Vlhký sklep, nízký rozpočet

Tak mě napadlo založit tento balík protože mě docela zajímá jak máte kdo odhlučněné zkušebny co jste použili za materiál a jestli něco leze ven nebo ne atd...Prostě cokoli co se týče tohoto téma.
Odpovědět
Zax
Diskutér Sféry
Příspěvky: 101
Registrován: 08 led 2007 22:22
Kontaktovat uživatele:

Vlhký sklep, nízký rozpočet

Příspěvek od Zax »

Zdarec bubeníci,
už několik let hraju s kapelou v jednom sklepě, bohužel majitel toho sklepa najednou požaduje po nás odhlučnění. A proto se ptám: jak co nejlevněji odhlučnit vlhký sklep?
Co vím, tak bez odhlučnění toho ven moc neleze, takže nejspíš nebude třeba použít nějaký hardcore způsob ve stylu 7cm panelů + sinusoidy. Původně jsem uvažoval jen o samostatných sinusoidách, ale bohužel i ty jsou nad mé finance (stálo by mě to 15000) a co jsem tu tak četl, tak odhluční jenom výšky a středy, jenže já musím odhlučnit hlavně basy, protože ty jsou slyšet venku nejvíc (a to se teď ještě učím hrát na dvojpedál :D ).
Mám k dispozici několik balení jakési vaty (asi skelné, nevím jistě), ale zase jsem tu četl, že ta by ve vlhku časem zplesnivěla. S plísní ve zkušebně už mám dost špatné zkušenosti a chci se tomu pokud možno vyhnout.
Nenapadá někoho nějaké levné řešení jak bez plísně odhlučnit basy?
Předem dík :)

EDIT:
Ještě pro jistotu pár info o zkušebně:
Prostor cca 5m délka, 3m šířka, 2,5m výška (klenutý strop)
Holé cihlové zdi
Dřevěné dveře v rohu místnosti

Uživatelský avatar
VladikS
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 235
Registrován: 10 črc 2009 19:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhký sklep, nízký rozpočet

Příspěvek od VladikS »

V baráku máme podobnou zkušebnu kde zkouší brácha.

Začal bych tim, že pobiješ tou vatou, molitanem nebo něčim tlustym dveře. Jestli totiž náhodou nejsou tou hlavní příčinou úniku hluku. Ale spíš asi majiteli vadí že v celym baráku drncaj skleničky jak to leze skrz zdi, takže můžeš zkusit na zdi (nebo i na strop, my to máme taky tak) přišroubovat nějaký latě nebo hranoly (možná by stálo za to ošetřit je před plísní nějakym roztokem) a přes ně pověsit koberce nebo klidně tu vatu. Fígl je v tom, že takhle se stěny dotýkaj jenom ty latě, ne koberce a navíc může zeď dejchat, díky tomu, že ten izolační materiál prakticky visí několik centimetrů před zdí.

Jo a taky třeba nastříkat zkušebnu něčim proti plísni, ale vlhkost je stejně svině i bez plísně.

Zax
Diskutér Sféry
Příspěvky: 101
Registrován: 08 led 2007 22:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhký sklep, nízký rozpočet

Příspěvek od Zax »

právě jsem si uvědomil jednu zásadní věc, pokud jde o latě: těžko je tam dostanu, protože mám dost komplikovaný přístup do zkušebny a nevím, jak bych se s tím vytočil přes dveře

Obrázek

Výška vchodových dveří je něco kolem 180cm, kytarista musí sehnout hlavu, aby se tam dostal. Latě do půlky výšky asi stačit nebudou :(

O vatě na dveře už jsem taky přemýšlel, ale řekl bych, že tudy neleze nejvíc hluku, protože ty dveře vedou do zbytku sklepa (do něj mám přístup jenom já a majitel, stejně jako do zkušebny) a když stojím nahoře před dveřmi do sklepa a někdo hraje na moje bicí, slyším to jen velmi tlumeně. Myslím, že je potřeba odhlučnit hlavně strop - jenže co na stop, aby to drželo a odhlučnilo basy? Přemejšlel jsem o nějakých prostěradlech, ubrusech nebo tak něco a mezi ten ubrus a stop zase nacpat tu vatu, ale zase nechci, aby nám to všechno uprostřed hraní spadlo na hlavu. Ty zdi jsou fakt hodně vlhký a docela se drolí, pochybuju, že to vyřeší hmoždinka a vruty (ta vata se nezdá, ale je dost těžká).

Dudák
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: 02 úno 2009 02:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhký sklep, nízký rozpočet

Příspěvek od Dudák »

Klaustrofobií netrpím, ale 0,5m chodbička a taková vlhkost bez možnosti odvětrávání - pokud možno nohy na ramena...

