malý buben z Jasanu

Přemka Podlahy. aneb Výroba všeho co má společného s bubnováním ve vlastní režii.
Odpovědět
Filkins
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: 15 led 2013 02:02

malý buben z Jasanu

Příspěvek od Filkins »

Zdarec,

chtěl bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenost s výrobou malého bubnu z masivu. Mám teď k dispozici dřevo jasanový, protože jsme káceli a mým snem vždycky bylo udělat si malej škopek. kmeny jsou docela široký, tak mě napadlo, že bych ten kus kmenu vykotlal a udělal ho z masivu, ale nevím, jestli to není problém, protože jsem moc korpusů z masivu neviděl. Ještě jsme tam kácely nějaké lípy a lipové dřevo mě asi moc neláká.

Díky za pomoc

bubenik.zt
Diskutér Sféry
Příspěvky: 110
Registrován: 02 bře 2008 18:27

Re: malý buben z Jasanu

Příspěvek od bubenik.zt »

Jo, stačí teď pár roků to sušit a pak můžeš kotlat.... :)

Filkins
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: 15 led 2013 02:02

Re: malý buben z Jasanu

Příspěvek od Filkins »

já jsem si myslel, že se to bude muset sušit, ale doufal jsem, že někdo napíše, že to pak vyschne :D

Uživatelský avatar
Šupi
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 377
Registrován: 28 úno 2009 15:25
Bydliště: Benešov u Prahy

Re: malý buben z Jasanu

Příspěvek od Šupi »

Samozřejmě to zbav kůry, vyber to trošinku zevnitř, ale nech hodně velkou rezervu - zkroutí se to, smrskne se to a doufej, že nepraskne. Tím vybráním urychlíš trošku sušení, ale dále je nejlepší nechat to vyschnout přirozenou cestou - žádný spěchání, jinak to budeš mít samou prasklinu...

Filkins
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: 15 led 2013 02:02

Re: malý buben z Jasanu

Příspěvek od Filkins »

Asi budu muset počkat :D stejně to začnu dělat až v zimě jako zábavu na chladné zimní večery ...možná seberu jen kůru a nechám do zimy aspoň trochu vyschnout a v zimě vvykotlám nahrubo a nechám do další zimy vyschnout a pak už naostro dodělat...možná to budu řešit moc s předstihem, ale tloušťka by měla být jaká? V čem se liší charakteristika solid bloků, lepené překližky a masivu?

Uživatelský avatar
R - stick
Správce
Příspěvky: 994
Registrován: 10 črc 2003 21:01
Bydliště: Vysoké Studnice
Kontaktovat uživatele:

Re: malý buben z Jasanu

Příspěvek od R - stick »

Filkins píše:Asi budu muset počkat :D stejně to začnu dělat až v zimě jako zábavu na chladné zimní večery ...možná seberu jen kůru a nechám do zimy aspoň trochu vyschnout a v zimě vvykotlám nahrubo a nechám do další zimy vyschnout a pak už naostro dodělat...možná to budu řešit moc s předstihem, ale tloušťka by měla být jaká? V čem se liší charakteristika solid bloků, lepené překližky a masivu?
Tímto postupem neuděláš nic, protože jakmile sundáš kůru a necháš střed, tak ti to popraská a ty trhliny budou natolik fatální, že z toho nebude nic. Naopak - ty musíš co nejrychleji vybrat střed a nechat kůru - tak, aby to schlo zevnitř. Měl by ti zůstat asi 5 - 8 cm silný kruh, ze kterého pak budeš dělat vlastní buben. Po odebrání středu to musíš stáhnout nějakou obručí, aby ti to neudělalo šišku, a potom pozvolna sušit - na nějakém zakrytém stinném místě, kde ti fouká vítr. Počítej s tím,že minimální doba sušení bude rok a pak to stejnak budeš muset dojet v sušárně tak, aby se to to moc nehnulo. To ale až po odebrání dalšího materiálu a srovnání korpusu do kruhu

Filkins
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: 15 led 2013 02:02

Re: malý buben z Jasanu

Příspěvek od Filkins »

Díky R- sticku. pustím se tedy do kotlání. Nečekám od toho žádnej zázrak, ale má chlapsko-bubenická ješitnost si žádá home - made snare drum :D

Slowmeda
Správce
Příspěvky: 1579
Registrován: 11 říj 2006 16:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: malý buben z Jasanu

Příspěvek od Slowmeda »

I tak je možnost uspěšného dotažení do konce podle mě mizivá, to praskání je skutečně problém. Každopádně držím palce. :wink:

Filkins
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: 15 led 2013 02:02

Re: malý buben z Jasanu

Příspěvek od Filkins »

sakra, borci, nekažte mi nadšení :D

Uživatelský avatar
bub7
Diskutér Sféry
Příspěvky: 168
Registrován: 15 pro 2008 22:49
Bydliště: Východní Čechy

Re: malý buben z Jasanu

Příspěvek od bub7 »

A nebude jednoduší nasušit si z toho "parkety" a udělat korpus z vertikálně ložených prkýnek? Je to osvědčená metoda (Tamburo opera, Hanuš a Heřt....)

Filkins
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: 15 led 2013 02:02

Re: malý buben z Jasanu

Příspěvek od Filkins »

napadlo mě to, ale nevím jestli mé schopnosti práce se dřevem by byly dostačující..:) a kdybych to teda udělal "z prkýnek", jakým způsobem se to lepí? potřeboval bych k tomu ještě nějaké speciální nářadí?

Filkins
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: 15 led 2013 02:02

Re: malý buben z Jasanu

Příspěvek od Filkins »

jo a ještě jedna taková věc...ten Jasan by musel ještě dlouho schnout...mám ještě k dispozici 15 let starej vyschlej dub(fošny)..to by šlo taky systémem bloků, ne?? ;)

Odpovědět

Zpět na „Receptář - aneb jak to vyrobit doma“