Bubinek ala HaH + jeste vic

Přemka Podlahy. aneb Výroba všeho co má společného s bubnováním ve vlastní režii.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kajda
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1224
Registrován: 22 črc 2007 11:15
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od Kajda »

Máš můj obdiv :wink: :!:

Slowmeda
Správce
Příspěvky: 1579
Registrován: 11 říj 2006 16:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od Slowmeda »

Ještě zde pro doplnění jak vidí můj první bubínek Martin Vajgl:

Dřevěňák je tlusťoučkej /nejen korpusem:-)/, ty basy mě nadchly už ve Fastu a doma se to potvrdilo. Třeba "druhá čtvrtá" na blánu bez rimshotu je pro něj přirozenější, než pro ten ešus, kterej si říká spíš o funky přístup s ráfkem. Tady je v nabídce spousta teplých barevných škál a kupodivu úplně nejlépe se chová ne v bigbítové hlasité masáži, jak by člověk předpokládal, ale ve střední a tišší dynamice. Barevně opravdu moc pěkný.

U tohohle bubínku je jen jedna věc, kterou by chtělo ještě vychytat. Nevím, jestli jsi nějak speciálně řešil skosení hran a probroušení na korpusu v místech průchodu struníkových šňůrek, ale zdá se mi, že by to chtělo z tohoto hlediska ještě dotáhnout. On každý korpus to má trošku jinak, záleží na spoustě faktorů, některý buben tuhle úpravu potřebuje víc, jiný míň. Ale obecně strašně dobře funguje ten postup se žlábky. Struník je pak pěkně přilehlý k bláně a ozev je pregnantní a krátký už při malém napnutí, takže se zároveň nedusí rezonance korpusu. Tady je malinko problém v tom, že i při vyšším napnutí struníku je pořád takový mázlý, což je přesně projev absence těch skosení. O kolik to vybrousit apod., to ti bohužel neporadím, protože jsem nikdy takto buben neupravoval, určitě by stálo za to rozdělat pár dřevěňáků a řídit se zhruba tím, jak to mají udělané.

Jinak tenhle bubínek by si možná zasloužil jiné mušle /proboha nic proti Amati/:-)) - pokud bys časem chtěl bubínky prezentovat nějak oficiálněji /což by jsi podle mě klidně mohl udělat/, byla by tohle první věc, která by v očích kritiků zbytečně kazila dojem. Ono ideální by bylo mít celkově svůj vlastní design mušlí i mechaniky- na netu je nabídka spousty různých tvarů mušlí i struníkových mechanik, které ještě nejsou "provařené" žádnou firmou a dají se objednat a na handcrafted kusy použít. Honza Vlasák z Vivianu, když dělal ty první prototypy, mi přinesl ofocený stránky z netu, kde byly nabídky mechanik a vybírali jsme origoše pro ty jeho modely, které jsem mu navrhl.
Škoda, že to nakonec zůstalo v zárodku, mezi lidi se dostalo jen pár prvních kusů, na kterých ještě používal free floating od Pearlu a ty opravdu vlastní modely Vivian nikdo nakonec nespatřil.
Ono jak jsem ti říkal - je to v takovém případě tak vysoká investice do vývoje, že se to vlastně nikdy malovýrobci nevyplatí, má-li ten výrobek být zároveň cenově na trhu konkurenceschopný. A zase když si uděláš radost a i se ti třeba podaří udělat pěkně znějící korpus, vždycky se pak najdou šťouralové, který na tom celým nebude zajímat jak ten buben hraje, ale že jsi na to použil třeba struník od Pearlu, mušle od Mapexu a šrouby od Tamy:-)) atd... Nevděk vládne světem:-(

Uživatelský avatar
mates
Správce
Příspěvky: 2379
Registrován: 27 kvě 2005 22:54
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od mates »

Kluci jste moc sikovny - obdivuhodny.
Priste bych pouzil jine musle, aby to byl proste vzhledove nezamenitelny kousek
se svoji vlastni identitou. Takhle to vypada jako udelat si vlastni mapex bubinek.

Co je poslat Honajzerovi na recenzi ???

Slowmeda
Správce
Příspěvky: 1579
Registrován: 11 říj 2006 16:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od Slowmeda »

mates píše:Kluci jste moc sikovny - obdivuhodny.
Priste bych pouzil jine musle, aby to byl proste vzhledove nezamenitelny kousek
se svoji vlastni identitou. Takhle to vypada jako udelat si vlastni mapex bubinek.