Uživatelský avatar
VladikS
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 235
Registrován: 10 črc 2009 19:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhký sklep, nízký rozpočet

Příspěvek od VladikS »

Tak to tam budeš muset natahat v kusech po dvou metrech no :-)

Ale podle toho co říkáš je fakt lepší najít si jinou zkušebnu...nakonec to bude stát třeba i míň úsilí než zútulňování takový kobky :wink:

Slowmeda
Správce
Příspěvky: 1579
Registrován: 11 říj 2006 16:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhký sklep, nízký rozpočet

Příspěvek od Slowmeda »

Hele z odborného hlediska ti doporučím to samé. Pokud by jsi provedl co ti píšou v prvním mailu tak to stejně celé zplesnivý. Jde o to že proti vlhkosti a plísni funguje spolehlivě jen vzdušné proudění. To znamená že takováto dutina za kobercem nebo jinou překážkou musí mít cirkulaci vzduchu to znamená přívod a odvod, pak by to fungovalo. (teď se bavím jen o principu, ne o konkretním řešení jestli vatu nebo něco jiného). To ale předpokládám není moc reálné už jen proto že jste v suterénu a navíc je to nákladné ve vrtání do zdí a podobně. Takže zdi jsou úplně mimo, jakkoliv je zakrejvat je jistá cesta do pekla. Co se týče stropu tam by možná šlo navrtat nějaké kotvy a zavěsit rošt pod ty klenby a ten vycpat vatou + nějakým záklopem (sádroš, sololit) ale je to jen takové částečné řešení. Doporučoval bych raději prostor opustit... Rozhodně žádné laciné nebo jednoduché řešení neexistuje, bohužel.

Zax
Diskutér Sféry
Příspěvky: 101
Registrován: 08 led 2007 22:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhký sklep, nízký rozpočet

Příspěvek od Zax »

Dík za rady.
Bohužel mi finance nedovolí si najít jinou zkušebnu, za tohle platím 500 kč na měsíc, což je za zkušebnu fakt pakatel (a i tak s tím má moje peněženka problém), navíc ji mám jenom pro sebe a mám jistotu, že tam budu moct chodit i za pět nebo deset let, protože toho člověka, co to vlastní, znám, do tý zkušebny chodím už několik let a kdybych to chtěl fakt na jistotu, pak není problém sepsat smlouvu. A hlavně to máme všichni blízko domova.

Dneska jsem o tý zkušebně mluvil s jedním spolužákem a prý má nějaký přístroj, který umí vysát vlhkost ze vzduchu a ze zdí a že mi ho může půjčit i s dovozem. Já to sice neznám a ani si nedokážu představit, na jakém principu to funguje, ale prý to stačí pustit na pár hodin a pak jenom z toho přístroje vylejt vycucanou vodu a je to. Jestli tohle skutečně funguje, pak by to bylo fajn, ale bojím se toho, že to bude chtít tuhle proceduru opakovat po několika měsících, protože ta vlhkost se tam zase určitě nějak dostane. Má smysl to zkusit?

Jediný, co je fakt nutný pořešit, je ten strop. Za třemi stěnami je zbytek sklepení, tam hluk nikomu nevadí a ani to tam není moc hlasitý (ty stěny jsou dost tlustý) a za čtvrtou stěnou je klub Matrix (HA a teď víte, kde mám zkušebnu :D ). Nejvíc hluku jde právě přes strop. Napadlo mě, že kdybych odhlučnil jenom strop, pak bych klidně mohl zkusit tohle: http://www.akusticka-pena.cz/zbozi-ceny/chocolate-9cm protože by mě pokrytí celého stropu stálo "jen" 9000 kč (+ něco čím to tam připevním), což je pro mě ještě docela únosné a basy by to mohlo odhlučnit docela dobře. Navíc tohle mi určitě nezplesniví. Co myslíte?

smurf
Řečník Sféry
Příspěvky: 580
Registrován: 03 pro 2008 16:39
Bydliště: Opava - Hlubočec
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhký sklep, nízký rozpočet

Příspěvek od smurf »

