Poprvé do studia ? Několik tipu a rad

Jak to vidí profesionální bubeníci, kteří mají již velké zkušenosti s hrou na bicí a vším, okolo bubnování, a chtěli by předat své poznatky ostatním.
DUMP
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2123
Registrován: 14 led 2006 20:22
Bydliště: česká lípa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DUMP »

Na albu Undisputet Attitude od Slayeru je jeden song, kde si Lombardo s touhle zalezitosti hodne vyhrava a v jedny casti hraje ten samej groove s aplikaci tohohle, driv sem mel za to, ze to postupne zrychluje a zpomaluje.

swampik
Nováček
Příspěvky: 14
Registrován: 20 lis 2006 17:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od swampik »

a taku otazku ked ste nahravali tak kolko ste platili za nahravanie?

drmr
Řečník Sféry
Příspěvky: 977
Registrován: 23 říj 2006 21:13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od drmr »

swampik píše:a taku otazku ked ste nahravali tak kolko ste platili za nahravanie?
..:D..to je trošku otázka 'mimo mísu'..Štúdiá sú rôzne a tým pádom aj ceny..rozptyl je od 500 korún na deň po 16 tisíc na deň..ako kde a ako ktoré štúdio...

bubenici.com
Nováček
Příspěvky: 24
Registrován: 19 led 2007 22:06

..

Příspěvek od bubenici.com »

16 tisíc :shock: to je trochu dosť.. :-) ale to už budú asi fakt ,,štúdia,, :-)

addla
Pokročilý
Příspěvky: 99
Registrován: 21 lis 2006 16:12
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od addla »

teoretická otázka>když bicí hrajou v songu neustále to samé a hlavní je zpěv, bicí jsou jen takové vedlejší>>nedá se ten úsek, co se stále opakuje, zahrát jen několikrát a pak to ten 'studiář' nějak zmákne, ať je to v celé skladbě?

drmr
Řečník Sféry
Příspěvky: 977
Registrován: 23 říj 2006 21:13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od drmr »

Teoretická odpoveď: áno, dá sa to,len je rýchlejšie a jednoduchšie ten part nahrať, ako pracne editovať...v programovaných veciach sa systém copy-paste využíva bežne.. Pri živom hraní to je ale v nahrávke cítiť.. Ono totiž žiadny z nástrojov nieje "druhoradý" a akékoľvek šizení je ľahko identifikovateľné...

Polymorph
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2588
Registrován: 22 bře 2004 23:25
Bydliště: Brno

Příspěvek od Polymorph »

Nebo už rovnou celý part bicích naprogramovat ;)

Ale to by byla škoda...

Já bych se jen vrátil k tomu lepení, myslím si že existuje jeden model ve kterým se dá tato technika použít. A to, když je daná skladby rozdělena na několik vět, myšleno, že po určité části je na konci věty koruna, nějaká sekunda ticha a začíná věta druhá, to jsou v podstatě 3 písně v jedné, tam je toto možný, ale lepit jednotlivý úseky od breaku k breaku a tp je fakt celkem nepraktický! ono jde i o zachování nálady skladby, z čehož vyplývá, že je lepší to tam nahrnout najednou, v jednom rozpoložení, než nahrát první sloku, pak jít na pivo a pak nahrávat refrén... nemá to logiku ;)

P.S. a ktěm Earth, Wind & Fire a že tam těch černejch kluků na pódiu je a slezou se fakt všichni, na ně fakt neplatí ty vtipy o bubeníkovi a basákovi :-D

Medák
Řečník Sféry
Příspěvky: 646
Registrován: 24 říj 2005 14:50
Bydliště: Praha, Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Poprvé do studia ? Několik tipu a rad

Příspěvek od Medák »

