Jak hrajete?
Odpovědět
BLeviathan
Řečník Sféry
Příspěvky: 772
Registrován: 21 čer 2005 14:06
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BLeviathan »

No,pokud vím...tím palcem nahoru by to mělo být French grip neboli fancouzské držení a když jde hřbet ruky nahoru a palce směřují přímo k sobě tak je to German Grip neboli německé držení... :)

Radim
Správce
Příspěvky: 3306
Registrován: 07 srp 2003 12:48
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radim »

Honza píše:Neodolal jsem zkusil jsem, jak držim kladívko. Nevim, jestli mám "postižení" z držení paliček a nebo to je normální, ale chitil jsem ho klisickym americkým držením.
Bingo! Zkoušeli jsme to s Janem u mne na zkušebně a upřímně řečeno, s palcem nahoře by milé kladívko nejspíše skončilo na palci na noze. Podle mne je třeba si pomoci těmi svaly a vazy na hřbetu ruky.

Radim
Správce
Příspěvky: 3306
Registrován: 07 srp 2003 12:48
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radim »

Tradicnim drzenim muzes chytnout ten hrebik a americkym kladiv a mas vystarano s technikou :mrgreen:

Boosty
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1448
Registrován: 17 bře 2005 01:32
Bydliště: Hranice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Boosty »

Honza píše:Neodolal jsem zkusil jsem, jak držim kladívko. Nevim, jestli mám "postižení" z držení paliček a nebo to je normální, ale chitil jsem ho klisickym americkým držením.
Tak to bude to postižení z držení paliček. :D

Hugo Bos
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1289
Registrován: 14 kvě 2004 19:06
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hugo Bos »

NO myslim,že kladivko se dá aplikovat jak americkým....tak tuším franch gripem....sam používám kladívko a mam pocit,Že mi to jde spíš k american gripu...

Boosty
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1448
Registrován: 17 bře 2005 01:32
Bydliště: Hranice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Boosty »

:D Hugo, nic proti, ale french gripem to drží vetšinou lemplové :D , ale třeba to není tvuj případ :)

Uživatelský avatar
mates
Správce
Příspěvky: 2379
Registrován: 27 kvě 2005 22:54
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mates »

Nevim ale pripada mi to ze jste tady snad nikdy kladivko nedrzeli v ruce.
Protoze tak bych palicky drzet nechtel :)
Porad nechapu ze se tady resi nejaky drzeni, vzdyt je to uplne jedno jak se to drzi. Vemte si pres palcove drzeni, vzdyt to je v dnesni dobe postaveni soupravy naprosto proti prirode a kolik je vynikajicich machru co s tim dokazi neuveritelny veci. Videl jsem manika co palicky drzel jak kus klacku a taky hral super. Je to o tom co Vam relativne prijde prijemny a s tim kdyz zacnete poradne a cilevedome cvicit tak bude hrat super a je jedno jestli mate palec tak ci onak.

Hugo Bos
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1289
Registrován: 14 kvě 2004 19:06
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hugo Bos »

Boosty píše::D Hugo, nic proti, ale french gripem to drží vetšinou lemplové :D , ale třeba to není tvuj případ :)
No jednak sem nepsal,že hraju"french" ale american...a jednak jestli myslíš lemplem Terryho Bozzia ...tak su takový malý lempl

Hugo Bos
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1289
Registrován: 14 kvě 2004 19:06
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hugo Bos »

mates píše:Nevim ale pripada mi to ze jste tady snad nikdy kladivko nedrzeli v ruce.
Protoze tak bych palicky drzet nechtel :)
Porad nechapu ze se tady resi nejaky drzeni, vzdyt je to uplne jedno jak se to drzi. Vemte si pres palcove drzeni, vzdyt to je v dnesni dobe postaveni soupravy naprosto proti prirode a kolik je vynikajicich machru co s tim dokazi neuveritelny veci. Videl jsem manika co palicky drzel jak kus klacku a taky hral super. Je to o tom co Vam relativne prijde prijemny a s tim kdyz zacnete poradne a cilevedome cvicit tak bude hrat super a je jedno jestli mate palec tak ci onak.
No jasný..vo tom žádna...ale držení prostě patří k technice ...proto se to tu omýlá a diskutuje....ja myslim,Že i ti co to držej jak klacek k tomu musel dospět...a já jsem během vývoje udělal několik změn držení,protože je to čistě provázáne s technikou....

