Kvalita zvuku v zavislosti na formatu

Obecně o hudbě
DUMP
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2123
Registrován: 14 led 2006 20:22
Bydliště: česká lípa
Kontaktovat uživatele:

Kvalita zvuku v zavislosti na formatu

Příspěvek od DUMP »

Chtel bych se zeptat, jeslti sou treba znatelny rozdily mezi 128kbps a 64 kbps u formatu WMA, nebo u jaky hranice je to treba uz nejak znatelny. Nebo taky jestli je nejakej rozdil mezi hudbou z normalniho CD, v porovnani s treba 128 kbps WMA. Slysel sem, ze i pro lidsky ucho neslysitelny frekvence clovek nejakym zpusobem vnima, tak mi to docela nasadilo brouka do hlavy.

Bobroněnko
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1882
Registrován: 17 kvě 2005 12:57
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bobroněnko »

záleží na tom, na čem posloucháš. kdybych ti na hlavu hodil Sennheisery PX100 a pustil ti originál nahrávku a 128 wma, tak bys to poznal :-)

Uživatelský avatar
Martin
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1009
Registrován: 22 čer 2007 13:23
Bydliště: Šenov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin »

ták, záleží jak máš kvalitní reprobedny nebo sluchátka, kdž budeš mít nějaký šity, tak ti to může být jedno, na pořádný aparatůže už to slyšet bude.

fankju
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1792
Registrován: 21 dub 2005 20:19

Příspěvek od fankju »

WMA je zhouba. Co se týče mpIII, tak poznáš s přehledem 128 (životní minimum) od 256 (o 320 ani nemluvim) i s průměrnýma sluchátkama. S prvotřídníma bez sebemenších pochýb.
Najdou si hifisti, kteří budou neoblomně razit analog a kdovíco, ale dneska je digitální doba. Kdo se má tahat s vinylem. :)

fankju
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1792
Registrován: 21 dub 2005 20:19

Příspěvek od fankju »

Kafilerka?

Benbuben
R. I. P.
Příspěvky: 4193
Registrován: 29 srp 2004 16:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Benbuben »

WMA je fakt největší zlo. MP3 upřednostňuju VBR 32-320 kbps, rozdíl mezi cdčkem bych se svejma ušima asi nepoznal. 192 už se taky dá, 128 je vážně minimum, v nižších to pak bejvá slyšet už tak markantně, že to poznám i hluchej bubeník (já).

Adrub
Správce
Příspěvky: 1265
Registrován: 03 srp 2005 15:18
Bydliště: Lhenice

Příspěvek od Adrub »

Zase sorry za offtopic, když už jsme u toho poznávání, tak na střední jsem poznal člověka který měl takový sluch, že dokázal poznat rozdíl v tom, zda je reproduktor připojen pozlaceným nebo jiným konektorem, nechápal jsem to, ale viděl jsem to navlastní voči.

Trade
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2128
Registrován: 29 srp 2005 14:44
Bydliště: Plzeň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Trade »

Hmm, 128 kbps je humus, 64 je úžasnej formát, pokud chceš svou muziku prodat a tohle dáš na web, tak je zvuk tak hnusnej, že můžeš dát s přehledem na net všechno:)) 320 je už téměř nerozeznatelnej od CD. Je to malinko jinačí, ale ani už bych neřekl, že je kvalita horší. A musí to člověk slyšet hned za sebou. Kvalitu desek nemůžu posuzovat, protože nemáme doma gramofon.

Radim
Správce
Příspěvky: 3306
Registrován: 07 srp 2003 12:48
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radim »

Mně to vůbec nepřijde jako téma do kafilerie :wink:
Přiznám se, že grabuji na 160 a nějak si nemyslím, že bych poznal velký rozdíl oproti CD (jestli vůbec nějaký). Ale možná jsem blbej a hluchej. Kdybych graboval na více, nemám už muziku kam dávat :D

fankju
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1792
Registrován: 21 dub 2005 20:19

Příspěvek od fankju »

To je jediná skutečná nevýhoda... ;)

DUMP
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2123
Registrován: 14 led 2006 20:22
Bydliště: česká lípa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DUMP »

tak nejak zjistuju, ze sem asi uplne hluchej :D ... nebo sme se na ten rozdil jeste nezameril.

Trade
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2128
Registrován: 29 srp 2005 14:44
Bydliště: Plzeň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Trade »

dump: Tak si vezmi nějakou písničku, co máš originál CD, pak si to grabni na 64 128 a 320 (nebo prostě tak nějak) a porovnej s CD. 320 už skutečně téměř rozeznat nejde, ale malej rozdíl tam je (možná na pořádný hifině by to bylo taky poznat líp), 128 je už znát dost a 64 musí poznat i hluchej.

Sam Jr.
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2301
Registrován: 22 srp 2003 13:46
Bydliště: Brno, Moravská Třebová

Příspěvek od Sam Jr. »

a nejlepe poslouchat na "hi-fi" z predvanocni akce z hypermarketu :D

fankju
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1792
Registrován: 21 dub 2005 20:19

Příspěvek od fankju »

Z té mezi bramborama a bicíma.

