G.L.Stone + pad

O tom, kdo, co a jak cvičí a kolik času ze života tomu dává... zkrátka vše kolem.
Odpovědět
l2ysho
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: 27 lis 2012 21:38
Bydliště: Slovensko

G.L.Stone + pad

Příspěvek od l2ysho »

Momentálne mám záchvat cvičenia doma na pade, mam aj Stick Control v pdfku, ťiaži ma ale jedna vec :mrgreen:
Ako to cvičiť? Najprv som sa venoval každému cvičeniu osobitne (takže RLRL v rôznych tempách a dynamikách, potom LRLR atď atď..), teraz som skúšal prebehnuť v jednom tempe celú Single Stroke časť (co je asi 50 cvičení). Ako sa tomu treba venovať? Verím že tu knižku tu ma niekto určite celu za sebou tak ma nejak nasmerujte :)
Vopred dík :wink:

Uživatelský avatar
Jan
Správce
Příspěvky: 568
Registrován: 29 bře 2004 15:32
Bydliště: České Budějovice

Re: G.L.Stone + pad

Příspěvek od Jan »

Pad a Stick Control byly nejužitečnější věci, co jsem si v souvislosti s bubnováním koupil. Na začátku těch not je návod od autora "How to practice Stick Control", kde doporučuje přehrát každé cvičení dvacetkrát bez přestávky. Dom Famularo k tomu doplňuje, že jako nejefektivnější vidí cvičit denně, denně jednu stránku po dobu týdne a pak se pustit na další. Jo, a každé cvičení minutu. To se mi zdá trochu lepší, protože přehrát to dvojtaktí dvacetkrát dělá takový nehudební dojem.
V tom návodu jsou i další užitečná doporučení, přesvědč se, že sis ho taky stáhnul. Řekl bych, že už jen tahle jedna stránka za těch deset dolarů stála.

l2ysho
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: 27 lis 2012 21:38
Bydliště: Slovensko

Re: G.L.Stone + pad

Příspěvek od l2ysho »

Návod som si čítal, ale cvičil som vždy jeden patern, napriklad od 70 do 160 bmp, posuval sa tak o 5 až 10 bpm, spravil som tak zopár prvých a už mi to liezlo na nervy, takto celá strana sa mi zdá pestrejšia. Inak som uvažoval že si to kúpim, ale našiel som to iba na eBay, a nemam PayPal, nechce sa mi to riešiť pre 10 dolarovu knihu, tu som to nevidel nikde, radsej by som mal knihu, z kompu sa mi to uči fakt na draka. Čo by si ešte odporučil cvičiť na ten ten pad, keď už som pri tom?

Uživatelský avatar
BóĎA
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1621
Registrován: 26 dub 2005 22:20
Bydliště: Praha/Česká Kamenice (Děčín)
Kontaktovat uživatele:

Re: G.L.Stone + pad

Příspěvek od BóĎA »

já si nedávno vytisknul tohle :wink: řekl bych že to taky stojí za uvážení :) http://www2.drumschoolfriesland.nl/PAS.pdf

Uživatelský avatar
Šupi
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 377
Registrován: 28 úno 2009 15:25
Bydliště: Benešov u Prahy

Re: G.L.Stone + pad

Příspěvek od Šupi »

BóĎA píše:já si nedávno vytisknul tohle :wink: řekl bych že to taky stojí za uvážení :) http://www2.drumschoolfriesland.nl/PAS.pdf
Moc pěkný :), tisknu také - díky..

Medák
Řečník Sféry
Příspěvky: 646
Registrován: 24 říj 2005 14:50
Bydliště: Praha, Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: G.L.Stone + pad

Příspěvek od Medák »

Super!! Taky jsem si to uložil.

Plesnivec
Diskutér Sféry
Příspěvky: 110
Registrován: 13 lis 2012 16:44

Re: G.L.Stone + pad

Příspěvek od Plesnivec »

Také jsem si výše uvedený hodnotící přehled vytiskl a protože pravidelně cvičím a po 25 letech nehraní se mi schopnosti vracejí možná rychleji, než kdybych začínal od nuly, několikrát jsem se otestoval a papír začínal být ušmudlaným a počmáraným kusem hadru, ......takže jsem celý přehled vyrobil v Excelu...... no a protože se mi to líbí, vyhodnocení to počítá samo, dle výsledných stupňů to mění barvy podkladu, počítá to i celkové průměry...... a procentuální pokrok od minulého testu....a protože jsou ty blbé vánoce, lidé si dávají dárky, tak jsem si řekl, že to nemohu křečkovat jen tak pro sebe a níže vám to nabízím...