Radim
Správce
Příspěvky: 3306
Registrován: 07 srp 2003 12:48
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radim »

Už tady vícekrát padlo, že držet si to může každý jak chce, ale měl by projít fázemi, kdy zkusí všechno možné, aby zjistil, že ten "jeho" způsob mu opravdu vyhovuje. Je jasné, že i se špatným držením se dá hrát bezvadně, o tom žádná, ale proč si to neusnadnit a nehrát pak třeba ještě líp s držením standardním?
Další věc je však ta, že se k tomu držení tady přistupuje zbytečně vědecky. Je nesmysl vzít na zkušebně paličku, podle obrázku či "návodu" kolem ní učebnicově obtočit prsty a zahrát písničku. Když nebude mít hráč to držení naprosto perfektně zažité, bude písnička znít víte z čeho. Palice je prostě třeba chytnout pohodlně a tak s nimi hrát a snažit se dostat z bubnu dobrý zvuk. Vedle toho je potřeba cvičit (tedy cítí-li dotyčný tu potřebu) prstovou techniku a až ji ta ruka bude mít zažitou, vezme si ji při hře v kapele sama. Lámat to do té doby je nesmysl a nemůže to znít dobře. A ten proces učení je v případě hráčů, kteří už nějak hrají, ale techniku doposud moc neřešili, velmi dlouhý, až mnohaletý (při pravidelném cvičení)!
Proto jsem také Negrovi na první hodině neukazoval prstovou techniku, poněvadž ji stejně ještě x měsíců nevyužije, zatímco když chytne palice podle přirozeného tvaru a natočení rukou, budou se mu držet dobře a může celkem pohodlně zahrát vše co (zatím) potřebuje. Počítám, že dlouhé single rolly a fasty na ride to asi nebudou, tak na co hned piplat prstovou techniku? Hezky celou rukou, s nápřahem, ať ten buben pěkně (tučně) zní.

BLeviathan
Řečník Sféry
Příspěvky: 772
Registrován: 21 čer 2005 14:06
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BLeviathan »

Určitě. Já jsem první měsíc držel paličky jak prase kost. Pak přišel kamarád, řekl a ukázal. Pak jsem přišel za učitelem, ten taky řekl a ukázal. Já jsem to cvičil a cvičil...a dnes už to mám jak vlastní. :D
Ne vážně, rozhodně by měl člověk hned zezačátku vědět jak co chytit, snažit se tomu alespoň přiblížit a hlavně cvičit prsty denně. Stupnice,střídavým úderem, od levý od pravý, zvlášť levou. To je základ kterej vystačí na mnoho let... :?
Palička se nemusí držet podle učebnice, ale rozhodně se nesmí nic hrát v křeči. Všechno hezky vyhrávat prstama, využívat odskoku paličky a na silnější zapojit zápěstí. Nic nejde hned. A nemá smysl se hádat... :)
Nebo taky...dlabat na to a cvičit :)

fankju
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1792
Registrován: 21 dub 2005 20:19

Příspěvek od fankju »

Já jsem byl učenej od absolutních začátků hrát z prstů. Aby se to rukám i hlavě dobře zažilo. Jinak proti vám nemůžu nic namítnout.

sasa
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3061
Registrován: 05 srp 2003 09:40
Bydliště: praha

