Jak si vyrobit ladičku na bicí - návod

Info, jak dostat nejlepší zvuk.
fankju
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1792
Registrován: 21 dub 2005 20:19

Příspěvek od fankju »

Zkoušels ladičku zvednout z blány a zpátky ji položit? Někdy to nezareaguje.

orlikorel
Nováček
Příspěvky: 39
Registrován: 22 led 2007 20:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od orlikorel »

Tyjo to je hustý... To bych si docela rád pořídil, ale trochu sem nepochopil co má bejt s tim podstavcem... Tam je důležitý aby měl rovný to na čem bude stát a aby byl trochu těžší, je to nějak daný jak moc musí, nebo nesmí bejt těžkej???

Uživatelský avatar
mates
Správce
Příspěvky: 2379
Registrován: 27 kvě 2005 22:54
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mates »


Trade
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2128
Registrován: 29 srp 2005 14:44
Bydliště: Plzeň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Trade »

Eh, dnes mi přišla od známého základna...má 2 základní chyby - váží asi kilo (nevážil jsem jí, ale je dost těžká), jelikož je z oceli a přitom jsou zachovány přesně rozměry originálu, který je ovšem z duralu...a navíc je ta díra na imbus nevím proč u základny místo nahoře...naštěstí to mám zdarma:)
Naposledy upravil(a) Trade dne 25 led 2007 01:16, celkem upraveno 1 x.

orlikorel
Nováček
Příspěvky: 39
Registrován: 22 led 2007 20:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od orlikorel »

Tak máš těžítko, no... :D

Uživatelský avatar
mates
Správce
Příspěvky: 2379
Registrován: 27 kvě 2005 22:54
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mates »

Kdyby si postupoval podle meho navodu a zvolil vykres cislo dve pro nerez (ocel) zjistil by si ze je nizci a je uprostred vybrana aby nevazila tolik. Z tezkou zakladnou ti to fungovat nebude.

Takze tvoje tezka ocelova zkladna to nema ztraceny, vrat ji spatky soustruznikovi at ji upravi dle vykresu c.2.

fankju
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1792
Registrován: 21 dub 2005 20:19

Příspěvek od fankju »

Seříznout? ;)

BuBU
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: 15 kvě 2007 12:17
Kontaktovat uživatele:

Díky moc

Příspěvek od BuBU »

Tak jsem v pátek pročetl návod na výrobu ladičky, zatelefonoval známemu, ten mi řekl, že hodinky (uchylkometr) doma má (hned dvakrát), duralovou tyčovinu tl60mm taky a tak jsem z práce jel přímo k němu a po hodině práce tak šikovného strojaře jako on byla ladička na světě. Ještě ten večer jsem na bubínku zběžně vyzkoušel jestli vše funguje. Pokus se zdařil :-)
Dneska se chystám pořádně zaexperimentovat a řádně si zakroutit klíčkama :-P Tak dám vědět jak to všechno dopadlo.

Díky moc za NÁVOD, skvělá práce.
P.S.: Fotky ladičky pošlu co nejdřív

Slowmeda
Správce
Příspěvky: 1579
Registrován: 11 říj 2006 16:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Slowmeda »

nemáte někdo typ na ten úchylkometr, kde ho sehnat?? díky za rady

myša
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1281
Registrován: 16 zář 2005 14:17
Bydliště: Únětice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od myša »

mi ji udelal na minule narozky otec a stryc (oba strojari) a po chvili zkouseni jsem si rekl,ze je mi k nicemu,protoze ucho to nenahradi.mozna bych ji prodal-mel by nekdo zajem? :)

BuBU
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: 15 kvě 2007 12:17
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BuBU »

Slowmeda píše:nemáte někdo typ na ten úchylkometr, kde ho sehnat?? díky za rady
Třeba takhle http://zbozi.seznam.cz/searchScreen?q=% ... 9Br&r=hint

Záďa
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 411
Registrován: 18 bře 2007 15:03
Bydliště: Brünn
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Záďa »

myša píše:mi ji udelal na minule narozky otec a stryc (oba strojari) a po chvili zkouseni jsem si rekl,ze je mi k nicemu,protoze ucho to nenahradi.mozna bych ji prodal-mel by nekdo zajem? :)
Sem línej tvořit, takže za kolik?

Uživatelský avatar
Martin
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1009
Registrován: 22 čer 2007 13:23
Bydliště: Šenov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin »

chtěl sem se zeptam Matesa nebo kohokoliv, jak ste s tou ladičkou spokojeni, uvažuju o výrobě.

