Bubeník jako povolání

Jak to vidí profesionální bubeníci, kteří mají již velké zkušenosti s hrou na bicí a vším, okolo bubnování, a chtěli by předat své poznatky ostatním.
Odpovědět
Lothias
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 216
Registrován: 01 říj 2006 22:25

Bubeník jako povolání

Příspěvek od Lothias »

Chtěl bych se zeptat asi spíš profesionálů jestli se dá uživit bubnováním? Jaký s tim má kdo zkušenosti a tak..kolik se tak dá vydělat.....

Uživatelský avatar
mates
Správce
Příspěvky: 2379
Registrován: 27 kvě 2005 22:54
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubeník jako povolání

Příspěvek od mates »

Lothias píše:Chtěl bych se zeptat asi spíš profesionálů jestli se dá uživit bubnováním? Jaký s tim má kdo zkušenosti a tak..kolik se tak dá vydělat.....
Zrejme jo jelikoz potom by se nedalo pouzit slovo profesional.
Profesional je ten ktereho jeho cinost zivi.
Je treba rozlisovat slovo profesional a profesionalni vykon.
Amater je ten ktery neni za cinost plne ziven, ackoliv muze podavat profesionalni vykon.

drmr
Řečník Sféry
Příspěvky: 977
Registrován: 23 říj 2006 21:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubeník jako povolání

Příspěvek od drmr »

Lothias píše:Chtěl bych se zeptat asi spíš profesionálů jestli se dá uživit bubnováním? Jaký s tim má kdo zkušenosti a tak..kolik se tak dá vydělat.....
:mrgreen: dobrá otázka!! Záleží na tom, aký máš životný štýl..pre niekoho sú veľké prachy milión ročne, pre iného je táto suma 'peenuts'..ale vážne..dá, ale musíš makať yak prase a niekedy to na čom sa účastníš brať ako 'prácu' (neriešiť umeleckú alebo hud.stránku veci) .. mám k tomu také prirovnanie..Cítim sa niekedy ako callgirl, kt. tiež nerieši, či je jej zákazník sympatický..keď sa chce udržať v biznise, musí byť dobrá a odovzdávať dokonalú 'prácu'.Len vtedy si udrží 'zákazníkov' kt. prídu zas.. :D ..Je to permanetný boj a stres, ale baví na to a nič iné neviem.. :D ..
P.S.ešte detail..ak sa tým chceš živiť,musíš byť schopný hrať všetko... :) ..len bum-čvach je málo..a aj ten musí byť luxusný.. :D

Lothias
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 216
Registrován: 01 říj 2006 22:25

Příspěvek od Lothias »

S tím počítám :) živit se bubnama doopravdy chci a vím, že na to musím bejt hodně dobrej...takže cvičit cvičit cvičit cvičit :wink:

onehalph
Řečník Sféry
Příspěvky: 567
Registrován: 01 čer 2006 11:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od onehalph »

Lothias píše:S tím počítám :) živit se bubnama doopravdy chci a vím, že na to musím bejt hodně dobrej...takže cvičit cvičit cvičit cvičit :wink:
kdyz se divam do Tvyho profilu, tak s Tvym vztahem k popu a dechovce (coz jsou mimochodem nejvynosnejsi oblasti v muzice) to budes mit s profi drahou tezky :-) ale preju Ti to - samozrejme ....

