Bubenická pránájáma?

Všeobecná diskuse na téma bubnování
francek
Nováček
Příspěvky: 44
Registrován: 09 úno 2009 20:23

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od francek »

nejsem sice profík, ani poloprofík, a i jako amatér jsem dost podprůměrný, ale dýchání patří mezi mé největší koníčky. provází Tě od narození až po smrt bez jídla vydržíš dlouho, bez vody pár dní, bez dechu několik minut, jehon role je tedy neoddiskutovatelná, ale to víš, už jen z toho jaká slova volíš, je m i jasnéže východní filosofie Ti nejsou cizí, proto mě zaráží že jsi se k této otázce dostal až teď. mít pozornost zaměřenou na dech je velmi výhodné, ba žádoucí, asi Ti neporadím žádnou konkrétní formu, ale není marné usednou denně na pár minut do zazenu, Tvá pozornost k dechu se časem projeví ve všech oblastech Tvého žití....měj se

doudleba
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 353
Registrován: 30 srp 2005 13:04
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od doudleba »

sry, proste jsem se neudržel.. :mrgreen:

francek
Nováček
Příspěvky: 44
Registrován: 09 úno 2009 20:23

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od francek »

vše souvisí se vším, rádo se stalo.... vyrovnané dýchání=vyrovnaná mysl=maximum koncentrace=nejefektivnější řešení.v kostce, Kostko :D

ToP
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 385
Registrován: 09 úno 2007 01:20
Bydliště: divoký západ, taky Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od ToP »

vím, že na našem sraze z lide.cz se debata o dýchání při hře probírala..... zjevně to funogvalo i pro vysoký dvojpedálový tempa.... ale víc k tomu bohužel nemám..... ještě jsem si frekvenci dechu při hraní nezjišťoval, snad to mám v cajku

Hugo Bos
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1289
Registrován: 14 kvě 2004 19:06
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od Hugo Bos »

Kostka píše:francek: Jo jo, neplivejte na zem, sedí se tu zazen. Jinak ale bohužel východní filosofie znám z hodně rychlého rychlíku. Určitě to s tím souvisí. Díky za příspěvek.

doudleba: Youtube mi dneska bohužel dělá pupinky. Tak tu srandu musím nechat na jindy.

A všem ostatním: Instrukce v úvodním příspěvku nebyla míněna jako diskriminace - spíš bych chtěl navodit kultivovanou debatu, v níž mluví ti, kteří k tématu mají co říct.
Nezlob se na mě, ale myslím, Že odpověď už vyplívá z logiky věci a upřimně bych se divil, kdyby někdo jako Emil cvičil joginské dýchání kvůli hře na bicí....
Určitě těžké chvíle se na dýchání můžou odrazit a je potřeba se na to připravit, ale nikdy za život se mi nestalo, že bych s dýcháním měl problém a nechci mluvit za ostatní, ale myslím, že tak jsou na tom lidi, kteří nejsou u hraní v křeči.....což na odpověĎ zase nahrává.
Spíš z hecu mě napadlo - připravovati se na stresové chvíle tím způsobem, Že budeš cvičit se zadrženým dechem....to by odpovídalo nácviku stresových situací, na které jsi se Kostko ptal....pak už Tě nezaskočí ani když na koncíku nebudeš minutu dýchat :-D .. krapet nadsázky

sasa
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3061
Registrován: 05 srp 2003 09:40
Bydliště: praha

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od sasa »