Polymorph
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2588
Registrován: 22 bře 2004 23:25
Bydliště: Brno

Příspěvek od Polymorph »

Normálně hrabuju tak na 192 - 256, ta velikost na disku mě až tak neomezuje, ale tak jako tak, s mp3 ztratíš dynamiku, nahrávka je zkomprimovaná ještě víc než byla předtím. Ale nejsem žádnej úchylnej audiofil, a neřeším to, mp3 je pro normálního člověka opravdu dostačující formát, pro uchování hudby. Ale po koupi slušnějších beden jsem zjistil že slyším řadu dalších nectností mp3, jako ostřejší (zubatý) vejšky atp. hodně s tím dokáže zacvičit smozřejmě i kodek, například LAME mp3 co je ve woknech není zrovna moc košér ;)

wma nepoužívám, používám WMV, na video je to super kodek, kdy i při malým datovým toku je možnost dosáhnout slušný obrazový kvality...

Ale existujou fakt magoři kteří slyší aji za roh a dokud to nepojede z pásu, prohnaný přes lampovej preamp, lampovej zesilovač, speciálně vinutý výstupní trafo do ultra HC reprobeden, speicálně krouceným zlatým kabelem, jehož metr stojí asi tak 5000,- tak to prostě nebude ono

:mrgreen:

Uživatelský avatar
Karloska
Řečník Sféry
Příspěvky: 776
Registrován: 31 pro 2004 01:21
Bydliště: Dolní Město
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Karloska »

Kdysi jsem četl, že Lame Encoder je jeden z nejkvalitnějších kodeků pro grabování Mp3 ! Ale teď mě tady asi ukamenujou ! :D

Benbuben
R. I. P.
Příspěvky: 4193
Registrován: 29 srp 2004 16:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Benbuben »

LAME je vpoho, pokud člověk negrabuje do 96 k a míň, to je pak i lama na to krátká...

Uživatelský avatar
Karloska
Řečník Sféry
Příspěvky: 776
Registrován: 31 pro 2004 01:21
Bydliště: Dolní Město
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Karloska »

Počkej Bene, již při datovém toku 128kb/s je slyšet ve výškách (především činely - crashe) komprese. 96 kb/s to už je vážně příliš ... myslím si, že pod 192 nechodit (160 je též snesitelné) ... :?

Benbuben
R. I. P.
Příspěvky: 4193
Registrován: 29 srp 2004 16:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Benbuben »

Viz předchozí diskuze. :rolleyes:

raduz
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 444
Registrován: 31 kvě 2006 23:41
Bydliště: západní čechy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od raduz »

úplně mimochodem, mp3nahravka se rytmicky rozjede s orginalem(čim delší tim víc - logicky) - jenom mě to překvapilo tak to posílam dál..

Polymorph
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2588
Registrován: 22 bře 2004 23:25
Bydliště: Brno

Příspěvek od Polymorph »

raduzy, to je divný....
myslíš jako že se změní délka skladby?

Uživatelský avatar
Karloska
Řečník Sféry
Příspěvky: 776
Registrován: 31 pro 2004 01:21
Bydliště: Dolní Město
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Karloska »

raduz píše:úplně mimochodem, mp3nahravka se rytmicky rozjede s orginalem(čim delší tim víc - logicky) - jenom mě to překvapilo tak to posílam dál..
Cože ? Tak to si nemyslím ! To by muselo znamenat, že MP3 by oproti originálu musela být rychlejší / pomalejší ...

MotorovaPila
Diskutér Sféry
Příspěvky: 149
Registrován: 20 zář 2006 15:41
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MotorovaPila »

raduz píše:úplně mimochodem, mp3nahravka se rytmicky rozjede s orginalem(čim delší tim víc - logicky) - jenom mě to překvapilo tak to posílam dál..
Nezáleží tak trochu na čem to přehráváš?
Např. pokud máš zvukovou kartu s enkodérem mp3 tak zatímco wav se koduje hlavním procesorem, tak mp3 tím na kartě a ta může být taktovaná nesynchronně... ale to jen tak plácám, nevím.

raduz
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 444
Registrován: 31 kvě 2006 23:41
Bydliště: západní čechy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od raduz »

no prostě to nesedí, behem jedny prumerny pisne se to rozjede treba o dobu..

Uživatelský avatar
Martin
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1009
Registrován: 22 čer 2007 13:23
Bydliště: Šenov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin »

to sem ještě nezažil, spíš to bude chybným grabováním. To je víc pravděpodobné, pač se stalo kámošovi, že graboval mp3 a dal nějak víc zahulit compu a ten se málem seknul a pak na tý mp3-ce, která se zrovna grabovala, v tý pasáži, kde se zrovna comp zahltil, bylo zpomalení, jak když položíš prst na gramofónovou desku.

Odpovědět

Zpět na „Prostě o hudbě“