Příští pondělí jdu do studia, tak jsem si projel tuhle debatu.
Myslím, že stříhat bicí je ideální pouze tam, kde jsou větší pauzy. Jinak to nikdy nebude znít úplně přirozeně. Ale kdyby si s tím člověk delší dobu hrál, kdoví - to už je ale lepší to nahrát znovu.
Hraní s metronomem ve studiu může být pro člověka, který s tím dříve nepřišel do styku, katastrofální záležitost, protože když na to není zvyklý, jen ho to mate a rozkolísává tempo.
Nejhorší je zvukař-prudič (a debil k tomu), který bubeníkovi ten metronom přikáže (jinak by to prý nešlo) a pak ho ještě jebe, že to nesedí, čímž samozřejmě roste nerovozita a sere se to ještě víc. Toto byl reálný případ jednoho kolegy z Jičína, který z toho nahrávání byl tak deprivovaný, že opustil kapelu. A ve stejném nejmenovaném studiu, ten samý zvukař trápil mého kámoše s basou (z jiné kapely) - přeučoval ho a hrozně mu "radil" během nahrávání (sám byl totiž velký onano-bassman). No a dopadlo to stejně - kámoš také po čase opustil kapelu! Zvukař měl ještě mnoho dalších "skvělých" rad, týkajících se zvuku. Nahrávka nakonec dopadla nemastně neslaně s uzoučkým, nevýrazným zvukem, hůř než ze zkušebny. To studio funguje dodneška v modernizované podobě s lepším vybavením. Takže vybírejte dobře a nevěřte slepě zvukařům!

Medák
Řečník Sféry
Příspěvky: 646
Registrován: 24 říj 2005 14:50
Bydliště: Praha, Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Poprvé do studia ? Několik tipu a rad

Příspěvek od Medák »

Mám jeden takovej rozpor: blány se mají ladit třeba 2 dny před nahráváním, aby si sedly. Na druhou stranu tady zaznělo, že je možné se zvukem laborovat při nahrávání - měnit ladění. Já bych s tím laděním teda radši nehejbal - možná jen trochu doladil. Předestírám, že s tím nemám moc velké zkušenosti - jaký na to máte názor?

Sam Jr.
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2301
Registrován: 22 srp 2003 13:46
Bydliště: Brno, Moravská Třebová

Re: Poprvé do studia ? Několik tipu a rad

Příspěvek od Sam Jr. »

no ty 2 dny jsou myšlený spíš na usazení blány - aby to znělo a drželo ladění. vždycky pak můžeš doladit na akustiku studia svůj ověřený zvuk nebo jakkoliv divoce experimentovat. :)

Medák
Řečník Sféry
Příspěvky: 646
Registrován: 24 říj 2005 14:50
Bydliště: Praha, Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Poprvé do studia ? Několik tipu a rad

Příspěvek od Medák »

Tak to jó. Takže se to vlastně týká hlavně nových blan, ale když už je tam mám nějakou dobu, tak to můžu teoreticky ladit až na místě.

Sam Jr.
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2301
Registrován: 22 srp 2003 13:46
Bydliště: Brno, Moravská Třebová

Re: Poprvé do studia ? Několik tipu a rad

Příspěvek od Sam Jr. »

ale do studia bys měl jít vždycky s novejma blánama :wink:

Medák
Řečník Sféry
Příspěvky: 646
Registrován: 24 říj 2005 14:50
Bydliště: Praha, Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Poprvé do studia ? Několik tipu a rad

Příspěvek od Medák »

No já vím, že asi měl, ale mám celkem nový (krom virblu) a ty blány zas nejsou tak levný.

fankju
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1792
Registrován: 21 dub 2005 20:19

Re: Poprvé do studia ? Několik tipu a rad

Příspěvek od fankju »

Hodně známých má "studiový blány", který maj v šupleti, jednou za čas je použijou právě na natáčení a zase je schovaj. Není to ideální, ale určo lepší, než tam běhat s používanýma.

Miguelito
Nováček
Příspěvky: 17
Registrován: 19 led 2008 02:55
Bydliště: brno

Re:

Příspěvek od Miguelito »

když zahraješ nějaký break, který je dá se říct složity nebo velice složitý, tak málokdy ho zahraješ úplně stejně. Když zahraješ ve studiu určitý break, tak se malinko může stát,když je složitější, že trochu ujedeš, ale důležité nastoupit do půl vteřiny hned na dané téma. To se stává i velkým jménům. Však Emil by verím hovoril to stejné, nie?

Miguelito
Nováček
Příspěvky: 17
Registrován: 19 led 2008 02:55
Bydliště: brno

Re: Poprvé do studia ? Několik tipu a rad

Příspěvek od Miguelito »

emil, ja niemám čo povedať, hovoríš mi z duše. Ako povedá slovenská mudrosť opilosť je nič iné, než - li dobrovolné šialenstvo, dobré je to robit po nahrávanie svojho partu, lebo šialenčit pri hre na nástroj, ale byť neustále v tempu, ale nepiť.

