ráfkama se to má tak, že je to podobný, jako když má někdo raději bílou než černou, raději ambassador nežli emperror, raději litý nebo klasický... To, že to przní zvuk vůbec nečti, to je nesmysl. Ale co je k zamyšlení - proč jsou na DW klasický a na Pearl reference litý? To jen potvrzuje, že jde o věc vkusu, o nic jinýho.

Na snaru ti to přidá na hlasitosti rimshotu a nebude se ti to tolik rozlazovat. Pochybuju, že by to mělo nějakou další slyšitelnou přidanou hodnotu.
přesně tento názor na to mám i já :) nevim proč říkají, že to przní zvuk, protože jinak by to tam asi maníci od pearlu na
pearl Masterworks nebo jak ty říkáš reference dávali nebo taky tama elite, prostě si myslím, že to bude asi věc vkusu, protože na druhou stranu má DW Collector's důvod je tam nedávat nebo taky mapex orion, bude to jenom co výrobci sedí více .. :))

Sam Jr.
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2301
Registrován: 22 srp 2003 13:46
Bydliště: Brno, Moravská Třebová

Re: Lité ráfky

Příspěvek od Sam Jr. »

jde taky o typ/konstrukci korpusu. litý ráfky jsou těžký a můžou dusit tenkej korpus. na tomech sem litý ráfky nikdy neměl, ale většinu svých bubínků sem zkoušel jak s ohýbanejma, tak s litejma a vždycky sem tam ty litý nechal, mám rád suchej virbl, takže pro mě je litej ráfek určitě +

Premier třeba dával na virbly jednu dobu litej ráfek (speciální hliníkovej, jako se dnes dává už jen na pochodový bubny) jen na hrací stranu, vypadá to podivně :) ale zas si myslím, že ohýbanej ráfek na spodní straně si líp poradí s lůžkama pro struník, přecejemom má možnost se trochu prohnout a přizpůsobit se, ale možná jen chtěli ušetřit :) každopádně ta kombinace funguje parádně.

Uživatelský avatar
gu-staff
Řečník Sféry
Příspěvky: 957
Registrován: 01 led 2006 19:12
Bydliště: Praha

Re: Lité ráfky

Příspěvek od gu-staff »

Myslíte, že litý ráfek, který je lehce zdeformovaný - tzn. že se na rovné desce stolu trošičku houpe (2-3mm), jde nějak srovnat?

sasa
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3061
Registrován: 05 srp 2003 09:40
Bydliště: praha

Re: Lité ráfky

Příspěvek od sasa »

když se nechal ohnout do oblouku, tak se nechá ohnout zase zpátky....

Uživatelský avatar
gu-staff
Řečník Sféry
Příspěvky: 957
Registrován: 01 led 2006 19:12
Bydliště: Praha

Re: Lité ráfky

Příspěvek od gu-staff »

sasa píše:když se nechal ohnout do oblouku, tak se nechá ohnout zase zpátky....
Taky si to myslím, jen mně nenapadá jak...leda ho zkusit srovnat přímo na virblu povolenim/utaženim příslušných šroubů...žádnej vercajk doma nemám...nejsem zrovna typ "domácí kutil". Pokud jste už někdo řešil, napište metodu prosím.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní hardware“