Vznikne ještě něco nového?

Obecně o hudbě
Trade
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2128
Registrován: 29 srp 2005 14:44
Bydliště: Plzeň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od Trade »

Co myslíte? Objeví se ještě někdy nějakej uplně novej styl? Po boomu elektronický hudby v 90. letech se tu nic novýho neobjevilo, deset let nikdo nepřišel s ničím, co by bylo podstatně jiný, než to, co bylo předtím. Naopak (ale možná je to jen můj dojem) se množí "retro" kapely, snažící se hrát přesně v duchu stylu 50.,60.,70.,... let. Můžeme uzavřít dějiny hudby? Nebo ještě je prostor kam jít? A proč si to myslíte?

Vojta Horák
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2254
Registrován: 09 kvě 2007 17:37
Bydliště: Rock, Blues
Kontaktovat uživatele:

Re: Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od Vojta Horák »

Trade píše:Co myslíte? Objeví se ještě někdy nějakej uplně novej styl? Po boomu elektronický hudby v 90. letech se tu nic novýho neobjevilo, deset let nikdo nepřišel s ničím, co by bylo podstatně jiný, než to, co bylo předtím. Naopak (ale možná je to jen můj dojem) se množí "retro" kapely, snažící se hrát přesně v duchu stylu 50.,60.,70.,... let. Můžeme uzavřít dějiny hudby? Nebo ještě je prostor kam jít? A proč si to myslíte?
Tyjo, zajímavá otázka...
No myslím, že se ještě něco vymyslet dá, jen nevím jakým směrem a jestli to bude za srdce tahající, spíš pozoruju tendenci moderní doby nevymejšlet nic než elektronický kraviny (a když řikám vymejšlet tak tím myslím hrát to samý). Jako kdyby muzikanti, co měli co dát dali a další generace jdou po něčem jiným, protože nemaj tu průpravu, nemaj ty vlivy okolo sebe. Vem si, kolik kapel se drželo blues v těch 60kách a pak přišli s rockovou hudbou, ale to blues měli poblíž, téměř na dosah. Dneska nikdo pomalu neví, co blues je, natož aby to nějaká kapela hrála. Takže tak...

Uživatelský avatar
Žilkoslav
Řečník Sféry
Příspěvky: 753
Registrován: 11 lis 2007 14:01
Bydliště: Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od Žilkoslav »

Nad tímhle jsem hodněkrát přemejšlel. Myslím si, že dějiny hudby nemusíme uzavírat tak úplně. Nebudou možná vznikat nové styly. Co se týče elektroniky, tak určitě ještě vznikne spoustu škatulek, které laik ani nerozezná. Co se týče hudby, tak podle mého názoru budou spíše vznikat fúze různých žánrů. Popová scéna se začne vracet zpět a bude více čerpat z disko hudby 70. let, rock'n'rollu, hippies, kabaretů, atd...

Vozka
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 288
Registrován: 06 dub 2009 12:38
Bydliště: Dobříš/Brno

Re: Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od Vozka »

Co se elektronický hudby týče, po roce 2000 hezky pozvolna vzniknul Dubstep, to je asi poslední prokazatelně nový originální žánr :) . Očekávám, že bude postupně prosakovat i do neelektronické hudby, protože to rozhodně není striktně taneční žánr, ale ten proces třeba u junglu trval dobře deset patnáct let, takže to asi nebude hned. Nebojím se toho, že by se hudba přestala vyvíjet, spíš si říkám, že vlivy globalizace se styly hodně mísí a hranice se rozmazávají, takže to může zdánlivě působit tak, že nic nového nevzniká a nevznikne, ale nebál bych se toho, že bychom stáli na mrtvém bodě.

