Nahrávka midi vs wave

to je dřina
Odpovědět
Kosmak
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: 07 lis 2011 11:55
Bydliště: Bečov
Kontaktovat uživatele:

Nahrávka midi vs wave

Příspěvek od Kosmak »

Vážení, potřebujeme s kapelou nahrát nějaké skladby a pokud možno se vyhnout nahrávacímu studiu. Ve studiu by jsme chtěli nechat udělat konečný mastering a všechny nástroje nahrát doma. Mám YAMAHY DTX Press SPECIAL a v nich nastavený zvuk přesně takový, jaký bych chtěl mít na nahrávce. Potíž je v tom, že nevím jakou možnost nahrávání vybrat, jestli jít cestou midi a nebo cestou mého oblíbeného zvuku nastaveného uvnitř modulu. Pokud začnu nahrávat bicí přes midi, připadá mi, že je to dost nepřesné a hlavně činely a hi hat se tam hodně melou a stále nemůžu najít vhodné pluginy, které by to vyřešily. Musím to hodně pročistit, protože se tam kromě jednotlivých úderů zaznamenává i dynamika a je v těch notách (značkách) dost velký bordel.
Pokud nahraju bicí přes aux in je zvuk v PC v super kvalitě a přesně takový, jaký bych chtěl mít a nejsou tam žádné ruchy jako přes midi. Potíž je ale v tom, že mám bicí nahraný jako jednu stopu a není možná další editace jako u midi. Konkrétně hlasitosti jednotlivých bubnů, činelů a td...
Dále mě zajímá, jestli ta jedna stopa, nahraná v audiu, kterou bychom poslali ke konečnému masteringu do nahrávacího studia zvukařovi by byla dostačující, aby na konečné nahrávce to znělo dobře.
Dle mého názoru ten modul od yamahy funguje jako nahrávací studio (jsou nazvučené jednotlivé bubny a činely v profi kvalitě), tím je nazvučená celá bicí souprava a zaznamenána a mělo by být tím pádem jedno, že je tato sada v jedné zvukové stopě.
Pokud pojedu cestou midi, tak je to podle mě stejné, s rozdílem tím, že sadu zvučím až v počítači a mám ještě navíc možnost další rozšířené editace (hlasitosti, úpravy nepřesných úderů a td...)
Jelikož bych šel raději cestou nahrávání přes aux má otázka zní: je taková to nahrávka vhodná ke konečnému masteringu v odpovídající kvalitě?
Máte nějaké jiné rady a nebo názor?
Předem díky.

Sam Jr.
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2301
Registrován: 22 srp 2003 13:46
Bydliště: Brno, Moravská Třebová

Re: Nahrávka midi vs wave

Příspěvek od Sam Jr. »

Jakej bude mít ta nahrávka účel? jako levné demo? nebo profi promo/CD? kdyby to byl jen demáč, tak bych klidně použil linkovej výstup z modulu, ale doporučuju natočit do jednoho songu komplet všechny nástroje a zpěv a podle něj upravit poměry jednotlivých bubnů a pak až nahrát nahrávku navostro.

Pokud ale jsi se zvuky z modulu spokojený a nemáš v PC nějaký bicí sampler s lepšími zvuky, tak můžeš nahrát bicí jako midi, v klidu si vychutnat možnosti editace a při míchačce prohnat midi zpět přes modul (jestli má tedy vstup midi-in), kde budeš mít pořád možnost upravit poměry nástrojů, případně měnit zvuky.

Jinak snad si rozumíne, že mastering je jen úprava smíchané nahrávky v jedné stereo stopě. Protože jestli nazýváš mylně (jako mnoho lidí) masteringem i míchačku, tak bych možná taky dopředu konzultoval se zvukařem ve studiu, kam to hodláte zanýst, o jeho možnostech a možná až pak bych se rozhodnul. Celý je to ale taky o tom rozpočtu a účelu nahrávky.

Kosmak
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: 07 lis 2011 11:55
Bydliště: Bečov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nahrávka midi vs wave

Příspěvek od Kosmak »

Demu se chceme vyhnout, takže spíše něco více profi. Jedno CD už jsme natočili a dopadlo dobře, jen bicí nebyly živé, ale ze smyček. ¨
Co se týče sampleru, tak mám pouze midi výstup, takže zvuky z něho do pC nedostanu.
Mno a mastering jsem měl na mysli smíchat jednotlivé nástroje dohromady, udělat hlasitosti a pak konečnou úpravu nahrávky.