Uživatelský avatar
mates
Správce
Příspěvky: 2379
Registrován: 27 kvě 2005 22:54
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mates »

To Martin: Spokojenej sem, ale uz ji moc nepouzivam, vratil jsem se zpet k usim a ke klaviru - a ladim a ladim a ladim. Ted testuji k lazeni osciloskop a jiny kraviny. Ale vetsinou mne stejne chytne pri lazeni schýza, pak si dam cigaro a buben vratim zase zpatky do futralu. Nejlepsi ladicka je stejne Franta Honig tak si je zas nekdy necham od nej preladit. Jo a ladi jen Sonory. :)

Uživatelský avatar
Martin
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1009
Registrován: 22 čer 2007 13:23
Bydliště: Šenov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin »

jj, díky za odpověď, taky se hlavně ještě musím zeptat kámoše, jestli má vůbec ještě přístup na ten soustruh, jinak budu nadále věrný uším:)

Thomas Smith
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 12 čer 2007 16:00

Příspěvek od Thomas Smith »

Pls lidi nechcete mi taky někdo vyrobit ladičku, rád zaplatim . Je to celkem problem kdyz nemam soustruh :(.

Diabollo
Diskutér Sféry
Příspěvky: 190
Registrován: 15 říj 2008 20:31
Bydliště: Horní Kalná

Re: Jak si vyrobit ladičku na bicí - návod

Příspěvek od Diabollo »

Zdravím, mám tuto ladičku již vyrobenou asi 2 roky, ale nepoužívám ji, nějak mi to nejde. Je z ocele, i s úchylkoměrem váží dle návodu 360g, ale nějak nefunguje(samozřejmě ji před použitím zkalibruji). Když mám povolenou blánu a ladičku přiložím ke šroubu a utahuji, ručička se samozřejmě zvedá. Dostanu ji na nějakou tabulkovou hodnotu (ted je jedno jakou) a pokračuju u dalšího šroubu uplně stejně. Problém je, že když jsem někde u posledního nebo předposledního šroubu ke kterému ladičku položím tak mi úchylkoměr třeba ukáže hodnotu vyšší než má být a to jsem šroub neutahoval.A když ji znovu položím na první šroub je hodnota mnohem vyšší. jakým způsobem to aplikujete v praxi :?:. má být blána alespon přibližně nalazena a ladičkou ji pak už jen doladím na určité hodnoty :?: nebo to utahujete postupně :?: Prostě mě se v praxi s touto ladičkou nedaří a když už ji mám chtěl bych jí využít....poraďte :wink:
Vím proč ta ladička takto ukazuje, je mi jasné že se blána při utahování jednoho šroubu napíná po celém svém povrchu(sice ne rovnoměrně,ale vliv to pak má,aspon u mě, dost velký). Proto mě zajímá jak s ní v reálu pracujete vy.

Uživatelský avatar
Martin
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1009
Registrován: 22 čer 2007 13:23
Bydliště: Šenov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak si vyrobit ladičku na bicí - návod

Příspěvek od Martin »

Zkoušel si dotahovat do kříže?? A taky dotahovat po menších otáčkách, to všechno bude mít podle mě vliv, ale možná se pletu, tu ladičku jsem nikdy nezkoušel.

Andy Trava
Nováček
Příspěvky: 32
Registrován: 15 zář 2008 14:50
Bydliště: Střelice u Olomouce

Re: Jak si vyrobit ladičku na bicí - návod

Příspěvek od Andy Trava »

Ladičku mám vyrobenou +- 3 roky (návod mi poslal kamarád,to jsem ještě netušil ,že existuje nějaká sféra) a teď jsem zjistil ,že je tu tohle téma a ten návod je od Matesa :lol: ,no svět je malý a o náhody v něm není nouze.....
"funkuje" to pěkně,dík za návod.........

Alena
Pokročilý
Příspěvky: 82
Registrován: 04 led 2006 14:38
Bydliště: Hradiště, okr. Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak si vyrobit ladičku na bicí - návod

Příspěvek od Alena »

Ladičku mám vyrobenou podle návodu. Funguje to skvěle. Akorát doporučené hodnoty mi zrovna nesedí - blány jsou často příliš povolené, takže je potřeba trošku hledat to správné nastavení pro vaší soupravu.

