JAKÁ FORMA SAMOUČENÍ JE NEJEFEKTIVNĚJŠÍ

O tom, kdo, co a jak cvičí a kolik času ze života tomu dává... zkrátka vše kolem.
Radim
Správce
Příspěvky: 3306
Registrován: 07 srp 2003 12:48
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radim »

Atlete, ja mylim, ze clovek nemusi byt cernej, aby umel zahrat dobrej shuffle. Je mozne, ze nekterym "barevnym" to proste rovnou jde lip, ale da se to do jiste miry dost dobre nacvicit. Kdyz si vezmes treba zrovna Porcara, ten shuffloval jako krava, jeho nastupce Simon Phillips jakbysmet (Morphe, uz mam to DVD TOTO Live In Amsterdam a je to mazec!!!), Sasa pred chvili zminil Matta Soruma, mohu pridat Kirka Covingtona, a nasla by se spousta dalsich. Mam docela hezke cviceni z Modern Drummer-u na zaklady "half time shuffle", tak kdyby chtel nekdo ofotit.... Jsou tam ruzne kombinace co muzou ruka noha hrat do toho nemenneho houpaveho zakladu (vcetne ghost strokes). To cviceni se mi dost libi a hlavne to vubec neni nehratelne, jenom se do toho clovek musi dostat.
to Kostka: Sezen si temer cokoli od Toto a budes vedet. Nejvyraznejsi je vsak Rosanna a Africa - na 100% jsi ty skladby nekdy slysel v radiu (je to jedna z mala kvalitnich veci, ktere se daji v lepsich radiich obcas slyset). Anebo si dej workshop s Polymorphem (i Izual)! :D :D :D
Naposledy upravil(a) Radim dne 12 led 2005 17:50, celkem upraveno 3 x.

vaanja
Řečník Sféry
Příspěvky: 695
Registrován: 10 srp 2003 20:10
Bydliště: Praha, Slaný, Řisuty
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vaanja »

2 Kostka: Na Jezkarnu prokazatelne chodil necely rok, ale osobne mi tvrdil, ze je samouk :)...

sasa
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3061
Registrován: 05 srp 2003 09:40
Bydliště: praha

Příspěvek od sasa »

kostko nejsem si stoprocentně jistej, ale to co jsi popisoval jako finger rim-shot je podle mě cross stick technique, finger rim-shot je podle mě docela často používaná záležitost v latině a jazzu a hrozně rád s ní hraje Horacio Hernandes a je to tak, že hraješ normální rimshot s tím, že ho hraješ víc do kraje a víc přes ráfek tzn. použiješ tak čtvrtku paličky a nasměruješ jí né do prostřed bubínku, ale ke kraji docílíš tak vysokofrekvenčního zvuku s dlouhým sustainem aby se zkrátil a znělo to trošku jako latinský timbales použiješ druhou ruku a prstem přichytíš blánu u okraje aby si ten dozvuk zkrátil a zformoval přeznívání dle tvýho gusta...

izual
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 228
Registrován: 09 zář 2004 22:52
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od izual »

tak jo skusim neco sehnat, jinak si stahuju nejakou video skolu od porcara takze tam to snad nejak bude :) akorat uz to stahuju asi 3 metry pac se to furt nechce konektnout, holt asi moc bubeniku nema kazaa :D

Radim
Správce
Příspěvky: 3306
Registrován: 07 srp 2003 12:48
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radim »

Jo, take bych se priklanel spise k Sasovu nazoru! To, co Kostka popisuje, je vetsinou oznacovano za "cross stick".
Jinak ten rim-shot jak jej popisujes, Saso, tedy s kratsi delkou palicky na blane, s uderem vice k okraji bubnu, obcas pouzivam, kdyz chci hrat trochu tiseji, ale presto energicky, citelne a vyrazne a hraje to krasne. Virbl pak pekne zvoni! Samozrejme to netlumim prsty, nebo co to tam dle Tveho popisu El Negro dela, tak daleko jeste nejsem, hehe.

