Jak nejlépe ladit

Info, jak dostat nejlepší zvuk.
DUMP
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2123
Registrován: 14 led 2006 20:22
Bydliště: česká lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe ladit

Příspěvek od DUMP »

Ještě ke zvuku tý ukázky, takhle to zní docela použitelně do metalu a zvlášť na koncerty, ale kdyby to nebylo nazvučený, tak by to byl pěknej hnuj.

Bubajz
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: 10 pro 2008 22:31

Re: Jak nejlépe ladit

Příspěvek od Bubajz »

Tak s tim kroutím už skoro 14 dní a nemůžu z nich dostat ten zvuk jaký bych chtěl. Zkouším to naladi jako na téhle nahrávce http://www.youtube.com/watch?v=PwjB0jrAzvo ,ale vůbec to nejde. Mám podobné bicí (Mapex M-Birch) a stejné blány. Už si s tím nevím rady.

Zbyněk Fiala
Diskutér Sféry
Příspěvky: 187
Registrován: 07 kvě 2009 15:42
Bydliště: Nové Město na Moravě
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe ladit

Příspěvek od Zbyněk Fiala »

Já vždycky ladím tak, že si zašroubuju šrouby pak si zespodu tu blánu podložím dlaní a utahuju šrouby, abych to měl hezky rovný. :D

Uživatelský avatar
Žilkoslav
Řečník Sféry
Příspěvky: 753
Registrován: 11 lis 2007 14:01
Bydliště: Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe ladit

Příspěvek od Žilkoslav »

Bubajz píše:Tak s tim kroutím už skoro 14 dní a nemůžu z nich dostat ten zvuk jaký bych chtěl. Zkouším to naladi jako na téhle nahrávce http://www.youtube.com/watch?v=PwjB0jrAzvo ,ale vůbec to nejde. Mám podobné bicí (Mapex M-Birch) a stejné blány. Už si s tím nevím rady.
Esli vono to právě nebude těma M-birchema...

Olsztyn
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 237
Registrován: 24 čer 2008 14:24
Bydliště: Praha

Re: Jak nejlépe ladit

Příspěvek od Olsztyn »

Bubajz píše:Tak s tim kroutím už skoro 14 dní a nemůžu z nich dostat ten zvuk jaký bych chtěl. Zkouším to naladi jako na téhle nahrávce http://www.youtube.com/watch?v=PwjB0jrAzvo ,ale vůbec to nejde. Mám podobné bicí (Mapex M-Birch) a stejné blány. Už si s tím nevím rady.
Ty bubny jsou snímaný mikrofonama nablízko a nevěřim tomu, že v audio stopě neproběhla alespoň základní komprese. I kdybys měl Maple, tak jak to slyšíš z nahrávky ti to zpoza bicích nikdy neuslyšíš.

Uživatelský avatar
Karloska
Řečník Sféry
Příspěvky: 776
Registrován: 31 pro 2004 01:21
Bydliště: Dolní Město
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe ladit

Příspěvek od Karloska »

Já bejt Váma tak ladím podle těch dvou nesmyslů, co má každej na pravé a levé straně hlavy !

Haldrum
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 13 úno 2010 00:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe ladit

Příspěvek od Haldrum »

Jestli umíte anglicky neni problém: http://www.youtube.com/user/Schneider19 ... 8eABr8qBX4
:lol: :lol: :lol:

swadlo
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: 23 úno 2011 13:36

Re: Jak nejlépe ladit

Příspěvek od swadlo »

Zdarec všem zeptam se jako uplnej blbec ale na jakym zaklade funguje ladicka na bici?? na jaké hodnoty je optimalní naladit do HC muziky ??? Sestavu sem si naladil dle sluchu ale je to o nervy a myslím že to není ulně ono !!! poradte jak na to ???

tomcorn
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2899
Registrován: 15 úno 2007 20:35
Bydliště: Praha 1 - Malá Strana
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe ladit

Příspěvek od tomcorn »

Ladička měří napnutí blány u šroubu. Hodnoty jsou dost individuální, ladička slouží zejména k tomu, aby to napnutí bylo všude rovnoměrné.

swadlo
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: 23 úno 2011 13:36

Re: Jak nejlépe ladit

Příspěvek od swadlo »

tomcorn píše:Ladička měří napnutí blány u šroubu. Hodnoty jsou dost individuální, ladička slouží zejména k tomu, aby to napnutí bylo všude rovnoměrné.