nedávno tu byl odkaz na cvičení "jak u hraní mluvit" - připraví tě to na to, že se můžeš soustředit na více věcí najednou - spíš než cvičení dechu bych cvičil mozek, aby uměl dělat víc věcí než jen "hrát" - výborná průprava je hlídat si basvou linku i tím, že si jí zpíváš (muset zpívat=muset pravidelně dýchat), případně pokud v muzice zpíváte si zaspívat s kapelou taky, tam ti totiž nic jinýho nezbyde než dejchat a pořádně.
jinak mám ten samej problém, ne, že bych se při hraní dusil nebo špatně dejchal, ale když se hraje a s basákem potřebuju probrat během hry něco např. stopky, fadeouty nebo, když se kytarista "naleje" a neví "včem to je:-)" tak přeze mně posílá tzv. tichou poštu a v ten okamžik je potřeba dejchat pravidelně a je třeba si to nacvičit, udělat si k tomu průpravu, páč když se mi to stalo poprvý, tak sem na basáka jen úsečně štěkal a nebylo mi rozumět, páč sem nedejchal uvolněně.
Podle mě je tohle téma dost výživný a určitě bych tuhle věc nepodceňoval.
Dobrý je si pustit metronom hrát přesně na klik a odříkat si polámal se mraveneček - tam člověk zjistí jak moc je dejchání a uvolněnost s tím spojená důležitá záležitost.

Uživatelský avatar
mates
Správce
Příspěvky: 2379
Registrován: 27 kvě 2005 22:54
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od mates »

Nic mene mne se mi taky stava, ze prestavam dejchat. Ale myslim ze to nebylo z nervozity ale ze soustredeni. A nestava se mi to jen u hrani. Nastesti do rytmickeho bezvedomi jsem jako kostka jeste nepadnul.

Benbuben
R. I. P.
Příspěvky: 4193
Registrován: 29 srp 2004 16:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od Benbuben »

Derek Roddy -- tušímže on -- při blastbeatech jistej počet taktů nadechuje a jistej počet taktů vydechuje, přesně na doby. V jiným hraní to asi nejni tak směroplatný, ale kyslík se hodí dycky, lapat po dechu asi nejni ouplně ideální... :)

Pajas
Řečník Sféry
Příspěvky: 592
Registrován: 10 kvě 2007 19:47
Bydliště: Choceň
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od Pajas »

Je to asi individuální, možná to souvisí s nervozitou, ale podle mě je dýchání tak přirozená věc, že bych to nijak neřešil. Mě se aspoň za dvacet let nic takovýho nestalo. Jo jakože jsem se zadýchal, když jsem přestával stíhat a ruka dostávala křeč ve vysokým tempu, to jo. Ale abych zadržel dech, to ne.
Kostko stalo se Ti to i někde jinde, než za bubnama ? Myslím si, čím víc to budeš pitvat a soustředit se na to, tím to bude horší. Nech tomu volnej průběh, případně při stresu a nervozitě dýchej zhluboka a sklidni se. Bude to ok. :wink:

Uživatelský avatar
mates
Správce
Příspěvky: 2379
Registrován: 27 kvě 2005 22:54
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od mates »

Podle mne kazdej zadrzuje dech pri ruznych silovych aktivitach.
Ja treba zadrzuji dech zcela bezne pri remeslnych praci at uz souvisi se silovym namahanim nebo ze se potrebuji citlive soustredit. Treba jednou pri jemnym pajeni sem to malem taky pak neudejchal.
Ma to urcite kazdej, ale nikoho nenapadlo se nad tim zamyslet jako Kostku, ktery malem
upadnul do komatu :D

Vojta Horák
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2254
Registrován: 09 kvě 2007 17:37
Bydliště: Rock, Blues
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od Vojta Horák »

Všiml jsem si, že když má v písničce nastoupit nějakej jinej break, nebo nějak náročná pasáž, nedejchám. Když už ta náročná pasáž trvá dlouho, nadechnu se a v tom momentě to teprve začne šlapat... S tou jemnou pečlivou prací je to normální, nechceš se ani trochu zachvět, proto to podvědomě utneš.