Příspěvek od sasa »

já sem na tom jak fakjů....
a s Radimem do jisté míry nesouhlasím, plně souhlasím s názorem žeby si měl každý vyzkoušet "svoji" techniku a souhlasím s celým jeho příspěvkem až do doby kdy neukázal negrovi prstovou techniku a držení paličky tak aby ji za X měsíců nebo X let mohl použít, proč by se to neměl naučit teď? Vždyť za těch X měsíců-let až se k tomu dostane, bude mít problém ty prsty znova přeučovat...( a možná je jednodušší se to naučit teď než pak)
Nicméně jeden hodně podstatný fatk je motivace - a učení lidí není jen o drilu, ale právě o tom, jak se lidi motivují - pejsek když ti přinese kostičku, tak dostane pamlsek, ale proč by kostičku nosil, když ho pán jen seřeže? (řeknu Vám já být psem, tak bych takovému pánovi pochcal nohy).. - a u bubeníka je to stejný - tady si budu protiřečit, prvotní moje myšlnka měla být "učte žáka nepohodlným věcem hned zezačátku", viz držení paličky a nebude z toho mít radost, ta radost přijde později a o to může být větší, ale taky už může být později podě... - no a stejné jako s psíkem je to i s bubeníkem, ukázat mu bum čvacht, tak aby to trochu hrálo a zahrál to i on je prostě bezvadný a nezáleží na technice - žák je šťastnej a bude radostí bez sebe, jako když pubescentovi poprvé ukáže jeho sedmnáctiletá přítelkyně vkusně upravené ochlupení svého ohambí - tomu rozumím a tak by to možná mohlo být, na druhou stranu já být žák, chtěl bych vidět víc než jen nějakej ten "chlup" - chtěl bych to vidět celý, obrazně řečeno i s prstovou technikou - esi mě teda rozumíte :D

sasa
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3061
Registrován: 05 srp 2003 09:40
Bydliště: praha

Příspěvek od sasa »

jo sem to napsal, jak kdybych to bum čvacht uměl zahrát, takže prosím, zase mě neberte tak vážně umím akorát tak úplné hovno a to ještě někdy jen z půlky.....

Honza
Řečník Sféry
Příspěvky: 850
Registrován: 11 kvě 2004 14:13
Bydliště: Česká Kamenice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

Ale ohambí už jsi viděl, ne? :D

Radim
Správce
Příspěvky: 3306
Registrován: 07 srp 2003 12:48
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radim »

sasa píše:neukázal negrovi prstovou techniku a držení paličky tak aby ji za X měsíců nebo X let mohl použít, proč by se to neměl naučit teď? :D
To je jednoduchý, nestihnul jsem to na první hodině, protože hned na začátek jsou podle mne krapet důležitější věci. Ale nemám v úmyslu to odkládat! Určitě hned na další hodině na tom začneme dělat, ať má Negr co cvičit 8)

Radim
Správce
Příspěvky: 3306
Registrován: 07 srp 2003 12:48
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radim »

Sašo, přesně tak jak píšeš v druhé části příspěvku se k tomu snažím přistupovat. Ukázat aspoň něco "dobré", co může žák zahrát relativně rychle a bez větší námahy, hned. Nalákat ho a ukázat mu, že je to vlastně sranda. A hned příště přitvrdit a začít se zabývat technikou. Kdybych žákovi ukázal prstovou techniku a přikázal, že nesmí sáhnout na kotle a šlapák než ji dokonale zvládne (dejme tomu za 2 roky), tak už ke mně příště nepřijde, že jo? A vůbec bych se mu nedivil.
Lidi se většinou učí na nástroj hrát proto, aby na něj hráli, aby si s kamarády zadrnkali nějaké písničky o lásce a ne proto, aby si předváděli kdo má jakou techniku. To přichází až v další, bohužel té pitomější a rozpolcenější, fázi (99% "sféřanů-řešičů" včetně mne...). Ve fázi poslední už si člk nemá co dokazovat, opět zjednodušuje a hraje si pro radost. Teprve tehdy také opravdu hraje. Pěknej cíl na důchod, ne? :wink:

Benbuben
R. I. P.
Příspěvky: 4193
Registrován: 29 srp 2004 16:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Benbuben »

sasa: Dokážu si to obrazně představit, zvlášť s tou prstovou technikou! :D
Ale ne, myslím si, že je doopravdy nesmysl začínat s prstovou technikou u úplného začátečníka nějak záhy, když není schopen hrát ještě pořádně ani zápěstím, ale určitě je vhodné ji nezanedbávat. Co si budeme nalhávat, její cvičení není zrovna nejzábavnější a časově přívětivé, tudíž myslím, že je lepší do žáka nejdřív vpravit základy koordinace, držení, beglajtů, atakdále, s dalšími serepetičkami, jako prstová technika, dvojky, paradiddly a podobná zvěrstva až později.