Psyker
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1363
Registrován: 09 čer 2004 14:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Psyker »

Ja bych se chtel svym hranim nekdy v budoucnu prizivit a nebo dokonce zaplatit si i bubny :) A tak sem se ted vysral na huleni a zacal sem cvicit :D

drmr
Řečník Sféry
Příspěvky: 977
Registrován: 23 říj 2006 21:13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od drmr »

onehalph píše: kdyz se divam do Tvyho profilu, tak s Tvym vztahem k popu a dechovce (coz jsou mimochodem nejvynosnejsi oblasti v muzice) to budes mit s profi drahou tezky :-) ale preju Ti to - samozrejme ....
...ešte k prachom..najväčšie prachy zarobíš ako úpravca (aranžér) ľudových piesní, príp. ako autor jinglů..upraviť, natočiť, nahlásiť na OSA a objednávať Bentley.. :D bohužiaľ som zlý aranžér a jingle a ľudovky neznášam..
iba z hraním na bubny je to tak na Wartburga... Ja okrem hrania dramaturgujem, produkujem a jeden čas som bol hud.direktor muzikálovej show v Nemecku..len z bubnovaním to ide ťažko.. Ale držím palec!! :D

Lothias
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 216
Registrován: 01 říj 2006 22:25

Příspěvek od Lothias »

onehalph píše: kdyz se divam do Tvyho profilu, tak s Tvym vztahem k popu a dechovce (coz jsou mimochodem nejvynosnejsi oblasti v muzice) to budes mit s profi drahou tezky :-) ale preju Ti to - samozrejme ....
když mi zaplatíš tak ti zahraju klidně i popdechovku :wink:
v tom si myslim problém nebude...

Lothias
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 216
Registrován: 01 říj 2006 22:25

Příspěvek od Lothias »

Já jsem myslel že bych třeba přes den třeba učil :mrgreen: nebo něco podobnýho a večer hrál...patrně bych pak neměl moc času na něco jinýho ale celej život věnovat bubnům je super ne? :D

Případně bych si maličko přivydělával historickým šermem..to je taky super věc :wink:
Naposledy upravil(a) Lothias dne 19 led 2007 19:02, celkem upraveno 1 x.

onehalph
Řečník Sféry
Příspěvky: 567
Registrován: 01 čer 2006 11:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od onehalph »

lothias: narazim jen na to, jak je dnes prilis mnoho lidi, kteri ocividne nesnasi svou praci - a presto ji stale delaji - mam na mysli predevsim prace bez nutneho velkeho vzdelani jako jsou treba pinklove/pinklice nebo pokladni v supermarketu - vzdycky me vytaci, kdyz si na me snazi vylivat svuj mindrak - ale zatim jsem se nikdy neuchylil k tomu, abych to nahlas okomentoval - myslim, ze by to stejne nedopadlo na urodnou pudu :-) Takze to smerovalo taky k tomu, aby to na Tobe pri tom hrani veci, ktery jsou jinak hudebne naprosto mimo Tebe taky nebylo videt, ze je to ta nejvetsi pruda, kterou jsi v zivote zazil - coz chce krome profesionalni univerzalnosti taky jistou davku herectvi, silnej zaludek a kratkou pamet :-)
Naposledy upravil(a) onehalph dne 19 led 2007 19:30, celkem upraveno 1 x.

drmr
Řečník Sféry
Příspěvky: 977
Registrován: 23 říj 2006 21:13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od drmr »

Lothias píše:Já jsem myslel že bych třeba přes den třeba učil :mrgreen: nebo něco podobnýho a večer hrál...patrně bych pak neměl moc času na něco jinýho ale celej život věnovat bubnům je super ne? :D
no, nápad je to gút, akurát v tom je jeden háček..Chcem vidieť riaditeľa hudebky (konzervatória, atď) kt. Ti bude akceptovať permanetné a nepredvídateľné záskoky a absencie v učebni..alebo si myslíš, že profíci robia iba cez víkendy? :D ..viem, že sa to dá, dvaja naši dechaři to takto praktikujú, ale dlhodobo je to neudržateľné..toto je fulltime job.. :D
2onehalph: trafil si ten hřebík KRAAASNE na stred hlavičky! :D
Naposledy upravil(a) drmr dne 19 led 2007 19:09, celkem upraveno 1 x.

