Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

O tom, kdo, co a jak cvičí a kolik času ze života tomu dává... zkrátka vše kolem.
Odpovědět
Uživatelský avatar
g.m.kenny
Diskutér Sféry
Příspěvky: 126
Registrován: 05 říj 2010 21:23
Bydliště: Cheb

Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

Příspěvek od g.m.kenny »

Založil jsem nové téma, nevím kam s tím.

Poraďte nevím jakým systémem hrát různé mé vymyšlené přechody apod. Sem "amatér".

Jedná se mi o pořadí ůderů...levá pravá nebo raději opačně? A podle čeho? Podle toho na jaký buben budu hrát poté. Rači uvedu příklad.

Jednoduchý break: SNARE PLPP, TOM 2 LP, CYM P...vše v pořadí za sebou.

Mohu to hrát i : SNARE LPLL, TOM 2 PL, CYM P

Ve výsledku to zahraji na stejno, ale co je lepší cvičit ??? Variantu u které se mi méně pletou ruce, nebo variantu u které se mi pletou ruce, ale zní to rytmičtěji přesně a lépe. Fakt nevím. Jak na to jdete vy profíci _? :roll:

Sem se do toho nějak zamotal...asi budu mít podlitiny od paliček i na zádech.... :lol:

Sheafraidh
Řečník Sféry
Příspěvky: 789
Registrován: 17 bře 2005 18:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

Příspěvek od Sheafraidh »

nejsem profik, takze nemuzu si rict, ze budu hrat break od leve nebo od prave, takze radsi jedu skoro vsechno, co jde PLPL - i kdyz nekdy to prohazuju podle toho, kde mi lezi nastroj a kam pujdu potom (treba break s ukoncenim na floortomu zahraju PLPLPLPP, abych dalsi uder mel na cinel levou a pravou potom hned na hihat)...
Ale jinak bych rekl, ze urcite fantazii se meze nekladou a cilem je, z meho pohledu, to zahrat tak aby to znelo co nejlepe (bez ohledu na rukoklad).

Radim
Správce
Příspěvky: 3306
Registrován: 07 srp 2003 12:48
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

Příspěvek od Radim »

Přesně tak. Cvič úplně všechno, všechny rukoklady a možnosti. Nedá se říct, jak je to správně. Správně je všechno, co zní dobře, to je jediné měřítko "správnosti". když se Ti to bude hrát dobře od levý, hrej to tak. Když od pravý, hrej to od pravý. Ale cvičit by se měl obě ruce stejně. Já na to kašlal a levou mám teď....no prostě levou :-)

Uživatelský avatar
g.m.kenny
Diskutér Sféry
Příspěvky: 126
Registrován: 05 říj 2010 21:23
Bydliště: Cheb

Re: Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

Příspěvek od g.m.kenny »

Oh...diky za rady chlapy....to sem potřeboval slyšet :D :D

Snažím se učit obě varianty a levá mírně pokročila a občas i trochu bolí. Sem blázen co jezdí občas i dálky náklaďákem a tak cvičím někdy fakt i hodiny a hodiny v kuse. Větší bolesti už pominuly, tak doufám, že to nepřeháním. Někdo někde psal, že některý cvičení mají být tak po 10 minutách a třech serijích a já jedu trochen třikrát tolik. :roll: :roll: A klasický hraní už jen za odměnu.

SKAlička
Diskutér Sféry
Příspěvky: 160
Registrován: 11 srp 2010 22:20

Re: Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

Příspěvek od SKAlička »

g.m.kenny píše:Založil jsem nové téma, nevím kam s tím.

Poraďte nevím jakým systémem hrát různé mé vymyšlené přechody apod. Sem "amatér".

Jedná se mi o pořadí ůderů...levá pravá nebo raději opačně? A podle čeho? Podle toho na jaký buben budu hrát poté. Rači uvedu příklad.

Jednoduchý break: SNARE PLPP, TOM 2 LP, CYM P...vše v pořadí za sebou.