Pro znalce Excelu není třeba podrobností, oni kouknou a vidí, pokud však máte Excel nainstalovaný pouze proto, aby se vám zobrazil např. ceník Sonorůch, dovolím si několik poznámek:

1. zapisuje se pouze do prázdné kolonky ležící vpravo od kolonky "Výsledek BPM", (no a datum) a ostatní se počítá samo. Pokud omylem zapíšete jinam (čímž buď pokazíte nějaký vzorec nebo odkaz), vše se dá, po krocích, vrátit zpět pomocí zpětné šipky nahoře na panelu (undo), pouze však do okamžiku, než to uložíte....pokud to uložíte...??

2. celkový průměr to počítá pouze ze zapsaných hodnot. Nejsem si totiž jistý, že všichni, kteří to budeme používat cvičíme intenzivně i rudiment 4O - Triplet Ratamacue a byl - li by celkový průměr počítán ze všech 40tich, mnohé z nás by to otrávilo

3. v tištěné verzi je mezi jednotlivými hodnotícími kategoriemi díra (jak v čs. zákonech), většinou cca 5 bodů, ty jsem rozdělil rovnoměrně do přilehlých stupňů

4. v tištěné verzi je 7 ze 40 rudimentů označeno jako fundamentální, ty jsem pod noty podkreslil nažloutlou barvou (možná podklad pro nějaký "Sférický sedmiboj"???)

5. je to tam připraveno pro 52 testů...čili...chvíli nám to vydrží

Případné nedostatky po upozornění opravím, za upozornění děkuji...!

Čééééééééééééééést! (to býval komunistický pozdrav, pouze jej paroduji)

S odstupem jednoho dne: .....jsem si to znovu prohlédl a ty barvy se mi zdají příliš "mastné" až kolotočářské, lze je odstranit velmi jednoduše, v prvním kroku vybrat soubor buňek, možná i všechny (kliknutím v levém horním rohu na buňku mezi č.1 a písmenem A) a následně v pravém horním rohu, kde je kýblíček s barvou, zaškrtnout "bez výplně".... pochopitelně i zde platí výše uvedené teze o tlačítku undo....

Všem 2x 18ti uživatelům se omlouvám, opět jsem trošku aktualizoval....
Přílohy
Rudimenty - hodnocení (v3).xls
(1.16 MiB) Staženo 153 x
Naposledy upravil(a) Plesnivec dne 06 led 2013 18:43, celkem upraveno 4 x.

Uživatelský avatar
BóĎA
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1621
Registrován: 26 dub 2005 22:20
Bydliště: Praha/Česká Kamenice (Děčín)
Kontaktovat uživatele:

Re: G.L.Stone + pad

Příspěvek od BóĎA »

masakr!!! :D díky díky díky :) a sférický sedmiboj je hustej nápad :D

Plesnivec
Diskutér Sféry
Příspěvky: 110
Registrován: 13 lis 2012 16:44

Re: G.L.Stone + pad

Příspěvek od Plesnivec »

Díky, už se mi zdálo, že to nikoho nezajímá....ale dělal jsem to hlavně pro sebe,.... tak trochu jako alibi, že mám důležitější práci než je cvičení.... :lol:

Uživatelský avatar
BóĎA
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1621
Registrován: 26 dub 2005 22:20
Bydliště: Praha/Česká Kamenice (Děčín)
Kontaktovat uživatele:

Re: G.L.Stone + pad

Příspěvek od BóĎA »

tak sem teď zkoušel z prvních deseti kromě tlačenýho víru všechny a sám sebe sem docela i překvapil :D akorát nevim jak mám počítat dvojky...