Co je poslat Honajzerovi na recenzi ???
To nevím :? Takové věci asi nedělá a taky je to pěkně daleko a víš jak je to s dopravou. Mít tam cestu, tak bych je vzal alespoň na nakouknutí :)

5RZ-12
Nováček
Příspěvky: 46
Registrován: 11 čer 2009 00:13
Bydliště: Pr

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od 5RZ-12 »

Myslíte že bude massaranduba vhodná na bubínek? Je to velice tvrdé a těžké dřevo. Rád bych ji zkusil ale obávám se že to hrát nebude. Není to zrovna levná investice. Mám obavy. Co myslíte?

sasa
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3061
Registrován: 05 srp 2003 09:40
Bydliště: praha

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od sasa »

srzt5 masarabunda podle mě nebude vhodná na bubínek a drahej špás to taky nejni - to dřevo samo o sobě je neznělý - už sem se na něj koukal, stejně tak na teak a merbau iroko atd atd....
podle mě když máš z toho dřeva fošnu a ťukneš do ní kloubem prstu, musí se rozeznít a to pokud možno líbivě, pokud to vydá jen ťuk nemá smysl do toho investovat námahu.
já si před 14dny vybral krásnej prořez z bubingy (asi 5mx 40x8cm), je to skoro středovej materiál a měl jsem vedle sebe 4 kusy ze dvou stromů, zněl jen ten kterej sem si vybral.
zkráceně, co špalek, to jinej zvuk a vhodnost materiálu je vždy závislá od kusu danýho dřeva.

5RZ-12
Nováček
Příspěvky: 46
Registrován: 11 čer 2009 00:13
Bydliště: Pr

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od 5RZ-12 »

Máš pravdu. Ještě pokukuju po venge je to podobné jako palisandr, ale zase se docela blbě lepí a obrábění taky nic moc.

sasa
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3061
Registrován: 05 srp 2003 09:40
Bydliště: praha

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od sasa »

venge nevim, ale ťukal jsem do Ivory (to růžový) a do Cocobolo a oboje bylo zajímavý. ťukání bylo docela znělý a dost vysoko položený (např oproti kanadskýmu ořechu, nebo bubinga).
ono asi to nebude tak strašný a mělo by v podstatě "hrát" skoro cokoliv, pokud se to udělá opravdu dobře, ale kvalita dřeva a výběr danýho kusu materiálu je podle mě rozhodující, pokud člověk ví "jak na to" (což já rozhodně nevím) a jak to udělat, tak není prostor na experimenty a radši si vybere osvědčenou kvalitu, což v případě výše zmiňovanejch dřev není uplně jistý, ono vyrobit si opravdu dobrej bubínek a neodfláknout to, je docela fuška - teda ani ne tak namáhavý, ale jako časově náročný (aspoň pro mě by bylo)

5RZ-12
Nováček
Příspěvky: 46
Registrován: 11 čer 2009 00:13
Bydliště: Pr

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od 5RZ-12 »

Lůžka pro struník. Co s tim? (foto, měření, výkresy, poznatky...) Prosím

5RZ-12
Nováček
Příspěvky: 46
Registrován: 11 čer 2009 00:13
Bydliště: Pr

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od 5RZ-12 »

Tak už to asi nepotřebuji. Nechával jsem si buben frézovat u jednoho chlapíka a ono se mu to v tý fréze nějak zaseklo. Znovu to lepit asi nemá cenu a jelikož už nemám k dispozici vybavenou dílnu, končim s pokusama a výrobu bubínku z lepených bloků.
Tohle mi vrátil:
Přílohy
Obraz030.jpg

Kalik
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 431
Registrován: 27 črc 2008 13:52
Bydliště: Třeboňsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od Kalik »

Nechci zakladat nove tema a tak to hodim sem. Ted mam k dispozici korpus bubinku atak sem si rekl ze bych ho zkusil dostat do podoby aby to hralo. Jen potrebuju ujasnit par veci:

Mam pravdu kdyz rikam:

1) mam napriklad musle pearl, ale srouby napr mapexacky ..... je jedno, ze to je jina znacka, ale jen zavisi na prumeru? treba M5?
2) musle ... vyrabeji se takove ty dvojite ( nevim jak bych to presne nazval) takze to znamena ze jednou musli utahnu blanu na hraci i rezo strane, tim padem, kdyz mam napriklad na jednom rafku 5 der ... z toho vyplyva ze rafky sou 2 to je 10 der ....ale kdyz mam tyhle musle ...tak mi jich staci jen 5?


doufam ze to aspon nekdo pochopil .... spis bych potreboval vedet s tim prumerem sroubu ....tam si fakt nejsem jistej :D diky moc za rady

Slowmeda
Správce
Příspěvky: 1579
Registrován: 11 říj 2006 16:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od Slowmeda »

Kalik píše:Nechci zakladat nove tema a tak to hodim sem. Ted mam k dispozici korpus bubinku atak sem si rekl ze bych ho zkusil dostat do podoby aby to hralo. Jen potrebuju ujasnit par veci:

Mam pravdu kdyz rikam:

1) mam napriklad musle pearl, ale srouby napr mapexacky ..... je jedno, ze to je jina znacka, ale jen zavisi na prumeru? treba M5?
2) musle ... vyrabeji se takove ty dvojite ( nevim jak bych to presne nazval) takze to znamena ze jednou musli utahnu blanu na hraci i rezo strane, tim padem, kdyz mam napriklad na jednom rafku 5 der ... z toho vyplyva ze rafky sou 2 to je 10 der ....ale kdyz mam tyhle musle ...tak mi jich staci jen 5?


doufam ze to aspon nekdo pochopil .... spis bych potreboval vedet s tim prumerem sroubu ....tam si fakt nejsem jistej :D diky moc za rady
1) mělo by to jít, pozor nejsou to metrické závity, normální šrouby ze železářství nelze použít. Jiné stoupání má akorát DW a Amati :) (ach ta podoba) Většina běžných firem to má stejný. Třeba šrouby stagg jsou úplně v pohodě, levný a kompatibilní.
2) ty dvojité, těch ti stačí samozřejmě poloviční počet, bývají ale dražší než ty jednotné, takže pro buden s ráfkami na 5 děr, je 10 normálních mušlí, nebo 5 dvojitých (např. tubelugs)

Kalik
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 431
Registrován: 27 črc 2008 13:52
Bydliště: Třeboňsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od Kalik »

diky to sem chtel vedet :) a ted: vzhuru do prace :D

Vojta Horák
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2254
Registrován: 09 kvě 2007 17:37
Bydliště: Rock, Blues
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od Vojta Horák »

5RZ-12 píše:Tak už to asi nepotřebuji. Nechával jsem si buben frézovat u jednoho chlapíka a ono se mu to v tý fréze nějak zaseklo. Znovu to lepit asi nemá cenu a jelikož už nemám k dispozici vybavenou dílnu, končim s pokusama a výrobu bubínku z lepených bloků.
Tohle mi vrátil:
šikula

Uživatelský avatar
miross
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 205
Registrován: 30 čer 2006 12:54

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od miross »

I já se nechal vtáhnout do této odnože skládaných bubínků/ stave shells. Nechal jsem si postavit od Jiříka korpus z Ořešáku vlašského o rozměrech 14"x7", klasicky na něj bylo použito 20 bloků a úhly hran jsem si nechal vyfrézovat na 45°z obou stran. Po výrobě to byl tvarově dvacetihran, který jsem nechtěl dále zpracovávat, ale po pár dnech jsem se rozhodl, že vnější stranu obrousím a jinak než ručně to nešlo (no znova bych do toho nešel) trvalo to zhruba dvanáct hodin a ještě pár hodin jemného broušení je přede mnou...
01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
07.jpg

Koubas
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3217
Registrován: 25 dub 2004 21:47
Bydliště: Praha

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od Koubas »

no kvůli montáži hardware jsi s tim broušením asi udělal dobře, budou mu líp sedět ráfky, řekl bych.

