Jak hrát na hi-hat a bell u ridu?

Jak hrajete?
Odpovědět
EL34
Pokročilý
Příspěvky: 59
Registrován: 18 říj 2009 14:26
Bydliště: Chrudim
Kontaktovat uživatele:

Jak hrát na hi-hat a bell u ridu?

Příspěvek od EL34 »

Zdravím všechny.
Mám 2 možná trochu divný dotazy.
1. Dost hodně mě štve,že když hraju na haitku tak ty plechy nohou moc stlačuju a pak to prostě vůbec nehraje.. Je to zlozvyk nebo se to dá nastavit na stojanu nebo to je blbým stojanem? Mám sonor 200 což popravdě není nejlepší stojan. Prostě chci aby ta haitka hrála pořád stejně hlasitě a ne jednou víc syčela ( když na to nohou tolik netlačím) a podruhý hrála jak z prdele( když na to moc tlačím). Dá se ten doraz třeba něčím nastavit aby ta haitka nešla úplně na krev sešlápnout?. Nikde jsem tady podobný problém nenašel tak se ptám..

2. Když se hraje na ride na pupek tak se hraje klasicky hlavičkou paličky jako na tělo? Já do toho belu pořád mlátím tělem paličky.. Jak se to hraje klasicky?
Ukázky zvuků belů u ridů na paiste.com jsou taky hraný tělem paličky na ten bel??

Moc díky za odpovědi..

Sam Jr.
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2301
Registrován: 22 srp 2003 13:46
Bydliště: Brno, Moravská Třebová

Re: Jak hrát na hi-hat a bell u ridu?

Příspěvek od Sam Jr. »

sevření hi-hat se kontroluje sešlápnutím, budeš se muset naučit s tím pracovat sám :) ve stojanu chybu nehledej, trochu můžeš laborovat s utažením horního činelu a náklonem spodního ale jinak je to na hráči, taky záleží jak moc naplocho nebo naopak přes hranu hi-hat hraješ. jinak používat různý sevření hi-hat je víc než žádoucí, např.podle dynamiky nebo částí skladby atd.

na bel se hraje i hlavičkou i tělem paličky, každej způsob má svůj zvuk, takže je to zase jen na tobě jak chceš aby to znělo.

traviskoo
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: 22 úno 2011 22:50

Re: Jak hrát na hi-hat a bell u ridu?

Příspěvek od traviskoo »

moze to byt problem hithat standu v pripade ked sa ti neotvara ako to regulujes nohou...teda sa ti zasekava...
ona sa to casto stavalo pri standoch od Amati alebo podobnych znaciek tedal nekvalitnych...amati pedal hajhetu dokonca nebol upevneny retazou ale nejakym kozenym pruzkom teda sa to nedalo regulovat tak citlivo ako u lepsich standov...
sonor 200 hw je kvalita cize tam problem nebude...
u hajtky mas vela moznosti nastaveni...
1. mozes si nastavit pnutie retaze (u sonoru 200hw som si neni isty)
2. ako mas zatiahnuty top cinel hajtky...ked ho mas zatiahnuty na doraz tak pri polo otvorenej hajtke ti vydava "drnciaci" zvuk...co sa hodi skor do tvrdsej hudby, naopak ak ho mas uvolneny a cinel sa volne hybe ma zvuk sypkejsi napr. do jazzu (ale je to vec vkusu nie pravdilo)
kazdopadne ide o to aku mas citlivost v nohe...a sam prides na to ako musis nohou hajtku pritlacit alebo uvolnit aby si dosiahol zvuk aky chces...

s hranim na bell ci klobucik cinelu suhlasim s Sam Jr. .... je to vec v kusu...
ale je dobre to kombinovat...napr.hras po ride trioly hlavickou palicky po klobuciku a skus na kazdu prvu klepnut po klobuciku telom palice...a vseljak to skusaj kombinovat...prides na zaujimave veci :)

EL34
Pokročilý
Příspěvky: 59
Registrován: 18 říj 2009 14:26
Bydliště: Chrudim
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak hrát na hi-hat a bell u ridu?

Příspěvek od EL34 »

Díky za odpovědi. Skusím s tím něco dělat... Ještě mě napadlo dát pod pedál u toho stojanu nějakej doraz kterej by nedovoloval přílišné stisknutí hajtky...
U stojanu Sonor 200 odpor pružiny regulovat nejde. Někde jsem četl,že to je jediná slabina toho hardwaru.. Jinak Haitku mám paiste 2000 14 SE. tak chci aby kapku hrála... K tomu úhlu hraní.. Kolik doporučujete úhel paličky při hře přes hranu?

