Kam to zaškatulkovat...?

Obecně o hudbě
Odpovědět
Plesnivec
Diskutér Sféry
Příspěvky: 110
Registrován: 13 lis 2012 16:44

Kam to zaškatulkovat...?

Příspěvek od Plesnivec »

Vážení kolegové!

Jak jsem na sebe zde na fóru již práskl, byl jsem 25 let mimo. Přestože jsem ve věku, kdy bych měl na lavičce v parku drobit rohlíky holubům, nechal jsem se přesvědčit bývalými kolegy a pořídil si soupravu, (..Vy, kteří nahlédnete do mého profilu…, jen se chechtejte….), denně cvičím, již jsem rozšlápl originál čínskou šlapku na Vaškovi, přihlásil jsem se na zdejší Fórum, denně pročítám veškerá, i dávno vyšumělá témata…, bloudím na you tube a líbí se mi to.

Problém, s nímž se na Vás obracím, je následujíccí. Za ta léta, co čas oponou trhnul, jsem se přestal orientovat v moderní muzice, čímž nemyslím, že bych nedokázal pochopit co hrají, jak jsou hráčsky zdatní…

..a nemluvím o popíku, ten zůstal pro mnohé z našich kolegů jakýmsi záchranným kruhem k zajištění fyzické existence a vytvoření předpokladu pro „jedinou správnou muziku“, pro každého z nás jinou, která však v našich poměrech není k uživení…, pokud vás nepozvou složit hudbu k, byť, dokumentárnímu filmu..

Dokáži si, jakž takž, odvodit i jazzové a fusion směry, tam k žádnému velkému převratu nedošlo, rockeři, kteří zvládli modální hru se přestali tvářit démonicky a hrají fuzion nebo funk.. problém mám s rockem. V době, v níž jsem odcházel to fungovalo tak, že když mladí, draví hráči, technicky, teoreticky i fyzicky vyspěli, začali svoji muziku natolik komplikovat, že se „utrhli“ svým méně inteligentním, avšak většinovým posluchačům, čehož využily formace hudebníků mladších, hrajících jednodužšeji a srozumitelněji, pro jistotu se vyhlásili za nový hudební směr, ačkoliv hráli v podstatě to samé, co tady již dávno předtím mnohokrát bylo..a i nepříliš inteligentní posluchači měli kam jít..

Dnes i zde na fóru narážím, v odkazech, na kapely, často muzikantsky velmi vyzrálé, hrající jednoduše i mistrovsky, tvrdé jak z kamenolomu či oceláren... Rád bych získal základní vědomosti, k jakému směru je zařadit, jak který z těchto dnešních různě metalových směrů odlišit od jiného…jinak metalového či punkového či já nevím co….

Úplně by stačily odpovědi typu:…..toto si, hlupáku, poslechni, to je ….tenhleten metal.

Děkuji těm, kteří mne vyslyší…, případné urážky si nebudu brát příliš osobně...

Uživatelský avatar
dadoch
Řečník Sféry
Příspěvky: 532
Registrován: 02 zář 2007 17:41
Bydliště: Jičín, Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kam to zaškatulkovat...?

Příspěvek od dadoch »

A není trochu škoda muziku škatulkovat? V poslední době je to dle mýho zbytečnej trend, ze kterýho neplyne nic pozitivního. Akorát se pak tvořej zbytečný předsudky, protože když ti někdo řekne, že poslouchá třeba post-rock, tak to může znamenat širokou škálu kapel třeba od "teplejch" Sigur Rós až po Thrice.

A k tomu doporučení - pro mě jsou v tomhle směru asi nejmilejší Tool, Deftones nebo Karnivool.

Plesnivec
Diskutér Sféry
Příspěvky: 110
Registrován: 13 lis 2012 16:44

Re: Kam to zaškatulkovat...?

Příspěvek od Plesnivec »

dadoch píše:A není trochu škoda muziku škatulkovat? V poslední době je to dle mýho zbytečnej trend, ze kterýho neplyne nic pozitivního. Akorát se pak tvořej zbytečný předsudky, protože když ti někdo řekne, že poslouchá třeba post-rock, tak to může znamenat širokou škálu kapel třeba od "teplejch" Sigur Rós až po Thrice.

A k tomu doporučení - pro mě jsou v tomhle směru asi nejmilejší Tool, Deftones nebo Karnivool.
Samozřejmě že vím, že škatulkování je blbost, ale pro hrubou orientaci "mimoně" má svoji důležitost. Představ si, že bych zahrnul Mistříňanku do stejné kategorie "hudba" jako Dream Theater...

Díky za odpověď.