To bych pochopil že měři napnuti blany ale do jakych hodnot aby to mělo řádný zvuk ..... vím že individuální ale jsou nějake hodnoty dejme tomu zakladního naladění od kterych se pote odrazit ?

v.pe3k
Pokročilý
Příspěvky: 78
Registrován: 31 říj 2008 00:40
Bydliště: Zlín

Re: Jak nejlépe ladit

Příspěvek od v.pe3k »

Tady je na DRUMCENTERu tabulka hodnot napeti pro jednotlive styly, pro ladicku TAMA(asi taky zalezi na tom, jakou mas ladicku primo ty):
http://www.drumcenter.cz/eshop/ladicka- ... 23401.html
To by ti mohlo alspon trochu pomoct. Ale nevim jestli se tomu da verit (vzivote sem to nemel v ruce), vsak uvidis... :D

swadlo
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: 23 úno 2011 13:36

Re: Jak nejlépe ladit

Příspěvek od swadlo »

paráda s tímdle si už poradím děkuju mockrát !!!!!!

Diver
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 07 bře 2011 20:31

Re: Jak nejlépe ladit

Příspěvek od Diver »

Ja som bývalý basgitarista ale teraz syn začal hrať na gitare, založili si rockovú kapelu a ja ich teraz trochu vediem. Postupne som zakúpil komplet aparát na gitaru, basgitaru, kláves spev a nakoniec aj bicie, aby nemuseli vláčiť veci a cvičia u mňa v dome. Vyhral som sa s celkovým soundom kapely až som nakoniec bol so všetkým spokojný, až na bicie. Nie som bubeník a tak som sa pustil do študovania tejto problematiky zo všetkých dostupných zdrojov na nete. Vyselektovanie relevantných informácií od bubeníckych povier a mýtov mi zabralo desiatky hodín, ale nakoniec to prinieslo očakávaný efekt. Musím povedať, že to isté sa týka gitár a basgitár. Prvý mýtus je, že lacné bicie nehrajú. Ja som kúpil tieto bicie:

http://www.thomann.de/cz/millenium_mx222.htm

242 EUR aj s dopravou a pre začiatočníka a dovolím si povedať, že aj pre pokročilého rockera s obmädzenými zdrojmi, sú dostatočné. Až na činely. Tie odídu za pár dní. Nemajú žiadny zvuk, pokrivia sa.... Ja som vymenil za tieto:

http://www.glasbeniatelje.com/izdelek_Set-cinel-ART

Maximálna spokojnosť. Aj s dopravou necelých 200 EUR.

Na základe informácií od „zaručených“ odborníkov v domienke, že prepravné blany treba okamžite vyhodiť som súčasne s bicími objednal aj nové blany „Evans“. Boli to tieto:

Úderové blany:
Snare: Evans B14GEN – 18,22 EUR
Toms 12"13"16" : Sada Evans „ETP G2CTD-S“ 12“, 13“, 16“ – G2 Coated – 39,90 EUR
Kopák: Evans Emad 2, 22“ – čistá – (Evans BD22EMAD2) – 46 EUR

Rezonančné blany:
Snare: Evans Glass 500 – Evans S14R50 – 13,69 EUR
Toms : Sada Evans „ETP-G1CLR-S“ 12“, 13“, 16“ – G1 Clear – 32,70 EUR
Kopák: Evans BD22REMAD – 49 EUR

Celkom: cca 200 EUR

Na základe odporúčania „odborníkov“ som kúpil aj kvalitný strunník, „lebo prepravný nemôže hrať“

Strunník Puresound Metrix - 19,88 EUR – nie je veľký rozdiel medzi pôvodný a týmto.
Ani by som nepolemizoval o tom, ktorý je lepší. Každý je iný.
Základ je aj tak napnutie blán. Prezvuk strunníka vzniká nedostatočným napnutím blán. Väčšina ľudí má malý bubon podladený. Pri správnom naladení prezvuky strunníka miznú.