Polymorph
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2588
Registrován: 22 bře 2004 23:25
Bydliště: Brno

Příspěvek od Polymorph »

2 Izual, školu od Porcara mám už cuclou doma, takže jestli máš dobrý připojení k netu, tak není problém využít ftp a stáhneš si to ode mě, tam je opravdu vidět vše v reálu, všechny základní druhy shuffle i rovnejch rytmů, ale správně houpavě zahranejch, byl to mistr.

sasa
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3061
Registrován: 05 srp 2003 09:40
Bydliště: praha

Příspěvek od sasa »

jo, taky se to snažím hrát, leč občas se trefim blbě a ten zvuk neni stoprocentně stejnej, což je pak ostuda :oops: dávám to do občas místo právě cross sticku do regé - zní to pak jako Jungle a je to pak "skákavější" :-)

Atlet
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2239
Registrován: 14 črc 2003 14:05
Bydliště: Praha

Příspěvek od Atlet »

Kostka píše:co se snažíš hrát, sašo? teď přesně nevím, o čem mluvíš.
...myslim, ze Sasa psal o uderu rimshot s kratsi pulkou (to zni ale divne :D ) palicky na blane...

sasa
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3061
Registrován: 05 srp 2003 09:40
Bydliště: praha

Příspěvek od sasa »

no vracel jsem se k příspěvku radima a mě - rimshot s malou částí paličky na ráfek ke kraji (ne cross stick)- zvonivej zvuk - když ho utlumíš prstem zní jako timbales...když hraješ regé: doby na kopát, pravou (nevim jak to popsat 16tkovej shuffle?) a levou hraješ první čtvrtou na virbl - tak právě ten virbl hraju občas s tim výše popsaným rimshotem - ovšem pouze v rychlejších tempech než je klasický regé...

izual
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 228
Registrován: 09 zář 2004 22:52
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od izual »

to polymorph: hej tak to by bylo uplne supr, jak ze je to velky?? ta co stahuju ja ma 380mb a ma to asi 50 minut, ale zatim mam stahlejch tak maximalne 5 takze nic moc. urciote bych to chtel a jestli mas i neco jineho tak to 100pro taky. dej vedet jestli si to muzu stahnout a kde a kdy. dik moc

doxa
Pokročilý
Příspěvky: 54
Registrován: 28 srp 2003 16:09
Bydliště: Králův Dvůr, Křižatky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doxa »

Musim zareagovat :) Kdyz hraje samouk vyborne tak je to dany obrovskym talentem, takovejch lidi je ale opravdu jen par, takze tvrzeni samouka "on k nikomu nechodil a jak hraje" :) je stejne kratkozraky jako "beatles taky neumeli noty..." Prevazna vetsina vybornejch muzikantu, ktery nedostali do vinku tolik talentu jsou schopny cvicenim a spravnym vedenim "dobryho" ucitele se temhle talentum vyrovnat ikdyz samozrejme talent je talent. Co si budeme povidat poradnej groove a vyraz v hrani vzdycky zaujme vic nez dobre zahrany dvojky :) Dalsi vec je, ze talent, kterej necvici, presto ze hraje vyborne, se dal nikam nevyviji, z vlastni zkusenosti muzu rict, ze mene talentovany svedomite cvici muzikanti dosahujou lepsich vysledku. Navic mam kazdej rok moznost porovnat u talentovek na jezkarne bubeniky samouky, bubeniky, ktery chodi k dobrejm ucitelum a ke spatnejm, zadna vyjimka se zatim nekonala...

Atlet
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2239
Registrován: 14 črc 2003 14:05
Bydliště: Praha

Příspěvek od Atlet »

Treba az prijde k prijimackam Psyker... :wink:

Psyker
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1363
Registrován: 09 čer 2004 14:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Psyker »

2 doxa: vstazeno na mne- Pokud by mela byt namirena tvrzeni, jak rikas samouka, na mne, tak bych to bral jako urazku a vysmech tomu, o co se celou dobu snazim. Trosku mi to prijde jako upirani moznosti naucit se neco bez toho, ze by to musel clovek fungovat podle oficialnich pravidel- proste je tu suse predhozena moznost, ze samouk nemuze hrat dobre a pokud hraje, tak je neco v neporadku a bude to nejspis zavineny talentem. A co kdyz ten samouk nedejboze stravi nad ruznejma cvicenima par tisicovek hodin a potom vyleze ven .. kdyby umel, tak nikdo nerekne, ze stravil magamoochodne hodin ve skusebne, ale to ze ma talent a proto dobre hraje.

