Hraní Hi-Hat levou, nebo se překopat na leváka?

Všeobecná diskuse na téma bubnování
Odpovědět
Uživatelský avatar
Friderick
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: 12 lis 2015 10:27
Bydliště: Prostějov

Hraní Hi-Hat levou, nebo se překopat na leváka?

Příspěvek od Friderick »

Zdravím Vás pánové,

Konečně jsem si splnil svůj dětský sen a koupil si bicí, na které se učím delší dobu hrát. Jsem pravák tak se učím přirozeně na pravou stranu, ale mám jeden docela velký problém, od narození mám potrhané nervy a svaly na pravé ruce od lopatky po loket a tím pádem mě buď nejde rychlé hraní na Hi-Hat a Ride pravou rukou, nebo strašně unavuje až ruka moc bolí. Ride mám klasicky na pravé straně hned nad FT, ale díky tomu že mám toto omezení v pohybu, tak se mě na něj hraje blbě a jak už jsem řekl unavuje to až ruka moc bolí a nezahraji moc rychle. Jelikož to mám od mala, tak mám vice silnější levou ruku, která mi v tom vůbec problém nedělá. Nohou jsem pravák.

Jde mi o radu, jestli se celej překopat na leváka, kdy se mě samozřejmě hraje blbě na kopák a Hi-hat, jelikož je to pro mě nepřirozené a pedál Hi-Hat na pravé straně se mi zda bejt pro nohu lehký a pedál na BD zase moc pro levou nohu těžký. Nebo hrát na praváka na co jsem zvyklí, ale Hi-hat hrát levou rukou a na ní připevněnej Ride, který bych hrál také levou rukou. Samozřejmě obě kombinace znamenají, že tu slabší ruku budu hrát SD. Jde mi o to nejmenší zlo, ale abych zase začal dřív pilovat techniku, která pro mě bude lepší než pak někdy pozdě. Nechci se vzdávat, a aby mě toto postížení odradilo od bicích, které tak moc miluji.

Děkuji všem za moc cenné rady.

Bobroněnko
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1882
Registrován: 17 kvě 2005 12:57
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní Hi-Hat levou, nebo se překopat na leváka?

Příspěvek od Bobroněnko »

Podle toho, co popisuješ, bych já jednoznačně šel do open-hand. Míň starostí, jakmile najdeš svůj "setup", který ti bude pohodlný, asi není proč řešit.
Další věc je, nakolik je tvůj handicap vážný. Nevím, co "potrhané nervy" znamenají, ale chápu-li správně, tak s koordinací problém není, jen v nervosvalové efektivitě a z toho plynoucí síle (obecně) a výdrži, plus nějaké omezení v rozsahu pohybu. To jsou věci, které - pokud není problém ještě někde jinde - se dají dost dobře trénovat. Nicméně si uvědomuju, že to řešíš celý život a pravděpodobně víš, co a jak, takže to ber s rezervou jako výkřik do temnoty.

Uživatelský avatar
Friderick
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: 12 lis 2015 10:27
Bydliště: Prostějov

Re: Hraní Hi-Hat levou, nebo se překopat na leváka?

Příspěvek od Friderick »

Tím problémem je, že jako bych neměl triceps na pravé ruce, tím pádem nemám takový rozsah ruky jako normální člověk. Ruku natáhnu do pravé strany tak na 110 až 120 stupňu co není ani vedle těla a potom se u hraní na ride vykrucuji, abych na něj zahral, když hraju na ride jako pravák, kdy ruka je natažená, biceps se mě snaží ruku stahovat zpět a tím pádém se ta ruka přemáhá. Dále nejsem schopen otočit ruku tak aby byla směřovala dlaň na horu. Spiše jen do pozice kdy chyby asi 10 stupnu aby byl palec na hoře. A to také musím přemáhat abych toto aspoň dostal do této polohy. Toto mě pravě omezuje v rychlosti zapěsti. Tak asi toto je celý problém.

Sam Jr.
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2301
Registrován: 22 srp 2003 13:46
Bydliště: Brno, Moravská Třebová

Re: Hraní Hi-Hat levou, nebo se překopat na leváka?

Příspěvek od Sam Jr. »

ještě než začneš experimentovat s open-hand hraním (úplné přetočení na leváka je v tvém případě nesmysl), tak bych si ujasnil, jestli tě limituje jen hraní na ride nebo i HH křížem - pak bych volil openhand - levá hihat/pravá snare. Jestli je ale problém převážně jen s hraním na ride, tak zkus ještě změnit jeho polohu - dát si ho třeba víc před sebe nad kopák - buď sundej pravej tom, nebo si tomy posuň doleva tím, že si je dáš na stojen vedle kopáku. A samozřejmě rozestavení soupravy není žádné dogma, takže si vše nastav, aby se ti hrálo pohodlně a vůbec nekoukej na to, jak to vypadá :!:

Uživatelský avatar
Friderick
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: 12 lis 2015 10:27
Bydliště: Prostějov

Re: Hraní Hi-Hat levou, nebo se překopat na leváka?

Příspěvek od Friderick »

Problém je samozřejmě i s hraním na Hi-Hat jelikož mám celou ruku ve vzduchu a také je tedy pomalejší, třeba shuffle mě dělá neskutečný problém.

Bobroněnko
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1882
Registrován: 17 kvě 2005 12:57
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní Hi-Hat levou, nebo se překopat na leváka?