Keď prišli bicie, nové blany ešte nedošli a tak som nahodil prepravné, aby som sa trochu podučil v ladení a tak. U samotných bicích ma prekvapila kvalita vo výrobe, nestretol som sa so žiadnym relevantným problémom, okrem prefalcu na malom bubne na spodnej strane, kde dolieha blana, ale po natiahnutí blany to na zvuk vplyv nemá. Na tomoch boli na hranách na ktoré dosadá blana na niekoľkých miestach drobné nerovnosti, ale po natiahnutí blán to na zvuk tiež vplyv nemá. Detailisti si môžu dať presústružiť.Bola pribalená ešte aj tlmiaca výplň do kopáka. Samozrejme, všetky skrutky boli povolené a trebalo ich podoťahovať. Šlapka bola poskladaná tak, že bola vlastne nefunkčná, ale to boli len maličkosti. Blany boli Millenium clear, Vyzerali ako zlý žart. Boli k nim aj tlmiace kruhy pod každú hornú-úderovú blanu.
Keďže som nové blany ešte nemal, tak som nahodil tieto. Najprv bez tlmiacich kruhov.
Po naladení bicích som bol prekvapený aký zvuk z nich liezol. Nehovorím, že som odpadol, ale na základe mnohých „zasvätených“ som čakal horšie. Inak som na žiadnych domácich fórach nepočul názor od majiteľa Millenium, všetci hovoria o týchto bicích ako o šmejde, ale vždy len z počutia. Keďže nové blany ešte nedošli a zvuk bol trochu agresívny a veľmi dlho doznieval, tak som nahodil aj tlmiace kruhy pod úderové blany a bol som ešte spokojnejší.
Teraz som už celkom chápal ladenie a podarilo sa mi dosť dobre poladiť. Už som sa tešil, keď dôjdu nové blany, že ešte len potom to bude pecka. Zase sklamanie. Ak by som bol vedel na začiatku, to čo viem dnes, tak by som nebol objednával blany za 200 EUR. Určite sa adekvátne zvuk nezlepšil. Musím povedať, že na bežné cvičenie a hranie po zábavách, boli bicie dostatočné, tak ako prišli. Dobrým ladením sa mi podarilo dosiahnuť prijateľný zvuk. Počul som už aj rádovo drahšie bicie s drahými blanami hrať podstatne horšie.

Teraz trochu o ladení blán.

Bible ladění bicích nástrojú bol základ. To by si mal prečítať každý bubeník.

Prvá vec je usadenie blán Tom-Tom-y (úder-rezo), Flor-Tom (úder-rezo), Snare (úder), kopák (úder-rezo). Tieto treba najprv všetky usadiť, než začne samotné ladenie.
Ak chcete ladiť blany, ktoré už máte natiahnuté, aj tak najprv usadzujte.

Nebudem vysvetľovať postup doťahovania, každý by mal vedieť, všetko postupne po
malých krokoch do tvaru hviezdy.

Usadenie: Nasadíme blanu a od momentu keď skrutka zaberá postupne po ? otáčke dotiahneme na 2 celé otáčky každú skrutku. (poklepávanie 4 cm od okraja a sledovanie dokonale rovnakého zvuku medzi jednotlivými skrutkami by som nepreháňal – občas a nakonci ladenia). Položíme na podlahu a dlaňou zatlačíme stred. Previs přiměřeně, cca. 1 cm. Pootočíme bubon a opakujeme asi 3-4 x. Potom postupne povoľujeme ladiace skrutky po ? otáčke. Po každom celom kolečku udrieme paličkou a povoľujeme až do momentu keď blana prestane hrať a ozve sa taký drnčiaci zvuk. Vtedy utiahneme skrutky o ? otáčky mal by sa ozvať mohutný čistý tón bez drnčania. To je najnižší tón, čo je ten bubon schopný zahrať.