Zell
Pokročilý
Příspěvky: 76
Registrován: 23 kvě 2009 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od Zell »

Můj názor je, že ještě něco vznikne...co bys odpověděl, kdyby se tě někdo zeptal před nástupem rokenrolu nebo tak? Vývoj jde dopředu a stejně tak se vyvíjí i hudba, to co je dneska metal bude za deset let vypadat kdovíjak. Určitě někdo něco vymyslí (já to ale nebudu :D) něco novýho. Teď hlavně asi lidi nemaj moc co vymejšlet, když už je žánrů tolik a každej si mezi nima vybere, takže lidi vlastně nemaj důvod hledat něco novýho...Toť můj názor :D

Vojta Horák
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2254
Registrován: 09 kvě 2007 17:37
Bydliště: Rock, Blues
Kontaktovat uživatele:

Re: Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od Vojta Horák »

Zell píše:Můj názor je, že ještě něco vznikne...co bys odpověděl, kdyby se tě někdo zeptal před nástupem rokenrolu nebo tak? Vývoj jde dopředu a stejně tak se vyvíjí i hudba, to co je dneska metal bude za deset let vypadat kdovíjak. Určitě někdo něco vymyslí (já to ale nebudu :D) něco novýho. Teď hlavně asi lidi nemaj moc co vymejšlet, když už je žánrů tolik a každej si mezi nima vybere, takže lidi vlastně nemaj důvod hledat něco novýho...Toť můj názor :D
Zase před nástupem rock´n´rollu byla i technologie pěkně vzadu, vem si, jakej byl problém nazvučit kytaru a podívej se na kvalitu tehdejších nahrávek, tam se tak nějak dalo předpokládat, že s tím někdo zkusí něco dělat :)

Zell
Pokročilý
Příspěvky: 76
Registrován: 23 kvě 2009 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od Zell »

Taky pravda :)

Trade
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2128
Registrován: 29 srp 2005 14:44
Bydliště: Plzeň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od Trade »

Noiselord: Tak elektronika nejni "furt" to samý. Možná ti to přijde vzhledem k tomu, že elektronickou hudbu (asi) neposloucháš, ale naopak mě přijde, že tam jedině se to ještě nějak vyvíjí.
Vozka: Jo, vidíš, na dubstep jsem zapomněl. Na druhou stranu dubstep nevytvoří kolem sebe zcela novou kulturu jako tomu bylo běžný dřív, když vznikaly nový styly.

Já myslim, že většina toho rozvoje byla daná technickym pokrokem. Jenže dneska už v týhle oblasti technicky žádný překážky neexistujou, poslední padly během devadesátejch let s rozšířením PC. No a teď už to pude pomalejš. Na druhou stranu (prapůvodní) jazz se nevyvinul na základě modernější techniky, ale spíš mísení kultur...na druhou stranu mu to taky trvalo podstatně dýl.

Já osobně vítám to, že se něco děje aspoň v elektronický hudbě a ostatně nepovažuju elektronickou hudbu za jakkoliv podřadnou (i když tekno si teda zrovna neposlechnu, ale to je vedlejší). Spíš mi štvou živý kapely, který hrajou čim dál tim víc retro věci, napodobujou (včetně image) kapely, co zažily největší slávu před 30-40 lety a takhle se tedy muzika opravdu nikam neposune. Nicméně mam pocit, že většina lidí ani moc o nic novýho nestojí a tohle jim vyhovuje.

Vozka
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 288
Registrován: 06 dub 2009 12:38
Bydliště: Dobříš/Brno

Re: Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od Vozka »

Trade: To si právě myslím, že je tou "hudební globalizací", díky které existuje mnohem víc umělců "na pomezí" a tudíž se i hůře definují hranice nějaké subkultury. Bych řek že to takhle začne být skoro pořád, místo toho aby se objevilo něco děsně trendy nového (no, asi v mainstreamové sféře ano, ale tam to nikdy opravdu nové není), tak se to bude víc týkat jednotlivců tvořících ten žánr a vše se bude vyvíjet více pozvolna a neostře, tohle tomu zatím odpovídá. Ale to jsou samozřejmě jen spekulace :)
S tím, že v elektronice skoro jako jediné se to pořád hýbe samozřejmě souhlasím a jak už jsem psal, těším se, až dubstep stejně jako dnb pronikde do zbytku hudebního světa - bude z toho určitě spousta neposlouchatelných paskvilů, ale taky spousta zajímavých kapel :) .

Třeba indie vlna mi osobně přijde dost nudná. Tedy, kdyby byla desetinová, tak neřeknu, ale přijde mi že to je často akorát zasazování moderních prvků do "rokenrolu" (dosaď oblíbený žánr) a že tam moc inovace není, i když je výsledek často výborný.

