Garantovaná hmotnost paliček

Čím nejradši mlátíte do škopků? Rozdíly, oblíbené a neoblíbené značky...

Odpovědět
Uživatelský avatar
R - stick
Správce
Příspěvky: 994
Registrován: 10 črc 2003 21:01
Bydliště: Vysoké Studnice
Kontaktovat uživatele:

Garantovaná hmotnost paliček

Příspěvek od R - stick »

Dostal jsem na mail hodně zajímavý dotaz ohledně možnosti dodržení určité hmotnosti paliček v rámci jednoho modelu - a hodně by mě v tomto případě zajímal i váš názor:
Chtěl bych se zeptat zda je u Vás možné objednat si paličky o určité hmotnosti, případně v jakém rozmezí a v jaké toleranci jste schopen paličky o určité hmotnosti zaslat?
a moje odpověď:
Požadavek na stejnou hmotnost paličky je trochu složitější, než na první
pohled vypadá. O co jde:

- každý model má svojí specifickou hmotnost. V rámci této hmotnosti mohou
být rozdíly mezi jednotlivými paličkami u habru -+ 8g a u hikoru až +- 16g
S tím souvisí následující bod:
- každý materiál má určitou měrnou hmotnost - u habru je to 600-800 kg/m3, u
hikoru 700-1000 kg/m3 Tato hmotnost je závislá na růstových podmínkách a
lokalitě, kde se dřevina vyskytovala.

- pokud vyjdu z faktu, že např průměrná hmotnost modelu 5A je 48 g (v této
kategorii se mohou vyskytovat odchylky mezi 39 - 56 g!!) tak jsem schopen z
jedné série zkompletovat dávku o váze např 46 g s odchylkou +- 1 g a v
případě, že se těch paliček dělá víc, tak zajistit, že i další dodávka se
bude v této toleranci pohybovat. Ovšem toto představuje problém do
budoucna - pokud dostanu dodávku materiálu s jinou hustotou dřeva, pak tuto
hmotnost buď budu, nebo nebudu schopen zajistit a budu se muset pohybovat v
nějaké toleranci. Odhaduji to tak na 2 - 5 g - ale zatím toto nemám
podchyceno.

Pokud budete chtít zajistit paličky se stejnou hmotností, bude to možné -
ale standardně pouze u modelů se základními rozměry - a zde budu muset mít
definovanou výchozí hmotnost modelu. V takovém případě jsem pak schopen
garantovat odchylku -+ 1 g v rámci dodávky a -+2g v rámci opakované dodávky.
Pokud by na tuto hmotnost ale byl požadavek v případě modelů vyráběných na
zakázku, tak tam pak počítejte s minimálně čtyřnásobnou cenou takového
modelu - nebo s hodinovou sazbou za jeho výrobu.

Takže abych to shrnul, možnost objednat paličky o určité hmotnosti je, a
možnost zasílání v určité toleranci je také. Musím ale znát výchozí model
paličky, případně požadavek na její hmotnost, abych mohl stanovit výchozí
hodnotu.

Závěrem musím ještě upozornit na nabídku od Balbexu a Pellwoodu na paličky o
stejné hmotnosti. V případě Ivana Pelíška bych tomu věřil, v případě Balbexu
ani omylem ... Je sice pravda, že paličky od obou mohou být (a jsou)
perfektně spárované - ale výšepopsanému specifiku dřevin se nevyhnou ani
oni. A opravdu hodně by mě zajímalo, jestli paličky zakoupené v rozmezí 1 -
2 let budou mít opravdu tu samou hmotnost. Ono totiž aby jste mohl porovnat
uvedenou hmotnost, tak by jste musel znát výchozí hodnotu - tedy kolik má
který model vážit. Toto je stěžejní a základní informace - ale u žádné z
těchto firem ji bohužel nenajdete.
Zajímá mě hlavně, zda je z vaší strany požadavek na stejnou hmotnost paliček, a hlavně vaše poznatky v tomto směru.