Takto nahodím všetky rezonančky okrem snare. Sú pripravené na jemné ladenie.
Treba vedieť, že výsledný zvuk je vždy výsledkom medzi naladením úderovej blany a rezonančky.
Ja ladím úderovú o pár tónov vyššie ako rezonančku, lebo ak sú naladené na rovnakú výšku
je tam istá rezonancia a ten zvuk sa mi nepáči. Ak postupne ťaháš vyššie úderovú a rezonančka ostáva dole, tak nastane to isté, že bubon sa začne zatvárať. Musíš o ? otáčky dvihnúť rezonančku, aby si mohol ešte trochu dvihnúť úderovú. To sa nedá do nekonečna. V istej chvíli to prestane fungovať.

Teraz úderová. Usadíš tak isto a naladíš najnižší tón. Teraz máš rezo a úderovú rovnako.
Postupným uťahovaním úderovej po ? otáčke tón dvíhaš až kým potrebuješ, alebo až kým sa stratia gule a farba. Hovoria tomu, že bubon sa zatvára. Vtedy povolíme ? otáčky a následne pritiahneme ? otáčky. Ak chcem ladiť ešte vyššie, tak musím upraviť vzťah úderová-rezonančka. Musím o ? otáčky dvihnúť rezonančku, aby som mohol ešte trochu dvihnúť úderovú. To sa nedá do nekonečna. V istej chvíli to prestane fungovať. Bubon môžeš naladiť iba v rozsahu jemu dannom. Ak je Tvoja predstava iná, tak sorry. Potrebuješ väčší, alebo menší bubon.
Odborníci hovoria, že ak pôjdeš vyššie, tak opäť príde zóna, kde sa bubon otvorí, ale tak vysoko som ladiť nepotreboval. Toto mi stačilo.

Snare: Tu je podstatné dobre natiahnuť blanu, nebáť sa. Pred ladením vypnúť strunník, podložiť paličkou, pozri veľmi dobré video:



rezo – jedinú túto neusadzujeme.
nasadíme rezo a od momentu keď skrutka zaberá, po ? otáčke postupne dotiahneme až
do výšky zhodnej s videom

Úderová: nasadíme úderovú, usadíme (viď postup vyššie)
ťaháme hore po ? otáčke až do výšky zhodnej s videom

Teraz nasadíme strunník a přiměřene ho utiahneme. Nemal by rezonovať pri hre na ostatok bicích. Takto naladený malý bubon som porovnal s Bonhemom v Moby Dick a je takmer zhodný. K nemu ladím kotol o oktávu nižšie a Tomy tak aby s kotlom bol dobrý interval, ale stale v rozsahu, aby Tom znel a a bol schopný zahrať tón na ktorý ho naladím.

Kopák.

Tak isto ako Tomy.

Reso: usadíme naladíme na jnižší tón, čo je schopný zahrať.

Úderová: usadíme naladíme na jnižší tón, čo je schopný zahrať.
Teraz sú zhruba rovnako. Aj tu platí, že úderová trochu vyššie. Všetci sa snažia na
kopáku naladiť, čím nižší tón. Ja som ladil rockovo, vzor bol Plant zo Zeppelin na
jeho nahrávka na youtube “Moby Dick”. Keď som chcel dostať podobný zvuk tak
som mussel ťahať hore úderovú, až rezo nestíhala a mussel som adekvátne dvihnúť
rezo, aby som mohol ďalej ťahať hore úderovú. Toto som popísal pri Tomoch.

Takže mám za 240 EUR bicie, činely 190 EUR a keby som nebol experimentoval s blanami za 200 EUR tak som mohol mať za 430 EUR veľmi slušný zvuk z bicích. Ani ten hardver na nich sa mi nezdá taký shitový. Podotýkam, ža som basák a istý čas som bol aj zvukár, takže trochu sa v tom vyznám. Nie som deformovaný čiste bubeníckym pohľadom na vec. Bicie počúvam v kontexte s ostatnými nástrojmi a výsledný zvuk ako celok.

Uživatelský avatar
shampoo
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 316
Registrován: 27 srp 2005 20:34
Bydliště: Most - Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe ladit

Příspěvek od shampoo »

co si myslíte o tomto "grejt triku" https://www.youtube.com/watch?v=ht2JgVd ... ture=share


mě to přijde jako dost nešetrný nejen k bláně, ale i k bubnu samotnému.

co na to zkušenější ??

