papež a muzika :)

Obecně o hudbě
Gilnar
Diskutér Sféry
Příspěvky: 121
Registrován: 25 bře 2009 17:30
Bydliště: Praha

Re: papež a muzika :)

Příspěvek od Gilnar »

Bobroněnko píše: ... Nevidím naprosto nic špatného na tom, že má nějaká kapela texty o satanovi. Řekni mi, četl jsi někdy Satanistickou bibli? Já jo - a byl jsem překvapen. Žádná krev, žádné násilí.
...
Na druhé straně, proč se oháníš morálkou rockových hvězd? Zvláště, chceš - li obhajovat církev. Průsery se zneužíváním malých dětí (sám jsi je zmínil) hovoří celkem za vše.

Dalo by se říct, kdož jsi bez viny...a tak dál, že jo.
1) Zlo nemusí být pouze nabádání k násilí. Zlem je popírání spásy, popírání naděje na království Boží. Zlo nepůsobí tak, že Ti řekne: "Hele, jdi a někomu usekni hlavu." Jde spíše o postupné nahlodávání a ohýbání člověka, nejlépe přes "rozum" a "smysluplné jednání".

2) Já obhajuji církev jako celek věřících, ne ten zlomek zvrhlíků, co se v ní vyskytuje. Stejně tak mám rád rock a odsuzuji jednání některých rockerů. Jejich morálku uvádím poze jako vysvětlení pro to, proč někdo věřící může považovat rock za ďáblovo dílo.

3) Samozřejmě. Tahle zásada má ovšem zabraňovat kamenování hříšnic (ve své době) a pyšnému souzení druhých (dnes). Nelze si ji vykládat tak, že nemáš nikomu co kecat do toho co dělá. Jde o to, že ho nemáš rázem posílat do zatracení. To v tomto konkrétním případě Ratzinger neudělal, pouze označil rock za nástroj satana. Pokud rock a věci s ním spojené někoho svedou ke zlu, stávají se v tu chvíli nástrojem satanovým.

Myslím si, že velkým problémem v naší diskuzi je to, že každý vycházíme ze zcela odlišných pojmů a hodnot. Mnoho lidí dnes nepovažuje NAPŘÍKLAD mimomanželský sex za zlo, křesťané jednoznačně ano. To by potom bylo na delší diskuzi o úplných základech křesťanské morálky, která dnes ve společnosti zhusta chybí, částečně i zásluhou rockových hvězd.

Vozka
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 288
Registrován: 06 dub 2009 12:38
Bydliště: Dobříš/Brno

Re: papež a muzika :)

Příspěvek od Vozka »

Gilnar píše: 1) Zlo nemusí být pouze nabádání k násilí. Zlem je popírání spásy, popírání naděje na království Boží. Zlo nepůsobí tak, že Ti řekne: "Hele, jdi a někomu usekni hlavu." Jde spíše o postupné nahlodávání a ohýbání člověka, nejlépe přes "rozum" a "smysluplné jednání".

2) Já obhajuji církev jako celek věřících, ne ten zlomek zvrhlíků, co se v ní vyskytuje. Stejně tak mám rád rock a odsuzuji jednání některých rockerů. Jejich morálku uvádím poze jako vysvětlení pro to, proč někdo věřící může považovat rock za ďáblovo dílo.

3) Samozřejmě. Tahle zásada má ovšem zabraňovat kamenování hříšnic (ve své době) a pyšnému souzení druhých (dnes). Nelze si ji vykládat tak, že nemáš nikomu co kecat do toho co dělá. Jde o to, že ho nemáš rázem posílat do zatracení. To v tomto konkrétním případě Ratzinger neudělal, pouze označil rock za nástroj satana. Pokud rock a věci s ním spojené někoho svedou ke zlu, stávají se v tu chvíli nástrojem satanovým.

Myslím si, že velkým problémem v naší diskuzi je to, že každý vycházíme ze zcela odlišných pojmů a hodnot. Mnoho lidí dnes nepovažuje NAPŘÍKLAD mimomanželský sex za zlo, křesťané jednoznačně ano. To by potom bylo na delší diskuzi o úplných základech křesťanské morálky, která dnes ve společnosti zhusta chybí, částečně i zásluhou rockových hvězd.
Já tvoje názory jako každý normální člověk respektuju. Na oplátku bys měl ty respektovat názory ostatních. Musíš pochopit, že v životních názorech průměrného ateisty, nehledě na kvalitu jeho morálních zásad, nemá asi spása ani naděje na království Boží místo. Ani v nejmenším. A to z něj nedělá člověka, který by byl v něčem horší, než ty. A to ani když si každý den k snídani pouští Worship your demons od Cryptopsy a před spaním si pouští koncerty Gorgoroth. Jasně, může to něco znamenat, ale taky vůbec neumusí. Z tohohle hlediska s jakýmkoliv odsuzováním hudby, která "svádí ke zlu" hrubě nesouhlasím.

Gilnar
Diskutér Sféry
Příspěvky: 121
Registrován: 25 bře 2009 17:30
Bydliště: Praha

Re: papež a muzika :)

Příspěvek od Gilnar »

Samozřejmě, že respektuji názor ostatních. Mým úmyslem taky nebylo někoho přesvědčovat o pravdivosti mojí víry, jenom jsem chtěl vysvětlit, co asi vedlo Ratzingera k takovému prohlášení.
Naposledy upravil(a) Gilnar dne 23 kvě 2010 16:42, celkem upraveno 1 x.

Bobroněnko
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1882
Registrován: 17 kvě 2005 12:57
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: papež a muzika :)

Příspěvek od Bobroněnko »

respektuji, nicméně nesouhlasím a myslím si své. obávám se ale, že další debata by k ničemu kloudnému nevedla, a proto bych navrhnul, ať si každý ponechá svoji pravdu.

a jestli mi někdo bude kritizovat rock, tak se naseru!! :mrgreen:

Vojta Horák
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2254
Registrován: 09 kvě 2007 17:37
Bydliště: Rock, Blues
Kontaktovat uživatele:

Re: papež a muzika :)

Příspěvek od Vojta Horák »

Hoši, jděte na pivo.

DUMP
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2123
Registrován: 14 led 2006 20:22
Bydliště: česká lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: papež a muzika :)

Příspěvek od DUMP »

Já si myslim, že církev už v dnešní civilizaci nemá místo. Dřív to byl opravdu užitečnej nástroj k manipulaci s lidma, bez kterýho by to asi nešlo a k tomu dneska slouží televize a sdělovací prostředky obecně. A co se týče nějakýho křesťanskýho desatera, bral bych to jako normální znaky lidství a ne jako hodnotu, kterou lidem přinesla církev, ta si jí spíš přivlastnila, aby mohla tyhle zásady libovolně obracet proti lidem a mít tak nad nima ještě větší kontrolu (odpustky atd.).
Co se týče Ratzingera, viděl bych to z jeho strany jako populistickej kec.

Odpovědět

Zpět na „Prostě o hudbě“