Bohuzel, ikdyz nechci, tak si za par mesicu budu muset nekoho najit, protoze primacky na konzervu nejsou tvoreny jenom nejakou tou etudou a potom moc rad poreferuju co delam blbe podle ucitele. Ale automaticky odepirat samoukum pravo na kvalitni hru mne prijde nesmyslne.

2 Atlet: Jak jsi na to prisel :) ? Sice az za rok, ale slibuju ze k primackam dorazim :) a urcite se i pripadnym neuspechem radne pochlubim na tomhle foru.
Naposledy upravil(a) Psyker dne 19 led 2005 18:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Rift
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1648
Registrován: 10 dub 2004 13:40
Bydliště: Praha

Příspěvek od Rift »

Proto, že jsi to tu už psal :)

Psyker
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1363
Registrován: 09 čer 2004 14:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Psyker »

2Rift: ano, samozdrejme, ze jsem to psal - pro upresneni pridavam smajlika a tobe bod za jasnovidectvi kam bych na tu konzervu chtel jit.... pokud sem nebyl nakalenej a nepsal neco kde to popisuju

doxa
Pokročilý
Příspěvky: 54
Registrován: 28 srp 2003 16:09
Bydliště: Králův Dvůr, Křižatky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doxa »

Psyker: No, ja jsem to myslel spis globalne, primo na Tebe bych to mohl smerovat jen v pripade, ze bych te slysel hrat, treba jsi jeden z tech velkejch talentu (mysleno vazne). Myslim, ze bych to mohl lip dovysvetlit, tim ze uvedu nektery fakta:

1. Vyvoj na svete probiha diky tomu, ze se predavaj zkusenosti, takze prichazeni "vlastni cestou" na veci, ktery byly objeveny uz driv je ztrata casu (technika, system cviceni, system rytmickyho deleni a chapani atd.) Nevztahuje se na sahani si na kamna atd., to si holt musi vyzkouset kazdej :)

2. Pri cviceni nebo hrani se tvuj mozek venuje predevsim vecem s hranim spojeny, takze si dost tezko schopnej k tomu zaregistrovat vsechny chyby, ktery delas. Na proti tomu se ucitel, kterej sedi vedle tebe, muze koncentrovat jen na poslech toho, co hrajes + vizuelni kontrole techniky.

3. Dobrej ucitel je daleko objektivnejsi, jelikoz se na tebe kouka z venci.

4. Dobrej ucitel ma daleko vic zkusenosti nez ty a proto ti jednoduchou radou usetri mraky zbytecne procvicenejch hodin, z toho vypliva, ze te nauci spravne cvicit, tak aby ses za minum casu naucil nejvic.

5. Dobrej ucitel umi vymyslet konkretni cviceni, aby si co nejrychlejs pochopil vec, ktera ti nejde a zahral ji.

Ono toho bude jeste vic... :)

Nejdulezitejsi nakonec - Dobrej ucitel umi pochopit zaka, a tim padem nenici jeho talent, ale naopak ho rozviji.

Psyker
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1363
Registrován: 09 čer 2004 14:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Psyker »

2 doxa: pekne vysvetlena problematika a nezbyva mne nic jineho nez souhlasit :)

Jinak to nejdulezitejsi co jsi psal nakonec se vztahuje na ucitelem s privlastkem "dobry" a co se tady na sfere ucitelu tyce, tak se resi hlavne ti z Prahy a Brna. Docela by se mi taky hodily nejaky reference na nejake ucitele z vychodnich cech ....

Polymorph
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2588
Registrován: 22 bře 2004 23:25
Bydliště: Brno

Příspěvek od Polymorph »

2 Doxa:
V podstatě v několika bodech shrnuto to, co jsme se asi v této při snažili Psykerovi vysvětlit, doufám že to aspoň dokáže vstřebat od někoho kdo má větší jméno než my ostatní dohromady.