Lothias
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 216
Registrován: 01 říj 2006 22:25

Příspěvek od Lothias »

Hmm..v profilu to mám trochu přehnaný.. Pop ještě ujde a mě baví hrát víceméňe cokoli...Kromě Hip-hopu ale to naštěstí hrát nebudu :wink:

Psyker
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1363
Registrován: 09 čer 2004 14:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Psyker »

Hip-hop by mne nevadil. To bych spis mel co delat na plesech :)

onehalph
Řečník Sféry
Příspěvky: 567
Registrován: 01 čer 2006 11:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od onehalph »

nevim, proc se tady na sfere stava zvykem plivat neustale na hip hop - priznam, ani muj nejoblibenejsi styl to neni - ale garantuju vsem pochybovacum, ze existuje tolik vybornych zivych hip hop projektu, ze by vam spadly brady :-) Opakuje se to tady uz po x-te, tak snad ani nebudu uz jmenovat :-)

drmr
Řečník Sféry
Příspěvky: 977
Registrován: 23 říj 2006 21:13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od drmr »

Lothias píše:Hmm..v profilu to mám trochu přehnaný.. Pop ještě ujde a mě baví hrát víceméňe cokoli...Kromě Hip-hopu ale to naštěstí hrát nebudu :wink:
ani za 5.000€ za desku??:D

Kabal
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 336
Registrován: 30 dub 2006 10:17
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kabal »

onehalph píše:nevim, proc se tady na sfere stava zvykem plivat neustale na hip hop - priznam, ani muj nejoblibenejsi styl to neni - ale garantuju vsem pochybovacum, ze existuje tolik vybornych zivych hip hop projektu, ze by vam spadly brady :-) Opakuje se to tady uz po x-te, tak snad ani nebudu uz jmenovat :-)
Naprostej souhlas... Holt když člověk neví o čem mluví, tak je to těžký :x

drmr
Řečník Sféry
Příspěvky: 977
Registrován: 23 říj 2006 21:13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od drmr »

Kabal píše: Naprostej souhlas... Holt když člověk neví o čem mluví, tak je to těžký :x
..ja by som to nehrotil.. :) ..každý si tým musí prejsť sám..tiež som si niekedy dávno vravel, že 'toto nikdy!'..keď sa Ti však začnú kopiť složenky na stole, názor sa trošku zmení.. :D

Uživatelský avatar
mates
Správce
Příspěvky: 2379
Registrován: 27 kvě 2005 22:54
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mates »

Osobne si myslim ze zivit bubnama se da ale bohuzel ne u nas.
Jsme mala zeme, nabidka prace je omezena. Takze mista na trhu jsou velmi omezana a urcena jen malemu poctu vyvolenych. Kazdej si svuj pisecek hodne hlida. Clovek bud musi byt hodne dobrej aby si ho clovek vsimnul a nebo mit proste zname, kamarady a jine konexe v oblasti hudebniho byznysu.
Emile neuraz se, ale urcite vis ze ty, i jini bubenici ktere se tim zivi nepatrite mezi velmistry bicich nastroju a nasly by se i lepsi hraci. Nekdy proste plati rceni "v jednoduchosti je sila"

O tom byt nejlepsi to totiz taky neni. Clovek na to aby byl v byznisu musi umet zahrat presne, pekne a podle predstav producenta, mit na to zaludek, umet zit v neustale nejistote nestability zda neco bude nebo nebo ne. Umet hrat kdykoliv a cokoliv i kdyz ho ta hudba priliz neoslovuje pac jedno odmitnuti muze vest ke strate pozice na delsi dobu.

Ja osobne si nejsem jistej zda bych chtel cely zivot zasvetit bicim, za prve se ztoho pak nestava zabava ale opravdu prace !!! ktera se vzdy preji ale clovek pak vlastne neumi nic jineho a proste musi to delat i kdyz ho to i mistama pekne sere a urcite i Emil ma stavy kdy ho ta prace stve.

Kdyz to zustane jako amaterska cinost, clovek hraje malo, je vdecnej za to ze si zahraje a hlavne si vybira co bude hrat styl, ktery ho proste bavi.