Sam Jr.
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2301
Registrován: 22 srp 2003 13:46
Bydliště: Brno, Moravská Třebová

Re: Jak nejlépe ladit

Příspěvek od Sam Jr. »

je to úlet :) řek bych že buben to v pohodě zvládne, blána se bude vytahovat nerovnoměrně, možná pro ranaře bude i náchylnější na roztrhnutí, ale ono ve světě se asi nepřeblaňuje jednou za pár let jak u nás :) čti jako já :) jinak není to nic novýho, že by se dozvuk a přeznění kontrolovalo povolením 1 nebo několika šroubů z ideálního naladění - tady je v tom však větší systém a umožňuje to změnit rychle ladění.

dejte vědět, jestli to budete někdo zkoušet :)

Uživatelský avatar
Žilkoslav
Řečník Sféry
Příspěvky: 753
Registrován: 11 lis 2007 14:01
Bydliště: Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe ladit

Příspěvek od Žilkoslav »

Hergot, to jsou novoty! Každopádně, když začneš ten buben trochu víc trestat při nějakym silnějšim bigbítu, tak tu blánu vyprasíš za pár tejdnů. Pro nějaký inthepocket funky bubeníky dobrý, já osobně mám raději, když buben spíš štěká, než žuchá. Zkoušet to nebudu. Děkuji a nashledanou. :)

Uživatelský avatar
Woody
Řečník Sféry
Příspěvky: 958
Registrován: 10 črc 2006 14:13
Bydliště: Vrchlabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe ladit

Příspěvek od Woody »

Heh, nedávno jsem to samý video nezávisle na tobě posílal na facebook :D každopádně, na mě je ten zvuk ve výsledku už moc suchej a tupej, já rád, když bubínek trošku přeznívá, a jak píše Žilkoslav, taky mam radši kezký křupnutí, než tupý a suchý ducnutí. Je to zajímavá technika, ale mnohem víc mi sedí ladění, jak ho popisoval Garibaldi v nějakým článku, spodní blána jako tady - "table top", k tomu naladit vrchní blánu u všech šroubů na stejnej tón, a potom jeden nebo dva šrouby povolit (jak říká on, aby to bylo živější). Je to šetrnější k bláně a zvuk mi vyhovuje víc, ale každýmu jeho, viď, spoustě lidem se tohle líbit asi bude. Navíc by mi vadilo, jak ten povolenej šroub rachtá :D

Uživatelský avatar
shampoo
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 316
Registrován: 27 srp 2005 20:34
Bydliště: Most - Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe ladit

Příspěvek od shampoo »

ja sem ale taky neříkal že se mi to líbí, jen sem byl zvědav co vy na to .... já sic mám rád "tupý a suchý žuchy" ale uplně v pohodě si vystačím tlumícím prstencem ... je to rychlejší, ne tak "složitý" pohodlný a bez ladícího klíče :P

onehalph
Řečník Sféry
Příspěvky: 567
Registrován: 01 čer 2006 11:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe ladit

Příspěvek od onehalph »

shampoo: me to naopak zaujalo a urcite to zkusim - pokud potrebujes menit rychle ladeni (kvuli nalade songu treba), tak se mi to jevi jako idealni - a pokud je to navic tak, jak popisuje, ze to oproti tlumicim prstencum, moon gelum a dalsim tlumitkum, neorezava vyssi frekvence - bude to pro me idealni :-)

Uživatelský avatar
shampoo
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 316
Registrován: 27 srp 2005 20:34
Bydliště: Most - Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe ladit

Příspěvek od shampoo »

jasný ... jeden má rád holky a druhej vdolky .. to je na tom přeci to krásný .. každej má to svý :B

btw a mě to taky zaujalo ...jako zase něco (pro mě) novýho ... ale jak sem psal vejš ;-)

Uživatelský avatar
Woody
Řečník Sféry
Příspěvky: 958
Registrován: 10 črc 2006 14:13
Bydliště: Vrchlabí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nejlépe ladit

Příspěvek od Woody »

ono to asi s těma tlumítkama nebude až tak horký, když Moongely používaj i lidi jako Mangini. A nebo frajer, jako Guiliana, kterej má tady na bubínku přilepenej tampón gaffou :D https://www.youtube.com/watch?v=vsf9dQuAIY4

Odpovědět

Zpět na „Ladění“