Psyker
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1363
Registrován: 09 čer 2004 14:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Psyker »

Polymorph: hele, kdyz ti nebudu lhat, tak bych klidne ozelel tohle to, co jsi napsal a nebo to konkretneji smeroval na mne- bral bych to jako daleko ferovejsi pristup. slusne reeno... Co se tyce problematiky, kterou jsem zde rozvynul, tak jsem ji vedl na trosku jine urovni- spise na te psychologicke a za svymi nazory si budu ze zasady stat, ikdyby se mi zjevil buh. To, ze doxa je zde uznavanym clovekem, na situaci pro mne nic nemeni. S cim jsem souhlasil, s tim jsem souhlasil. Co se tyce doxova hrani, tak to zcela urcite ucenuju velmi kladne. Jak to okomentovat- kdybych jako mladej clovek se vsim souhlasil, tak by bylo asi neco v neporadku. Muzu psat to, co si nemyslim, abych se vyhnul sporum, ale myslim ze o tomhle vyvoj neni.

Polymorph
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2588
Registrován: 22 bře 2004 23:25
Bydliště: Brno

Příspěvek od Polymorph »

Ne o tom vývoj není, ale jak psal doxa, vývoj vychází z předávání zkušeností a na to se už nedá říct nic.
Je tolik bodů pro to nechat se někým učit, než pro to být tvrdohlavým samoukem.

Psyker
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1363
Registrován: 09 čer 2004 14:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Psyker »

Polymorph: Nepopiram kladny vliv ucitele na hru komplexne, ale proste ani nepopiram moznosti samouka v dosahnuti dobrych vysledku.
Neresim tu vubec dulezitost uceni se od nekoho jineho. Sice jsem v zivote videl jenom hrozne velke mnozstvi samouku, kteri hrali.. no ne zrovna dobre, ale to nic neznamena. Nechat se ucit ma mnoho kladu, krome moznosti, ze narazite na spatneho ucite.
Tak... proste z neho pohledu je to trochu valka dvou taboru - nemam rad hazeni lidi do jednoho pytle. Jinak aby to vyznelo pochopitelne - Moznosti najit si ucitele se nebranim, ale uz mne stac idojizdeni do skoly navic mam pocit, ze ucitele ve vychodnich cechach jsou utajeni.

sasa
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3061
Registrován: 05 srp 2003 09:40
Bydliště: praha

Příspěvek od sasa »

ti kdo vědí, cvičí s učitelem... tak.
no a hele nemáte někdo CD Dave Weckl - In Session???
včera sem to cédeso dostal od učitele a docela se na tomhle cédéčku člověk vyblbne za škopkama - jsou to "weckloviny" akorát bez weckla:-)
takže celá kapela bez bubnů, některý věci jsou krutý, zvlášť hraní v pianu a tempu, jako když si šnek rozbije ulitu, protože v zatáčce mu vyroste hříbek a on se nestihne vyhnout.
myslím, že něco podbnýho tady dával SamJr do odkazů....tohle je o něco lepší...člověk slyší celou kapelu, takže nemá takový tendence rvát tam na každej knedlík něco ale snaží se hrát tak aby to znělo jako hudba.

Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Proč Psykera všichni přesvědčujou k vývoji, když to sám odmítá? Je nás už dost, ne? Dobrej kšeft vždycky dostane ten, kdo učte noty, má techniku a vyzná se ve stylech, tak co řešit?

N.o.v.i
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 223
Registrován: 10 led 2005 17:28

Příspěvek od N.o.v.i »

Anonymovi: Protože to třeba nedělá pro prachy.... ale proto že ho to baví. Né všichni budou jako ty.... Bez urážky.... Můj názor

Tom P.
Pokročilý
Příspěvky: 95
Registrován: 24 pro 2004 21:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tom P. »

2sasa: nemoh bys to v mp3 hodit někam na ftp nebo někde aby se to dalo stáhnout? tohle by mně docela zajímalo :wink: :wink:

Odpovědět

Zpět na „Cvičení“