Profici jsou najemni devky, ktery hrajou porad i co je zrovna nebavi - hold uzivit rodinu je nutnost.

Zivot je otazkou priorit proto drzme se u koryt.

Hlavne jestli si nekdo mysli ze vystuduje konzervator a ma vystarano o dalsi zivobiti je na tezkym omylu. Bud ma vubec stesti ze ma v obci symfonak a nebo lidovou skolu umeni. Ale v orchestru jsou tak dva az 3 hraci na bici a v lidusce jeden ucitel. A vetsinou kdyz dodelam skolu tak ty stavajici lidi z tech mist neodejdou aby mi uvolnili misto.

Taktze vysledek zivit se bicima je na 90% nejistej.

Podle mne je lepsi se naucit na klavesy, nechat se prejmenovat na Vaska a najit si k sobe nejakou Evu a budes v baliku, pac za ty tezky prachy co tyhle dva socani predvadi se mi chce blejt - lze je vube treba nazyvat profesionaly - hnus :mrgreen:

drmr
Řečník Sféry
Příspěvky: 977
Registrován: 23 říj 2006 21:13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od drmr »

mates píše:Osobne si myslim ze zivit bubnama se da ale bohuzel ne u nas.
Jsme mala zeme, nabidka prace je omezena. Takze mista na trhu jsou velmi omezana a urcena jen malemu poctu vyvolenych. Kazdej si svuj pisecek hodne hlida. Clovek bud musi byt hodne dobrej aby si ho clovek vsimnul a nebo mit proste zname, kamarady a jine konexe v oblasti hudebniho byznysu.
Emile neuraz se, ale urcite vis ze ty, i jini bubenici ktere se tim zivi nepatrite mezi velmistry bicich nastroju a nasly by se i lepsi hraci. Nekdy proste plati rceni "v jednoduchosti je sila"

O tom byt nejlepsi to totiz taky neni. Clovek na to aby byl v byznisu musi umet zahrat presne, pekne a podle predstav producenta, mit na to zaludek, umet zit v neustale nejistote nestability zda neco bude nebo nebo ne. Umet hrat kdykoliv a cokoliv i kdyz ho ta hudba priliz neoslovuje pac jedno odmitnuti muze vest ke strate pozice na delsi dobu.

Ja osobne si nejsem jistej zda bych chtel cely zivot zasvetit bicim, za prve se ztoho pak nestava zabava ale opravdu prace !!! ktera se vzdy preji ale clovek pak vlastne neumi nic jineho a proste musi to delat i kdyz ho to i mistama pekne sere a urcite i Emil ma stavy kdy ho ta prace stve.

Kdyz to zustane jako amaterska cinost, clovek hraje malo, je vdecnej za to ze si zahraje a hlavne si vybira co bude hrat styl, ktery ho proste bavi.

Profici jsou najemni devky, ktery hrajou porad i co je zrovna nebavi - hold uzivit rodinu je nutnost.

Zivot je otazkou priorit proto drzme se u koryt.
Počkej matesi..yak to myslíš, že nejsem velmistr!?!? :mrgreen: ...ale vážne..jasné, toto neriešim..len by som rád uviedol jednu vec na pravú mieru: to, že vonku sa tým dá ľahšie uživiť je omyl (vlastná skúsenosť v Nemecku)..o čo väčši trh, o to viac ľudí a muzikantov a konkurencie (luxusnej)..takže priama úmera.. (bavíme sa o štúdiových hráčoch)..M.Valihora býval v N.Y. na priváte s bubeníkom kt. hral s Methenym turné v U.S. (Sanches?-neviem,aby som nekecal)..tie prachy sú vyplácané týždenne, a verte mi, nieje to 10tisíc..mimo turné ten človek šetrí každý $, hrá kluby za 50$ a čaká na TO lano..väčšina týchto luxusných mladých muzikantov býva v prenajatých bytoch kde okrem postele, skrine, nástroja a i-podu NEMAJÚ NIČ..a šajby typu Gadd majú toto peklo za sebou..po 30.-40.rokoch hrania..
Áno,niekedy to chce silné nervy, žalúdok atď..a to, že to je práca je tiež pravda..krásna, dobrodružná, plná výziev a hlavne kreatívna..Nikdy som nepociťoval väčšie zadosťučinenie, ako keď sa mi MOJIM hraním podarilo urobiť zo 'sračky' počúvateľnú vec (a je ich hodně-hehe) ..a o toto ide..Živiť sa hudbou je úžasné!Len si to vyžaduje nebazírovať na 'sociálnych istotách' a pohodlí, kt. prináša pravidelný príjem od zamestnávateľa.. :D
presne,ako si písal.Život je otázkou priorít! :)