Plesnivec
Diskutér Sféry
Příspěvky: 110
Registrován: 13 lis 2012 16:44

Re: G.L.Stone + pad

Příspěvek od Plesnivec »

Já to také nevím, v době kdy já jsem, před 25ti lety, končil jsme o rudimentech vůbec nevěděli (alespoň já ne), podle notace v zápisu počítám 8 (4 x 2) úderů na 1 úder metronomu, tedy při 70 BPM udeřím 560 x za minutu, ale možná to počítám blbě, třeba se ozve Kajda, nebo někdo z pedagogů aby nás tupouny poučil.... již předem děkujeme...!

Uživatelský avatar
Kajda
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1224
Registrován: 22 črc 2007 11:15
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: G.L.Stone + pad

Příspěvek od Kajda »

Plesnivec píše:Já to také nevím, v době kdy já jsem, před 25ti lety, končil jsme o rudimentech vůbec nevěděli (alespoň já ne), podle notace v zápisu počítám 8 (4 x 2) úderů na 1 úder metronomu, tedy při 70 BPM udeřím 560 x za minutu, ale možná to počítám blbě, třeba se ozve Kajda, nebo někdo z pedagogů aby nás tupouny poučil.... již předem děkujeme...!
Já možná přesně nerozumím otázce :D Jde o ten rudiment č.6? Jestli ano, tak je to opravdu tak, jak píšeš. Pouštíme-li metronom ve čtvrťových hodnotách, tak na jeden úder zahrajeme 8 dvaatřicetin na bubínek (RRLLRRLL) - zdvojené šestnáctiny :)

A abych nezapoměla - ta tabulka je super :!:

Plesnivec
Diskutér Sféry
Příspěvky: 110
Registrován: 13 lis 2012 16:44

Re: G.L.Stone + pad

Příspěvek od Plesnivec »

Díky, promiň, ale trošku jsi nám z otázky utekla, ...byla myšlena obecněji, ...jestli vždy když měříme nějaké hrané frekvence úderů, bychom měli notu čtvrťovou/min brát jako 1 BPM.

Občas mívám pocit, že to tak není (viz. někdy neuvěřitelná čísla o nichž si zde vyprávějí hoši "sypači")...

Sheafraidh
Řečník Sféry
Příspěvky: 789
Registrován: 17 bře 2005 18:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: G.L.Stone + pad

Příspěvek od Sheafraidh »

Obecne je to podle definice taktu na zacatku skladby (cviceni, ...) - konkretne, pokud tam je napsano 4/4, tak metronom klika ctvrtove. Obecneji, pokud je tam X/4, tak metronom klika porad ctvrtove. Pokud je tam treba X/2, tak metronom klika pulove. V taktu 15/16 bych predpokladal, ze metronom bude klikat sestnactiny (ne ze bych neco takoveho nekdy hral) :) . U tech rudimentu bych predpokladal, ze to je 4/4.
Tzn. neda se rict obecne, ze 1 BPM je ctvrtova nota. Ale da se rict, ze 1 BPM je nota, ktera ma hodnotu podle definice taktu na zacatku notove osnovy.

Co se tyce hochu sypacu, tak at uz to kdo meri, jak to meri, tak pri prepocitani na "normalni" hodnoty to vychazi tak, ze se hraji sestnactky v tempu 200BPM (takt 4/4, resp. X/4). Ty lepsi zvladaji neco okolo 230BPM a malokdo jde pres 260BPM. Ted nemam na mysli nejaky jednorazovy rekord, ale odehrani koncertu, kde songy v takovych rychlostech tvori vetsinu repertoaru (pro informaci treba jako kapely Marduk, Dark Funeral) ...

Plesnivec
Diskutér Sféry
Příspěvky: 110
Registrován: 13 lis 2012 16:44

Re: G.L.Stone + pad

Příspěvek od Plesnivec »

Díky za vyčerpávající odpověď!!

Moje otázka byla blbě formulovaná, ..to vysvětlení s předznamenáním taktu je jasné...ale když již se bavíme o rudimentech, dovol, abych se Tě zeptal ještě na jednu věc, která mi není zcela jasná... rudimenty 17 a 19 ...a některé další, jsou psány jako 6 not spojených dvojitým trámečkem, počítám je samozřejmě na jednu dobu, nechybí tam ale označení 6tola? Např. Tomáš Chmura tam tu sextolu, ve svých materiálech doplnil, nikde jinde jsem ji však nenašel...., v materiálu, dle kterého jsem dělal tu tabulku také není.., což by mohlo evokovat např 6/8 takt a BPM by se počítalo úplně jinak...nebo podobný případ, rudiment 21, 33, tady jsou tři noty spojené trámečkem, bez označení triola, rovněž bych je mohl číst jako 6/8 takt, jak mám zde počítat BPM (zde ani T. Chmura tu triolu nepřipojil)?