Trade
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2128
Registrován: 29 srp 2005 14:44
Bydliště: Plzeň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od Trade »

Vozka: V podstatě souhlasim se všim, co jsi napsal:) Dřív tyhle nový vlny byly celospolečenský (téměř) a celokulturní, ale to už se nebude opakovat, protože existuje nepřeberný množství subkultur, který se navíc ještě vzájemně různě mísí a nic nemá potenciál to sjednotit všechno dohromady (a možná je to i dobře, těžko říct).

Vojta Horák
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2254
Registrován: 09 kvě 2007 17:37
Bydliště: Rock, Blues
Kontaktovat uživatele:

Re: Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od Vojta Horák »

Ačkoliv jsem s tim trapnej, vemte v úvahu prachy.
Dneska všechny nový pseudostyly jsou jednorázovým výmyslem, uděláme cash a za rok nikdo ani nebude vědět o co šlo. To ale není vývoj hudby :(

Ještě se vás zeptám, co posledního by se dal považovat za objev?
BTW. jak jsem již řikal, vývoj hudby šel ruku v ruce s technologií a nejlepších výsledků dosáhli nejlepší muzikanti s nejlepší technologií, pak někoho napadlo vypustit muzikanty a nechat technologii a jsme tam kde jsme.

Valdimer
Diskutér Sféry
Příspěvky: 115
Registrován: 06 led 2004 03:40
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od Valdimer »

Vzniká spousty novejch subžánrů, různý fůze apod. V hudbě se pořád něco děje a v době internetu je už celkem jedno, že
na to masmédia pečou, aspoň ta hudba neztrácí punc exkluzivity :D Novej žánnr v rámci populární hudby v nejbližší době
určitě nevznikne, hudební forma se neměnila v popu už tak 100 let. Pořád se pracuje se stejnym schématem, pop si
to v podstatě žádá, rocknroll taky nebyla revoluce v pravym slova smyslu. Všechno čerpá z toho předchozího a maximálně to
nějak rozvíjí apod. Nový technologie přináší jen větší či menší inovace ve zvuku. Z novejch stylů bych jmenoval post-rock
(o ten se tak nějak s kapelou i snažíme) pak post-hc, noise = styly objevující se už asi v 90.letech a jsou už normálně
zavedený a "definovaný" i když stále mladý. Dneska už nějakou dobu frčí lo-fi takže se už o něm dá taky mluvit jako o žánru.
No a pak tu je hafo dalších kapel hrajích dost originální věci, ale dokud se to víc nerozšíří a neprovaří nedá se o tom jako
o nějakym stylu uvažovat. Příklady:
určitě doporučuju poslech a návštěvu koncertu kapely Vložte Kočku (http://www.myspace.com/vloztekocku a video - http://www.ceknito.sk/video/403768)
právě poslouchám Grand Pianoramax:


btw. pianista Leo Tardin byl před několika lety na Montrealskym jazzfestu označenej jako jeden z největších talentů

Trade
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2128
Registrován: 29 srp 2005 14:44
Bydliště: Plzeň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od Trade »

Noiselord: Nevim co přesně máš na mysli, ale drtivá většina elektronický hudby je pořád spíš undeground, jediný, co se prosazuje víc středoproudně (a tím pádem se na tom dá vydělat) jsou právě spíš starší styly, který nějakou dobu fungujou. Experimenty nejsou masově atraktivní, na tom se nic vydělat nedá. A tedy ty lidi, co se tim zabejvaj se opravdu na tom nesnaží zbohatnout, protože to dost dobře nejde.