Uživatelský avatar
miross
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 205
Registrován: 30 čer 2006 12:54

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od miross »

Přemýšlel jsem čím nalakovat korpus, nakonec jsem se rohodl, že půjdu do šelaku. Dnes přišly komponenty na tzv. Francouzskou polituru. Jsem zvědavej jak to dopadne :oops:
šelak.jpg

Uživatelský avatar
miross
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 205
Registrován: 30 čer 2006 12:54

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od miross »

Report po patnácti dnech
----------------------------------
Musím uznat, že obdivuju Slowmedu, když tenhle lak aplikoval na svou sadu, je to opravdu hodně hodně pracný, trvalo jenom týden než jsem nanesl základní vrstvu - spočívalo to v tom, že jsem po dvou-třech vrstvách několikrát přebrousil pod vodou a zase znovu nanesl, aby byl povrch bez větších nepřesností. Na laku pracuji denně cca. 30-60 min. Před pár dny jsem začal s vrstvením laku, dnes mám asi šestou, ale zatím to je ještě pomeranč, chtěl bych se dostat na 20-30 a nakonec rozleštit.
Snímek 036.jpg
Snímek 037.jpg

Uživatelský avatar
BóĎA
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1621
Registrován: 26 dub 2005 22:20
Bydliště: Praha/Česká Kamenice (Děčín)
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od BóĎA »

já jen valim bulvy... :shock: :shock: :shock: hroznej masakr, smekám před tebou :wink:

Slowmeda
Správce
Příspěvky: 1579
Registrován: 11 říj 2006 16:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od Slowmeda »

No to je paráda, já to mám tak nějak podobný, ale nejsem takovej perfekcionalista a neměl sem upřímě ani sílu na tom tolik dělat. Se svým výsledkem sem relativně spokojenej a až mě to zase popadne, tak to sundám dolů a udělám na to nějaký satin oil, což se mi poslední dobou líbí :wink:

Uživatelský avatar
miross
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 205
Registrován: 30 čer 2006 12:54

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od miross »

Tak naneseno +/- čtyřicet vrstev, rozleštěno, ale vím, že to jde ještě víc...
sn1.jpg
sn2.jpg

SKAlička
Diskutér Sféry
Příspěvky: 160
Registrován: 11 srp 2010 22:20

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od SKAlička »

miross píše:Tak naneseno +/- čtyřicet vrstev, rozleštěno, ale vím, že to jde ještě víc...
sn1.jpg
sn2.jpg
Smekám před vámi.. opravdu precizní práce, teď už jen jak to bude hrát. Pokud tak jak to vypadá tak je to špičkovej buben

Kryštof
Diskutér Sféry
Příspěvky: 198
Registrován: 24 bře 2008 12:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od Kryštof »

Tak to je fakt hustým hlavně nechápu jak se ti to podařilo rozbrousit dokulata z toho 10ti hranu.

Kubason
Diskutér Sféry
Příspěvky: 184
Registrován: 20 pro 2009 21:56
Bydliště: Benešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od Kubason »

teda, nemám slov :)

Uživatelský avatar
miross
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 205
Registrován: 30 čer 2006 12:54

Re: Bubinek ala HaH + jeste vic

Příspěvek od miross »

neladici píše:Smekám před vámi.. opravdu precizní práce, teď už jen jak to bude hrát. Pokud tak jak to vypadá tak je to špičkovej buben
Díky, ale je to opravdu jen domácí provizorní práce, když si představím tuzemské bubínky H&H nebo Hallvad nedá se to srovnat, nemám patřičný Know-How je to první výrobek a dodávám, že já se jen postaral o ubrání materiálu dvacetihranu na "pravidelný" kruh a potom o lak - korpus mi vyrobil Jiřík, fakt šikovnej borec!
Jo a příště mi tykej :)
Kryštof píše:Tak to je fakt hustým hlavně nechápu jak se ti to podařilo rozbrousit dokulata z toho 10ti hranu.
No jinak než ručně to nešlo, měl jsem strach pokud bych to upnul na soustruh, že by se to rozletělo. Vyrobyl jsem si takovej pomocnej forichtung na ubrání dřeva a taky mi soused daroval super šmirgl ze Švýcarska, myslím, že za víkend jsem to měl srovnané + dalších pár dní leštění povrchu před nanášením laku.
Kubason píše:teda, nemám slov :)
Já tady z těch odkazů taky ne:
http://www.heirloomdrumco.com/Builder_Blog.php
http://www.drummercafe.com/forum/index. ... ic=25705.0
http://axiompercussion.blogspot.com/
http://rhythmkingdrums.com/1shells.htm

Odpovědět

Zpět na „Receptář - aneb jak to vyrobit doma“