Anketní otázka No. 8

Najdete zde diskusi k článkům Bubenického magazínu
Odpovědět
Trade
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2128
Registrován: 29 srp 2005 14:44
Bydliště: Plzeň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Anketní otázka No. 8

Příspěvek od Trade »

http://www.bubenickymagazin.eu/content/54-milos-vesely

Mno, já se přiznám, že za svůj krátký bubenický život jsem od veselého nepřehrál ani stránku:) Vlastně až na Tuzara mam samý zahraniční věci. A taky mi přijde, že je pan Veselý příliš glorifikován. Jistě to bude výborný pedagog, ale že by to byl prostě ten "jediný pravý", ke kterému musí jít každý, kdo chce dobře hrát, to asi ne...je to i vidno na odpovědích, odhadem třetina respondentů nepoužívala nikdy ani jeho učebnice.
Martin Vajgl: Já nevim, já řikam paradidly:) paradidle mi zní obdobně jako "běž nakrmit králíci"

Retsam
Nováček
Příspěvky: 39
Registrován: 08 dub 2007 14:02

Příspěvek od Retsam »

Ještě jsem neslyšel že je Veselý jediný a pravý.
Je výbornej učitel a jeho noty jsou kvalitní a to mluví za všechno.
Beru jeho glorifikaci jako hodnocení kvality, protože ještě jsem nezaslech důkaz který by mě dokázal o opaku.
Šaráda, nic víc, ale jestli bych si měl vybrat z českejch, ke komu chodit, tak k němu. A kdo ne? :D

Martin Vajgl
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 414
Registrován: 24 srp 2006 18:37
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin Vajgl »

Trade píše:Já nevim, já řikam paradidly:) paradidle mi zní obdobně jako "běž nakrmit králíci"
No, vida, panáček je vnímavý! :D Tak to se dvojnásob těším na ten koncert a setkání v Plzni :idea: (spojeno s předáváním Studentských Pečetí :mrgreen: )

Uživatelský avatar
mates
Správce
Příspěvky: 2379
Registrován: 27 kvě 2005 22:54
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mates »

Od veseleho mi dalo nejvic, akorad jeho akcenty.
ja bych to shrnul

Akcenty = vyborne a hodi se do praktickeho zivota.

Etudy na soupravu = no to je nuda jako svine, i kdyz si to clovek zkomlikuje nejakou variaci je to nudnej opruz bez diskuze.
Jediny co mi to dalo je ze mam prehlednost cteni not pro prechody.

Koordinace, jsou zajimavy, nektery variace implementuji do praxe dodnes. Ale rekl bych ze se bez toho zit a jina zahranicni skoly tuto publikaci spolehlive nahradi.

Pararytmy - to uz je pro mne novinka a za meho mladi jeste nebyla.
Mam ji doma, ale jen do sbirky.

Skola na MB. tu uz vydal asi z nudy aby mel asi i neco na bubinek.

Kazdopadne kdyz to shrnu bez Veseleho se da spolehlive zit a naucit se vyborne na bici i bez nej.

Kazdopadne lituji zaky ktery jedou jen veseleho, jeste ze muj ucitel to mel jako doplnek, jelikoz to bych otravenej nudou skocil na bici v prvnim rocniku.
je daleko vice zabavnych a kreativnich skol. Vesely je nuda, jako doplnek k vyuce do beru a je to dobry.
Nepopiram ze clovek z jeho skol muze byt super bubenik to asi jo, ale clovek aby vydrzel tenhle pristup musi byt znacne cilevedomej.

drmr
Řečník Sféry
Příspěvky: 977
Registrován: 23 říj 2006 21:13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od drmr »

He he, tak už je to tu? Myslel som si, že budem asi jediný ktorý od p. Veselého nedal nič, ale ako som zistil, opak je pravdou.. :D Uff, to mi odľahlo!! :D

Radim
Správce
Příspěvky: 3306
Registrován: 07 srp 2003 12:48
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radim »

