skladby pro bicí

Obecně o hudbě
Odpovědět
gogo
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 251
Registrován: 17 úno 2004 20:36

skladby pro bicí

Příspěvek od gogo »

Je to trochu s křížkem po funuse, ale celý minulý týden běžel na ČRO 3 Vltava od 23.15 pořad Musica Moderna z Ostravy, věnovaný soudobé české hudbě pro bicí nástroje.
Pouštěli velmi zajímavé skladby Sylvy Smejkalové, Evalda Schiffauera, Arnošta Parsche a mnohých dalších.
Skvěle se tu uplatnily kombinace tradičních i méně obvyklých nástrojů, instrumentů melodických i s neurčitou výškou tónu, akustických i elektronických. Pokud by pořad opakovali, nenechte si ho určitě ujít.
Neláká vás svět bicích nástrojů "mimo klasickou soupravu"? Hrajete někdo na marimbu, vibrafon, nebo jiné melodické bicí? Máte někdo zkušenost se souborovou hrou bicích? Zabývá se někdo výlučně perkusemi?
Zdá se mi, že je to velmi inspirativní oblast. Nadhazuju případné téma k diskuzi a názorům. Někdy se mi zdá, že tu všichni končí se zájmem o svět bicích jen u kopáku, virblu, tomů a hihatky s činely...

Uživatelský avatar
Karloska
Řečník Sféry
Příspěvky: 776
Registrován: 31 pro 2004 01:21
Bydliště: Dolní Město
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Karloska »

Bohužel, na nic takového nehraji. Jednou jsem byl ale v Pardubicích na jakémsy bubenickém konzertě a opravdu to stálo za to!!Hrály tam nějací dobří muzikanti a hrály na marimbu, bonga, 2 klasické bicí soupravy a mnoho jiných "bubenicko - melodických" nástrojů. Jedna skladba se jmenovala dokonce "body music" nebo tak nějak¨, hrálo tam asi 5 lidí a takovým způsobem, že si plácali na stehna, tleskali, dělali různé zvuky ústy, luskali .... bylo to neocenitelné..poměrně mě toto téma zajímá, ale nemůžu přispět bohužel svými praktickými zkušenostmi. :cry: :cry:

Polymorph
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2588
Registrován: 22 bře 2004 23:25
Bydliště: Brno

Příspěvek od Polymorph »

Asi jsi pravděpodobně shlídnul sdružení DAMA DAMA.

sasa
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3061
Registrován: 05 srp 2003 09:40
Bydliště: praha

Příspěvek od sasa »

a DAMA DAMA RULEZZZZZZZ!!! nikdy nezapomenu, když jsem je viděl "mezi ploty" asi před devíti lety, dodnes jeden z nejimpozantnějších zážitků...

ehm já bych třebas chtěl sehnat nějakou učebnici na bonga, congas, djembe apod. (na dovolených, bych se tím probíral a snad i něco málo přiučil)
jestli někdo můžete doporučit, tak doporučtě

strašně vymazlenej zvuk měl jeden borec z kanady nějakej Gadbois, kterej hrál asi před půl rokem na Flédě v Brně s Fajtem, to byl fakt kouzelník...
marimba a tyhle mnohozvučný věci jsou na mě už trochu moc vysoká škola.... tibor mi jednou ukázal nějakej notovej zápis co hrál v nějakým orchestru na podobně šílenej nástroj a dodnes z toho mám noční můry, že se někdy dopracuju k tomu, že budu mít zahrát něco podobně zapsanýho na soupravu.......

gogo
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 251
Registrován: 17 úno 2004 20:36

Příspěvek od gogo »

Polymorph píše:Asi jsi pravděpodobně shlídnul sdružení DAMA DAMA.
Nebo jestli nešlo o skladbu Tělo jako nástroj od Tomáše Chmury z Ostravy. Mám to doma v notách ještě s dalšími jeho kousky a nahrával jsem si to jednou z legrace na čtyřstopák. Vylezly z toho moc pěkný věci. Jedna skladba je pouze pro činely a jmenuje se Ocelové město-)

Polymorph
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2588
Registrován: 22 bře 2004 23:25
Bydliště: Brno

Příspěvek od Polymorph »

To by mohlo být zajímavý, pro jaký typy nástrojů to je, pouze pro soupravy, nebo i pro melodický?