Diabollo
Diskutér Sféry
Příspěvky: 190
Registrován: 15 říj 2008 20:31
Bydliště: Horní Kalná

Re: Jak si vyrobit ladičku na bicí - návod

Příspěvek od Diabollo »

hele a jak s tím teda ladíte??? utahujete do kříže a postupně (např. po1/4otáčkách) na ty určitý hodnoty? protože já když sem utáh jeden šroub na danou hodnotu a šel na další po obvodu, nikdy mi to nevyšlo. mám ten probém popsaný někde výše, dík

Boosty
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1448
Registrován: 17 bře 2005 01:32
Bydliště: Hranice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak si vyrobit ladičku na bicí - návod

Příspěvek od Boosty »

Byt tebou, tak se na to vykašlu a ladím do tónů (podle sluchu, nebo ladičky) Protože, když se ti to povede naladit na stejnou hodnotu, tak tony u každého šroubu budeš mit stejně každý jinak. Když už, tak to na hrubo naladit touto ladičkou a doladit to dle tonu, ale to je zdržovačka.

Alena
Pokročilý
Příspěvky: 82
Registrován: 04 led 2006 14:38
Bydliště: Hradiště, okr. Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak si vyrobit ladičku na bicí - návod

Příspěvek od Alena »

Diabollo píše:hele a jak s tím teda ladíte??? utahujete do kříže a postupně (např. po1/4otáčkách) na ty určitý hodnoty? protože já když sem utáh jeden šroub na danou hodnotu a šel na další po obvodu, nikdy mi to nevyšlo. mám ten probém popsaný někde výše, dík
Samozřejmě do kříže. Jinak to musíš vzít kolem dokola několikrát, to dá rozum. Ladička je hrozně citlivá, takže otáčka kličkou o 360° ti udělá na ciferníku své... Chce to trochu citu a pomazlit se s tím :-) Ladění chce vždycky trpělivost. Ladit podle ladičky a pak až podle sluchu je blbost. To si tu ladičku ani nemusíš pořizovat.

Uživatelský avatar
mates
Správce
Příspěvky: 2379
Registrován: 27 kvě 2005 22:54
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak si vyrobit ladičku na bicí - návod

Příspěvek od mates »

Pokud oponeme-li ruzne ladeni do tonu intervalu a pod, ciselnikova ladicka ma vyznam
alespon v tom ze pokud si najdu nejakou polohu pri ktere buben zni, muzu mit jeho hodnoty.
On se pri koncerte buben vetsinou rozjede, nebo po case, clovek to zjisti vetsinou
pri zvukovce na kseftu ze je ten zvuk nejak dojebanej. Pak neni cas na nejaky prilisne lazeni
do cehokoliv, staci vzit pak tohle udelatko, polozit a fik fik buben jaktakz srovnanej.
Pro potreby vratit buben do jakesi hratelne polohy je tahle ladicka k nezaplaceni.

Ladit podle ucha blbost neni, ucho je vzdy dokonalejsi. Ladickou se blana u sroubu proste srovna priblizne! stejne. Pak je dobre poklepama blany u sroubu to jemne srovnat.
Zalezi na kvalite sluchu, ja sem taky pomerne hluchej na tohle, obvzlast u bubnu, pac je to takovy divny zvuk ktery je osobne pomerne spatne pri lazeni vyhodnocuji, splyva mi to s alikvotami toho tonu - proste mam nekdy v hlave gulas co vlastne slysim. Hlavne se mi micha dohromady vlastni ton dozvuku blany a ten tono prvotniho ataku na blanu. proste pro mne je to nekdy schyza. Kdyz vydim Honiga jak se cosi zpiva pod vousy a pak buben 2x objede a zvuk je jak vino tak proste nechapu - hold ty sluchari poznaj ze kdyz si prdnu je to F dur :D

Boosty
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1448
Registrován: 17 bře 2005 01:32
Bydliště: Hranice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak si vyrobit ladičku na bicí - návod

Příspěvek od Boosty »

Ted Mates jakoby mluvil za mě.
Prostě ladičkou napětí to vzít přibližně a pak to srovnat podle tonu, ale i tak si myslím, že ta ladička je zbytečnost. To bych si musel zaznamenat hodnoty u každého šroubu a stejně by to nebylo dobré.
Další věc je to, jak tam splívají ty dva tony,ton atacku a ton dozvuku. To je když je ze začátku blána ještě nerovnoměrně naplá. Já to dělám tak, že tuknu a hned to zastavím. Ladička zaznamená první ton a ladím do prvního tonu, později už to ukazuje jen jeden. Jo zvuková ladička je fakt vychytávka největší 8) protože taky jsem z toho někdy , vlastně většinou uplně vymaštěnej a ty detaily, které to ukazuje, tak to pochybuji, že někdo je takové prase, že to rozpozná.
Jinak jestli někdo chce koupit ladičku s uchylkoměrem, tak klidně prodám..už jsem ji chtěl vyhodit.

Odpovědět

Zpět na „Ladění“