Sam Jr.
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2301
Registrován: 22 srp 2003 13:46
Bydliště: Brno, Moravská Třebová

Re: Nahrávka midi vs wave

Příspěvek od Sam Jr. »

tak jestli to budete ve studiu i míchat, tak bych se domluvil se zvukařem jakej tam má SW bicí sampler, jestli tam nebude mít nic pro tebe vyhovujícího, tak je rozhodnuto :) ale jak sem psal, nejdřív vyzkoušet, jestli ty poměry budou sedět.

Kosmak
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: 07 lis 2011 11:55
Bydliště: Bečov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nahrávka midi vs wave

Příspěvek od Kosmak »

Mám hlavně na mysli to, že bych nejdříve v Sonaru nahrál celou bicí skladbu už v té odpovídající kvalitě. Do té skladby by se nahrali ostatní nástroje též v sonaru, takže by to mělo být relativně smíchaný a potom to poslat a nechat dozvučit jednotlivé nástroje a vyštelovat hlasitosti a dát zvuk celkové nahrávce.

Sam Jr.
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2301
Registrován: 22 srp 2003 13:46
Bydliště: Brno, Moravská Třebová

Re: Nahrávka midi vs wave

Příspěvek od Sam Jr. »

je úplně jedno jestli ve studiu budete dělat kompletní mix nebo jen nějaký fajnový domíchání - pokuď mu doneseš bicí v midi, tak zvuky musí nasadit on v počítači na svým SW sampleru :)

Kosmak
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: 07 lis 2011 11:55
Bydliště: Bečov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nahrávka midi vs wave

Příspěvek od Kosmak »

Takže se točíme stále u toho, že jestli mu ty bicí přinesu midi nebo ve wave v odpovídající kvalitě tak je to jedno.

Sam Jr.
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2301
Registrován: 22 srp 2003 13:46
Bydliště: Brno, Moravská Třebová

Re: Nahrávka midi vs wave

Příspěvek od Sam Jr. »

přineseš-li bicí ve stereo stopě a ve výsleku budeš potřebovat pohnout hlasitostí nebo korekcemi nějakýho bubnu/činelu seš nahranej - už s tím nic neuděláš.

přineseš-li bicí v midi musíš udělat zvuky znova ve studiu podle toho co tam borec bude mít k dispozici za pluginy - když nebudeš vědět co tam má, bude to dost risk.

úplně nejlepší by bylo nahrát bicí do midi, u sebe vybrat zvuky a každou jednotlivou stopu si exportovat do wavu a s tím přijít do studia. Jestli to Sonar/tvůj plugin umí. případně teda udělat export do wavu celé soupravy a vzít sebou svoje PC, kdyby bylo potřeba měnit nějaký poměry, tak změnit poměry a znovu exportovat. a že se ti poměry pro ucho změní při masterisgu, na to vem jed :)

Sheafraidh
Řečník Sféry
Příspěvky: 789
Registrován: 17 bře 2005 18:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nahrávka midi vs wave

Příspěvek od Sheafraidh »

Sam Jr. píše:úplně nejlepší by bylo nahrát bicí do midi, u sebe vybrat zvuky a každou jednotlivou stopu si exportovat do wavu a s tím přijít do studia.
S tim taky souhlasim - jeste doporucuju prinest i overheadove a dalsi stereostopy (ambient, room, nebo jak se to nazyva), ktere plugin generuje (pokud dokaze - BFD ano). Prijde mi, ze ruzne echo/reverb pluginy to nenahradi (nebo se to mozna musi umet).

Kosmak
Nováček
Příspěvky: 6
Registrován: 07 lis 2011 11:55
Bydliště: Bečov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nahrávka midi vs wave

Příspěvek od Kosmak »

Takže jsme se včera sešli s kapelou a probrali všechny možnosti nahrání a nakonec tedy zvítězilo MIDI s tím, že dodáme zvukařovi svoje banky bicích samplů.
Moc tedy děkuji za rady.

Sheafraidh
Řečník Sféry
Příspěvky: 789
Registrován: 17 bře 2005 18:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nahrávka midi vs wave

Příspěvek od Sheafraidh »

Kosmak píše:... že dodáme zvukařovi svoje banky bicích samplů.
To ma zvukar stejny software jako vy?

Odpovědět

Zpět na „Zvukařina“