Sice se mne na to nikdo neptal, ale stejně přispěju svým postřehem ke školám.
V poslední době jsem docela řešil z čeho cvičit až jsem, také s přispěním názoru Dana Šoltise, došel k tomu, že je skoro jedno co člověk cvičí (mám na mysli cokoli z ověřeného!), pokud to cvičí poctivě, precizně a snaží se z toho dostat maximum.
Ve Veselých notách ta muzika asi je, ale je jen na každém hráči, aby to z toho vydoloval. Bezduché přehrání je asi k ničemu. Bohužel mi přijde, že Veselý jde v procvičování koordinace a techniky ve svých cvičeních (napříč učebnicemi) dost hluboko, ale cesta ke zvládnutí je strašně dlouhá a skoro by se mi chtělo napsat "nudná". Čímž nechci tento způsob výuky šmahem odsoudit. Jen prostě pro ňoumu, kterej sedí 8 hodin v práci a pak si jde večer, samozřejmě unavený a s mozkem fungujícím již jen na 30%, na 2 hodiny (dá-li Bůh, manželka/přítelkyně a zdraví) něco zašmrdlat na zkušebnu je to práce na desetiletí a hlavně mnohem menší zábava než hraní dejme tomu z Chestera, Garibaldiho, Chaffeeho, Rileyho atd. Opět, tím nechci říct nic v tom smyslu, že přehrání jiných škol je "zkratka", to vůbec ne. Poctivě musí člověk vydřít všechno. Jen ten Veselý mi přijde, že jde hodně do hloubky a na to již prostě nemám ve svých 32-ti letech čas a energii (asi blbý názor, já vím).
Každopádně třeba Akcenty jsou, podle mého, naprosto vynikající záležitost. Opět jsem se k nim teď po nějaké době vrátil a je to super na procvičení techniky, dynamiky, preciznosti, koordinace (nikdy jsem je vyloženě nedřel naplno, ale přesto mi vždy hodně pomohlo, když jsem se jim nějakou dobu věnoval). Etudy na bicí soupravu mě strašně nebavily, Paradidly jsou docela fajn, ale zcela nepochopitelně (že by ono utajované know-how? proč tedy učebnice vůbec vycházejí?) je sešit neúplný (=nejsou v něm vyznačené tzv. kroužky (akcenty), bez nichž je to naprosto o ničem - je možné, že je p.Veselý "domyslel" až později, ačkoli to se mi nechce moc věřit).
Koordinace je, podle mne, v mnoha směrech škola překonaná spoustou jiných zahraničních, čímž nechci říct, že zcela zbytečná. Sám jsem z toho kus cvičil, nebylo to špatný, ale ze cvičení Chestera cítím po kratší době mnohem větší přínos.
Tak jsem se vyblil, ale znovu podotýkám, že je to jen můj názor a samozřejmě kdybych chodil přímo k Veselýmu, tak mám určitě názor jiný. Jeho metodu bych si nedovolil odsoudit, jen si myslím (ostatně jako třeba Martin), že dnes už je těch kvalitních možností i v tuzemsku docela dost.

Uživatelský avatar
mates
Správce
Příspěvky: 2379
Registrován: 27 kvě 2005 22:54
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mates »

jeste bych chtel upozornit, tedy muj nazor je clovek na Veselyho skolama degraduje ve schopnosti cist normalne noty. Znam spousty lidi co hraji z veseleho a pak poradne neprectou Lathama ci Garibladiho.

Dyt to vime vsichni kdo nejakou vyuku ve stylu vesely melo.
Radek s osminkama na snare pod tim kopak, a ted spousty variaci, sposty poznamek v notech, spusty barvicek od ucitele, tady na tu osminu hraj toto a tady na tu toto. a porad clovek vydel jen te obyc zapis se spoustou poznamek.

Pak clovek dostane na pult korektne zapsanej groove a neni schopen to rozlouskat.

Radim
Správce
Příspěvky: 3306
Registrován: 07 srp 2003 12:48
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radim »

Ale já myslím, Matesi, že Veselý to schválně psal relativně jednoduše a přehledně a moc dobře si uvědomoval, že na "čtení" je třeba přehrát úplně jiné školy, ve své době třeba Tuzara (kterého já dřu v potu tváře dodnes :-)). Toto bych nebral jako deficit těch škol, nýbrž jako záměr.