Uživatelský avatar
mates
Správce
Příspěvky: 2379
Registrován: 27 kvě 2005 22:54
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mates »

drmr píše:Počkej matesi..yak to myslíš, že nejsem velmistr!?!? :mrgreen: ...:)
Ne jen jsem chtel rici ze do tech ufounu, mimozemstanu a cyborgu typu Lang, Vehickl :) atd mame vsichni daleko, vcetne slovenskych ci ceskych profiku. Lec to neznamena to ze se mi treba Lang libi - mne treba vubec ne, nema to hlavu ani patu, technicky neuveritelne ale to je vse.

drmr
Řečník Sféry
Příspěvky: 977
Registrován: 23 říj 2006 21:13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od drmr »

mates píše: Ne jen jsem chtel rici ze do tech ufounu, mimozemstanu a cyborgu typu Lang, Vehickl :) atd mame vsichni daleko, vcetne slovenskych ci ceskych profiku. Lec to neznamena to ze se mi treba Lang libi - mne treba vubec ne, nema to hlavu ani patu, technicky neuveritelne ale to je vse.
ne ne ne milý matesi, už je neskoro!! Už si to žiadnym vysvetľovaním u mňa nevyžehlíš!! :D :D :mrgreen:

Uživatelský avatar
mates
Správce
Příspěvky: 2379
Registrován: 27 kvě 2005 22:54
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mates »

No mne se hranim alespon ty bubny zaplatily. A zacinam z holou prdeli na novo. :) Prizivit se bubnami malinkato da. Ta tisicovka za kseft potesi :)
Ale pod 150,- na hodinu uz nechodim. :D A hlavne je treba brat v potaz zkousky ktere nikdo neplati ! takze i relativne dobre vypadajici kseft nemusi byt ve vysledku zazrak kdyz kolem neho pak stravite spousty casu.

Psyker
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1363
Registrován: 09 čer 2004 14:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Psyker »

Jeee a to ru ted resite kdyz sem prisel z hospody :)) Pche to by se musel kazdej posrat predem, kdyby si to tak planoval. Jedna vec je bejt najemna sila a druha ta vec ze se povede sestavit kapelu. Hele nestraste lidi- treba muzou mit stesti jako kabati nebo tak. Sila osudu je v tom ze ste ve spravnou chvili na spravnym miste a pak muzete treba jako Ben trustovat cemu chcete. muhehe :D

drmr
Řečník Sféry
Příspěvky: 977
Registrován: 23 říj 2006 21:13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od drmr »