Sam Jr.
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2301
Registrován: 22 srp 2003 13:46
Bydliště: Brno, Moravská Třebová

Re: Garantovaná hmotnost paliček

Příspěvek od Sam Jr. »

Já koupím dejme tomu 5 párů paliček a všechny je hodím do pouzdra na paličky, před každým zkoušením/koncertem si pak namátkou vyberu pár paliček kterým budu hrát a další jsou v záloze. Proto ANO, je pro mě důležitý malý váhový rozdíl mezi paličkami jednoho modelu (dodávky). Perfektní pár naopak z tohoto důvodu neocením. Ale já se svou nízkou spotřebou asi nejsem reprezentativní vzorek bubenické populace :D

Sheafraidh
Řečník Sféry
Příspěvky: 789
Registrován: 17 bře 2005 18:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Garantovaná hmotnost paliček

Příspěvek od Sheafraidh »

Tomu pozadavku celkem rozumim - je docela znat, kdyz mam jednu palicku lehci a jednu tezsi - hlavne treba pri breaku na virbl.
Co se tyce balbexu, tak vim, ze je to schopen zajistit, protoze uvedeny pozadavek je i pozadavek Mildy Meiera - a to by u nich asi nebyl, kdyz by to nebyli schopni zajistit (btw ale nevim, kolik gramu tam je +-, ale pocitove to bude asi dost podobne).
U "normalnich", non-VIP balbex palicek to maji tak, ze jeden par palicek je vzdy vahove stejny (nebo dobre, podobny s nejakym +- samozrejme). Horsi je to, kdyz clovek chytne jednu palicku z jednoho paru a druhou z druheho paru.
Z meho pohledu se jedna tedy o logicky pozadavek - pokud bych byl spickovy bubenik s velmi kvalitni bici sadou a blanami, rozdilna vaha palicek je urcite prekazkou pro docileni spickove vyrovnanych uderu - hlavne treba pri nahravani :)
Pokud jsou vsechny stejne tezke, muzu sahnout pro novou a nebude tam zadny rozdil (resp. minimalni rozdil)...

Uživatelský avatar
R - stick
Správce
Příspěvky: 994
Registrován: 10 črc 2003 21:01
Bydliště: Vysoké Studnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Garantovaná hmotnost paliček

Příspěvek od R - stick »

Co se týče stejné váhy paliček v jednom páru - tam je to jasné a není o čem diskutovat. Co se týče stejné váhy paliček v rámci jednoho modelu - tam už je tento požadavek na pováženou - protože dřevo má dost velký váhový rozptyl a logicky ho budou mít i vyráběné paličky. NO a pokud je mi známo - tak stejnou váhu v rámci modelu prakticky negarantuje nikdo - alespoň jsem nic takového u dalších výrobců nezaznamenal. (mám na mysli opravdové světové špičky - Pro Mark, Vic Firth, Vater, Regal Tip, Zildjian .....) Jsem si jistý, že pokud by něco podobného zavedli, tak bych tu reklamu nepřehlédl. Ono totiž něco takového garantovat není žádná prdel - a v opravdu konkurenčním prostředí by to byla dokonalá sebevražda. No schválně - která z těchto firem - nebo která z jakýchkoliv firem dělající paličky uvádí u každého modelu jeho optimální hmotnost ???

Na druhé straně NENÍ PROBLÉM vybrat z určitého množství vyrobených paliček takové, jejihž hmotnost se bude shodovat v rozptylu 1 - 2 g. Pokud udělám 200 párů např modelu 5A, tak z nich bez problému vyberu 40 párů, které se mi vlezou do tolerance 44 - 45 g Zbytek paliček bude mimo uvedenou toleranci. Pokud budu takto vybírat paličky z každé dávky, kterou udělám, mohu tuto toleranci garantovat i do budoucna. Ovšem jiná situace nastane, kdy budu muset vyrobit v této toleranci všech 200 párů. To už není žádná sranda - sice možné by to bylo - ale výměnou za ohromné vstupní náklady a masivní investice do strojů - protože před výrobou paličky musím mít naprosto přesný polotovar.