Jinak určitě je to hodně o motivaci a osobně taky nejsem zastáncem metody "první rok jenom malý bubínek". Ta může fungovat skutečně u někoho, kdo má pevnou vůli a ví, že u těch bicí vydrží, ale člověka bez vyšších ambicí, hrajícího jen pro radost by to třeba mohlo odradit. Naopak začít hnedka zkraje nějakým tím "bumčvachtem", jak říká sasa, nebo i Radim je mi mnohem sympatičtější... Tuzar může počkat klidně na další rok.

Tím nechci nijak shazovat význam malého bubnu, když jsem naň začal cvičit etudy, dost mi to v mé hře, myslím, pomohlo...ale to už jsem věděl, že to potřebuji jak sůl, a tak mě to dokonce i bavilo... Kdyby mě s tím někdo prudil dva roky před tím, tak bych to asi flákal a cvičil vždy až jako poslední věc, jestli vůbec, no.

Ale to jen tak stručně. ;)

p.s.: A taky neumím bumčvacht, abyste si nemysleli!
Naposledy upravil(a) Benbuben dne 29 čer 2006 14:59, celkem upraveno 1 x.

Radim
Správce
Příspěvky: 3306
Registrován: 07 srp 2003 12:48
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radim »

Bene, píše se "shazovat" :!: :evil:

keyser_soze
Pokročilý
Příspěvky: 61
Registrován: 25 kvě 2005 23:16
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od keyser_soze »

Pokud mohu mluvit za sebe, tak s prstovými cvičeními by se mělo začít co nejdříve. Při docházce k jednomu nejmenovanému učiteli v daleké minulosti, jsem hrál pouze zápěstím. Výsledek byl, že sem si zkurvil držení, které jsem pak složitě předělával ((zlo)zvyk je železná košile).

Radim
Správce
Příspěvky: 3306
Registrován: 07 srp 2003 12:48
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radim »

Pavle, to určitě, ale znovu opakuji svůj přístup: chytnout paličku přirozeně, pevně, ale bez křeče a hrát s kapelou (tak jako když hraješ Etudy na malý buben verzi zápěstí/celá ruka - pro začátek je to podle mne výborná věc, shodli jsme se na tom s Tomášem). Do toho začít samozřejmě co nejdříve cvičit prstovou techniku, jenomže ta se Ti ve hře projeví po strašně dlouhé době. Upřímně, kolik toho při hraní v kapele vyhráváš prstama?

Benbuben
R. I. P.
Příspěvky: 4193
Registrován: 29 srp 2004 16:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Benbuben »

Díky za upozornění, omlouvám se (nečetl jsem to po sobě), opravuji a kaju se. :)

Atlet
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2239
Registrován: 14 črc 2003 14:05
Bydliště: Praha

Příspěvek od Atlet »

Ja to teda drzim asi jako kladivko...
Přílohy
33.jpg
33.jpg (39.44 KiB) Zobrazeno 6205 x
29.jpg
29.jpg (48.97 KiB) Zobrazeno 6202 x

Hugo Bos
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1289
Registrován: 14 kvě 2004 19:06
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hugo Bos »

No tohle mi přijde jako american grip....s použitim kladivka....french grip by musel mit oba palce nahoru a ne nastranu...bo aby sem se specifikoval

keyser_soze
Pokročilý
Příspěvky: 61
Registrován: 25 kvě 2005 23:16
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od keyser_soze »

Poslušně hlásím, že to držím naprosto stejně jako Atlet. Čili jsem kladivář jak hrom :wink: .

Odpovědět

Zpět na „Držení paliček“