Vozka
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 288
Registrován: 06 dub 2009 12:38
Bydliště: Dobříš/Brno

Re: Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od Vozka »

Noiselord píše:Ačkoliv jsem s tim trapnej, vemte v úvahu prachy.
Dneska všechny nový pseudostyly jsou jednorázovým výmyslem, uděláme cash a za rok nikdo ani nebude vědět o co šlo. To ale není vývoj hudby :(

Ještě se vás zeptám, co posledního by se dal považovat za objev?
BTW. jak jsem již řikal, vývoj hudby šel ruku v ruce s technologií a nejlepších výsledků dosáhli nejlepší muzikanti s nejlepší technologií, pak někoho napadlo vypustit muzikanty a nechat technologii a jsme tam kde jsme.
Mně přijde, že přemejšlíš akorát v rámci mainstreamový muziky. To je pak jasný, že nevidíš vznikat nic novýho. Jasně, taky si myslim, že pop ze 70. let, nebo dokonce z let 20. (hot jazz!) je lepší než dnešní, a vinu na tom nesou i technologie, ale hlavně ještě ničivější rozvinutí "hudebního průmyslu", neboli právě té mašinérie (nemám to slovo rád, ale sem se asi hodí nejlíp), která tvoří nezajímavé jednorázové hvězdičky. Ale to nemá nic společného s tím, jestli vzniká nebo nevzniká dobrá hudba - ona totiž vzniká, jenom se o ni musíš trochu zajímat a jít jí naproti.
S tím, že by technologie kazila muziku hrubě nesouhlasím, negativa o kterých píšeš samozřejmě existují, ale celkově se dle mého názoru naprosto jednoznačně jedná naopak o žádoucí obohacení.

Vojta Horák
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2254
Registrován: 09 kvě 2007 17:37
Bydliště: Rock, Blues
Kontaktovat uživatele:

Re: Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od Vojta Horák »

Jo...
Ale namítl bych v rámci diskuze, že co bylo nový a dobrý, stalo se mainstreamovým.

Nicméně z nových věcí mě fakt dostali kluci z Prvního Hoře, tam je prakticky všechno co znám, ale s důrazem na něco, kam ho nikdo jinej nedával, ale to jen OT.

Uživatelský avatar
Žilkoslav
Řečník Sféry
Příspěvky: 753
Registrován: 11 lis 2007 14:01
Bydliště: Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od Žilkoslav »

Noiselord píše:Ale namítl bych v rámci diskuze, že co bylo nový a dobrý, stalo se mainstreamovým.

To ti musím oponovat. Existuje fakt moc kvalitních a přitom neznámých věcí. Viz. některé ztracené kapely českého a slovenského undergroundu (Dvouletá fáma, Bez ladu a skladu) nebo období rock in opposition (National Health, 5uu's). Je spousty progresivních, rockových i jazzových kapel, který zná málo kdo (Anglagard, Flower Kings, nebo jazzová formace Soil and Pimp Session). Ale nemyslím si, že se z podobných kapel náročnějších žánrů stane někdy mainstream.

Radim
Správce
Příspěvky: 3306
Registrován: 07 srp 2003 12:48
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od Radim »

Noiselord píše:Ačkoliv jsem s tim trapnej, vemte v úvahu prachy.
Dneska všechny nový pseudostyly jsou jednorázovým výmyslem, uděláme cash a za rok nikdo ani nebude vědět o co šlo. To ale není vývoj hudby :(

Ještě se vás zeptám, co posledního by se dal považovat za objev?
BTW. jak jsem již řikal, vývoj hudby šel ruku v ruce s technologií a nejlepších výsledků dosáhli nejlepší muzikanti s nejlepší technologií, pak někoho napadlo vypustit muzikanty a nechat technologii a jsme tam kde jsme.
Ano, blues takhle jistě vzniklo.

Radim
Správce
Příspěvky: 3306
Registrován: 07 srp 2003 12:48
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od Radim »

Vozka píše:Ale to nemá nic společného s tím, jestli vzniká nebo nevzniká dobrá hudba - ona totiž vzniká, jenom se o ni musíš trochu zajímat a jít jí naproti.
Pod to se podepíšu :-)
Já myslím, že budoucnost hudby (té "kvalitní") je v mísení všeho se vším za podpory nejnovějších technologií a s ohledem na to kvalitní co již za minulá staletí vzniklo.

Vojta Horák
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2254
Registrován: 09 kvě 2007 17:37
Bydliště: Rock, Blues
Kontaktovat uživatele:

Re: Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od Vojta Horák »

Radim píše: Ano, blues takhle jistě vzniklo.
???