Příspěvek od Bobroněnko »

To zní spíš jako problém okolo ramene a lopatky, než tricepsu. Nějaké rehabilitace podstupuješ, nebo to je "nezlepšitelné"? Ohledně soupravy - jak psal Sam, není nic dáno na 100 %, experimentuj. Spíš se snažím dopátrat toho, zda je možný hnout s tvým problémem jako takovým, ne jen v souvislosti s bicíma.

Uživatelský avatar
Friderick
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: 12 lis 2015 10:27
Bydliště: Prostějov

Re: Hraní Hi-Hat levou, nebo se překopat na leváka?

Příspěvek od Friderick »

Problém je to od narození, který se stal při porodu, tak něco se obnovilo přes vojtovou metodu, ale zbytek samozřejmě ne. Rehabilitace jsem podstupoval, i lázně, ale je to jen na udržování v stavu v jakém ta ruka je, z lepšit už to bohužel nejde, ba naopak horšit. Když se ruka rozvičí, je volnější, ale po dvou hodinách zase veškeré svalstvo stuhne.

Plesnivec
Diskutér Sféry
Příspěvky: 110
Registrován: 13 lis 2012 16:44

Re: Hraní Hi-Hat levou, nebo se překopat na leváka?

Příspěvek od Plesnivec »

Vážený kolego!
Žádný z nás se asi nedokáže vžít do Tvých fyzických omezení. Zkoušel jsem si představit, jak bych hrál, kdybych se na tricepsu pravé ruky zranil (třeba pád z kola, napíchnutí na větev, nebo cokoliv jiného..), ale moc mi to nešlo...

Dovol, abych Ti pověděl něco ze života jednoho z nejslavnějších bubeníků, Billyho Cobhama (jeho sláva již poněkud uvadla, je mu více než 70, ale v letech cca 1974, když natočil Crosswinds, zahrál jednou rukou to, nač evropským bubeníkům, té doby, nestačily ruce dvě). Tedy, narodil se v Panamě, ve skrovných poměrech. Cvičit na bicí chodil, na půjčenou soupravu, kde řešil problém jak on, levák, má hrát na soupravu postavenou pro praváka, když ji nesmí přestavět. Začal tedy hrát hi-hat levou rukou a "vynalezl" open hand. Později ho kvůli hraní levou na hitku nechtěli vzít na hudební konzervatoř (nebo jak se to tam u nich jmenuje), ale vzali. Ještě později přestěhoval na levou stranu i doprovodný Ride...atd.

Co tím chci říci - on nad sebou přemýšlel a dokázal zlomit momentální nepřízeň okolností, obrátit ji ve svůj prospěch. Myslím, že i Ty jsi na dobré cestě. Přemýšlíš nad sebou a my všichni Ti přejeme, abys dokázal vymyslet postupy, kterými obrátíš nepřízeň osudu ve svoji výhodu.

Co radím? Hrej hi-hat levou rukou, při postavení soupravy pro praváka (vycházím z toho, co jsi psal o hře nohama). Ride si dej rovněž na levou stranu (možná nad Hi hat, možná více do středu, uvidíš). Crashe a efektové činely budeš bouchat pravou, dej je tedy od středu doprava....a hlavně neboj se zkoušet, rozestavení soupravy není žádným dogmatem, třeba vymyslíš něco, co od Tebe budeme všichni kopírovat...(až budeš slavný)...

Uživatelský avatar
DavyGrolton
Pokročilý
Příspěvky: 56
Registrován: 02 lis 2013 22:07

Re: Hraní Hi-Hat levou, nebo se překopat na leváka?

Příspěvek od DavyGrolton »

Obdobne ako Cobham hrá aj Mike Bordin z Faith no more. Skús si pozrieť jeho setup a podla toho si nejak prispôsobiť ten svoj a samozrejme hrať openhand ako radia aj ostatní.

Sam Jr.
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2301
Registrován: 22 srp 2003 13:46
Bydliště: Brno, Moravská Třebová

Re: Hraní Hi-Hat levou, nebo se překopat na leváka?

Příspěvek od Sam Jr. »

jsou tu ještě i možnosti jako bowdenová hihatka, kterou si můžeš dát kam budeš potřebovat - klidně tak, že pedál zůstane v levo a vršek si dáš třeba doprava hned nad snare atd. Přeju ať ten správnej setup najdeš!

Uživatelský avatar
Friderick
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: 12 lis 2015 10:27
Bydliště: Prostějov

Re: Hraní Hi-Hat levou, nebo se překopat na leváka?

Příspěvek od Friderick »

Vážení kolegové,

moc Vám děkuji za rady a za povzbuzení k mému problému. Na konec jsem zvolil Openhanded a Ride na levo a je to již perfektní.

To Plesnivec: Drahý kolego, tvůj příspěvek mě tak dostal a chytl za srdce, že hned člověk neztrácí naději a zkouší zkouší věci, jen proto aby mohl hrát a cítí se jak sobě rovný. Nevím jak budu časem dobrej, ale díky tomuto příspěvku, kdy člověk po něm dostane nový nadhled a touhu bojovat, aby mohl dělat to co ho baví, čím žije a dělal to dobře, tak proto udělám cokoliv. Ještě jednou moc děkuji a nesmírně si tvého příspěvku vážím.

Plesnivec
Diskutér Sféry
Příspěvky: 110
Registrován: 13 lis 2012 16:44

Re: Hraní Hi-Hat levou, nebo se překopat na leváka?

Příspěvek od Plesnivec »

Rádo se stalo, ...ono radit je poměrně jednoduché...horší by bylo, kdybys chtěl něco ukázat...takže přeji jen samé úspěchy!!!

Odpovědět

Zpět na „Prostě o bubnování“