Medák
Řečník Sféry
Příspěvky: 646
Registrován: 24 říj 2005 14:50
Bydliště: Praha, Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Poprvé do studia ? Několik tipu a rad

Příspěvek od Medák »

Tak se můžu podělit o čerstvou zkušenost ze studia. Od pondělí do středy (do včerejška) jsem nahrával společně s kytarou v Hostivaři. Když jsem si postavil bicí a obouchal, byl tam neuvěřitelný rozdíl oproti zkušebně - zvuk se pročistil, všechno znělo jak do sluchátek. Pan zvukař Zdeněk Šikýř mě bubny poladil - kopák mi povolil o dost níž a dobře mi poradil s tlumením (narvaný molitan pohlcuje zvuk, kdežto dobře srovnaná deka nechá buben dýchat). Struňák mně pošteloval takto: Vrchní blánu dal níž, jenže byla už vyprásklá, takže to nešlo o moc (příště opravdu nasadím všechny nové!), dále mně poladil i tu spodní a strunění přitáhl. Doporučoval novou blánu zbytečně nepřepínat. Potom ještě kotel, kde to lazení šlo trochu nahoru. Pak už to znělo fakt suprově a to i na nahrávce bez zvukových úprav.

Miguelito
Nováček
Příspěvky: 17
Registrován: 19 led 2008 02:55
Bydliště: brno

Re:

Příspěvek od Miguelito »

ako to povedal EMIL!! Vlastně je to tak, že keď máš určitú pasáž ritardando, myslím takt, tak klik vypněš. Pak sa to zastaví, pustí sa znovu a pokračuje nahrávanie piesně. S mojú kapelú sme to urobili, natáčali sme i feel good od J. Brown v malinko upravenej verzi, znáš ty stopky. V poslených stopkách nám zvukár vypol klik a odehráli som sám záver s kravinami a pičovinami a behiem toho pičovania opať zvukár zapol klik a pak som sa musel opať chytit. Keby si chcel dókaz, stačí povedať a ja ti pošlem odkaz.

ToP
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 385
Registrován: 09 úno 2007 01:20
Bydliště: divoký západ, taky Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Poprvé do studia ? Několik tipu a rad

Příspěvek od ToP »

Medák píše:Tak se můžu podělit o čerstvou zkušenost ze studia. Od pondělí do středy (do včerejška) jsem nahrával společně s kytarou v Hostivaři. Když jsem si postavil bicí a obouchal, byl tam neuvěřitelný rozdíl oproti zkušebně - zvuk se pročistil, všechno znělo jak do sluchátek. Pan zvukař Zdeněk Šikýř mě bubny poladil - kopák mi povolil o dost níž a dobře mi poradil s tlumením (narvaný molitan pohlcuje zvuk, kdežto dobře srovnaná deka nechá buben dýchat). Struňák mně pošteloval takto: Vrchní blánu dal níž, jenže byla už vyprásklá, takže to nešlo o moc (příště opravdu nasadím všechny nové!), dále mně poladil i tu spodní a strunění přitáhl. Doporučoval novou blánu zbytečně nepřepínat. Potom ještě kotel, kde to lazení šlo trochu nahoru. Pak už to znělo fakt suprově a to i na nahrávce bez zvukových úprav.
ahá..... dobré.
Můžu se zeptat koliks měl toho molitanu v kopáku? A jak vysoká byla posléze ta deka? Mám v kopáku 4cm vrstvu - je to vlastně vystřižený čtverec z lehátka stočený do tvaru u-rampy a položený na spodní půlsrpek v kopáku a dotýká se mírně obou blan, aby mi moc necestoval po kopáku během přepravy - nemám díru v rezo. Takže i tohle myslíš zbytečně tlumí?