Psyker píše:Jeee a to ru ted resite kdyz sem prisel z hospody :)) Pche to by se musel kazdej posrat predem, kdyby si to tak planoval. Jedna vec je bejt najemna sila a druha ta vec ze se povede sestavit kapelu. Hele nestraste lidi- treba muzou mit stesti jako kabati nebo tak. Sila osudu je v tom ze ste ve spravnou chvili na spravnym miste a pak muzete treba jako Ben trustovat cemu chcete. muhehe :D
..máš pravdu, lenže toto nieje o 'strašení'..Ide mi o 'poodkrytie' závoja mylných predstáv kt. sa týkajú života profes. muzikanta (a je ich kopec)..Šťastie praje pripraveným..Keď si niekto myslí, že postaví fantastickú kapelu a má vyděláno, je na omyle..Treba poukazovať na riziká a problémy života na 'voľnej nohe', aby Ťa neprekvapili (alebo čo najmenej) prekážky na ceste..Nie všetci majú 40rokov a životné skúsenosti..Rozhodovanie či 'to dám alebo nie' je samozrejme na každom jedincovi.. :)
Naposledy upravil(a) drmr dne 20 led 2007 12:59, celkem upraveno 1 x.

Martin Vajgl
Pokročilý diskutér Sféry
Příspěvky: 414
Registrován: 24 srp 2006 18:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Bubeník jako povolání

Příspěvek od Martin Vajgl »

Lothias píše:Chtěl bych se zeptat asi spíš profesionálů jestli se dá uživit bubnováním? Jaký s tim má kdo zkušenosti a tak..kolik se tak dá vydělat.....
Něco takového se trochu řeší v anketní otázce Magazíbu Sféry no. 3 http://magazin.sferabubeniku.info/No-3.htm

Já mám pocit, že když se dá uživit auto-bazarničením, bylo by něco v nepořádku, kdyby se nedalo uživit oborem, který se studuje na odborných středních a vysokých školách... Každopádně je to hodně otázka schopnosti být univerzální, spolehlivý a zároveň mít to pověstné štěstí na situaci.
A kolik se dá vydělat? Samozřejmě, že bubeníků, kteří u nás vydělají muzikou meloun ročně není rozhodně víc než prstů na jedné ruce a souvisí to přímo s jejich účinkováním v "drahé" kapele. Ale to je extrém. Pak je to druhá skupina lidí o počtu cca prstů na druhé ruce :D (pokud zůstaneme takto konspirativní) :mrgreen: , kteří fungují proměnně v různých projektech zároveň, když se zadaří a mají štěstí na "práci", 300 ročně s tantáči a Intergramem to dá. Pak tady je ale početná "šedá zóna" hráčů, kteří nejsou až tak mediálně "exponovaní", ale přitom řadu let fungují v pohodě na bázi různých kombinací "příholbiček" a angažmá v orchestrech a symfoňácích a tam se podle mě lze dostat nad výši průměrného platu v ČR (kolik to teď vlastně je?). Když k tomu ještě učí, často se finančně dostanou k výši příjmů skupiny b)

Jinak souhlas se vším, co tu padlo, určitě je to džob s korouhvičkou nahoru a dolů a stačí aby někdo v kapele dostal chřipku a zbytek členů přichází o peníze. Vždycky je dobré mít nějakou rezervu na horší časy.
Taky souhlasím s tím, že je to hodně o schopnosti hrát i v těch sračkových projektech, na druhou stranu jsem vždycky k těmto věcem přistupoval pozitivně, i podobný kšeft ti může přinést něco nového, novou zkušenost. Když to člověk vezme z tohoto úhlu pohledu, vlastně se dá hezky pobavit i hraním na plese, když ta kapela pěkně šlape, ty to musíš dát z listu, je tam málo světla, noty jsou napsaný škrabopisem... Výborná škola..
Jen si dovolím nesouhlasit s Matesem v tom tvrzení, že je lepší nechat si muziku pro zábavu: to je jako se vším. Taky si nenecháš do smrti bubny Stagg jenom proto, že ti to pro tu zábavu stačí. Když chceš něco dělat pořádně, stejně ti nezbyde, než k tomu přistupovat na plno a "profesionálně". No a pak je velký rozdíl, jestli při tom ještě musíš řešit nějaké jiné zaměstnání, které ti ubírá čas a energii a nebo jestli se můžeš věnovat jenom hraní.

Odpovědět

Zpět na „Dotazy na profesionály“