Samozřejmě, že tyto dotazy jsou relevantní pouze v souvislosti s vyhodnocováním rychlosti hry, u těchto technických cvičení, v normálním zápisu by označení taktu nechybělo a vše by bylo jasné..!

Těm hochům, sypačům, kteří valí šestnáctiny při 200 BPM (800 úderů za min) se velice obdivuji...!

P.S. Teď jsem si (náhodně) otevřel učebnici Petera Magadiniho, "Complete Drumset Rudiments" a ten tam ty 6/8 takty přímo předepisuje, (čímž zpochybňuje řešení T. Chmury) otázka je, jestli je to proto, že to tak chápe on, nebo proto že to tak bylo skutečně myšleno tím jakýmsi mezinárodním bubenickým orgánem. Tím bychom se u zmíněných rudimentů dostali na úplně jiné hodnoty výsledků...

Sheafraidh
Řečník Sféry
Příspěvky: 789
Registrován: 17 bře 2005 18:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: G.L.Stone + pad

Příspěvek od Sheafraidh »

Ta odpoved byla snaha o maximalni zobecneni :)
Otazka na me bude spise uz na nekoho jineho (treba na Kajdu), jak se to obecne hraje/uci.
Ja bych to osobne citil spise mozna na 2/4 - tzn. dopsat nad tramecky 6 a 3. Ale hrat to treba jako 3/4 taky mozna neni na skodu zkouset...

No a malem bych zapomnel pripojit diky za tabulku - ja jsem rudimenty nikdy pred tim moc necvicil, spise tak nejak sem tam neco - tohle me trosku nakoplo k cviceni :)

Uživatelský avatar
BóĎA
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1621
Registrován: 26 dub 2005 22:20
Bydliště: Praha/Česká Kamenice (Děčín)
Kontaktovat uživatele:

Re: G.L.Stone + pad

Příspěvek od BóĎA »

Kajda píše:Já možná přesně nerozumím otázce :D Jde o ten rudiment č.6? Jestli ano, tak je to opravdu tak, jak píšeš. Pouštíme-li metronom ve čtvrťových hodnotách, tak na jeden úder zahrajeme 8 dvaatřicetin na bubínek (RRLLRRLL) - zdvojené šestnáctiny :)

A abych nezapoměla - ta tabulka je super :!:
takže podle tohodle jsou dvojky v 90 bpm jako střídavý ve 180 bpm? jestli jsem to správně pochopil :D

Uživatelský avatar
Moleek
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 247
Registrován: 10 led 2010 12:44

Re: G.L.Stone + pad

Příspěvek od Moleek »

dvaatřicetiny v 90 jsou totéž jako šestnáctiny ve 180 - a jestli jsou to dvojky nebo střídavé je celkem fuk

Uživatelský avatar
BóĎA
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1621
Registrován: 26 dub 2005 22:20
Bydliště: Praha/Česká Kamenice (Děčín)
Kontaktovat uživatele:

Re: G.L.Stone + pad

Příspěvek od BóĎA »

nepovídej... podívej se na ty noty nejdřív ;)

Uživatelský avatar
Moleek
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 247
Registrován: 10 led 2010 12:44

Re: G.L.Stone + pad

Příspěvek od Moleek »

no já možná taky úplně nepochopil otázku... Jestli jde o tu šestku teda....
Respektive mi to přijde tak jasný, že v tom hledám kdovíco...
Hraje se to, co je v zápisu (v tomhle případě dvojky, přičemž jich je 32 za takt, tedy 8 za dobu) a do tabulky se píše tempo v jakým jsem to dokázal zahrát.
Asi mi něco uniká, protože na tohle by se nikdo, kdo nějakou dobu hraje, ptát nemusel

Odpovědět

Zpět na „Cvičení“