Koubas
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3217
Registrován: 25 dub 2004 21:47
Bydliště: Praha

Re: Kam to zaškatulkovat...?

Příspěvek od Koubas »

Situace:
V hradu hlídaném drakem je uvězněna krásná princezna. Tady je příběh, jak to dopadne, když tam dorazí různí metalisti coby rytíři.

• power metal (dragonforce, blind guardian, rhapsody): metalista přijede na bílém jednorožci, unikne drakovi, zachrání princeznu a pak se s ní miluje v kouzelném lese.

• thrash metal (slayer, kreator, sodom): metalista přijede, bojuje s drakem, zachrání princeznu a ošuká ji.

• heavy metal (manowar, megadeth, judas priest): metalista přijede na harleyi, zabije draka, dá si pár piv a ošuká princeznu.

• folk metal (skyclad, empyrium, elvenking): metalista přijede s přáteli, kteří hrají na akordeony, violy, flétny a spoustu dalších podivných nástrojů. drak z všeho toho zpívání a tancování usne. pak všichni odjedou… bez princezny.

• viking metal (bathory, vintersorg, einherjer): metalista připluje na drakkaru, zabije draka svojí velkou sekyrou, stáhne ho z kůže a sní. znásilní princeznu k smrti, ukradne její věci a před odjezdem zapálí hrad.

• death metal (death,vader, six feet under, morbid angel): metalista přijede, zabije draka, ošuká princeznu, zabije ji a znovu ji ojede.

• black metal (dark funeral, mayhem, dimmu borgir, satyricon): metalista dorazí o půlnoci, zabije draka a nabodne ho na kůl před hradem. potom ošuká princeznu do zadku a vypije její krev během rituálu před tím, než ji zabije. pak ji nabodne na kůl vedle draka.

• gore metal (deicide, exhumed, cannibal corpse): metalista přijede, zabije draka, rozhází jeho vnitřnosti před hradem, ošuká princeznu a zabije ji. potom ji znova ošuká, rozpáře břicho a sní její vnitřnosti. potom to, co zbyde, ošuká ještě jednou, spálí mrtvolu a ještě jednou ošuká.

• doom metal (paradise lost, my dying bride, forest of shadows): metalista přijede a spatří jak je drak obrovský. pomyslí si, že ho nemůže nikdy přemoct, propadne depresím a spáchá sebevraždu. drak ho sní a princeznu si dá jako dezert. a to je konec smutného příběhu…

• progressive metal(dream theater, liquid tension, spiral architect): metalista přijede s kytarou a zahraje 26 minut dlouhé sólo. drak se z nudy zabije sám. metalista dorazí do princezniny ložnice a zahraje další sólo s použitím všech technik a melodií, které se naučil v posledním roce na konzervatoři. princezna uteče a vydá se hledat heavy metalistu.

• glam metal (cinderella, twisted sister, ratt): metalista přijede, drak se začne smát, když uvidí jeho zjev a nechá ho projít dovnitř. poté, co metalista vejde do hradu, ukradne princezně make up a začne natírat hrad nádhernou růžovou barvou.

• industrial metal: Postaví vedle hradu továrnu a všichni se udusí jejími zplodinami. Hrad se začne rozpadat a tím je nádherné dílo Glam metalisty nenávratně zničeno.

• nu metal (korn, limp bizkit, linkin park): metalista dorazí v hondě civic a pokusí se bojovat s drakem. jenže uhoří, když jeho debilní pytlovité oblečení chytne plamenem.

• agro metal (kabát, argema a všechny zábavový skupiny:-): metalista dorazí na fichtlovi, draka ožere, poblije, s princeznou si pořídí deset blbých dětí a pak jde pro vidle a vykydá hnůj v maštali.

Plesnivec
Diskutér Sféry
Příspěvky: 110
Registrován: 13 lis 2012 16:44

Re: Kam to zaškatulkovat...?

Příspěvek od Plesnivec »

2 Koubas:

Naprosto geniální, ale to ty víš...

Jen dva technické dotazy:

1. na čem to připlují vikingové (na drakkaru)
2. na čem Kabáti s vidlema? (na fichtlovi)

já jen, abych je řádně rozlišil.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:...a nemusel čekat až co udělají s princeznou...

Uživatelský avatar
Šupi
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 377
Registrován: 28 úno 2009 15:25
Bydliště: Benešov u Prahy

Re: Kam to zaškatulkovat...?