Medák
Řečník Sféry
Příspěvky: 646
Registrován: 24 říj 2005 14:50
Bydliště: Praha, Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Poprvé do studia ? Několik tipu a rad

Příspěvek od Medák »

Dřív jsem tam měl asi tři vystřižené kousky z molitanu (cca 20x15x5 cm) opřené o hrací blánu.
No, a ta deka měla běžný rozměr, byla položená na spodek kopáku a srolovaná tak, že se dotýkala přední i zadní blány (asi stejně jako tam máš ty molitany). Nevím, jestli je to s těmi molitany pravda, protože deka by ten zvuk mohla pohlcovat stejně, ale mýmu kopáku to pomohlo o dost. Být tebou, tak to rozhodně vyzkouším a porovnám - si třeba půjč z domu nějakou deku na "pokus" a když to bude lepší, tak sežeň nějakou starou.

gorgano
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 267
Registrován: 28 lis 2006 22:37
Bydliště: Chrastava
Kontaktovat uživatele:

Re: Poprvé do studia ? Několik tipu a rad

Příspěvek od gorgano »

Potřebuju vědět, jestli ve studiu vadí, když virbl vyloženě zvoní...mě se zvuk docela libí, ale má vcelku dlouhej zvonivej dozvuk, tak jestli se to ve studiu bude srát?

drmr
Řečník Sféry
Příspěvky: 977
Registrován: 23 říj 2006 21:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Poprvé do studia ? Několik tipu a rad

Příspěvek od drmr »

Záleží na type tej alikvóty, jej intenzite a na tom, či ju ostatné nástroje pohltia, alebo nie.. Problém to môže byť aj v prípade, že je to taký ten "kolajnicovitý" dozvuk, kt. sa nasnímaním niekoľkonásobne zväčší. Odporúčam mať po ruke ladiaci kľúč, gaffu, moongel, O rings.... ;) :D

Uživatelský avatar
mates
Správce
Příspěvky: 2379
Registrován: 27 kvě 2005 22:54
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Poprvé do studia ? Několik tipu a rad

Příspěvek od mates »

Tak mohl by to zvukar za Gatovat ne ??

gorgano
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 267
Registrován: 28 lis 2006 22:37
Bydliště: Chrastava
Kontaktovat uživatele:

Re: Poprvé do studia ? Několik tipu a rad

Příspěvek od gorgano »

To je v prdeli, ze ja vubec nemam zkusenosti stim, jak naladit bubinek do studia...ikdyz se mi zvuk libi ve zkusebne, ve studiu to bude jiny, a ikdyz to tam doladim, stejne to bude znit jinak, kdyz se bude snimat jen hraci blana, nebo se mýlím??Jako mám vcelku jasnou představu jak bych chtěl mít bubínek na nahrávce, ale nevim jak toho docílit..V příloze přidávám ukázku...hodně se tenhle zvuk používá, jde mi o to, jestli je to tím jak se to nazvučí, nebo lazením, a v tom případě jak to naladit aby z toho něco podobnýho ve finále vylezlo...Ď za info
Přílohy
bubinek.mp3
(242.09 KiB) Staženo 546 x

drmr
Řečník Sféry
Příspěvky: 977
Registrován: 23 říj 2006 21:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Poprvé do studia ? Několik tipu a rad

Příspěvek od drmr »

2mates: jó, gateovat... alebo rovno trigrovat.. :D Si "blázen"? :D Záznej a zle naladený buben žiadnym gateom nevylepšíš ani neukoriguješ..
2gorgano: bubny sa neladia "extra" do štúdia a extra na live.. Mali by hrať vždy rovnako "správne" podľa Tvojho vkusu..je to totiž "Tvoj hlas" a úlohou zvukára je ho zosnímať... Vo väčšine prípadov sa na snare-i sníma ako hracia blana, tak rezo, občas sa používa aj 3tí mikrák tak pol metra od snare-u vo výške jeho pomyselného stredu. To je už ale vec akustiky miestnosti a zvukára. Tú ukážku mi N70ka neotvorila, takže Ti k tomu bohužiaĺ nemôžem dať tip.
V každom prípade sa pohraj s ladením, trošku pritlm, nie však moc! Totálne suchý/zatlmený buben Ti v nahrávke zalezie a ostane Ti len plochá šleha, kt. sa nedá žiadnymi efektami na svete upraviť do znejúcej podoby (okrem triggra). Ak idete točiť do "profi" štúdia, nechaj si poradiť od zvukára, do akej max. mierny ho máš pritlmiť. Väčšina tých ľudí vie, kde je to "už moc". Ak nie, daj si buben naladiť človeku, kt. má skúsenosť. Nieje to hanba, tiež za mnou občas prídu týpci, aby som im to naladil.. Hlavne, take it easy! ;)

Odpovědět

Zpět na „Dotazy na profesionály“