Uživatelský avatar
Karloska
Řečník Sféry
Příspěvky: 776
Registrován: 31 pro 2004 01:21
Bydliště: Dolní Město
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Karloska »

Kouknu se doma na leták, ale opravdu to bylo moc pěkné.Je mi to blbý se ptát, ale co to ta marimba vůbec je (vim že to tam bylo, ale nejsem si jistej jakej to byl nástroj - zapoměl jsem to prostě no :evil: :evil: :evil: )?? Neni to ta soustava píšťal do který se mlátí těma plstěnejma palicema (ta pani co na to hrála měla i 4 palice), daji se na tom hrát i akordy apod??

Atlet
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2239
Registrován: 14 črc 2003 14:05
Bydliště: Praha

Příspěvek od Atlet »

Jo, to je presne ono.

Uživatelský avatar
Jan
Správce
Příspěvky: 568
Registrován: 29 bře 2004 15:32
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od Jan »

To je dobře, že jsi s tím, Gogo, začal. Nějak nemůžu najít dvířka, kterými bych se do soudobé hudby pro bicí dostal.
Možná za to může moje přesvědčení nebo předsudek, že bicí nástroje jsou a priori doprovodné. Z toho důvodu jsem si nikdy nedokázal oblíbit původní komposice Damadamy, v nichž jde především o zvukové barvy a rytmus jakoby ani nebyl důležitý. Líbí se mi, když v hotové skladbě zůstane jen to, co tam být musí. (Podle Goethova hesla "Tvořit znamená vyhazovat".) Dama Dama, myslím, mnohokrát plýtvá prací a talentem, aby zahrála nebo vymyslela něco, bez čeho by se hudba obešla. Naopak tam, kde mají k disposici chytrou rytmickou komposici, jakou je pro mě třeba Music for the Pieces of Wood Steve Reicha jsou skvělí.
Vlastně stejnou výhradu mám k Pavlu Fajtovi: pokud doprovází, zdá se mi, že je vše na svém místě, když hraje sám, nebaví mě to a štve mě, jak se snaží, aby jeho hra nepřipomínala bubenický doprovod. Zároveň jsem si ale jist, že existuje hudba pro bicí, která by vyhovovala i mně. Nevíte o něčem?

sasa
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3061
Registrován: 05 srp 2003 09:40
Bydliště: praha

Příspěvek od sasa »

jen možná trochu mimo téma, ale konkrétně s DAMADAMA je to asi tak, jako s každou kapelou..... nějak se vyvýjeli, před devíti lety hráli uplně jinak a šlo především o nekonformní rytmus, dnes je to zase uplně jinde, původní myšlenka se ztratila v něco uplně jiného - současná tvorba je pro mě trochu marťanská - je to zajímavý, ale je to pro mě spíš zvukově expoziční experiment, ale jak říkám před x lety to bylo především o rytmech a bylo to fakt parádní, to jestli je to špatně nebo ne, to nevim....

gogo
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 251
Registrován: 17 úno 2004 20:36

Příspěvek od gogo »

Polymorph píše:To by mohlo být zajímavý, pro jaký typy nástrojů to je, pouze pro soupravy, nebo i pro melodický?
je to pro různý nástroje s neurčitou výškou tónu (pokud by tam byly melodický, musel bych si je díky vlastním nedostatkům nahrát na syntezátor). Souprava jako taková tam není

gogo
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 251
Registrován: 17 úno 2004 20:36

Příspěvek od gogo »