Příspěvek od Šupi »

Co se metalu týče tak můžeš zkusit poslechnout takovou "kolekci" nazvanou Metal Museum - je to 20 cédéček, každý zaměřený jednomu žánru - nicméně týká se to klasických metalových stylů - na žádné cory a tak tam moc nenarazíš. Na ulož.to to určitě objevíš ;). Jinak si myslim že dneska je těžký muziku škatulkovat, například s mojí kapelou ani nevíme jakej styl hrajeme - ještě jsme nebyli nějak schopni se zařadit - a ani nevím jestli chceme..

Plesnivec
Diskutér Sféry
Příspěvky: 110
Registrován: 13 lis 2012 16:44

Re: Kam to zaškatulkovat...?

Příspěvek od Plesnivec »

Bezva....díky Šupi, našel jsem.

Uživatelský avatar
R - stick
Správce
Příspěvky: 994
Registrován: 10 črc 2003 21:01
Bydliště: Vysoké Studnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kam to zaškatulkovat...?

Příspěvek od R - stick »

Plesnivec píše: Jen dva technické dotazy:

1. na čem to připlují vikingové (na drakkaru)
2. na čem Kabáti s vidlema? (na fichtlovi)

já jen, abych je řádně rozlišil.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:...a nemusel čekat až co udělají s princeznou...
Oba výrazy jako dřívenarozený by jsi měl znát : nuže tedy:

Drakkar je vikingská veslice zhruba pro 20 - 40 lidí s plachtou a přídí vyvedené do dračí hlavy. Ve středověku se jich dost prohánělo po severních mořích, hlavně když si kluci vyrazili na nějaký ten nájezd ....
Fichtl je dvoustopé motorové vozidlo o obsahu 50ccm známé pod názvem pionýr, pincek, chrchel, kozí dech, Leninova koloběžka ..... Tyto vozidla byly rozšíření v 70 a 80 letech - protože byly levné, dostupné a nic jiného tu nebylo k dispozici. Navíc to mělo skvělé jízdní vlastnosti, protože to projelo všude - a když to neprojelo, tak jsi to poponesl ...

Plesnivec
Diskutér Sféry
Příspěvky: 110
Registrován: 13 lis 2012 16:44

Re: Kam to zaškatulkovat...?

Příspěvek od Plesnivec »

R-stick: Oba výrazy jako dřívenarozený by jsi měl znát : nuže tedy:

Promiň, to že jsem starý vůbec neznamená, že chytrý (vzdělaný, obdařený vědomostmi)....díky za příspěvek ke vzdělání...

Ovšem, to žes mě na tancovačkách otravoval, abych si koupil tvé paličky, si pamatuji...já je nechtěl, používal jsem "špičkové" Amati nylon....to už je let, viď, mladíku...

Uživatelský avatar
R - stick
Správce
Příspěvky: 994
Registrován: 10 črc 2003 21:01
Bydliště: Vysoké Studnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kam to zaškatulkovat...?

Příspěvek od R - stick »

Sakra - to teda čumím ...... Odkud jsi, ve které kapele jsi hrál (nebyl to náhodou KuKluxKlan) a kde jsme se potkali? ..... Osvěž mi trochu paměť.

Plesnivec
Diskutér Sféry
Příspěvky: 110
Registrován: 13 lis 2012 16:44

Re: Kam to zaškatulkovat...?

Příspěvek od Plesnivec »

Těch kapel bylo mnoho, v nichž jsem zaskakoval jako nájemný žoldák, s Tebou jsem se, pokud mě paměť neklame, setkával na akcích, na nichž jsem zaskakoval u Jardy Suchého, ještě než ho potkala ta mozková příhoda, po níž byl ještě o značný kus muzikantsky horší, než předtím...akorát si nejsem jist, jestli to bylo před mým profi angažmá v Brně, nebo až potom, .....to víš nejlépe sám, stáří je hnusná choroba....no a nyní žiji přes pole od Tebe, směrem na Brno, ale chystám se v lednu stěhovat do Jižních Čech..., předtím se však zásobím paličkami R-sticks!!!!

KuKluxKlan nééééééééééééé, ale mnohokrát to bylo KMČ (kdo má čas).

lalisek
Pokročilý
Příspěvky: 77
Registrován: 14 led 2006 23:58
Bydliště: Kaplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kam to zaškatulkovat...?

Příspěvek od lalisek »

To by se ti mohli líbit tyhle dokumenty http://www.csfd.cz/film/230326-metal-a- ... ey/[url] ahttp://www.csfd.cz/film/250463-global-metal/[/url]. Je to plno známých osbností z metalových kruhů. Mě se to moc líbilo a zjistil jsem plno zajímavých věcí (třeba ty masakry na severu...).


Odpovědět

Zpět na „Prostě o hudbě“