Mohu to hrát i : SNARE LPLL, TOM 2 PL, CYM P

Ve výsledku to zahraji na stejno, ale co je lepší cvičit ??? Variantu u které se mi méně pletou ruce, nebo variantu u které se mi pletou ruce, ale zní to rytmičtěji přesně a lépe. Fakt nevím. Jak na to jdete vy profíci _? :roll:

Sem se do toho nějak zamotal...asi budu mít podlitiny od paliček i na zádech.... :lol:
Já teda nevim, chápu tvoji touhu hrát všechno poněkud složitěji ale já bych to hrál normálně SNARE PLPL, TOM 2 PL, CYM P a zpátky na doprovod. Takhle to bude asi líp sedět a nebudeš v tom mít takovej guláš v rukokladech.. prostě jen střídáš ruce a jezdíš po soupravě :)

Radim
Správce
Příspěvky: 3306
Registrován: 07 srp 2003 12:48
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

Příspěvek od Radim »

Ale bolet by to nemělo! Nikdy! Únava ano, to beru, ale pokud to bolí, jdeš do křeče. Zkus mít ruce co nejvíce uvolněné a hnát to jen do takových temp, ve kterých ruce netuhnou.
g.m.kenny píše:Oh...diky za rady chlapy....to sem potřeboval slyšet :D :D

Snažím se učit obě varianty a levá mírně pokročila a občas i trochu bolí. Sem blázen co jezdí občas i dálky náklaďákem a tak cvičím někdy fakt i hodiny a hodiny v kuse. Větší bolesti už pominuly, tak doufám, že to nepřeháním. Někdo někde psal, že některý cvičení mají být tak po 10 minutách a třech serijích a já jedu trochen třikrát tolik. :roll: :roll: A klasický hraní už jen za odměnu.

Uživatelský avatar
g.m.kenny
Diskutér Sféry
Příspěvky: 126
Registrován: 05 říj 2010 21:23
Bydliště: Cheb

Re: Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

Příspěvek od g.m.kenny »

Asi máš pravdu Skalička s tím rukokladem, ale přesto to zkouším, teda ze začátku sem v tom měl pěknej maglaz. Už je to lepší. To víš chci znát názory a praxi těch co do toho mlátí už ňákej ten pátek. A moje touha nevím jak to nazvat o preciznější technice, vymýšlení nemožnejch postupů apod. Nebo je to úchylárna, to asi spíš.


Přinejhorším mě to ujistí o tom, že tudy cesta nevede...he he :P

MajaB
Pokročilý
Příspěvky: 60
Registrován: 18 črc 2010 01:05

Re: Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

Příspěvek od MajaB »

Možná koukat na videa a snažit se napodobovat, případně zkusit přímo nějakou videoškolu. Poslouchat nahrávky a snažit se hrát breaky podle nich, bez ohledu na rukoklad. Prostě tak, jak se Ti to hraje nejpohodlněji, protože přes křeč cesta nevede, aspoň myslím :) Nebo si rovnou najít učitele. Když nic jiného, tak ZUŠ, kde člověku dají minimálně základy :wink:

Uživatelský avatar
Šupi
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 377
Registrován: 28 úno 2009 15:25
Bydliště: Benešov u Prahy

Re: Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

Příspěvek od Šupi »

MajaB píše:Když nic jiného, tak ZUŠ, kde člověku dají minimálně základy
No, musím říct že všude to tak neni, já jsem vychodil ZUŠ v Benešově a musím říct že co do držení, tak mě tam naučili jenom zlozvyky a držení na ho*no. Neříkám že všude je to stejné, ale u mě to prostě taky bylo.

MajaB
Pokročilý
Příspěvky: 60
Registrován: 18 črc 2010 01:05

Re: Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

Příspěvek od MajaB »

Šupi píše: No, musím říct že všude to tak neni, já jsem vychodil ZUŠ v Benešově a musím říct že co do držení, tak mě tam naučili jenom zlozvyky a držení na ho*no. Neříkám že všude je to stejné, ale u mě to prostě taky bylo.
Je pravda, že ne každý, kdo učí na ZUŠ, naučí. Ale je taky pravda, že je lepší zkoušet tyhle cesty (tj. hledat někoho, kdo bude učit osobně). Pokud budeš mít štěstí, i na ZUŠ kápneš na dobrého učitele. Nebo je možnosti sehnat si u někoho, komu důvěřuješ, nebo o kom kolují dobré reference, soukromé hodiny. Přišlo by mi to jako nejefektivnější řešení, pokud si člověk vyloženě neví rady a zamotá se do toho kolikrát tak, že místo hraní filozofuje a hledá problémy i tam, kde nejsou. Což znám velice dobře, dělám totiž totéž :D Pak je ale tím spíš dobré najít si učitele (ať soukromého, nebo na ZUŠ), který Ti jasně řekne, co a jak :)

