Trik na ladění Amátek

Info, jak dostat nejlepší zvuk.
Odpovědět
Gilnar
Diskutér Sféry
Příspěvky: 121
Registrován: 25 bře 2009 17:30
Bydliště: Praha

Trik na ladění Amátek

Příspěvek od Gilnar »

Zdravím!

Před časem mě začaly brát vintage bubny a protože v našich luzích a hájích nejde sehnat nic moc jinýho než Amátky, pořídil jsem si je.

Jedná se o 1. sérii, 6tivrstvý korpusy, jakože kulatý hrany (ve skutečnosti občas placatý a občas vyštíplý, občas taky rozlepený vrstvy překližky). Zvuk nebyl nic moc, ale počítal jsem s tím, že jednoho krásnýho dne ty hrany přebrousím a bude to. No, stále sem se k ničemu takovýmu nedostal, ale víceméně náhodou jsem zjistil, jak se dá alespoň z týhle série Amátek vymáčknout relativně slušnej zvuk. Na vintagedrumforum.com někdo prohlašoval, že na vintage bubny jedině blány odpovídající tomu, co tehdá bylo, takže prej Remo Diplomat a zase někdo jinej se zmiňoval o tom, že mu na levnejch starejch japonskejch bubnech nejlíp hrajou Remo Encore, nikoliv "originál Remo" Nebudu vás zdržovat dlouhejma popisama svýho hledání a zkoušení, víceméně jsem dospěl k tomuhle:

-na všem mám Remo Encore, resp. Remo UX.
-nahoře písek, dole clear
-rezonačky, zvlášť na 16" floor tomu vyšponovaný jak na virblu
-hrací blány hodně volný

Nevím, proč to zrovna takhle funguje, snad je to tvarem těch Amati pseudookrajů, ale už při relativně malým utažení blána ztvrdne, přestane znít a zvoní. Aby se omezilo takový to hnusný přeznívání, spodní blány se FAKT HODNĚ utáhnou (kdovíproč na kotli ještě víc než na tomtomu) a hrací se od úplně volnýho položení po malinkatejch kouskách utahujou, dokud neobjevíte tu jedinečnou konstelaci, kdy najednou z Amátky vyleze krásně tlustej, znělej tón.
Tyhle tenčí blány (12" Diplomat, 16" Ambassador) mi fungujou líp, než tlustý, hlavně na malým tomu, kde ty šmejdský okraje mnohem víc vaděj'. Jestli Encore hrajou v tomhle případě líp nebo hůř než Remo nevím, ale hrajou a jsou levný, takže v tomhle směru zatím neexperimentuju.
To byly tomy. Na kopáku byla dřív Encore Pinstripe Clear, což je naprosto děsná blána, ale s pruhem filcu nataženým pod ní zněla dost slušně mlaskavě. Chtěl jsem víc oldschool zvuk, tak jsem tam dal normální pískovanou Remo Powerstroke 3 a ta je dobrá, ale možná až moc tlustá. Plánuju zkusit Ambassador nebo Emperor a taky tam natahnout nějakou rezonačku místo Amati s obrovskou dírou.
Virbl sice není tak hroznej, jak jsem se bál, ale taky není moc dobrej. Když se použije tlumítko, jakž takž jde, hrál jsem s ním např. Rebely, nebo nějaký potichý akustický věci, ale není nic moc. Nicméně jsem na něm ještě tenčí blány nezkoušel, tak uvidíme.

Samozřejmě, zvuk, kterej z toho leze, se líbí mě - nemusí se líbit Vám a ačkoli je celkem univerzální, nemusí se úplně hodit všude. Je to takovej ten klasickej rockovej, bluesovej, swingovej sound. Ještě na to taky můžete narvat nějaký megatlustý Powerstroky nebo Hydraulicy, čímž zcela zabijete jakýkoliv bubny a máte takovej ten tupej metalovej zvuk.

Jaký jsou Vaše zkušenosti, třeba s dalšíma sériema?

Odpovědět

Zpět na „Ladění“