Hele promiň, ale mi tohle konání přijde dost kontraproduktivní. Sice píšeš, jak je fajn, že platíš málo peněz, ale na druhé straně teď jsi v situaci, že buď jí odhlučníš, což ale bude stát nemalé investice, ať už finanční či časové, a ještě s nejasným výsledkem, a nebo tě odtamtud majitel vyhodí. Takže výrok "mám zkušebnu" bych v této fázi nebral jako nějaký zásadní a neměnný stav. Zkus se zamyslet, jestli opravdu nebude míň nákladné sehnat něco jiného, a ušetřený čas věnovat třeba nějaké brigádě, která by srovnala případný schodek v ceně nájmu nové zkušebny oproti té stávající.
Btw., když si začne majitel stěžovat na hluk až po nějaké době, co už tam hrajete, je nutno taky připustit možnost, že je to jen záminka, jak se zbavit nepohodlných nájemníků... :lol:

Zax
Diskutér Sféry
Příspěvky: 101
Registrován: 08 led 2007 22:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhký sklep, nízký rozpočet

Příspěvek od Zax »

O zkušební prostory v praze je velká nouze, ceny jsou vysoký... to, co dám tady na měsíc, mě jinde stojí na jednu či dvě hodiny! Normálně zkoušíme jednou týdně aspoň tři hodiny a navíc se tam často odehrávají i různé kalby, což je v normální zkušebně v podstatě nemyslitelné. Nerad bych se tohohle prostoru vzdal.

Na trvalejší brigádu nemám čas, občas si něco přivydělám tvorbou webu, ale jsem těsně před maturitou a navíc nám říďa napařil na letošní rok jako jediný třídě na škole tři odpoledky týdně. Teď zrovna dělám takovou větší webovou aplikaci a kápne mi z toho desítka, tak bych to chtěl právě investovat do odhlučnění tohoto prostoru (+ na to něco přispěje kytarista). Ne, skutečně nebude míň nákladné chodit do zkušebny za nějaký tři kila na hodinu, to nám dá desítku už po 33 hodinách hraní, což s naší intenzitou hraní je za 11 týdnů, což jsou necelé tři měsíce! A já opravdu nejsem schopný shánět každých čtvrt roku deset táců na zkušebnu. Slevovat ze svých možností, které mi nabízí aktuální prostory, taky zrovna moc nechci. 40k/rok nebo 6k/rok+jednorázově 10k a trochu práce? co je lepší? :-P
když si začne majitel stěžovat na hluk až po nějaké době, co už tam hrajete, je nutno taky připustit možnost, že je to jen záminka, jak se zbavit nepohodlných nájemníků
Ještě cca před půl rokem jsem chodil do zkušebny sám. Pak jsem sehnal kytaristu a od tý doby do toho všichni řežeme co to jde. Dřív moc hluk nebyl, když hraju na bicí sám, tak hraju spíš potichu. Ale od tý doby, co tam chodím s kytaristou, se hladina hluku rapidně zvýšila. Navíc s majitelem vycházím dobře, znám ho x let, ale prostě je třeba respektovat určitá pravidla. Ty lidi tam už taky musí pěkně srát, když jim tam každou neděli mlátím do bubnů, navíc čím dál hlasitěji.


Já už se rozhodl následovně: zkusím ten spolužákův vysoušeč, nechám ho běžet aspoň dva dny v kuse, na strop dám čokoládu za 9000 kč a zdi obložím vatou tolik, jak to jen půjde. Tý vaty mám k dispozici víc než dost. Pak ještě zavolám prarodičům jestli nemají na půdě nějaké staré koberce a ty položím na zem, aby se zvuk tolik neodrážel nahoru. Možná jsem fakt blázen, ale mně to přijde jako nejlepší řešení. Přinejmenším je to mnohem reálnější, než hledat inzeráty, platit větší paušální poplatky a ještě dojíždět.

I tak dík všem za rady, aspoň jsem se dozvěděl pár věcí, na které si musím dát pozor. Cca za měsíc či dva dám vědět, jak to dopadlo ;)

Slowmeda
Správce
Příspěvky: 1579
Registrován: 11 říj 2006 16:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhký sklep, nízký rozpočet

Příspěvek od Slowmeda »

Zax píše:
Já už se rozhodl následovně: zkusím ten spolužákův vysoušeč, nechám ho běžet aspoň dva dny v kuse, na strop dám čokoládu za 9000 kč a zdi obložím vatou tolik, jak to jen půjde. Tý vaty mám k dispozici víc než dost. Pak ještě zavolám prarodičům jestli nemají na půdě nějaké staré koberce a ty položím na zem, aby se zvuk tolik neodrážel nahoru. Možná jsem fakt blázen, ale mně to přijde jako nejlepší řešení. Přinejmenším je to mnohem reálnější, než hledat inzeráty, platit větší paušální poplatky a ještě dojíždět.