Pro mě by nebyl problém garantovat stejnou váhu paliček - ale budou to speciálně vybírané paličky a bude to pouze pro zákazníky, kteří by o to měli zájem. Požadavku, že profík ve studiu potřebuje opravdu váhově stejné paličky rozumím a pokud budu mít výchozí požadovanou hmotnost modelu,jsem ho schopen dodržet A to i dokonce do budoucnosti. Nicméně tvrdím, že garantovat toto u všech paliček v rámci jednoho modelu je nesmysl.

Sheafraidh
Řečník Sféry
Příspěvky: 789
Registrován: 17 bře 2005 18:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Garantovaná hmotnost paliček

Příspěvek od Sheafraidh »

R - stick píše:Nicméně tvrdím, že garantovat toto u všech paliček v rámci jednoho modelu je nesmysl.
jj, s tim souhlasim - prave je to pouze VIP a je pochopitelne, ze to neni technicky mozne u celeho modelu :)

Uživatelský avatar
Kajda
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1224
Registrován: 22 črc 2007 11:15
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Garantovaná hmotnost paliček

Příspěvek od Kajda »

Já bych to určitě ocenila např. v nějakém symfonickém orchestru, kde bych paličky používala na malý buben s tím, že tam je člověk jen tak nezničí, nerozštípe a dlouho ty paličky budou obě stejné. Takže bych měla třeba tři páry, které by měly vždy obě paličky stejnou hmotnost. To se pro jemnou hru na malý buben asi vyplatí.
Ale při silovějším hraní člověk většinou paličku "obobruje", naštípne hlavičku atd. ... tam se ty detaily stejně asi tímto smažou, ne?
Jinak já to taky neřešim, "páruju" si použité paličky podle stavu hlavičky a krčku :D

Uživatelský avatar
pete77
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1009
Registrován: 27 lis 2006 00:06
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Garantovaná hmotnost paliček

Příspěvek od pete77 »

správně Kajdo čteš mi myšlenky :D

Bobroněnko
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 1882
Registrován: 17 kvě 2005 12:57
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Garantovaná hmotnost paliček

Příspěvek od Bobroněnko »

já osobně si netroufám tvrdit, že poznám rozdíl dvou gramů - a to, co napsala kajda o opotřebení, je takový fakt, že srát se s hmotností je celkem zbytečnost..

tomcorn
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2899
Registrován: 15 úno 2007 20:35
Bydliště: Praha 1 - Malá Strana
Kontaktovat uživatele:

Re: Garantovaná hmotnost paliček

Příspěvek od tomcorn »

To chce stahováky, rozdíly se potom dají vyvážit přidáním nebo ubráním hřebíků, podobně jako když se vyvažuje kolo u auta :twisted:
Obrázek

Uživatelský avatar
R - stick
Správce
Příspěvky: 994
Registrován: 10 črc 2003 21:01
Bydliště: Vysoké Studnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Garantovaná hmotnost paliček

Příspěvek od R - stick »

To bych spíš použil uranové broky - Dukovany mám za humnama .... :D :D (uran je těžší než olovo )

tomcorn
Tuplovaný řečník Sféry
Příspěvky: 2899
Registrován: 15 úno 2007 20:35
Bydliště: Praha 1 - Malá Strana
Kontaktovat uživatele:

Re: Garantovaná hmotnost paliček

Příspěvek od tomcorn »

Krásný postřeh v roce plném krásných kulatin (26.4. 25let, 30.10. 50 let...) :twisted:

Vik Firt
Nováček
Příspěvky: 18
Registrován: 02 úno 2013 15:30

Re: Garantovaná hmotnost paliček

Příspěvek od Vik Firt »

Kdo viděl poslední a nejnovější video Vic Firth, sám viděl, že i top řada American Classic se rozhazujou podle váhy snad na 10 kategorií... balí se sice do stejného paklu, takže v jednom balíku máte stejné váhy, ale vezmete jiný pakl a jste mimo. Nedovedu si představit, jak může např. balbex harantovat 2 g v rámci modelu (bacha, v rámi modelu, nikoli v rámci páru)... je to podle mě blbost. Možná by to chtělo zkusit...koupit jeden pár v Praze, druhý v Brně a třetí v Ostravě... :D

Odpovědět

Zpět na „Paličky, palice, trubky“