Radim
Správce
Příspěvky: 3306
Registrován: 07 srp 2003 12:48
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od Radim »

To byla reakce na tohle: "BTW. jak jsem již řikal, vývoj hudby šel ruku v ruce s technologií a nejlepších výsledků dosáhli nejlepší muzikanti s nejlepší technologií, pak někoho napadlo vypustit muzikanty a nechat technologii a jsme tam kde jsme."

Opravdu si myslíš, že ve vzniku blues, či jazzu, folku apod. hrála roli nějaká technologie? Technologie se vyvíjela spíše se zpožděním - když už byly kapely moc veliké a hrálo se ve velkých sálech, tak se holt musely nástroje zesílit. A skončilo to leda tak, že dnes umí málokdo hrát dynamicky a už se jenom zesiluje (nebrat za slovo, prosím, výjimky samozřejmě existují) :)
A jestli máš na mysli "moderní" technologie (různé polo-automat mašinky) tak ty samy o sobě za nic nemůžou. I ony se však dají využívat velmi kreativně, jen se to musí umět.

Vojta Horák
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2254
Registrován: 09 kvě 2007 17:37
Bydliště: Rock, Blues
Kontaktovat uživatele:

Re: Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od Vojta Horák »

Radim píše:To byla reakce na tohle: "BTW. jak jsem již řikal, vývoj hudby šel ruku v ruce s technologií a nejlepších výsledků dosáhli nejlepší muzikanti s nejlepší technologií, pak někoho napadlo vypustit muzikanty a nechat technologii a jsme tam kde jsme."

Opravdu si myslíš, že ve vzniku blues, či jazzu, folku apod. hrála roli nějaká technologie? Technologie se vyvíjela spíše se zpožděním - když už byly kapely moc veliké a hrálo se ve velkých sálech, tak se holt musely nástroje zesílit. A skončilo to leda tak, že dnes umí málokdo hrát dynamicky a už se jenom zesiluje (nebrat za slovo, prosím, výjimky samozřejmě existují) :)
A jestli máš na mysli "moderní" technologie (různé polo-automat mašinky) tak ty samy o sobě za nic nemůžou. I ony se však dají využívat velmi kreativně, jen se to musí umět.
Jo, já mluvil o těch "moderních".

Kubason
Diskutér Sféry
Příspěvky: 184
Registrován: 20 pro 2009 21:56
Bydliště: Benešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od Kubason »

nevim, jestli něco ještě vznikne, spíš se bude dál a dál rozvíjet elektrická hudba...já osobně bych třeba byl rád, kdyby to zůstalo tak, jak to je :)

kundulin
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 294
Registrován: 26 úno 2009 15:07

Re: Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od kundulin »

Kubason píše:nevim, jestli něco ještě vznikne, spíš se bude dál a dál rozvíjet elektrická hudba...já osobně bych třeba byl rád, kdyby to zůstalo tak, jak to je :)
To ja bych nebyl rad.. rad bych byl kdyby zmizela elektronicka hudba hip hop a rap a disko a podobny sracky... :?
Tydle hudbe rikam ,, hudebni odpad,, :mrgreen: ale rad bych byl kdyby treba pop byl zase jako treba v 60 letech.. sice ho neposloucham ale.... tedka je pop strasne ovlivnenej elektronickejma prvkama a to je spatne... :(

Uživatelský avatar
Žilkoslav
Řečník Sféry
Příspěvky: 753
Registrován: 11 lis 2007 14:01
Bydliště: Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od Žilkoslav »

Proč je to špatně? To takhle nemůžeš brát. To je vývoj. Disko, hip hop i elektronika má svoje vyznavače. Stejně tak jako jazz, metal a třeba klasika. Každý si může vybrat sám svou hudbu.
A on i ten rap a disko se dá udělat hodně kvalitně.

Kubason
Diskutér Sféry
Příspěvky: 184
Registrován: 20 pro 2009 21:56
Bydliště: Benešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vznikne ještě něco nového?

Příspěvek od Kubason »

no pokud metal a rock zůstane tak, jak je, tak ať si disco a hip hop dělaj co chtěj :D

Odpovědět

Zpět na „Prostě o hudbě“