Benbuben
R. I. P.
Příspěvky: 4193
Registrován: 29 srp 2004 16:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od Benbuben »

Jó, a profesionální ostřelovači prej taky obvykle střílej asi tak půl vteřiny po zadržení dechu. :mrgreen:

Polymorph
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2588
Registrován: 22 bře 2004 23:25
Bydliště: Brno

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od Polymorph »

Dýchat se musí, to víme všihni, ne?
Ne jen že když takto budeš přestávat dýchat a budeš hrát nějakou "náročnější" muziku tak po čase odpadneš fyzicky.
Zároveň je zajímavá věc, když člověk opravdu v klidu u hry pravidelně dýchá, tak se mu hraje mnohem víc v pohodě, uvolnněji a tím i lépe.
Takže dýchat, dýchat, dýchat, kurva :-)

Uživatelský avatar
Karloska
Řečník Sféry
Příspěvky: 776
Registrován: 31 pro 2004 01:21
Bydliště: Dolní Město
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od Karloska »

Hoši, neexistuje nějakej web, kde se dýcháním zabývaj ? Tohle je kurva zajímavá věc. Totiž já jsem kolikrát zpozoroval, že při cvičení se mi někdy trošku zamotá hlava a čím to je ? Že nedejchám ! Masakr největší.

Slowmeda
Správce
Příspěvky: 1579
Registrován: 11 říj 2006 16:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od Slowmeda »

Karloska píše:Hoši, neexistuje nějakej web, kde se dýcháním zabývaj ? Tohle je kurva zajímavá věc. Totiž já jsem kolikrát zpozoroval, že při cvičení se mi někdy trošku zamotá hlava a čím to je ? Že nedejchám ! Masakr největší.
Bys neměl tolik chlastat a hulit před hraním :mrgreen:

Radim
Správce
Příspěvky: 3306
Registrován: 07 srp 2003 12:48
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od Radim »

Na nutnost pravidelného dýchání upozorňuje spousta výborných bubeníků. Hodně lidí na to často zapomíná, nebo si to vůbec neuvědomují. Člověk před něčím náročným (break? :-) podvědomě zatají dech. Přitom právě pravidelnost dýchání je důležitá pro uvolněnost a dobrou fyzickou i duševní kondici. Nemyslím si, že je to věc, kterou by člověk musel vyloženě cvičit. Stačí si na tom občas vzpomenout a prostě dýchat pravidelně, bez zatajování dechu.

BLeviathan
Řečník Sféry
Příspěvky: 772
Registrován: 21 čer 2005 14:06
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od BLeviathan »

Přijde mi to spíš jako psychologický problém. Přeci jen break se to jmenuje právě proto, že se tam něco láme. Ze zavedené, dlouhohrající formule jsme nuceni udělat něco jiného... proto si myslím že spousta lidí to psychicky chápe jako nějaké vyrušení a soustředí se na to, čímž zadržuje dech. Myslím, že jediný způsob je cvičení těch breaků naprosto od strašně pomalých temp, třeba víc hodin v kuse, snažit se o co největší uvolnění a dýchat zhluboka. Popř. pak, co nejvíc je zkoušet i s kapelou, aby v tom člověk dostal jistotu.
Jinak si myslím, že zadržování dechu a špatné dýchání souvisí s křečovitým hraním. Pokud je člověk za bicíma uvolněný a vpohodě, tak to šlape taknějak automaticky. I dech.

Uživatelský avatar
mates
Správce
Příspěvky: 2379
Registrován: 27 kvě 2005 22:54
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od mates »

Break Breath - uz vim proc sou si ty clova tak podobna.

DUMP
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2123
Registrován: 14 led 2006 20:22
Bydliště: česká lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od DUMP »

Pro jakoukoliv fyzickou činnost je hodně důležitý pravidelný dejchání v závislosti na pochybech, s nádechem do sebe člověk naakumuluje energii a s výdechem jí vypustí, zadrženej dech zas na chvíli posílí výdrž a soustředění. Koordinace dejchání při silovejch pohybech se bezvadně trénuje při plavání, při kterym ještě rostou plíce kvuli nutnosti čelit tlaku vody. Já s dejcháním za bubnama nikdy problém neměl, ale ve stresovejch situacích docela jo, dost mi pomohlo plavání. Když už dojde k nějakýmu kyslíkovýmu dluhu, tak snaha to rychle vědomě vydejchat je to nejhorší, důležitý je se i přes akutní potřebu vzduchu nadechovat pomalu a zhluboka.