Jan píše:To je dobře, že jsi s tím, Gogo, začal. Nějak nemůžu najít dvířka, kterými bych se do soudobé hudby pro bicí dostal.
Možná za to může moje přesvědčení nebo předsudek, že bicí nástroje jsou a priori doprovodné. Z toho důvodu jsem si nikdy nedokázal oblíbit původní komposice Damadamy, v nichž jde především o zvukové barvy a rytmus jakoby ani nebyl důležitý. Líbí se mi, když v hotové skladbě zůstane jen to, co tam být musí. (Podle Goethova hesla "Tvořit znamená vyhazovat".) Dama Dama, myslím, mnohokrát plýtvá prací a talentem, aby zahrála nebo vymyslela něco, bez čeho by se hudba obešla. Naopak tam, kde mají k disposici chytrou rytmickou komposici, jakou je pro mě třeba Music for the Pieces of Wood Steve Reicha jsou skvělí.
Vlastně stejnou výhradu mám k Pavlu Fajtovi: pokud doprovází, zdá se mi, že je vše na svém místě, když hraje sám, nebaví mě to a štve mě, jak se snaží, aby jeho hra nepřipomínala bubenický doprovod. Zároveň jsem si ale jist, že existuje hudba pro bicí, která by vyhovovala i mně. Nevíte o něčem?
Zrovna včera jsem v Bontonlandu na Music for the Pieces... koukal-), pak mě ale odradila cena. Je to dobrý?
Pokud by tě bavily bicí v různých barvách orchestru, doporučuju symfonie Kryštofa Pendereckého. Jeho oblíbeným fórem jsou např. rototomy přelaďované během úderu apod. A je to vynikající hluboká hudba. Myslím, že její čas teprve přijde. Stejně jako podle mě přijde teprve plné pochopení hudby Dmitrije Šostakoviče, to byl neuvěřitelný vizionář. Vždycky je to tak, že svět musí dozrát k stádiu, v němž byla "v předstihu vůči chápání světa" určitá věc vytvořena. Mluvívá se o čase předstihu jedné generace a něco na tom bude. Gustav Mahler byl taky "znovuobjeven" až v 70. letech a dneska je z něj obecně uznávaný klasik.

Polymorph
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2588
Registrován: 22 bře 2004 23:25
Bydliště: Brno

Příspěvek od Polymorph »

Třeba je GoGo ženská :-D

Jinak jse měl taky tu čest se s nějakým dílem Pendereckyho a Šostakoviče setkat, a byl jsem překvapenej kolik barev v té muzice je a co to v člověku vyvolává, bylo to přesně tak jak mi kamarád říkal, když se zaposloucháš, tak se ti začnou před očima dělat obrázky. Chce to trošku lepší aparát, nebo sluchátka, zaujmout pohodlnou horizontální polohu a zhasnout světla, prostě si udělat hodinku, dvě, totální pohodu a klídek.

Bylo to fakt super co se dělo ;-)

Honza
Řečník Sféry
Příspěvky: 850
Registrován: 11 kvě 2004 14:13
Bydliště: Česká Kamenice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

Nic z toho, o čem tu píšete neznám :oops: Nemáte někdo nějakou nahrávku? Rád bych si rozšířil obzory. Děkuju

Polymorph
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2588
Registrován: 22 bře 2004 23:25
Bydliště: Brno

Příspěvek od Polymorph »

WinMX, DC++ apod!

Uživatelský avatar
Karloska
Řečník Sféry
Příspěvky: 776
Registrován: 31 pro 2004 01:21
Bydliště: Dolní Město
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Karloska »

To DAMA DAMA nebylo, byli to nějací bubeníci z Pardubic a okolí (Hradec Králové....). Počítám že to byli nějací učitelé z konzervatoří a jejich nejlepší žáci (dokonce tam prej byl i žák z 6. třídy - mno všichni tam hrály skvěle, takže pochybuju že by to byl nějakej něšika)... :?: :?: :?:

gogo
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 251
Registrován: 17 úno 2004 20:36

Příspěvek od gogo »

Polymorph píše:Třeba je GoGo ženská :-D

Jinak jse měl taky tu čest se s nějakým dílem Pendereckyho a Šostakoviče setkat, a byl jsem překvapenej kolik barev v té muzice je a co to v člověku vyvolává, bylo to přesně tak jak mi kamarád říkal, když se zaposloucháš, tak se ti začnou před očima dělat obrázky. Chce to trošku lepší aparát, nebo sluchátka, zaujmout pohodlnou horizontální polohu a zhasnout světla, prostě si udělat hodinku, dvě, totální pohodu a klídek.