Uživatelský avatar
mates
Správce
Příspěvky: 2379
Registrován: 27 kvě 2005 22:54
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mates »

To jo, ale slysel jsem ze jeho zaci hraji jen z toho.
treba znam jednoho ucitele ktery jede s zaky taky jen a jen veseleho.
Takze pokud zak nevidi krom toho nic nez jednoduche zapisy doplne barvickama, tak to jako deficit ve vyuce povazuji.

Ta skola ma vyhodu do zacatku, kde potrebujes aby zak mel co cvicit bez velke znalosti not, a hned s nim neco muzes delat to je vyborne. Ale jet jen podle toho je vazne sileny. Doplnek k vyuce vyborne ale jenom vesely povazuji za nesmysl.

Benbuben
R. I. P.
Příspěvky: 4193
Registrován: 29 srp 2004 16:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Benbuben »

Nevím o tom, že by (pan profesor :P) Veselý učil jen ze svých škol, dělal třeba, co se mi doslechlo, i z různejch playalongů právě na čtení not, atakdále.

Uživatelský avatar
mates
Správce
Příspěvky: 2379
Registrován: 27 kvě 2005 22:54
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mates »

To mozna treba ted uz asi vymeknul, a i dostupnych materialu je zde ted hafo, ale predstav si to drive kdyz tu nic nebylo.

Atlet
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2239
Registrován: 14 črc 2003 14:05
Bydliště: Praha

Příspěvek od Atlet »

Tak si taky pridam vyblitek - Sesity Veseleho jsou dle meho nazoru a zkusenosti uplne dostacujici k tomu, aby se clovek naucil hrat na bici presne, dynamicky, technicky a koordinacne. Nespocet verzi hrani akcentu (s prirazama, do kotlu, s dvojkama, se stridavyma sestactinama,...), o variacich paradidlu rozlozenych do soupravy ani nemluve. Ale je pak na kazdem hraci, jak tu techniku ziskanou cvicenim techto sesitu rozvine do muzikalnosti - to uz se cerpa z poslechu, s hrani s nahravkou ci z nejakych funkovych skol (Latham, Garibaldi...) Prosel jsem vyukou u zaka od Veseleho, ktery vicemene ucil podobnym zpusobem (maji to holt zazrany...) a musim rict, ze ten zaber vsech sesitu je hezky komplexni a cloveka rozviji univerzalne, nez kdyby tri roky drel Garibaldiho, zahral ctyri groovy a uz do toho nezvladnul pridat akcentovy break.
Z odpovedi se mi nejvice libila odpoved Doxy.
No a muzete mne odsoudit jako stoupence kultu.

Uživatelský avatar
mates
Správce
Příspěvky: 2379
Registrován: 27 kvě 2005 22:54
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mates »

Nikdo te neodsoudi, ja mel veseleho sesity jako doplnek k vyuce 8 let.
A odnesl jsem si z toho neco co póuzivam dodnes. Dyt break postaveny bez akcentu dneska snad ani nejde, nektere prvky z kordinace se mi taky hodily. Urce ta skola je skolou na bici to bezpochyby. Za me ery tu nic na soupravu nebylo, vlastne ani nevim co bych jinak hral, mozna zapisky z notovehe sesitku meho ucitele bo ja nevim. Nic komlexniho na soupravu tu drive nic nebylo. Tedy alspon ja o nicem plodnym nevim.

Benbuben
R. I. P.
Příspěvky: 4193
Registrován: 29 srp 2004 16:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Benbuben »

Když tu nic moc jinýho nebylo, tak asi ani nic moc jinýho nezbejvalo, než učit ze svýho, no ne? Těžko to někomu vyčítat. :wink:

sasa
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3061
Registrován: 05 srp 2003 09:40
Bydliště: praha