TrAx
Nováček
Příspěvky: 31
Registrován: 27 čer 2008 17:26

Re: Jak hrát na hi-hat a bell u ridu?

Příspěvek od TrAx »

Jojo, taky jsem s tím měl kdysi potíže. Tohle bude určitě hraním. Jak zde píšou, chce to citlivost v noze. Jinak Paiste mám taky, ale už je chci vyměnit, protože ten zvuk fakt nestojí za moc. Je to takový tichý a ani to moc nesyčí ani nezvoní a je to celkově nějaký tichý. Už šetřím na Zildjian, který jsem si hodně oblíbil. Jinak mám ještě Meinl a ten má taky dobrej zvuk. :)

U ridu, když hraješ na klobouček hlavičkou paličky, tak je samozřejmě zvonivější, než když hraješ na plochu činele. Když hraješ tělěm, tak je ten zvuk takovej pronikavější a ráznější. Je to jen na tobě, jak to využiješ. ;)

Sheafraidh
Řečník Sféry
Příspěvky: 789
Registrován: 17 bře 2005 18:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak hrát na hi-hat a bell u ridu?

Příspěvek od Sheafraidh »

EL34 píše:Zdravím všechny.
Mám 2 možná trochu divný dotazy.
1. Dost hodně mě štve,že když hraju na haitku tak ty plechy nohou moc stlačuju a pak to prostě vůbec nehraje.. Je to zlozvyk nebo se to dá nastavit na stojanu nebo to je blbým stojanem? Mám sonor 200...
Mam ve druhy zkusebne Sonor 100 (jinak mam Sonor 400 - vyhoda oproti stovce je hlavne, ze je vyssi, ma lepsi uchyt horniho cinelu a ma otocne nohy) a da se na to hrat uplne v pohode - hlavne mi prijde dobry pustit za svoje bici nekoho, kdo na to opravdu umi - pak si reknes "v tech bicich to asi je, tak to z toho musim dostat prece taky" :)
Teda ne ze by to nebyl beh na dlouhou (nekonecnou) trat.

Radim
Správce
Příspěvky: 3306
Registrován: 07 srp 2003 12:48
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak hrát na hi-hat a bell u ridu?

Příspěvek od Radim »

Kostka píše:Tyhle otázky mi přijdou, jako bych se ptal já asi sedm let nazpátek. Moje odpověď sedm let poté by zněla: nevyrovnanost zvuků, nežádoucí barva či intenzita úderu či sešlapu atd. atp. je v devíti z deseti případů nevyhranou technikou, nezkušeností, a teprve potom hardwarem a nástrojem. Nech tyhle otázky plavat a snaž se pořádně cvičit, dívej se na videa dobrých bubeníků a bedlivě pozoruj, co a jak mají a dělají oni, přijímej a rozšiřuj své know-how a postupně, velmi poomaaluu podle toho všeho koriguj svoje hraní. Buď absolutně trpělivý. V jakém úhlu hrát hajtku ti nikdo dobře neporadí, protože to není správně položená otázka. Zenu zdar!
Naprostý souhlas 8) Koukni někdy na videa ze 40.-60.let - ten hardware, jaký tehdejší mistři používali, by dnes nikdo nechtěl ani zadarmo. A přesto na to zahráli věci, které většina z nás dodnes ani nepochopí. jsem si jistý, že takový Papa Jo Jones neřešil, jestli má "heavy duty" stojany s "infinite tilt" ramenem, rotační nohy u hihat s ostny a nekonečným nastavováním předpětí pružiny, nebo šlapku z lehkých slitin s ložisky z raketoplánu ( V tom to asi nebude :wink:

TrAx
Nováček
Příspěvky: 31
Registrován: 27 čer 2008 17:26

Re: Jak hrát na hi-hat a bell u ridu?

Příspěvek od TrAx »

To je fakt. :) Když člověk něco chce a jde si opravdu zatím a má na to pevnou vůli, tak toho dosáhne. Tím se řídím, co se týče mých dosud nedosáhlých zkušeností v bubenické kariéře. :D

Odpovědět

Zpět na „Držení paliček“