Bylo to fakt super co se dělo ;-)
-))

Uživatelský avatar
Karloska
Řečník Sféry
Příspěvky: 776
Registrován: 31 pro 2004 01:21
Bydliště: Dolní Město
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Karloska »

Jóó - tak zejtra máme s orchestrem vystoupení - hrajeme 4 písně - vraný koně, dětský sen, dvanáckrát vacek a soundtrack z malé mořský víly od Disneyho (je perfektní písnička) - hraju tam na velkýho vaška,činely, cowbely, triangly a šejkry - doufám že to neposeru (bude tam dost lidu a to je moje první vystoupení)... ... . :D :D :D :D

raduz
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 444
Registrován: 31 kvě 2006 23:41
Bydliště: západní čechy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od raduz »

Karloska píše:To DAMA DAMA nebylo, byli to nějací bubeníci z Pardubic a okolí (Hradec Králové....). Počítám že to byli nějací učitelé z konzervatoří a jejich nejlepší žáci (dokonce tam prej byl i žák z 6. třídy - mno všichni tam hrály skvěle, takže pochybuju že by to byl nějakej něšika)... :?: :?: :?:
jestlis tim reagoval na janův pohled na věc tak si ho zřejmě nepochopil, jestli ne, tak jem ja nepochopil na cos reagoval

Uživatelský avatar
Kajda
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1224
Registrován: 22 črc 2007 11:15
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: skladby pro bicí

Příspěvek od Kajda »

gogo píše:Hrajete někdo na marimbu, vibrafon, nebo jiné melodické bicí? Máte někdo zkušenost se souborovou hrou bicích?
U nás ve škole jsou melodické bicí povinné.Je to super, člověka to obohatí a rozšíří mu to obzory :D A hrát třeba v orchestru na 4 tympány, to je mazec 8)
Taky tam máme předmět KOMORNÍ HRA, to mě fakt baví. Hrajou se věci např. pro 2 hráče na melodické nástroje ( marimbu a vibrafon ), na 2 malé bubínky, ale i jsme hráli věc pro tympány a asi 7 bubeníků ( každý hrál něco ... melodické bicí, tomy, bubínek, zvony, kastaněty atd. ).Dohromady to je fakt super.

A u maturity jsem hrála Cinque piéees préves od J. Délesluse .... skladba pro bicí nástroje s doprovodem klavíru.Má to 5 vět ... jedna je malý bubínek, jedna na 4 tympány, jedna na melodické bicí, jedna na sestavu ( kopák, 3 tomy, 3 templ bloky, 3 cowbelly, činel ) a jedna na perkuse ( triangl, tamburína, kastaněty, činel, gong atd. ).

Takovéhle věci mě berou, je to zase něco úplně jiného, než hrát s kapelou na soupravu. Což mě ale samozřejmě taky baví :twisted: :D

Martin Vajgl
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 414
Registrován: 24 srp 2006 18:37
Kontaktovat uživatele:

Re: skladby pro bicí

Příspěvek od Martin Vajgl »

Kajda píše: U nás ve škole jsou melodické bicí povinné.Je to super, člověka to obohatí a rozšíří mu to obzory :D A hrát třeba v orchestru na 4 tympány, to je mazec 8)
Taky tam máme předmět KOMORNÍ HRA, to mě fakt baví. Hrajou se věci např. pro 2 hráče na melodické nástroje ( marimbu a vibrafon ), na 2 malé bubínky, ale i jsme hráli věc pro tympány a asi 7 bubeníků ( každý hrál něco ... melodické bicí, tomy, bubínek, zvony, kastaněty atd. ).Dohromady to je fakt super.

A u maturity jsem hrála Cinque piéees préves od J. Délesluse .... skladba pro bicí nástroje s doprovodem klavíru.Má to 5 vět ... jedna je malý bubínek, jedna na 4 tympány, jedna na melodické bicí, jedna na sestavu ( kopák, 3 tomy, 3 templ bloky, 3 cowbelly, činel ) a jedna na perkuse ( triangl, tamburína, kastaněty, činel, gong atd. ).

Takovéhle věci mě berou, je to zase něco úplně jiného, než hrát s kapelou na soupravu. Což mě ale samozřejmě taky baví :twisted: :D
To nemůže tudíž být nikdo menší, než sama slečna Martina Balcarová!!! :mrgreen:

Micina
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 17 srp 2010 19:50

Re: skladby pro bicí

Příspěvek od Micina »

Já na melodické nástroje hraji v bicím orchestru a chtěla bych vás poprosit, jestli třeba nevíte někdo o nějakých notách pro tak 12 člený soubor, které by chytli publikum-marimba, vibrafon, xylofon, souprava, zvonkohra, tympány, tomy, percusse atd... :) může to být i težký na zahrání :D Děkuju moc :D

Odpovědět

Zpět na „Prostě o hudbě“