I tak dík všem za rady, aspoň jsem se dozvěděl pár věcí, na které si musím dát pozor. Cca za měsíc či dva dám vědět, jak to dopadlo ;)
Vzhledem k tomu že se věnuju profesionálně stavebnictví (nechci se rozhodně plácat do prsou, ale spíše tě naočkovat) tak ti musím popřát hodně štěstí protože nic jiného ti nezbyde. Podle dat které si předložil je obložení stěn i s použitím vysoušeče (který neni zas tak účiný - mám opraktickou zkušenost z povodní 2002) předznamenání katastrofy. Nebudu ti to vymlouvat ale jdeš dělat něco o čem nic nevíš, prakticky jsi se rozhodl už na začátku při dotazu a přesto že ti to všichni vymlouvají to jdeš zkusit. S trochu štěstí, pokud ty stěny nejsou "moc" vlhké a vysoušeč pojede nonstop (DVA DNY = 0% ÚČINOST)to nebude katastrofa, v opačném případě upřímnou soustrast, PROTOŽE NEJHORŠÍ CO MŮŽEŠ UDĚLAT V PŘÍPADĚ VLHKÉ STĚNY JE - ZAKRÝT JI A ZABRÁNIT PŘIROZENÉMU VYSOUŠENÍ DO VZDUCHU, ta vlhkost bude pokračovat a koncentrovat se...

Uživatelský avatar
R - stick
Správce
Příspěvky: 994
Registrován: 10 črc 2003 21:01
Bydliště: Vysoké Studnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlhký sklep, nízký rozpočet

Příspěvek od R - stick »

ad vysoušeč ....

Jestli myslíš takovýho malýho bazmeka, kterého strčíš do kouta, dýš do něj nějaký chemický sajrajt a za dva dny vyleješ vodu - tak jako okrasa místnosti to docela funguje. Ale nic víc. Pak máš kondenzační vysoušeče různého výkonu. A opět, pokud tam dáš nějakou hračku na dva dny, tak to bude mít naprosto nulový účinek. A nepomůže ti ani větší a výkonnější - to by ti tam musel jet min dva měsíce, aby bylo vidět nějaký výsledek - a dále by musely být stěny odizolované, protože když ho vypneš, tak tam máš do 14 dnů stejnou vlhkost jako před použitím.

No a jako bombónek počítej s elektrikou - pokud ti tam nějaký opravdu výkonný vysoušeč pojede měsíc, tak počítej zhruba 6 - 8000 za proud . :lol: :lol:

Uživatelský avatar
miross
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 204
Registrován: 30 čer 2006 12:54

Re: Vlhký sklep, nízký rozpočet

Příspěvek od miross »

Po přečtení tvého příspěvku, musím souhlasit s ostatními. Já bych peníze do vlhké zkušebny určitě neinvestoval, vlhkost je zlo jak pro nástroje tak pro jákekoliv vybavení ať už se jedná o elektroniku a bicí... . Bohužel ten odvlhčovač ti stejně moc nepomůže, sem tam ho používáme s kapelou, ale je to jen opatření v zimních měsících kdy se nedá na strunné nástroje pouštět studený vzduch z venku, chce to přísun čerstvého vzduchu. Myslím, že pokud místnost odizoluješ proti vlhkosti (což je velmi finančně nákladné) stejně se budou rohy pořád rosit při každé zkoušce. Nejlepší řešení - pokud to majitel a dům dovolí - je zřídit přívod venkovního vzduchu, natáhnout vzduchotechniku a nainstalovat vlhkoměr, který hlídá a spouští ventilaci pro dosažení ideálního prostředí (ten se asi nezastaví). A tu "čokoládu" bych opravdu ještě jednou zvážil - nemůžu ti přesně říct jak moc ti pomůže odhlučnit strop k sousedům, přece jen je to materiál pro úpravu vnitřní akustiky, potřebuješ udělat něco takového:
3_1%20rockwool%20in%20studio.jpg
3%20rockwool%20in%20cr.jpg
za ty peníze bych ji dal jedině do zkušebny bez těhle rušivejch elementů - ještě se může stát, že vlivem zvýšeného rosného bodu může pohltit vodu a tím pádem nebude fungovat jak akustická pěna tak případně minerální vata. Sečteno a podtrženo, investice pro odhlučnění jsou hodně vysoké a já osobně bych hledal zkušebnu jinde, stačila by elektrifikovaná garáž a tam udělat pár úprav a je vystaráno.
Pokud se přesto do toho pustíš je možné, že to zprvu bude fungovat, ale dřív nebo později se to obrátí ve velkej problém. Sklep bez odvětrávání je road to hell…

Odpovědět

Zpět na „Odhlučnění zkušebny“