Uživatelský avatar
g.m.kenny
Diskutér Sféry
Příspěvky: 126
Registrován: 05 říj 2010 21:23
Bydliště: Cheb

Re: Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

Příspěvek od g.m.kenny »

Jo jo tak tak, pořád hledám učitele na bicí. Toš naučim se to i sám, ale s dobrým učitelem si ušetřím tak dva roky trápení, které mě jinak čeká navíc...achjo :cry:

MajaB
Pokročilý
Příspěvky: 60
Registrován: 18 črc 2010 01:05

Re: Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

Příspěvek od MajaB »

g.m.kenny píše:Jo jo tak tak, pořád hledám učitele na bicí. Toš naučim se to i sám, ale s dobrým učitelem si ušetřím tak dva roky trápení, které mě jinak čeká navíc...achjo :cry:
Jestli Tě to trochu uklidní, tak na 100% nebudeš umět hrát nikdy, to neumí nikdo na světě :D Ale učitele si najdi. Klidně začni i tou ZUŠ. Zas až tak bych to nezatracovala, tohle je individuální: můžeš tam narazit na někoho, kdo Ti nedá vůbec nic, a naopak můžeš narazit na solidního člověka, kterého si budeš cenit hodně dlouho. Nebo zkus aspoň nějaké učebnice. Pořád lepší než se v tom plácat opravdu jako totální samouk, který má sice chuť a nadšení, ale neví si sám se sebou moc rady. I tenhle stav znám a je to na houby, protože jako samouk si dojdeš do nějakého bodu, kdy dál nevíš jak, i když sebevíc chceš :?

Uživatelský avatar
g.m.kenny
Diskutér Sféry
Příspěvky: 126
Registrován: 05 říj 2010 21:23
Bydliště: Cheb

Re: Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

Příspěvek od g.m.kenny »

Krásné rady, ale kdy bych při mém zatížení chodil do ZUŠ, když sem prakticky pořád na telefonu a když je potřeba vylítnu do práce. Volno mám, ale nepravidelné.

czewa
Nováček
Příspěvky: 5
Registrován: 12 led 2012 09:59

Re: Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

Příspěvek od czewa »

Buddy Rich ... již 25 let není mezi námi, lepší než Veckl, a z jazzmanů asi nejlepší vůbec...nikdy neměl učitele a nechtěl jej. říkal, že si nebude nějakými neumětely nechat kazit svůj talent.. Hrát je třeba citem a technikou....

Uživatelský avatar
Wind
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 436
Registrován: 20 črc 2010 13:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

Příspěvek od Wind »

czewa píše:Buddy Rich ... již 25 let není mezi námi, lepší než Veckl, a z jazzmanů asi nejlepší vůbec...nikdy neměl učitele a nechtěl jej. říkal, že si nebude nějakými neumětely nechat kazit svůj talent.. Hrát je třeba citem a technikou....
A techniku získáš......?

vladin
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 18 lis 2011 01:34
Bydliště: Lipa nad Dřevnici

Re: Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

Příspěvek od vladin »

Ahoj ogaři,chtěl bych sa zeptat.Mam takovy zlozvyk když hraju na virbl tak mě nejdou mezidoby ale jak dam pravou na kotel tak už to jde.je to chyba v zapěsti,nebo v prstech nebo vtom švihu?diky moc za radu :)

Uživatelský avatar
g.m.kenny
Diskutér Sféry
Příspěvky: 126
Registrován: 05 říj 2010 21:23
Bydliště: Cheb

Re: Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

Příspěvek od g.m.kenny »

Ehm tak jsem to vyřešil, mám skvělého učitele na bicí. Pana Petra Finka. A musím říct, že jsem spokojen. Vůbec mi nebrání jak tu někdo napsal v mém kungfu na bicí. Ba naopak mě v tom podporuje a upravuje mi i podle toho noty. Samozřejmě až po té co ovládnu základní běžnou formu hraní, jakože se třeba začíná pravou apod. ale po té mi nebrání se to naučit a cvičit to i jinak. Je pravda, že trochu kroutí hlavou, ale já mám raději složité a technické záležitosti i kdybych je měl trénovat roky. Baví mě to tak proč né. A navíc mé kungfu má výsledky v kvalitě hry vesměs jen pozitivní. Občas překvapím i profíky, nejen v tom byl asi božský Budy tak dobrý. Nebo právě proto, že byl vynalézavý a šel svou cestou...myslím.