DoktorJazz
Řečník Sféry
Příspěvky: 845
Registrován: 07 lis 2006 22:32
Bydliště: Krnov,Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od DoktorJazz »

o tom sem psal už v tématu: ,,jak získat groove" nebo jak to je.Sám , když sem cvičil nějaké bigbíty, tak sem je prostě neušlapal...pak mi mj profák řekl, že nedýchám...ukázal mi přesně ve kterých stresových situacích a frázích vynechávám dech ... já sem to začal cvičit a můj osobní pocit je, že sem se opravdu trošku zlepšil ... začal sem prostě víc šlapat... Když nedýcháš , tak křeč je prvně v hlavě , pak jde do rukou a už se jí skoro nezbavíš ...

francek
Nováček
Příspěvky: 44
Registrován: 09 úno 2009 20:23

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od francek »

mates píše:Podle mne kazdej zadrzuje dech pri ruznych silovych aktivitach.
Ja treba zadrzuji dech zcela bezne pri remeslnych praci at uz souvisi se silovym namahanim nebo ze se potrebuji citlive soustredit. Treba jednou pri jemnym pajeni sem to malem taky pak neudejchal.
Ma to urcite kazdej, ale nikoho nenapadlo se nad tim zamyslet jako Kostku, ktery malem
upadnul do komatu :D
Ono je všeobecně známo, že my, tím myslím, nás, lidi tzv. západní kultury moc dýchat neumíme, respektive dýcháme neekonomicky, bežné a žádoucí je brániční dýchání, jen se podívejte na jakákoli mimina jak dýchají, socializací osobnosti stresem apod, se stává, že pak někdo přestává dýchat např
. při řemeslných prací či bubnování avšak tím se pouze sám oslabuje a vyvádí z konceptu atd atd. myslím, že nad tímto by se měl zamyslet každý. určité národy dokonce tvrdí, že nemáme přesně dán počet roků/jichž se dožijeme/, nýbrž máme pevně dán počet nádechů, a je jen na nás jak dlouho s nimi vydržíme :P

pája
Nováček
Příspěvky: 15
Registrován: 04 úno 2009 16:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od pája »

prostě bubny jsou taky částečně sport a jako u takovýho je potřeba dodržovat pravidelnej rytmus dechu a uvolněnosti...fakt když se na to člověk soustředí aby dýchal v klidu a plynule a byl celej uvolněnej tak se pak hraje líp...je důležitý na to ale myslet....aspoň ze začátku než se to zažije..ale to ostatně platí u všech cvičení na bubny :-D

AleshV
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 25 zář 2007 22:32
Bydliště: Kamenné Zboží

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od AleshV »

Tento problém jsem včera ve zkušebně taky řešil, pravidelné ustálené dýchání. Cvičil jsem jen s metrem, při zkouškách s kapelou si ani netroufám odhadnout jak dýchám.Včera velmi hekticky, což je pak znát na hře. Zajímalo by mne jestli se Kostkovi podařilo nějak dýchání vytrénovat, zda to nějak cvičil a výsledku blaženého se dočkal. Zároveň netuším když už je tato diskuze déle mrtvá, zda se tu mé čerstvé otázky dočkají odpovědi.

Marty
Pokročilý
Příspěvky: 70
Registrován: 08 srp 2010 04:59
Bydliště: Praha 10/Praha východ vesnice Senohraby

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od Marty »

já často hraju s cigárem v hubě,a začínám vypadávat z rytmu a začínám bejt nervózní jenom kyž vidim že mi brzo spadne popel na kalhoty...;)
jinak já s dejchánim problémy nemívám....

Uživatelský avatar
Žilkoslav
Řečník Sféry
Příspěvky: 753
Registrován: 11 lis 2007 14:01
Bydliště: Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubenická pránájáma?

Příspěvek od Žilkoslav »

Marty píše:já často hraju s cigárem v hubě,a začínám vypadávat z rytmu a začínám bejt nervózní jenom kyž vidim že mi brzo spadne popel na kalhoty...;)
jinak já s dejchánim problémy nemívám....
To tě ten kouř nese*e?

Odpovědět

Zpět na „Prostě o bubnování“