Příspěvek od sasa »

trochu offtopic,a le musím se zeptat páč mi to fakticky nedá "já bych odpověďi nechal poněkud stranou, (teď bude následovat menší intermezzo: nezvládl jsem přehrát ani jednu z jeho škol, a ani nevím jestli to jde, těch variací když se nad tím řádkem akcentů člověk zamyslí je tolik, že by se z toho nejeden po***!- nicméně souhlasím s matesem o těch zápiscích, já mám akcenty tak počmáraný, že kolikrát ani nevim kde ten řádek začíná - a když sem poprvá kouknul na garibaldiho nepřečet jsem zhola nic (ovšem to je čistě můj problém že pořádně neumím noty a všechno louskám tejden), veselý školy mám ale rád už i proto, že je napsaná pro takový paka jako jsem já - obvzvlášť ty akcenty, věřte tomu nebo ne, ale baví mě....)
ale zpět na začátek, tedy k tomu jak byla otázka položena. Kostko, dlouho jsi přemýšlel jak tuhle otázku naformulovat??? věřím, že jo, věřím, že je to úmysl - "popíchnout v otázce a očekávat odpověď v stejné rovině... pokud ne, tak mi to příjde nablblý"
a ještě poslední věc, pokud bych nechodil k veselýmu žákovi, asi by mě ty jeho učebnice dost nasrali, protože by mě zkrátka na nich nemělo co bavit....
a úplně naposled se mi líbil text radima, který napsal že je skoro jedno z čeho cvičíš, důležitý je cvičit - já bych to ještě doplnil "a přemejšlet u toho" (PPPPPPS: přemejšlet a cvičit neumim, nejspíš to budu muset promyslet při nějakým cvičení....) :mrgreen:

sasa
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3061
Registrován: 05 srp 2003 09:40
Bydliště: praha

Příspěvek od sasa »

no abych to uvedl na pravou míru, nablblý, není jako nablblý (jakože bys byl pro mně hňup) - špatně se to vyjadřuje, snad to půjde pochopit z dalšího texty níž. Předpokládal jsem, že odpovíš, že jsi nad tou otázkou přemýšlel (což jsi odpověděl, že přemýšlel a tak to má být), ono totiž napsat otázku v sebecentrickém znění "veselý mně nebaví a proto se zeptám: "tak co si myslíte o těch dávno přežitejch školách nebubnující bublinovitě nafouklý legendy?" (pokud by to tak bylo - bylo by to opravdu nablblý - nablblý - a odpovědi by byli v opravdu trapným znění, všecky by asi veselýho obhajovali a divili by se nad tou otázkou...) - ale otázka je položena s důmyslem a to je to co se mi na týhle otázce moc líbilo, protože kdo ze zůčastněných chtěl, tak pochopil přesně to na co si se ptal - odpovědi mě nezaskočili, ba naopak nedozvěděl jsem se v nich nic na co by mi selský rozum neodpověděl, ale ta otázka kostko, ta otázka je skvěle položená!!!!
(dlouho jsem totiž přemejšlel jak bych se na to zeptal já, a vyšlo mi,že bych se asi radši neptal a proto se mi to moc líbilo)

Radim
Správce
Příspěvky: 3306
Registrován: 07 srp 2003 12:48
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radim »

Mně hlavně vůbec nepřipadalo, že by se Kostka ptal nějak útočně, nebo že by nějak znevažoval práci p.Veselého. Prostě se jen ptal a to se asi holt někdy nesmí :-) Ale možná se ta otázka dala pochopit různými způsoby (asi tak jak kdo chtěl) a jelikož osobně Kostku znám, nedovedu si představit, že by mohl být jakkoli zaujatý vůči Veselému a narážet na význam jeho škol. Spíše chtěl vyvolat nikoli odmítnutí, nýbrž polemiku a srovnávání, což se mu, myslím, zdařilo.
No ale jinak už dlabat na to a cvičit (Veselýho, Tuzara, Garibaldiho, Lathama, Chestera, Chaffeeho.....to je jedno :D ).

sasa
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3061
Registrován: 05 srp 2003 09:40
Bydliště: praha

Příspěvek od sasa »

asi tak nějak jsem to radime chtěl napsat, ale asi moc pracuju a mozek enchávám nejspíš jinde... no nic :D

sasa
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 3061
Registrován: 05 srp 2003 09:40
Bydliště: praha

Příspěvek od sasa »

no přišla mi zkrátka dobře dotázaná, protože jsem se nad ní musel zamyslet, právě tak abych ji nepochopil jako doxa to se mi na tom líbilo, prostě donutila člověka popřemejšlet :mrgreen:

Odpovědět

Zpět na „Články našeho Magazínu Sféry bubeníků => Bubenického Magazínu“