Jinak všem děkuji za pomoc...v začátcích je to hodně těžké a každá pomoc je vítána!

DavidR13
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 09 pro 2012 18:24

Re: Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

Příspěvek od DavidR13 »

Ahoj, zacínám řešit problém s nohou. 3 roky se učím na bicí, učitel mě drtí celou Tuzarovu školu na snare, do toho samozřejmě dělám koordinaci, cvičení na celou soupravu, písničky od Weckela, ale když se urvu a chci si zahrát něco ostřejšího , tak mám problém se šlapkou. Vážim 110kg,ale když mám zrychlit nohu, tak mi nadskakuje nad pedálem, a přijde mi moc lehká , a pak to dělá šílené brambory a údery navíc. Nevím, jestli špatně sedím, jsem daleko,nízko , vysokko. Nějaké varianty posezu jsem zkoušel a přijde mi to stejné. Problémy nastávají už od rychlosti 135 .

Bobroněnko
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1882
Registrován: 17 kvě 2005 12:57
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

Příspěvek od Bobroněnko »

Tady asi jediná obecná rada zní - cvič pomalu. Hrej rytmy z "ostřejších" písniček v třeba 75% tempu. Nech nohy, ať si na to zvyknou, a každej den posuň metronom o 1 bpm nahoru. Dělá to zázraky. Pokud je tam technickej problém, pak bez toho, aniž by to někdo viděl (= tvůj učitel) se moc radit nedá.

DavidR13
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 09 pro 2012 18:24

Re: Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

Příspěvek od DavidR13 »

diky za radu, je to silene, porad mlatim tuzara a na nohy mi toho moc nezbyva. Techniku mi ucitel vysvetloval mockrat , jde asi o to jak rika on a v tve odpovedi je to taky skryto " nechat travu rust , a ono to prijde" dik

Bobroněnko
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1882
Registrován: 17 kvě 2005 12:57
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

Příspěvek od Bobroněnko »

No ono taky jde mlátit tuzara nohama, že jo.

Plesnivec
Diskutér Sféry
Příspěvky: 110
Registrován: 13 lis 2012 16:44

Re: Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

Příspěvek od Plesnivec »

Bobroněnko píše:No ono taky jde mlátit tuzara nohama, že jo.
Máš pravdu, také to občas dělám i když...nepřisuzuji tomu praktický význam, vzhledem k tomu co v živé muzice těmi nohami skutečně hrajeme...přednost dávám cvičení rudimentů nohama (pochopitelně jen základních, bez přírazů a vírů :) )...potom však vzniká další problém...skloubit to s "vrškem", rukama...aby nedocházelo k nesynchronizaci...takže dole rudimenty a nahoře alespoň čtyři na nějaký plech a druhou a čtvrtou na snare (později i nějaký ten ghost)....ono radit je to nejjednodužší, že.... :lol:

P.S. ...přimlouvám se za to, zaměnit zde používaný výraz rukoklad (pravděpodobně odvozeno z prstoklad) za výraz paličkoklad (v minulosti osvědčený)...myslím, že tak netahá za uši....nebo jsem jen už starý... :lol:

Uživatelský avatar
gu-staff
Řečník Sféry
Příspěvky: 957
Registrován: 01 led 2006 19:12
Bydliště: Praha

Re: Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

Příspěvek od gu-staff »

Plesnivec píše: i....nebo jsem jen už starý... :lol:
To už asi jsi. Paličkoklad jsem neslyšel od nikoho snad nikdy v životě (a to taky nejsem extra mladík...) :twisted:

Uživatelský avatar
gu-staff
Řečník Sféry
Příspěvky: 957
Registrován: 01 led 2006 19:12
Bydliště: Praha

Re: Jak "hrát dobře" ? Rady, jak odstranit svoje chyby apod.

Příspěvek od gu-staff »

DavidR13 píše:... tak mi nadskakuje nad pedálem, a přijde mi moc lehká , a pak to dělá šílené brambory a údery navíc...
Zkusil bych si mimo jiné také pohrát s nastavením pedálu. Já jsem třeba po letech hraní na pětkový DW, který se dost často považuje za jakejsi etalon střední třídy pedálů, přešel na stařičkou Tamu HP 20 a nemůžu si vynachválit o kolik víc přesnějších a rychlejších věcí na ni zahraju. A to to nemá ani podlážku, je to jen takovej pedálíček, kterej vypadá, že by ho i babička rozšlápla. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Cvičení“